Tipsport.cz

Aktuality

Fanouškům patří dík, říká Ladislav Minář

Fanouškům patří dík, říká Ladislav Minář

17.12.2014 / A tým

Na prvním místě Fotbalové národní ligy přezimují fotbalisté SK Sigma Olomouc. Sportovní manažer SK Sigma Ladislav Minář bilancuje první část sezony, prozradí také něco o změnách v kádru a plánech pro jaro. „Musím říct, že mě fanoušci strašně překvapili. Patří jim za to dík, protože je bylo hodně slyšet. Hráči v nich mají oporu,“ řekl Ladislav Minář.

Jak hodnotíte podzimní část sezony?
Jednoduše řečeno, vzhledem k velmi špatnému začátku, tím, že jsme po podzimu první a máme postup ve svých rukách, to musím hodnotit pozitivně. Po tom začátku, který byl šílený, v prvních pěti kolech jsme třikrát prohráli. Pak, když jsme se dostávali do nějaké šňůry vítězných zápasů, tak jsme se pořád nemohli dotáhnout až do špice, až úplně na první místo, hlavně z toho začátku. Takže z tohoto pohledu musíme podzim hodnotit pozitivně.

Proč ten úvod sezony nebyl povedený? Proč byl, jak říkáte, šílený?
Napadají mě dvě věci. První je, že ještě v týmu zvládlo velké zklamání z toho, že mužstvo sestoupilo z první ligy, výsledky během jara a ten závěr sezony nebyl v návaznosti na sebevědomí hráčů dobré, bylo to velmi špatné. No a pak druhá věc je ta nezkušenost z druhé ligy, protože ta se v Olomouci třicet let nehrála. Různí odborníci tipovali, že to Olomouc proletí, tak to možná zanechalo na týmu stopy, možná dojem, že to bude jednoduché. Ale všichni jsme poznali, jaká ta soutěž je. I když v první lize dokáže také porazit poslední prvního, ale ve druhé lize jsou zápasy daleko vyrovnanější. A pak je tady ještě to, že každý soupeř bere Sigmu velmi prestižně, všechna mužstva se chtějí na Sigmu vytáhnout, je to pro ně vždycky zápas podzimu, nebo jara. To je spojené s tím, že pakliže chcete postoupit, musíte každý zápas vyhrávat, a ono není jednoduché každý zápas vyhrávat. To jsou věci, které na úvodu sezony zanechaly stopy.

Mužstvo se potom nastartovalo, možná zlom byl i příchod Honzy Rajnocha?
Honza přišel v týdnu před utkáním se Znojmem, to jsme ještě prohráli. Jeho příchod určitě týmu prospěl, přidal klid v zadních řadách, to se na mužstvu odrazilo. Na druhou stranu byla to akce, protože se nám nedařilo v minulé sezoně, dostávali jsme moc gólů, začala druhá liga, zase jsme dostávali moc gólů. Bylo potřeba něco udělat. My jsme udělali tento krok. A tím, že jsme se posunuli nahoru a dostávali branek méně, to bylo ku prospěchu věci. Na druhou stranu je potřeba říct, že s těmi kluky, co v průběhu sezony potom nehráli, ať už to byl Škerle nebo Dreksa, že bychom to třeba s nimi takto nezvládli, že byl Honza Rajnoch jediný. Je to spojené s tím, že se mužstvo chytilo. A když se daří, tak se to samozřejmě odrazí i na jednotlivcích. Příchod Honzy Rajnocha určitě pomohl, ale nikde není napsané, že kdyby z toho třeba na poslední tři kola vypadl, že bychom ta utkání nezvládli. Ale podíl na tom má, na organizaci hry, přinesl do mužstva klid, a myslím si, že i Šindelářovi se s ním hrálo dobře.

Mužstvo po tom špatném startu prokázalo, že umí, ale také dokázalo, že také umí zabojovat, to na špatných terénech v Karviné nebo Frýdku.
Mužstvo během podzimu, v té druhé části, ukázalo charakter. Byla utkání, ve kterých jsme prohrávali, ať už to byl Most, nebo Kolín. To je pak strašně těžké, když prohráváte, soupeř brání všemi hráči. My jsme ty zápasy dokázali otočit. A dokázali jsme zabodovat na dvou těžkých terénech, v Karviné a ve Frýdku. Mužstvo ukázalo sílu a charakter, že má na to, aby otočilo utkání, i hrát na ne dobrých terénech. Typologicky máme mužstvo postavené tak, že terény nám dělají problém, ale poradili jsme si s tím. Ale raději, aby takové terény nebyly.

Může tato sezona být potom pro hráče nějakou devízou do budoucna, když se naučí vyrovnat s takovými podmínkami? Protože na terény, které byly v Karviné nebo Frýdku, na takové v nejvyšší soutěži nenarazí. A navíc v každém zápase skutečně musí, pro soupeře jsou to pokaždé finále, utkání o všechno.
Myslím, že pořád nás má co překvapit, to každého, to je bez debat. V té minulé sezoně mužstvo ztratilo takovou tu víru ve vyhrávání. Samozřejmě byť je rozdíl mezi první a druhou ligou, tak je potřeba každé utkání, jak už jsem říkal, zvládnout tříbodově. Takže mužstvo se může naučit vyhrávat. Na druhou stranu jsme si vědomi, že první poločasy nejsou ideální. A proč nejsou ideální, tam je potřeba, aby se nad tím zamysleli trenéři s realizačním týmem. Abychom nedoháněli a výkon snesl měřítka jen ve druhém poločase. Takže z tohoto pohledu víme, že by to zřejmě směrem k lize až tak nestačilo. Na druhou stranu také víme, že pakliže se to podaří, nebo během jara budeme vidět, že to opravdu k tomu směřuje, je potřeba mužstvo doplnit.

Možná překvapením podzimu je to, že v podstatě hraje ta mateřská školka, jak se říkalo po minulé sezoně, že za Sigmu hrála. Někteří mladí hráči dostali šanci, třeba Martin Hála, a vytlačili ze sestavy ty zkušenější.
Samozřejmě. Už jsem to říkal jednou. Když jsem na jaře přišel, tak jsem volal po tom, že tady ti starší zkušení hráči chybí. A stojím si za tím pořád, i když se to třeba sportovně nepodařilo a sestoupilo se. Protože si myslím, že v tu dobu tomu tady měli ti starší co dát. Potom ti starší hráči dostali důvěru na začátku sezony, na druhou stranu to vyšlo tak, jak to vyšlo. Kvalita a výsledky tam nebyly, tak se udělal takový razantní řez, razantní změna. Tam se to změnilo asi na pěti postech. A výsledky to přineslo. Všichni volají po tom, že by chtěli, aby hráli mladší hráči. Tady byli v základní sestavě mimo Rajnocha a Cany všichni odchovanci, když si vezmeme věkový průměr, tak to mužstvo je mladé, to je bez debat. To mužstvo má velkou perspektivu. Nějaké zkušenosti ještě posbírají, ale na první ligu ještě bude potřeba do každé řady jednoho zkušenějšího hráče přivést.

Do zimní přípravy se nezapojí obránci Aleš Škerle, Pavel Dreksa a Tomáš Janotka. Už je jasné, kde budou na jaře působit? Nebo ještě ne?
Jak už jsme prezentovali, volnou ruku najít si angažmá společně s klubem mají Janotka, Dreksa, Škerle, Koutný a Tomeček. V této fázi s největší pravděpodobností odchází Dreksa a Svozil na půlroční hostování do Znojma, Tomeček na přestup do Třince. U Škerleho, Janotky a Koutného je to ještě otázka, v jejich případě se zatím nic nerýsuje.

Jak to vypadá s Radimem Nepožitkem?
Jsou dvě varianty. První je, že má možnost jít se rozehrát do klubu, který slyší na to, že je po těžkém zranění, anebo zůstane tady. Jsme předběžně domluveni na smlouvě, kterou by během jara měl.

Po zranění se také vrací zpět David Bystroň. Ten už trénuje, na podzim hrával za béčko. Zapojí se už v áčku?
Podstatné je, aby mu drželo zdraví. To mu drží, až na trošku prohnutí kolena v utkání v Hlučíně, kterého ho podle mého názoru velmi zabrzdilo. Když začal hrávat na podzim, tak to bylo dobré, pak měl trošku strach. Je zdravý, uvidíme, jak bude vypadat v přípravných utkáních. Ale vidím, že ta dlouhá pauza na něm zanechala stopy. Uvidíme, jak se mu bude dařit, ale vnitřně můžu počítat s tím, že bude třeba ještě potřebovat celé jaro.

Na hostováních byli v podzimní části sezony útočník Jakub Petr a obránce Vlastimil Vidlička. Kluby, ve kterých byli, Slavia a Jihlava, už se nechaly slyšet, že s nimi dál nepočítají. Už víte, kde budou na jaře působit?
Samozřejmě o tom víme, s kluby komunikujeme. Nicméně oba hráči tam mají hostování až do léta. Tím, že jsme je dali na hostování na celou sezonu, tak jsme počítali s tím, že během sezony nám tady nepomůžou. Teď je to na tom, aby jim i ten klub, kde hostují, nebo jejich agentury, které je zastupují, pomohli najít angažmá. Je to spíš na hráčích, jejich agentuře a klubu, ve kterém hostují. My jim pak vyjdeme vstříc, že ukončíme hostování a pustíme je někam jinam.

V jaké fázi je posílení kádru? Případně zkoušení nových hráčů v přípravě?
Už jsem to říkal několikrát – přivést hráče do druhé ligy je strašně těžké, nemají velký zájem. Bavíme se z pozice teď do první ligy, případně aby potom pokračovali v první. I tak je to složité, protože ti hráči, kteří by měli mít výkonnost na první ligu, tak v první fázi do druhé nepůjdou. Myslíme si, že kádr nepotřebuje za každou cenu na jarní část sezony posilovat, i když bych si dovedl představit stopera a jednoho hrotového hráče, tak je možné, že v přípravě dva tři kluky vyzkoušíme. Možná vyzkoušíme někoho ze zahraničí. Ale je to postavené tak, abychom do toho nemuseli investovat, co se týká transferů. Není to tak, že jsme pod tlakem a za každou cenu musíme hráče přivést. Myslíme si, že možná až tři hráče v přípravě vyzkoušíme, ale museli by nás skutečně přesvědčit, aby v kádru zůstali. Hotového hráče v tento moment nepřivedeme.

Na herní soustřední do Turecka pojede s áčkem i béčko, to je jistě plus.
No, béčko … Nenazývejme to béčko. My jsme záměrně nechali v béčku dvanáct třináct hráčů, plus dva gólmany tak, že to jsou kluci, kteří by mohli mít nějakou momentální perspektivu. Nazývejme to tak, že do Turecka pojede širší kádr áčka. Protože utkání tam bude dost, aby si trenéři hráče různě prohodili a doplnili na vytížení všech. My ještě stále nevíme, kdy budeme dohrávat s Varnsdorfem, to je také citlivé. Tento týden by to měl pan Lubas rozseknout. Pokud by to bylo natlačené na začátek jara, na závěr února, tak tím se mění plán pro základní kádr, to by měl v Turecku dva zápasy, v opačném případě tři. Proto je to takto udělané. A v béčku nebudeme nechávat více hráčů, než třináct plus dva, aby ti kluci byli také co nejvíce vytížení, aby nám pak někdo neřekl, že za béčko chodí áčko.

Před sezonou byl vyhlášen za cíl postup. Platí to pořád nebo se to změní na první příčku, když Sigma po podzimu vede tabulku?
Samozřejmě chceme postoupit, to je základ číslo jedna. Druhá věc je, že to mužstvo bude mít kvalitu, aby to první místo udrželo. Takže chceme postoupit a udržet pozici na prvním místě.

Fanoušci celý podzim stáli za Sigmou, jezdili ve vysokých počtech na výjezdy. Překvapilo vás to?
Musím říct, že mě fanoušci strašně překvapili. Byli zklamaní, že se sestoupilo z ligy, přišla utkání, která pro ně nemusela být tolik atraktivní. Ale jeli i do Sokolova, byli všude. Doma fandili, ven jezdili ve velkém počtu. Jsem strašně překvapený, jak tomu fanoušci přistoupili. Patří jim za to dík, protože je je hodně slyšet. Abych přiznal, tak jsem to po tom zklamání možná ani nečekal, že budou takhle jezdit i na takové štreky. Hráči v nich mají oporu.
A tým - další aktuality:

Ligové statistiky: Rekordní počet střelců, šest noviců, hvězda MacíkLigové statistiky: Rekordní počet střelců, šest noviců, hvězda Macík
| 16.05.2022
Stoppen po premiéře: První gól bych asi chytilStoppen po premiéře: První gól bych asi chytil
| 13.05.2022
Jílek: Naše hra v závěru sezony se blížila mým představámJílek: Naše hra v závěru sezony se blížila mým představám
| 13.05.2022
Sigma v závěru přišla o výhru a končí osmáSigma v závěru přišla o výhru a končí osmá
| 13.05.2022
Hanáky čeká poslední zápas sezony! Sigma jede do BoleslaviHanáky čeká poslední zápas sezony! Sigma jede do Boleslavi
| 12.05.2022
Na Sigmu nezapomenu, budu jí dál fandit, loučí se Pablo GonzálezNa Sigmu nezapomenu, budu jí dál fandit, loučí se Pablo González
| 11.05.2022
Je v našich silách to otočit. Největším pozitivem diváci, řekl JílekJe v našich silách to otočit. Největším pozitivem diváci, řekl Jílek
| 06.05.2022
Do Mladé Boleslavi musíme jet vyhrát, prohlásil Pavel ZifčákDo Mladé Boleslavi musíme jet vyhrát, prohlásil Pavel Zifčák
| 06.05.2022
Sigma první zápas nezvládla. Mladé Boleslavi podlehla 1:2Sigma první zápas nezvládla. Mladé Boleslavi podlehla 1:2
| 06.05.2022
Po sezoně skončí Zahradníček a González. Rozloučí se před BoleslavíPo sezoně skončí Zahradníček a González. Rozloučí se před Boleslaví
| 06.05.2022

Další aktuality
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná