Tipsport.cz

Aktuality

Kalvoda: Musíme poctivě pracovat

Kalvoda: Musíme poctivě pracovat

09.06.2015 / A tým

Sezona 2014/2015 skončila pro tým SK Sigma Olomouc úspěšně. Trenér Leoš Kalvoda splnil se svým mančaftem povinné cíle, tedy postup zpět do nejvyšší soutěže z prvního místa. Ale na nějaké velké slavení není čas, příprava na novou sezonu začíná Hanákům už ve středu 17. června. „Nesmíme létat někde v oblacích, musíme začít poctivě pracovat,“ říká Leoš Kalvoda.

Sezona dopadla dobře, cíle jste splnili, postup i první místo. Ale na začátku to nevypadalo právě ideálně. Kde byl ten zlom, který dostal tým do pohody?
Zlom byl po domácím porážce se Znojmem. Pak jsme jeli do Opavy, uhráli jsme remízu. Udělali jsme nějaké změny v sestavě, ti kluci, co tam nastoupili, pochopili, o co jde, o co jde mužstvu, o co jde klubu. A hlavně o čem ten fotbal ve druhé lize je. Akorát že ten konec, jak už to bylo jisté, už to zase nebylo ono. To je taková typická česká povaha, jak už je něco jistého, tak bohužel.

Co bylo v té cestě zpět nejtěžší? Ten špatný začátek?
Začátek určitě. Než si hráči zvykli a než jsme si vlastně všichni uvědomili, o co nám jde, tak byla čtyři kola pryč a my jsme se krčili někde na chvostu tabulky. A remízou v Opavě a také změnami v sestavě jsme se nastartovali a pak už jste to dotáhli do úspěšného konce.

Jak moc velký kámen vám spadl ze srdce ve chvíli, když už to bylo jasné?
Je to obrovská úleva.

Vy jste postupoval se Sigmou jako hráč zpět do první ligy tehdy v sezoně 1983/1984. Dá se to vůbec nějak srovnat?
Tenkrát jsme druhou ligu projeli daleko lépe. Nebylo tolik vyrovnaných mančaftů, byl tady trenér Brückner a my jsme na tu dobu měli velice kvalitní kádr. Poprvé jsme dostali branku až v devátém kole v Třinci, výhrou doma nad Zbrojovkou Brno pět nula jsme si udělali sedmibodový náskok.

Mohla ta tehdejší dominance být i proto, že v týmu byl Vladislav Niki Lauda? Excelentní střelec, dal v té sezoně dvaadvacet gólů.
Samozřejmě ano. Niki byl zvláštní hráč, zvláštní člověk, v tomto nám hodně pomohl.

Které osobnosti byste pochválil ze současného mančaftu? Ať už za výkony nebo tím, jak působili v kabině?
Pochválit … Nerad chválím nebo někoho vyzdvihuju. Myslím, že je to kolektivní práce, že se o to zasloužili všichni, někdo větší, někdo menší měrou. Samozřejmě ti, co dali branky, tak by asi měli být někde v popředí. Ale nerad někoho vyzdvihuji, každý na tom má svou zásluhu.

Sestřih jarních gólů SK Sigma


Na novou sezonu byste tým jistě rád posílil?
Samozřejmě bychom chtěli. Potřebujeme doplnit tým na naše ekonomické podmínky, to bude samozřejmě velice těžké, uvidíme. Chtěli bychom posílit, hráče tady máme šikovné, talentované, ale pouze s nimi to hrát nejde. Chtěli bychom dva tři hráče, ale bude to velmi obtížné.

Bude první sezona po návratu především o tom udržet se, upevnit pozici v Synot lize?
Každý by se chtěl zařadit hned do horní poloviny tabulky, což platí samozřejmě i pro nás. Ale bude to velice těžké, myslím, že první úkol pro nás bude, nechci říct udržet se, ale hrát klidný střed tabulky. Nějaké velkohubé cíle si dávat nemůžeme, takový nejsem, jsem realista. Vím, že jsou tady dobří hráči, ale pořád se potřebují zlepšovat, potřebují zkušenosti.

Takže na co podle vás má Sigma v první lize?
První liga je fotbalovější, druhá víc bojovnější. Hráče na tu fotbalovost máme, ale pořád platí, že pokud tam nebude nasazení, agresivita, důraz, tak to nepůjde. My jsme se vrátili do roka a do dne, pokud tam nedáme ty atributy, které jsem zmínil, že nebudeme jezdit, jak se říká, po zadku, tak zase nemáme šanci. Jde hrát s každým, ale s každým jde i prohrát. Abychom zase nelétali někde v oblacích, musíme začít poctivě pracovat. Po tom postupu do ligy to vždycky není lehké, o tom se můžeme přesvědčit i v případě Hradce Králové a Českých Budějovic, oba kluby loni postoupily a hned spadly. Ale myslím, že Sigma je někde jinde, my bychom to měli zvládnout.

Myslíte, že ta sezona ve druhé nejvyšší soutěži bude pro Sigmu varováním do budoucna?
Doufám, že ano. Že si z toho vezmou všichni ponaučení, ne jenom hráči, ale i celý klub. Protože potom vracet se je hodně těžké.

Béčko postoupilo do druhé ligy, to bude pro mladé hráče prospěšné.
Ano, potřebují druhou ligou projít, myslím, že to těm mladým hodně prospěje.

Nová sezona začíná poslední víkend v červenci, příprava nebude moc dlouhá.
Budeme mít krátkou dovolenou, jenom čtrnáct dní. Takže z toho hráči až zas tak nevypadnou. A pak máme pět týdnů, to musí stačit. Všechno bude v domácích podmínkách. Na našem stadionu se hraje EURO jedenadvacítek, takže přípravu zahájíme ve Slatinicích. První týden tam budeme dojíždět a druhý tam budeme mít soustředění. Ale přípravná utkání máme naplánovaní i v Rakousku, budeme za soupeři dojíždět.
A tým - další aktuality:

Čeká nás atraktivní utkání, řekl Jílek před zápasem s BaníkemČeká nás atraktivní utkání, řekl Jílek před zápasem s Baníkem
| 16.09.2021
David Vaněček utrpěl zranění kolenaDavid Vaněček utrpěl zranění kolena
| 15.09.2021
Upřesnění termínu 3. kola MOL CupuUpřesnění termínu 3. kola MOL Cupu
| 15.09.2021
Svoláváme všechny sigmáky! Utkání proti Baníku se blížíSvoláváme všechny sigmáky! Utkání proti Baníku se blíží
| 14.09.2021
Macík: Při druhém gólu domácích nám chybělo štěstí. Závěr nás mrzíMacík: Při druhém gólu domácích nám chybělo štěstí. Závěr nás mrzí
| 12.09.2021
Šťastný bod, řekl Jílek po utkání s Mladou Boleslav튝astný bod, řekl Jílek po utkání s Mladou Boleslaví
| 12.09.2021
Přestřelka bez vítěze. Sigma veze bod z Boleslavi po remíze 3:3Přestřelka bez vítěze. Sigma veze bod z Boleslavi po remíze 3:3
| 12.09.2021
MOL Cup: Ve 3. kole Sigma pojede do VlašimiMOL Cup: Ve 3. kole Sigma pojede do Vlašimi
| 10.09.2021
Boleslav? Silný tým. Chceme ale vyhrát, řekl JemelkaBoleslav? Silný tým. Chceme ale vyhrát, řekl Jemelka
| 10.09.2021
Patrik Slaměna bude hostovat ve VyškověPatrik Slaměna bude hostovat ve Vyškově
| 09.09.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná