Tipsport.cz

Aktuality

Trenér Leoš Kalvoda hodnotí podzim

Trenér Leoš Kalvoda hodnotí podzim

19.12.2014 / A tým

Fotbalisté SK Sigma Olomouc přezimují na prvním místě tabulky FN ligy. Hanáci tak v polovině sezony zatím plní postupový cíl, chtějí zpět do nejvyšší soutěže. Trenér Leoš Kalvoda byl v první polovině sezony nakonec spokojen s výsledky a umístěním, ale s výkony už tolik ne. „V převáděné hře bylo ještě dost nedostatků. Na tom musíme v zimní přípravě zapracovat,“ řekl Kalvoda.

Jak hodnotíte podzimní část sezony? Po tom špatném začátku to nakonec byla radost.
Samozřejmě radost je z umístění. Ale musím říct, že v převáděné hře bylo ještě dost nedostatků. Na tom musíme v zimní přípravě zapracovat.

Takže tým se nesmí uspokojit a musí pracovat dál minimálně tak jako na podzim.
Ano. Ale tak, jak od čtvrtého kola. A k nějakému uspokojení, jakože teď jsme se nastartovali a už to půjde, to tam nesmí být, k tomu nesmí dojít. Jsou tři měsíce volna, během toho se může stát cokoliv. Kdybychom nějak zaspali nebo podcenili přípravu, to nejde. Jaro bude teprve těžké.

Poslední dva zápasy, v Karviné a ve Frýdku, na těžkých terénech ukázaly, že tým už je nasměrovaný správně, hráči to zvládli i v hodně špatných podmínkách.
Určitě ano. Ligové parametry moc hřišť nesplňuje, pokud je horší počasí. Za špatného počasí jsou druholigové trávníky velice těžké. A tam právě nerozhoduje ani ta fotbalovost, ale ta bojovnost. A ve druhé lize se týmy prezentují hlavně bojovností.

To může být pro hráče potom vklad do budoucna, že se naučí vypořádat i s ne právě ideálními podmínkami.
To ano. Ale zase se potom nemůžou schovat jen za to, že budou bojovat. Jenom to potom v první lize nestačí, tam musí být všechno. Ale zatím jsme ve druhé lize, musíme se soustředit na to, aby se nám podařilo postoupit, což samozřejmě všichni chceme, všichni si to přejeme. Takže těch dalších patnáct zápasů musíme zvládnout.

V čem byl zlom po těch prvních čtyřech kolech? Co tam potom bylo jinak?
Samozřejmě došlo ke změnám v sestavě, to byla jedna věc. A potom už konečně hráči došli na to, že si nejde jen zahrát, když jsem hrál třeba deset let ligu. Že to všechno půjde samo, každý nám bude uhýbat a uvolní nám cestu. To vůbec ne. Na nás se každý nachystal a každý nás chtěl porazit. To se projevilo v těch prvních kolech.

A možná tam byla i trošku smůly, chybělo to štěstíčko, co musí být. Třeba na Žižkově mohl v závěru Tomáš zahradníček vyrovnat, v Sokolově nedal Denis Cana penaltu. Šance byly, nebyla to utkání, ve kterých byste úplně vyhořeli.
Nevyhořeli. Ale tomu štěstí se ve fotbale vždycky musí jít naproti. A my jsme mu naproti v těch prvních kolech až tak nešli.

Byl v tom zlomu výsledků nějaký faktor ze strany Honzy Rajnocha?
Určitě ano. Je to hráč, který má hodně zkušeností, má toho hodně za sebou. Přišlo tam zklidnění, vedle něj se chytil Martin Šindelář, ten šel zápas do zápasu výkony nahoru. Pak se sehrála obranná čtverka, Michal Vepřek prokázal, že je to ligový fotbalista a Martin Hála, ten střídal lepší zápasy s horšími, pracuje na sobě. Pořád má před sebou perspektivu. Neudělal nějakou vyloženou chybu, po které bychom inkasovali. Odehrál si svoje. Nebyla to žádná, jak se říká hitparáda, že by to bylo vyloženě excelentní, ale to svoje si odehrál.

Martin Hála je možná největší překvapení podzimu, když se zabydlel v sestavě a vytlačil z ní Tomáše Janotku. Fanoušci ho moc neuznávají, ale hrál pravidelně v té sérii, kdy se bodovalo.
Je to mladý kluk, který si musí uvědomit o čem fotbal je a obětovat tomu všechno. Možná vypadá trošku, jakože je namistrovaný, ale je to obyčejný kluk. Hlavně si musí nechat říct a hrát jednoduchý poctivý fotbal. Nesmí vymýšlet, tak jak vymysleli se Zahradníčkem s Kolínem tu chybku.

Honza Rajnoch prohlásil, že začal na tréninku chodit do soubojů ostře, aby si hráči zvykli v přípravě na to, že v zápase jim nikdo nedá nic jen tak. Vnímal jste to?
Samozřejmě. Bylo to o tom, že jsme více zařadili hry na menším prostoru. Hráči byli zvyklí pořád jen na stavěčky na velkém a tam moc ke kontaktům nedocházelo a oni na to nebyli zvyklí. Takže jsme tam zařadili více soubojových situací a myslím, že se to osvědčilo.

Do přípravy nepůjdou Aleš Škerle, Tomáš Janotka a Pavel Dreksa.
Jsou to hráči, na které jsem sázel, že by měli být těmi tahouny, když řeknu pravdu. A vedle nich by se poskládali ti mladší hráči. A bohužel se to nepotvrdilo. Pak přišel řez, po čtvrtém kole, před utkáním v Opavě. A musím říct, že mladí, i když ne, že by to bylo fotbalově nějak výborné, to zatím výsledkově zvládají. A nám nyní jde hlavně o body.

Výraznější kádrové změny během zimní pauzy nebudou. Věříte, že tým postupový úkol zvládne.
Věřím tomu. Myslím, že by mělo ještě dojít ke zlepšení. A když by mělo dojít k příchodu nějakých hráčů, tak by to mělo být s perspektivou na další sezony, na budoucnost. Aby byli schopni hrát první ligu. Aby obstáli i v nejvyšší soutěži a nebylo to jen doplnění kádru na půl roku.

Budete se nějak v přípravě zaměřovat na to, abyste nacvičili překonávání bránících soupeřů? Právě to vás v sezoně potom nejvíce čeká.
Ne, to ne. Budeme to mít pestré, budeme hrát převážně proti prvoligovým týmům, čekají nás přípravná utkání, Tipsport liga, herní soustředění.

Je dobré, že Tipsport ligu budete hrát doma v Olomouci, že nebudete muset nikam cestovat?
Určitě ano. I když třeba Brno je kousek po dálnici, ale zrovna tam není umělá tráva ideální.

Hráči dostali na dovolenou individuální tréninkové plány. Co mají za úkoly?
Není to nic přehnaně náročného, je to takový udržovací trénink. Mají tam posilovnu, delší běhy, pokud budou mít možnost, tak jít na běžky, plavat, aby tam měli i jiné sporty, než je fotbal.

Celý podzim za Sigmou stáli fanoušci, doma povzbuzovali, jezdili na výjezdy. Asi jim nezbývá než poděkovat.
Jasně. Vždycky jsem jim po každém zápase děkoval přes noviny. Obdivuji je, že byli schopní přijet až do Sokolova nebo Táborska, to jsou dlouhé štreky. Hrozně si toho vážím. A moc bych chtěl, přál bych si to, aby nás takto podporovali i na jaře.
A tým - další aktuality:

Video: Trenéři Jílek a Kozel po utkání Sigma - LiberecVideo: Trenéři Jílek a Kozel po utkání Sigma - Liberec
| 23.10.2021
Breite: Liberec své šance proměnil, my nikoliv. To rozhodloBreite: Liberec své šance proměnil, my nikoliv. To rozhodlo
| 23.10.2021
Ze severu Čech bez bodu. Sigma podlehla Liberci 0:2Ze severu Čech bez bodu. Sigma podlehla Liberci 0:2
| 23.10.2021
12. kolo: Sigma cestuje do Liberce12. kolo: Sigma cestuje do Liberce
| 22.10.2021
SigmaJede: hostem druhého dílu byl Ladislav MinářSigmaJede: hostem druhého dílu byl Ladislav Minář
| 19.10.2021
Václav Jemelka odehrál 100. ligový zápas Václav Jemelka odehrál 100. ligový zápas
| 19.10.2021
Cílem bylo utkání zvládnout a zvýšit si sebevědomí, řekl Jílek po KarvinéCílem bylo utkání zvládnout a zvýšit si sebevědomí, řekl Jílek po Karviné
| 17.10.2021
Růsek: Díky výhře nad Karvinou se nám bude lépe dýchatRůsek: Díky výhře nad Karvinou se nám bude lépe dýchat
| 17.10.2021
Sigma po čtyřech zápasech konečně zvítězila. Karvinou zdolala 2:0Sigma po čtyřech zápasech konečně zvítězila. Karvinou zdolala 2:0
| 17.10.2021
11. kolo: Po repre přestávce se Sigma představí doma proti Karviné11. kolo: Po repre přestávce se Sigma představí doma proti Karviné
| 14.10.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná