Tipsport.cz

Aktuality

Psotka: Všichni hráli s nasazením

Psotka: Všichni hráli s nasazením

23.04.2014 / A tým

Fotbalistům SK Sigma Olomouc se nepodařilo v pětadvacátém kole Gambrinus ligy doma porazit Příbram. „Jediné pozitivní je to, že jsme konečně na jaře poprvé uhráli nulu. Ale je to pro nás ztráta,“ řekl trenér SK Sigma Zdeněk Psotka.

Jak hodnotíte utkání proti Příbrami?
Máme jenom bod, je to pro nás určitě ztráta. Ale výkon byl oproti předchozímu utkání v Brně rapidně zlepšený. I ve srovnání s utkáním proti Bohemians jsme si vytvořili více šancí, hlavně v prvním poločase. Měli jsme obrovské šance, které jsme neproměnili. Druhý poločas už jsme nehráli tolik kombinačně. Používali jsme hodně dlouhých přihrávek a souboje už moc nevyhrávali. Ale přesto jsme měli dvě velké šance, když šli Navrátil se Schulmeisterem dva na jednoho nebo když stál Varadi sám před prázdnou brankou. Jediné pozitivní je to, že jsme konečně na jaře poprvé uhráli nulu. Ale je to pro nás ztráta.

Proč se týmu na jaře daří více doma než venku, výkony doma a venku jsou rozdílné?
Nevím. Na podzim mužstvo předvádělo mnohem lepší výkony na soupeřových hřištích a doma se trápilo. Teď je to naopak. My jsme z těch venkovních zápasů odehráli dobře možná dva, jinak jsme byli pasivní a čekali, co soupeř předvede. Musíme k tomu přistoupit jinak a předvádět venku takové výkony, jako doma. Sami hráči si řekli po Příbrami v kabině, že není možné, aby ty výkony byly tak odlišné. Ale v kabině si to můžou říkat desetkrát, musí to být vidět na hřišti. Věřím, že hned následující zápas na Slovácku zvládneme a alespoň jeden minusový bod umažeme.

Z posledních čtyř kol, kdy hrála Sigma s papírově slabšími soupeři, máte jen čtyři body. Jak tuto bilanci hodnotíte?
Je to málo. Určitě jsme měli být alespoň v těch dvou domácích zápasech stoprocentní. Nepodařilo se nám to. Musíme ještě doma dvakrát vyhrát a ještě získat nějaké body venku. Myslím, že v týdnu byl tým dobře nabuzený, i výkon v prvním poločase podle toho vypadal. Ve druhém jsme zbytečně začali používat dlouhých přihrávek, nákopů, už to bylo více o nervozitě. Ale mužstvo bylo nabuzené, chtělo se s tou situací vypořádat. Jsme si vědomi toho, že hrajeme o záchranu, celou dobu, říkal jsem to už před jarem. Na rozdíl od hanebného výkonu v Brně to s Příbramí bylo takové, jak bych si hrát o záchranu představoval. Hráli jsme všichni s nasazením, vytvářeli si šance. Věřím, že ten výkon bude takovým odrazovým do dalších zápasů tak, abychom těch potřebných šest sedm bodů získali.

Sigma do zápasu šla se změnami v sestavě, Martin Šindelář nastoupil v záloze.
Chtěli jsme, protože už jsme měli Vlastu Vidličku, hrát více po stranách, a zařadili jsme na štítového záložníka Martina Šindeláře. Protože v předchozích zápasech jsme střed hřiště moc neovládali.

Bylo důvodem k zařazení Šindeláře i to, aby se zvedl důraz a nasazení?
Je to ten typ, je vysoký, takže nám pomohl i při standardních situacích. Myslím, že v prvním poločase to bylo takové, jak jsme chtěli hrát. Ve druhém už tam byla větší nervozita, hodně chyb v rozehrávce. Už to bylo hodně zjednodušené, málo jsme chtěli, už to bylo spíš o soubojích.

Čím si vysvětlujete ty neproměněné šance?
Je to kvalitou řešení. Prostě jsme to neřešili kvalitně. I tu situaci dva na jednoho, tam si musíme lépe vyhovět, ať už přihrávkou nebo nabídkou toho nabíhajícího hráče. V prvním poločase jsme měli spoustu střeleckých možností, ale tam šly snad jen čtyři střely na branku. Jinak jsme to minuli i z výhodných pozic. A ta úplně v závěru? Adam Varadi to prostě nezvládl, buď zpracovat míč, nebo to trefit z jedné.

Proč zase nehrál v základní sestavě David Depetris?
Protože byl znovu zraněný. V týdnu měl zdravotní problémy, dva dny netrénoval. Stejně jako před Brnem byl zase zraněný. Den před utkáním trénoval poprvé. Takže bohužel … Zatím nám ty góly, které momentálně potřebujeme, nepřináší. Máme jeden velký problém. My jsme na jaře nehráli jeden zápas po sobě ve stejné sestavě. Máme vždycky buď karty, nebo nějaká zranění. A potřebovali bychom to stabilizovat. Už doma s Bohémkou, nad kterou jsme vyhráli, nehráli dobře David Depetris s Radimem Nepožitkem. Honza Navrátil tam nastoupil v Brně a byl to jeden z nejslabších výkonů. Nedaří se nám stabilizovat ať už samotný výkon jednotlivých hráčů nebo sestavu. Našim úkolem je dát momentálně mužstvo co nejvíce dohromady a stabilizovat.

Brankář Zdeněk Zlámal říkal po utkání v Brně, že asi už nezbývá nic jiného, než si dát v kabině přes držku. Co se bude dít teď?
Budeme pracovat tak, jak před Příbramí. Zkoušeli jsme různé varianty, abychom mužstvo naladili, abychom to zvládli hlavou. To je momentálně alfa a omega naší výkonnosti. Jenom když vezmu kopání našich standardních situací, tak hráči, kteří to bez problémů kopnou kamkoliv, tak v neděli nekopli ani jednu standardku. My jsme kopli až poslední roh v devadesáté třetí minutě. Snažíme se nato jít po dobrém, po zlém, i nějakou represí, hráči měli pokuty. Myslím, že teď jsme momentálně ve fázi, abychom mužstvo podporovali v tom pozitivním, abychom následující zápasy zvládli. Zdeněk Zlámal má někdy hodně silnějších výroků, někdy to ve vyjadřování i přežene. Ale zase na druhou stranu je to pozitivní, chce, nechá na hřišti všechno.

S koncem soutěže se tlak zvyšuje, ta nutnost bodovat. Cítíte i tlak na svoji osobu?
Jednoznačně. Pořád. Nám se nepodařilo navýšit náskok dvou bodů, pořád máme dva body. A když už se nám to s Bohémkou podařilo, tak jsme to zase ztratili v Brně. Tlak cítím, zodpovědnost za to tam neseme. Ale snažím se pracovat tak, jak nejlépe umím, snažíme se najít optimální řešení, aby to mužstvo na hřišti zejména psychicky zvládalo.

Po dlouhé pauze nastoupil Vlasta Vidlička. Jak se vám jeho výkon líbil?
Musím říct, že jsem byl jeho výkonem překvapený. Hlavně v prvním poločase. Hrál velmi dobře. Na to, že půl roku nehrál fotbal, to zvládl velmi dobře. S jeho výkonem jsem byl velmi spokojen.
A tým - další aktuality:

Video: Trenér Radoslav Látal po zápase se ZlínemVideo: Trenér Radoslav Látal po zápase se Zlínem
| 01.03.2021
Málo jsme se dostávali do zakončení, řekl HubníkMálo jsme se dostávali do zakončení, řekl Hubník
| 28.02.2021
Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1
| 28.02.2021
Tři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec OlomouckaTři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec Olomoucka
| 27.02.2021
Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!
| 26.02.2021
Levý obránce nebo střední záložník? Hlavně chci hrát, říká ZmrzlýLevý obránce nebo střední záložník? Hlavně chci hrát, říká Zmrzlý
| 25.02.2021
21. kolo: Druhé moravské derby v řadě na Andrově stadionu21. kolo: Druhé moravské derby v řadě na Andrově stadionu
| 25.02.2021
80 let Androva stadionu: Západní tribuna80 let Androva stadionu: Západní tribuna
| 23.02.2021
Fotbal přináší krásné i smutné chvíle. Výhru si užíváme, řekl LátalFotbal přináší krásné i smutné chvíle. Výhru si užíváme, řekl Látal
| 21.02.2021
Výhru jsme potřebovali, řekl autor rozhodující branky ChytilVýhru jsme potřebovali, řekl autor rozhodující branky Chytil
| 20.02.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná