Tipsport.cz

Aktuality

Lahůdka nejen pro fans Sigmy, Petr Uličný chystá knihu

Lahůdka nejen pro fans Sigmy, Petr Uličný chystá knihu

28.11.2014 / A tým

Do zápasového zpravodaje Sigmafotbal jsme na utkání proti Varnsdorfu připravili exkluzivní informaci o chystané autobiografii Petra Uličného, včetně představení obálky knížky. Vzhledem k tomu, že zápas byl odložen, představujeme již nyní na klubovém webu. A o zápasový bulletin nepřijdete, můžete si ho vzít ve Fanshopu na Andrově stadionu i v pobočce v Galerii Šantovka.

Zajímavá zpráva nejen pro fans SK Sigma Olomouc, ale i pro všechny příznivce fotbalu - psaní autobiografie Petra Johna Uličného je v plném proudu. Knížku s populárním fotbalovým trenérem píše publicista Roman Smutný. Příznivci fotbalu a Johna se již mohou těšit, vyjde v nakladatelství Albatros v květnu 2015.

Obálka knihy už je hotová, fotilo se v ateliéru olomouckého fotografa Lukáše Navary. „Začátek byl takový, že za mnou přišel David Holly, že bych mohl napsat knížku. Já mu říkám: „Chlapče, tož to v žádném případě. Protože knížky se píšou, až když seš po smrti.“ Přemlouval mě pořád, protože spolu máme dobré vztahy. Nakonec jsem o tom začal přemýšlet, jestli ano nebo ne. Protože to je jednak dost náročné, a také jsem věděl, jaký život jsem prožíval. Aby to bylo jenom o fotbale, jestli to by někoho bavilo, jestli tam mám dát všechno, protože to bych zase nemohl, jelikož ten můj život byl takový velice bouřlivý. Nechtěl jsem nic psát, ale postupně mě David přemluvil s tím, že to napíše Roman Smutný, který už napsal krásnou knihu o Vlastovi Marečkovi. A pak jsem si řekl – máš nejvíc startů ze všech trenérů, jsi v důchodovém věku, zažil jsi strašně moc příběhů, hodně angažmá. To žádná ostuda nemůže být. A budu mít alespoň nějakou vzpomínku na to, že jsem byl fotbalový trenér. Takže jsem se nakonec rozhodl, že ano,“ řekl Petr Uličný. „No a tak jsme se sešli s Davidem a Romanem Smutným a začali to postupně psát. A začal jsem vzpomínat, od Kroměříže, kde jsem se narodil až po ten krásný konec,“ podotkl.

Roman Smutný knihu o Petrovi Uličném plánoval už mnoho let. „Přesně tak. Tu myšlenku jsem měl roky a roky. Pana Uličného jsem oslovil poprvé v roce 2012, tehdy mi to odmítl. Šel jsem na to pak tak, že jsem přemlouval různé kamarády, nikomu se ho nepodařilo umluvit až Davidovi, což je super. Dokázal pana Uličného přemluvit,“ řekl Roman Smutný. „Moje motivace byla jasná. Pana Uličného obdivuju od nějakých šestnácti let, kdy začal trénovat Sigmu a začal jsem ho sledovat. A začal jsem vnímat jeho osobnost. Po smrti mého dědečka, který mě vychovával, mi chyběl mužský vzor, a tím se pro mě stal právě pan Uličný. Považuji tedy za splněný sen, že tu knížku můžu psát,“ poznamenal Smutný.

Petr Uličný zpočátku podmiňoval vznik knihy tím, že se Sigma zachrání. Nezachránila se, ale knížka bude. „Ano, bylo to tak, to jsem říkal. Ale pak jsem si to vzal za sebe, že tu autobiografii udělám. Ale samozřejmě jsem to konzultoval i s rodinou a kamarády. Řada sportovců a trenérů knihu napsala, Martin Vaniak, Pavel Horváth, Jarda Blažek, je jich spousta. Vzpomněl jsem si na své kamarády, co se mnou hrávali, co také napsali knihu, třeba Ivo Knoflíček, který mě tam také zmiňuje. Tak jsem si říkal, že jsem zažil hodně velkých osobností, co mě trénovaly, zažil jsem mnoho krásných hráčů, někteří byli v reprezentaci. A také, protože jsem komunikativní, tam jsou i ty moje vyhazovy, protože jsem byl šestkrát vyhozený. A pokut jsem zaplatil strašně moc. To tam všechno bude,“ řekl Uličný. „Jedině, co tam nebude, to mi říkal můj mladší syn: „Tato, o ženských tam nepiš, to by naše mama tu knížku roztrhala,“ žertoval Uličný.

„Důležité je, aby z toho, jak mi říkal Josef Holcman, spisovatel a soudce, který mi dělal takovou zdravou oponenturu první knížky, nezmizela autenticita. Říkal jsem mu, že nezmizí. Jen amatér by zničil krásnou autentičnost pana Uličného. Věřím, že bude v řádcích i mezi nimi zachovaná,“ řekl Roman Smutný. „Snažíme se, aby z toho byla cítit osobnost pana Uličného, to je rozhodně jeden z úkolů, který jsem si dal. Musí to být čtivé, musí tam být ta nadstavba v podobě příběhů a historek, které život a osobnost pana Uličného popisují. Aby tam byla ta autenticita, aby tam fanoušci našli to, co od toho čekají, aby to nebyla jenom fakta,“ řekl Roman Smutný.

Na knize Petr Uličný s Romanem Smutným pracují od léta. „Máme k tomu nějaký scénář. Pravidelně jednou týdně se scházíme, máme nějaké etapy, na kterých postupně pracujeme. Začali jsme Kroměříží, odkud pocházím. A jdeme postupně přes hráčskou kariéru až po tu trenérskou,“ řekl Uličný. Kromě jeho vzpomínek budou v knize i zpovědi osobností, hráčů a přátel, které naopak zavzpomínají na Petra Uličného. „Není to ke každé kapitole. Je to spíš otázka intuice a nějakého výběru. Napřed jsme si mysleli, že bychom z každého angažmá vybrali dva lidi, ale to nebylo možné, to by ta knížka měla přes pět set stran. Všechno tam být nemůže, musíme to filtrovat. Po dohodě s vydavatelem jsme usoudili, že deset vyzpovídaných osobností bude tak akorát. Je to knížka primárně pana Uličného, který ji odvypráví sám, k tomu je pár dodatků. Časově to je náročné. Sejdeme se jednou týdně, jedeme v rekordním tempu. Začali jsme psát prvního července, máme to už téměř hotové. Ještě děláme nějaké speciální dodatkové tématické kapitoly, dovyzpovídám pár osobností a listopad a prosinec si necháme na korektury. V půli ledna musí být rukopis hotový,“ podotkl Smutný. O svých zážitcích s Petrem Uličným budou v knize hovořit například Pavel Vrba, Petr Švancara, Jaromír Gajda, Miroslav Polášek, Karel Trnečka, Richard Šíma nebo Pavel Hoftych.

Kniha s názvem Bouřlivák John prozradí i něco z bouřlivých historek Petr Uličného. „Budou tam i veselé historky,“ řekl Uličný. „Bouřlivák John, to jsem si tam dal sám. John, tak mi říkají čtyřicet roků, to vzniklo v Plzni, v knížce si o tom přečtete také. Bouřlivák, to mě tak napadlo, protože myslím, že můj život byl takový bouřlivý. Na obálce bude fotka, na které mám takový zamyšlený výraz se šibalským úsměvem,“ podotkl Uličný.

Takže všichni fanoušci fotbalu se můžou těšit na květen 2015, kdy se kniha Bouřlivák John objeví na pultech knihkupectví.


ulicny-obalka-02.jpg
ulicny-plakat-a0-841x1189-lowres.jpg
ulicny-plakat-a3-297x420-bez-textu-lowres.jpg
ulicny-plakat-a3-297x420-lowres.jpg
10822332-10202148995001492-1666218501-n.jpg
10814300-10202148994961491-224283431-n.jpg
10819144-10202148994881489-195612107-n.jpg
10836273-10202148994921490-105697641-n.jpg
10834004-10202148994841488-449850360-n.jpg

A tým - další aktuality:

Jakub Yunis podstoupil operaci poraněného koleneJakub Yunis podstoupil operaci poraněného kolene
| 11.05.2021
Jean Luc Assoubre zažil premiéru v olomouckém dresuJean Luc Assoubre zažil premiéru v olomouckém dresu
| 10.05.2021
Video: Aleš Mandous po utkání se SlaviíVideo: Aleš Mandous po utkání se Slavií
| 09.05.2021
Spíše remízový zápas, řekl Látal. Co pověděl trenér Trpišovský?Spíše remízový zápas, řekl Látal. Co pověděl trenér Trpišovský?
| 09.05.2021
Sigma opět nestačila na Slavii. Tentokrát prohrála 0:1Sigma opět nestačila na Slavii. Tentokrát prohrála 0:1
| 09.05.2021
Tváří nového Sigmáka je Pablo González!Tváří nového Sigmáka je Pablo González!
| 07.05.2021
31. kolo: Sigma v neděli přivítá Slavii31. kolo: Sigma v neděli přivítá Slavii
| 07.05.2021
Informace pro permanentkáře k utkání se SlaviíInformace pro permanentkáře k utkání se Slavií
| 03.05.2021
Sigma se po sezóně rozloučí s trenéry Látalem a NečkemSigma se po sezóně rozloučí s trenéry Látalem a Nečkem
| 03.05.2021
Video: Michal Vepřek po zápase v JablonciVideo: Michal Vepřek po zápase v Jablonci
| 02.05.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná