Aktuality

Psotka: Skutečné prověření přijde až v mistrovských zápasech

10.02.2014 / A tým

Poslední dva týdny přípravy zbývají fotbalistům prvoligového áčka SK Sigma Olomouc do prvního mistrovského zápasu jarní části Gambrinus ligy. Hanáci se vrátili v pátek z herního soustředění, teď už budou trénovat jen doma. „Pořád pro nás zůstává prioritou kondice a defenziva, protože to, že jsme to dobře zvládli v přípravě, je chvályhodné, ale není to to měřítko. To budou až první mistrovské zápasy,“ řekl trenér SK Sigma Zdeněk Psotka.

Váš tým má za sebou herní soustředění v Turecku. Jaké to tam bylo? Byly ideální podmínky k přípravě? Třeba hrací plochy jste si pochvaloval už po prvním zápase.

Přesně tak. Byli jsme v novém sportovním centru v Kemeru, kde jsme předtím ještě nebyli. Podmínky pro tréninky byly výborné, zejména co se týče hřišť i celého areálu. Mohli jsme využít i přípravných zápasů proti kvalitním soupeřům, které se nám podařilo sehnat. Všechny utkání jsme odehráli na kvalitních hřištích. Takže ze sportovního hlediska bylo všechno v pořádku. Všechno jsme odtrénovali. Vyšlo nám také velmi dobře počasí, v předchozích letech jsme museli i nějaké tréninky vynechat vzhledem k silným dešťům, tentokrát nám vyšlo i počasí.

Jaké byly ty tři zápasy, co jste v Turecku odehráli? V tom posledním dostal váš soupeř červenou, to je takové perlička, přípravná utkání hraná doma mají spíš volnější režim a moc karet nebývá.

V minulých letech se často stávalo, zejména pokud se hrálo s ruskými nebo rumunskými týmy, které už tam byly delší dobu, že tam bývala přehnaná agresivita. A pískali to místní rozhodčí, kteří k tomu byli docela lhostejní a tolerantní, v těchto přátelských utkáních to neřešili. Také tam vznikalo hodně zranění. Teď musím říct, že i tohle byla změna. Pískali nás polští rozhodčí, kteří tam byli na soustředění. Měli tam i své delegáty, hodnocení. Tohle se změnilo. Udělovaly se žluté i červené karty, ale v případě vyloučení se vždycky soupeři domluvili, že se vystřídá, aby utkání neztrácelo nádech přípravy. Ale tímto se eliminovalo hodně záludností a snížilo se riziko zranění. V tomhle ohledu bylo soustřední nové.

Tento přístup jste jistě ocenili, nemohlo se stát, že jeden a ten samý hráč může neustále nevybíravě faulovat.

Jednoznačně. Hned po vážnějších zákrocích následovala žlutá karta, rozhodčí to řešili.

S čím jste byl na soustředění nejspokojenější? Bylo to čisté konto, ve třech zápasech jste nedostali ani jeden gól?

My jsme si dali úkoly, že chceme dobře fungovat v defenzivě, vytvářet součinnosti jednotlivých řad. V prvním utkání tam ještě okénka v defenzivě byla, potom už jsme byli s defenzivní činností hodně spokojeni, bylo jedno, jestli tam hrál ten nebo ten, všichni se zapojovali do bránění. Důkazem toho, že defenziva byla lepší, je to, že jsme ani jednou neinkasovali. A že jsme ve druhém a třetím zápase soupeřům moc šancí nedovolili.

Třikrát jste neinkasovali, ale na druhé straně skórovali jen v jednom utkání. Sice šestkrát, ale jen v jednom. Je ofenziva a finální fáze tím, na co se s týmem zaměříte v závěrečné části přípravy?

Chceme pořád pracovat soustavně na kondici a pořád pracovat na defenzivě. Protože skutečné prověření přijde až v mistrovských zápasech. To je pro nás priorita. A postupně k tomu zařazovat i ofenzivně laděné tréninky tak, abychom se dokázali posadit. Ale pořád pro nás zůstává prioritou kondice a defenziva, protože to, že jsme to dobře zvládli v přípravě, je chvályhodné, ale není to to měřítko. To budou až první mistrovské zápasy.

Ještě budete hrát dva přípravné zápasy. Rozdělíte tým na polovinu nebo už do některého z nich nastoupí ostrá sestava?

V každém zápase se snažíme vytvořit ideální sestavu, které by se stabilizovala a sehrávala. Ale vinou drobných zranění nebo některých situací, když třeba Honza Navrátil nemůže hrát první kolo, tak nám ta úplně ideální sestava nevychází. Ale s tím počítáme, se že vykrystalizuje v prvních kolech, že ke změnám bude docházet. Takže stabilizace v úvodu bude, byli bychom rádi, kdyby se sestava brzy ustálila.

Už došlo k uzavření kádru pro jaro?

Od začátku přípravy jsme měli v kádru spíše méně hráčů, maximálně osmnáct. Postupně jsme mužstvo doplňovali hráči z béčka, ať už na přípravná utkání nebo na tréninky. Takže mužstvo je víceméně uzavřené, budeme se snažit doplnit nějakým výborným příchodem z venku, všichni vědí, že momentálně hledáme hrotového útočníka. Nebo budeme mužstvo doplňovat hráči, kteří jsou momentálně v béčku.

Znamená to, že útočníci Jakub Rolinc a Marek Schmidt zůstávají?

Kuba Rolinc tady je a zůstane. Mara Schmidt také zůstává v klubu. Je jeden z hráčů, kteří jsou momentálně na hraně mezi áčkem a béčkem. Hráčů, kteří nás v přípravě překvapili a odvedli spoustu dobrých výkonů, je v béčku několik. Ale na druhou stranu musím říct, že mladí kluci si musí na tréninkovou zátěž zvyknout. Věřím, že během jara vyrostou další hráči, kteří budou od léta stoprocentně připraveni pro prvoligový kádr.  
A tým - další aktuality:

Hráči Sigmy prodejem punče podpořili Dětské centrum OstrůvekHráči Sigmy prodejem punče podpořili Dětské centrum Ostrůvek
| 06.12.2022
Startuje předprodej na Spartu! Můžete získat vánoční bonusyStartuje předprodej na Spartu! Můžete získat vánoční bonusy
| 05.12.2022
Sigmáci v pondělí budou prodávat punče pro dobrou věc Sigmáci v pondělí budou prodávat punče pro dobrou věc
| 04.12.2022
Vysoká prohra v Tipsport lize. Sigma – Skalica 0:5Vysoká prohra v Tipsport lize. Sigma – Skalica 0:5
| 03.12.2022
Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici
| 02.12.2022
Sigma nastřílela Kvítkovicím čtyři gólySigma nastřílela Kvítkovicím čtyři góly
| 02.12.2022
Sigmu v pátek čeká přípravný zápas proti KvítkovicímSigmu v pátek čeká přípravný zápas proti Kvítkovicím
| 01.12.2022
Tradiční dobročinné punčování se Sigmou bude 5. prosinceTradiční dobročinné punčování se Sigmou bude 5. prosince
| 28.11.2022
Nejbližší program Sigmy v závěru podzimuNejbližší program Sigmy v závěru podzimu
| 27.11.2022
Saňák: Rozhodla penalta, do ní to byl otevřený zápasSaňák: Rozhodla penalta, do ní to byl otevřený zápas
| 26.11.2022

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná