Tipsport.cz

Aktuality

S Jaromírem Gajdou nejen o modernizaci Androva stadionu

S Jaromírem Gajdou nejen o modernizaci Androva stadionu

14.03.2014 / A tým

V červnu 2015 se bude hrát v Olomouci fotbalové EURO U 21. Do té doby musí Andrův stadion splňovat všechny podmínky, které jsou pro pořádání druhého nejvýznamnějšího evropského fotbalového šampionátu nutné. Zázemí hlavní tribuny tak čekají úpravy, vylepšit bude nutné i tréninkový areál v Řepčíně. Přípravy na tyto změny vrcholí, s rekonstrukcí by se mělo, pokud půjde vše podle plánu, začít v červnu. „Nebude to žádná legrace, musíme to dělat za provozu. Ale zvládneme to,“ říká Jaromír Gajda, předseda SK Olomouc Sigma MŽ.

Jak pokračují přípravy na evropský šampionát?
Jistě všichni vědí, že v červnu příštího roku by se v Olomouci měla konat část mistrovství Evropy hráčů do jedenadvaceti let. Měly by se na našem stadionu hrát tři zápasy ve skupině a moravské semifinále. Šestadvacátého března proběhne v pořadí již druhá inspekce z UEFA, která bude prověřovat naši infrastrukturu a to, jak pokračujeme v přípravách. První inspekce se uskutečnila v listopadu a dostali jsme řadu úkolů. Z hlediska Androva stadionu to znamená, že se musí dát hlavní tribuna do stavu, který odpovídá požadavkům na pořádání tak významné sportovní akce, jakou EURO U 21 bezesporu je.

Co všechno je nutné upravit, vylepšit?
Je dokončena projektová dokumentace, bylo zahájeno stavební řízení. Hlavní tribuna musí splnit příslušné normy, myšleny jsou vnitřní prostory, pro aktéry utkání. Všechno musí odpovídat normám a standardům UEFA. Takže některé prostory musíme rozšířit a dobudovat, musíme upravit vstup a nástup týmů na hrací plochu, aby to mělo nějakou odpovídající podobu. Je to razantní a kompletní přestavba budovy. Součástí nebude restaurace Gól. Tam máme příslib od provozovatele pana Zlámala, že do června příštího roku interiér restaurace včetně zázemí obnoví a zmodernizuje. Na základě doporučení a výzvy fotbalové asociace jsme dali na ministerstvo školství žádost o státní dotaci z důvodu konání mistrovství Evropy. Mimo toho je náš stadion a nadále bude využíván i na jiné akce fotbalových reprezentací. V červnu se např. na Andrově stadionu bude hrát přípravný zápas ČR A proti Rakousku a hned potom plánujeme zahájit rekonstrukci zázemí stadionu. Tato investiční akce vedle státní dotace bude zčásti financována i z příspěvků města a Olomouckého kraje. Tudíž město i kraj tuto akci evropského významu rovněž podporují.

Kdo je investorem plánované modernizace?
Investorem je občanské sdružení SK Olomouc Sigma MŽ, na které je od 1. 1. 2014 pohlíženo s ohledem na nový občanský zákoník jako na spolek. Projektovou dokumentaci a technickou podporu má na starosti Ateliér Bonmot, spol. s r.o. pod vedením ing. arch. Staška Žeravy. Našich pracovních porad se pravidelně zúčastňují i zástupci města a kraje. Celý záměr je připravován a jeho realizace bude probíhat naprosto transparentně. Takže víceméně pod kontrolou odboru investic města Olomouce a ekonomického odboru Olomouckého kraje, jejich odborných pracovníků..

Bude klub kromě Androva stadionu modernizovat také něco dalšího?
Jedna část je zázemí Androva stadionu. Druhou je požadavek, abychom měli v Olomouci tréninkové zázemí pro účastníky. Předpokládá se, že by v našem městě jedno až dvě mužstva mohly být ubytovány. Víc jich být s ohledem na přísné a náročné požadavky na ubytování a vše, co s tím souvisí, být ani nemůže. Takže byl vznesen požadavek, abychom připravili zázemí pro trénink. To je limitováno také spoustou věcí, musí se nacházet do určitých minut dojezdu autobusem, tedy nemůže to být mimo Olomouc. Doporučovali jsme, aby zvážili i stadion v Holici. Po shlédnutí jednotlivých lokalit se zástupci UEFA a organizačního výboru rozhodli pro stadion v Řepčíně. A tak vznikl i druhý požadavek, abychom v Řepčíně vytvořili podmínky.

Co se tedy bude muset změnit na stadionu v Řepčíně?
Dokončujeme příslušné projekční práce. Jde o to, že by tam bylo vybudováno kompletně nové zázemí ze stávající tribuny. Kdo to v Řepčíně zná, tak ví, že jsou tam staré šatny z padesátých let, které sice z venku vypadají docela slušně, ale uvnitř je to více než skromné. Dosud nevyužívanou tribunu, tedy její zázemí, plánujeme přestavět. Vznikl by objekt po dokončení využívaný našimi dorosteneckými celky, sociální zázemí s pěti šatnami, třemi koupelnami, sklady, klubovnou, místností pro rozhodčí a pododbně.

To jsou všechny úpravy, které v Řepčíně plánujete?
Ne. Současně by se tam zrekonstruovala hlavní hrací plocha technologií uplatněnou na hlavním a tréninkovém hřišti Androva stadionu. A podmínka zástupců UEFA byla, aby stadion byl vybaven i umělým osvětlením hlavního hřiště. Čemuž jsme se sice divili, protože ve druhé polovině června je skoro do dvaadvaceti hodin světlo. Jenomže jsme byli poučeni, že v případě, pokud by byli ve skupině na Moravě Španělé, tak ti jsou zvyklí trénovat a hrát ve dvaadvacet hodin. Navíc je to podmínka TV stanic, které bude přenášet do zemí účastníků mistrovství i záběry z tréninků. Takže vzhledem k těmto komerčním a marketingovým zájmům musí být patřičně připraveno také tréninkové zázemí. V Řepčíně by měly být postaveny čtyři pětadvacetimetrové stožáry, nasvícení bude na šest set luxů. Jen pro srovnání, Andrův stadion má 1600 luxů a osvětlení na naší umělce jich má tři sta.

Hovořilo se také o tom, že vznikne v Řepčíně další hrací plocha.
Byl to náš původní záměr. Vybudovat nové hřiště za starými šatnami. Od města jsme získali formou výpůjčky na deset let pozemek. Ale bohužel se nám ještě nepodařilo získat byť jen fragment pozemku, který je potřebný, ale je v soukromém vlastnictví. Jsou tam i problémy s plynovým vedením, jeho uzemněním. Takže nejsme schopni to nachystat tak, abychom mohli tento stavební objekt realizovat ve stejném čase jako ostatní. Proto jsme nakonec stavbu nové hrací plochy na stadionu v Řepčíně, prozatím, vypustili.

Začít stavět by se mělo po skončení sezony a hotovo bude ještě letos?
Předpoklad k tomu je. Musíme ovšem zvládnout to, že prokážeme způsobilost jak při výběrovém řízení, tak obhájíme projektovou dokumentaci, také náklady, které budeme požadovat profinancovat. Pokud se to podaří, tak bychom vše měli zvládnout do konce letošního roku. Ideální by bylo, kdybychom mohli začít v červnu. Není to žádná legrace, protože například hlavní tribunu musíme rekonstruovat za plného provozu. A hrát při tom ligu, to bude náročné. Vypracovali jsme harmonogram prací, budou muset nastat i dočasná provizorní řešení. Kdyby se to z objektivních důvodů letos nepodařilo, tak věřím, že bude možné se dohodnout na časovém posunu, ale to jen takovém, aby v březnu 2015 mohla proběhnout finální inspekce UEFA. Je v zájmu reprezentace České republiky, abychom to dokončil včas a věřím, že to tak budou chápat i všichni ti, kteří se na realizaci projektu REKO FS v Olomouci budou podílet.

Podpoří realizaci projektu mimo ministerstva také město nebo kraj?
Je nutno říct, že bez podpory projevené již v roce 2012 při prvním jednání na úrovni primátora a hejtmana, bez jejich podpory a podpory orgánů kraje, bychom do toho mistrovství nemohli jít. A nemohli bychom pochopitelně jít ani do rekonstrukce a investiční činnosti. Je třeba poděkovat bývalému i současnému primátorovi, Martinu Novotnému a Martinu Majorovi, tak hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi a jeho předchůdci Martinu Tesaříkovi, bez kterých bychom se do toho nemohli pustit. A nemyslím si, že je chyba nebo škoda přispět několika miliony korun na tuto akci. Již z pohledu návštěvnického a zněj plynoucího ekonomického efektu při pořádní jak ME fotbalistů do 21 let, tak i dalších mezinárodních utkání. Po dobu mistrovství Evropy budou naše město a kraj denně zmiňováni ve většině evropských zemích. Bude třeba, aby ME 2015 Olomouc žila a je potřeba ukázat, že tady máme krásné město, odpovídající zázemí a šikovné lidi.

V jaké fázi jsou výběrová řízení?
Co se týká výběrových řízení, tak ta již byla zahájena. Proto už ty informace nejsou žádným tajemstvím, protože na webových stránkách výběrových řízení od 5. března 2014 pod pojmem užší podlimitní řízení na stavební práce najdou zájemci potřebné informace. „První kolo“ by mělo být ukončeno do 21. března s tím, že žadatelé, buď stavební firmy, nebo sdružení firem, budou prokazovat referencemi splnění kvalifikačních podmínek a předpokladů, plus záležitosti týkající se způsobilosti firmy a podobně. Až další kolo výběrového řízení stanoví vítěze, když rozhodujícím kritériem bude nabízená cena. Když vše půjde hladce, tak by se nám mělo podařit uzavřít výběrová řízení do konce dubna. A začátkem května podepsat smlouvu o dílo s tím, kdo zvítězí. Takže v červnu, po utkání reprezentace s Rakouskem, bychom zahájení prací mohli stihnout. Pokud ne, tak to bude o něco složitější, ale zvládneme to!

Dva areály SK Sigma tedy budou splňovat požadovaná kritéria fotbalových asociací, nejen české, ale i evropské.
Pokud se to podaří, tak Andrův stadion bez ohledu na chybějící sektor v prostoru FAN SHOPu, by byl v odpovídajícím stavu. A také stadion v Řepčíně bude krásnější, modernější a přívětivější, než byl doposud. Hrají tam naši dorostenci a naši žáci, dnes už jsou v Olomouci kluby, které mají na svých stadionech lepší sociální zázemí, než je v Řepčíně. A když jsou lidé oprávněně nespokojeni s tím, jaký je třeba v Olomouci zimní stadion, tak ať si uvědomí, že na Andrově stadionu nejde o záležitost stovek milionů. My celých pětadvacet let, kdy jsme navázali na péči, kterou fotbalovému stadiónu v Olomouci věnoval tehdejší koncern Sigma, který tady postavil dvě tribuny a tělocvičnu, Andrův stadion neustále modernizujeme. A většina prostředků, které jsme do toho investovali, byly peníze, které klub opravdu vydělal. Ať již to bylo i tím nepopulárním prodejem hráčů. Přispění z veřejných rozpočtů, tedy města a kraje bylo vždy, pokud vůbec bylo (pozn. nebylo např. ani u jižní a ani u severní tribuny), jen částečné.

Sigma má už nyní jeden z nejlepších stadionů v České republice. Dá se říct, že po plánované rekonstrukci bude Andrův stadion vskutku jeden z nejmodernějších. Přitom je v majetku klubu.
Náš postup při budování stadiónu od devadesátých let doposud byl ten, že jsme vždycky vytvořili nějakou komerční možnost nebo investiční možnost pro soukromý kapitál. Díky tomu se nám to dařilo a Andrův stadion je takový, jaký je. Jestli to někdo kritizuje, tak nevím, co na tom kritizuje. To potom není kritika, ale spíš závist a nepřejícnost v tom smyslu, že někdo vychází z předpokladů, že SK Sigma je tady na úkor někoho. To je hluboký omyl. Ať si zkusí srovnat to, co se podařilo u nás vybudovat klubem s jinými městy na Moravě, a nejen na Moravě. A mimochodem my jsme snad jediným prvoligovým klubem, který hraje na svém, nikoliv na městském, stadionu nebo na stadiónu, který vlastní nějaká soukromá společnost. Náš klub je naprosto transparentní, o čemž svědčí i nyní připravovaná výstavba. Kontroly chodí na hospodaření jak občanského sdružení (spolku), tak akciové společnosti, od finančního úřadu, přes kontrolní orgány města, kraje a dalších institucí. A opravdu žádná negativní zjištění nebyla. Snažíme se všechno dělat podle zákonů a předpisů řádně. Máme štěstí, že mezi námi je pan Ing. Josef Lébr. Pokud on v klubu je a bude, tak je garantem toho, že klub bude fungovat. Pokud k tomu přidáme podporu města a kraje, primátor a hejtman jsou v představenstvu naší akciové společnosti, tedy profesionálního fotbalu, pak je to důkazem toho, že profesionální fotbal má v Olomouci podporu a budoucnost. Nikdo si nemůže myslet, že by byli někde, kde by se děly nějaké nepravosti. Ti, kdo nám nefandí, ať to vezmou na vědomí. Fandit nemusí, ale ať si uvědomí, že ligový fotbal je v Olomouci už přes třicet let a porozhlédnou-li se, zjistí, co všechno za tu dobu z města zmizelo. Hodně se změnilo, ale Sigma zůstala. A je potřeba jí držet palec.
A tým - další aktuality:

Houska v historické patnáctce, Mandous má 10. nulu v sezóněHouska v historické patnáctce, Mandous má 10. nulu v sezóně
| 12.04.2021
Houska: Napálil jsem to plackou a spadlo to tam. Za gól jsem rádHouska: Napálil jsem to plackou a spadlo to tam. Za gól jsem rád
| 10.04.2021
Sigma porazila Příbram 2:0. Výhru pečetil HouskaSigma porazila Příbram 2:0. Výhru pečetil Houska
| 10.04.2021
26. kolo: Sigma cestuje do Příbrami26. kolo: Sigma cestuje do Příbrami
| 09.04.2021
Gól Sigmy proti Pardubicím měl platit, uvedla Komise rozhodčích FAČRGól Sigmy proti Pardubicím měl platit, uvedla Komise rozhodčích FAČR
| 08.04.2021
Ligový debutant Šíp: Jsem šťastný, ale mám ještě co dohánětLigový debutant Šíp: Jsem šťastný, ale mám ještě co dohánět
| 07.04.2021
Zmrzlý po Slovácku: Zajímavý zápas, šance musíme proměňovatZmrzlý po Slovácku: Zajímavý zápas, šance musíme proměňovat
| 06.04.2021
Brankáři s pomocí tyčí udrželi střelce na uzdě. Sigma – Slovácko 0:0Brankáři s pomocí tyčí udrželi střelce na uzdě. Sigma – Slovácko 0:0
| 06.04.2021
Sigmu čeká úterní dohrávka 23. kola se SlováckemSigmu čeká úterní dohrávka 23. kola se Slováckem
| 05.04.2021
Breite podpořil Mandouse po nešťastném odkopu: Šel mi pomoctBreite podpořil Mandouse po nešťastném odkopu: Šel mi pomoct
| 04.04.2021

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná