Tipsport.cz

Aktuality

Kalvoda: Uděláme všechno pro to, abychom se vrátili zpět

Kalvoda: Uděláme všechno pro to, abychom se vrátili zpět

12.06.2014 / A tým

Trenér SK Sigma Olomouc Leoš Kalvoda už má po dovolené. A hned po návratu domů už začal pracovat na tom, aby splnil jediný cíl, který pro novou sezonu budeme mít. „My si ani jiný cíl dát nemůžeme. Budeme hrát na to, abychom se za rok vrátili do ligy,“ řekl Leoš Kalvoda, který se k prvnímu týmu olomoucké Sigmy vrací po třinácti letech.

Jak jste si užil dovolenou? Říkal jste, že jste byl na dovolené asi po patnácti letech. Podařilo se vám úplně vypnout nebo jste myslel na fotbal a už plánoval co a jak?
Abych řekl pravdu, tak jsem moc nevypnul. Sice jsem tam měl dvě vnoučata, takže starostí bylo dost, ale vždycky se mi nějaké okamžiky vracely, také se mi o fotbale zdálo. Takže jsem v tom pořád tak nějak byl.

Jak se těšíte zase zpátky k prvnímu týmu Sigmy? Po hodně dlouhé době, i když v klubu jste nedávno působil u dorostu.
Skončil jsem po sezoně 2000/2001. Samozřejmě se na tu práci těším. Akorát bych se raději vracel do první ligy. Ale dopadlo to tak, jak to dopadlo. A už se s tím nedá nic dělat. Teď uděláme všechno pro to, abychom se vrátili po roce zase zpět. Ale musím říct a upozorňuju na to, aby si ani fanoušci nemysleli, není to žádný alibismus, bude to velice tvrdé a velice těžké. Druhou ligu jsem si prošel se Znojmem, tam byl trošku rozdíl v tom, že Znojmo nikdo ani nepasoval do role, že by mohlo postoupit, i my jsme tam měli za cíl být do desátého místa a nakonec se nám podařilo postoupit. Ale tady to bude něco úplně jiného. Každý na nás bude nachystaný, každý se na nás bude chtít vytáhnout a to bude velice těžké. A druhá liga není o tom, jak jsem viděl třeba tady některé hráče, včera i béčko, že si ti kluci jenom chtějí zahrát fotbal. To bohužel. Když k tomu takhle budou přistupovat, tak nemáme šanci. Tam se musí jezdit po zadku.

Takže úkol pro přípravu bude vybrat hráče, kteří budou jezdit po zadku?
Samozřejmě ne jenom to. Musíme vybrat odolné bojovné typy, musíme to být fotbalisté, ale musí mít i tyto vlastnosti. Ne, že když něco pokazí, tak to začnou vysvětlovat nebo se vrátí chůzí. To musí být jízda. Musí to být fotbalová jízda.

Fanoušci Sigmy neznají druhou ligu, vy jste ji se Znojmem zvládl dobře. Na co se třeba musí hráči připravit? Může třeba někde být nějaká nenávistná atmosféra nebo něco takového?
Nevím, jaké to bude vůči Sigmě, ale takové velké návštěvy tam nikdy nebývají, ani že by tam byly nějaké nepřátelské věci, to ne. Spíš to zavání legrací, to se mi zase líbí, to k fotbalu patří. Samozřejmě já jim to pak někdy z lavky vracím. A pak jsem na tribuně, ne, to vlastně bylo v lize se Slováckem. Ale nějaké vyloženě nepřátelské publikum, to tam není.

Na co se v přípravě zaměříte především? Sigma dostala strašně moc branek, bude to právě defenziva celého týmu? Bude právě to nejdůležitější? Aby to nebyla taková divočina? Protože nastřílených gólů bylo hodně, ale bohužel ještě více inkasovaných.
Když se vrátím zase ke Znojmu, tak tam jsme také dali hodně gólů. Je to i o tom, že v lize celkově padalo více branek než v předchozích sezonách. Ale samozřejmě tolik branek, co dostala Sigma, tak to je hrozně moc. Když si vezmu, že v obraně byli Vidlička, Dreksa, Škerle, nebo Svozil, vlevo Javůrek, tam si myslím, že byla chyba, že odešel Vepřek, tak to nejsou jen nezkušení hráči. Ale není to jen o obraně, defenziva je věcí celého mužstva. Budeme na tom určitě pracovat.

Jak to vypadá se složením kádru? Kolik hráčů půjde do přípravy?
Máme tam čtyři brankáře, Bártu, Blahu, Reichla a Zlámala, a třiadvacet hráčů. Myslím, že kádr je hodně široký a myslím si, že i kvalitní. Akorát byla smůla, že, ať už je to jak to je, že se poslal Jakub Petr pryč, to už je také zkušený fotbalista, zranil se Ordoš, odešli Vepřek nebo Janotka, to jsou zkušení fotbalisté. A vedle nich právě měli vyrůstat ti mladí. Potom to dopadlo tak, že nastupovali jenom mladí. A ti nemůžou záchranu v lize zvládnout v žádném případě. To nejde. A ne jenom v Sigmě, nikde.

Když se z hostování vrací Václav Vašíček, budete třeba moci spoléhat na jeho spolupráci s Radimem Nepožitkem? Jsou ze Znojma sehraní.
No, samozřejmě by to tak být mohlo. Ale Nepo možná bude muset na operaci, pokud ano, tak je možné, že bude pro celý podzim mimo. Vašíček chytil ve Znojmě fazónu. S ním to chce trpělivost. Je to dobrý fotbalista, dal v lize deset branek. Když se na něj člověk někdy dívá, tak vypadá jako samá ruka samá noha, někdy se to od něj odrazí, ale ty góly dát umí. Asi s ním tady také nebyla taková trpělivost. Ve Znojmě měl výhodu, že byl vlastně jediný klasický útočník. A začalo se mu dařit, až tam skončil Marek Heinz. Tady zase bude pod větším tlakem. Je tady alternativa, že tam může nastoupit Honza Schulmeister, Michal Ordoš, který se po zranění vrací, ale s tím bych spíš počítal na jiný post, je tam Adam Varadi, který tam může naskočit, i když vím, že u některých není moc oblíbený. Ale myslím si, že to je pro druhou ligu nadstandardní hráč. To samé Honza Schulmeister. Vím, že jsou trošku problémoví, ale takové hráče mám rád.

Jak to vypadá se složením realizačního týmu? Už máte jasno, s kým budete spolupracovat nebo se to ještě řeší?
Vcelku už ano, během dneška by se to mělo vyřešit.

Cíl pro novou sezonu je jasný – vybojovat znovu první ligu.
My si ani jiný cíl dát nemůžeme. Budeme hrát na to, abychom se za rok vrátili do ligy. Ale znovu zvedám, jak se říká, varovný prst, protože to nebude lehké.

Věříte, že fanoušci zůstanou Sigmě věrní i poté, co po třiceti letech sestoupila a pomůžou k návratu?
Myslím, že kdo má Sigmu rád, tak by ji měl fandit. Fanoušci by měli být na domácím hřišti tím největším tahounem, největším pomocníkem hráčům a celému klubu.
A tým - další aktuality:

Video: Trenér Radoslav Látal po zápase se ZlínemVideo: Trenér Radoslav Látal po zápase se Zlínem
| 01.03.2021
Málo jsme se dostávali do zakončení, řekl HubníkMálo jsme se dostávali do zakončení, řekl Hubník
| 28.02.2021
Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1
| 28.02.2021
Tři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec OlomouckaTři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec Olomoucka
| 27.02.2021
Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!
| 26.02.2021
Levý obránce nebo střední záložník? Hlavně chci hrát, říká ZmrzlýLevý obránce nebo střední záložník? Hlavně chci hrát, říká Zmrzlý
| 25.02.2021
21. kolo: Druhé moravské derby v řadě na Andrově stadionu21. kolo: Druhé moravské derby v řadě na Andrově stadionu
| 25.02.2021
80 let Androva stadionu: Západní tribuna80 let Androva stadionu: Západní tribuna
| 23.02.2021
Fotbal přináší krásné i smutné chvíle. Výhru si užíváme, řekl LátalFotbal přináší krásné i smutné chvíle. Výhru si užíváme, řekl Látal
| 21.02.2021
Výhru jsme potřebovali, řekl autor rozhodující branky ChytilVýhru jsme potřebovali, řekl autor rozhodující branky Chytil
| 20.02.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná