Tipsport.cz

Aktuality

Chromý: Hráči to vzali za správný konec

Chromý: Hráči to vzali za správný konec

11.06.2015 / B tým

Béčko SK Sigma Olomouc zvítězilo v Moravskoslezské fotbalové lize a bude v nové sezoně hrát druhou nejvyšší soutěž, fotbalovou národní ligu. „Kvalitnější hráči, důraznější hráči, fyzicky vyspělejší hráči na vyšší úrovni ty mladé hráče donutí k tomu, aby se výkonnostně posunovali,“ říká trenér SK Sigma B Augustin Chromý.

Vypadá to, že béčko soutěží projelo hladce, ale jednoduché vybojovat postup jistě nebylo.
Myslím, že po prvních sedmi kolech jsme byli asi sedmí, už si to přesně neuvědomuji. Přesto že herně to bylo v pořádku, tak bodově jsme určitě nebyli na prvních třech místech. Ale viděl jsem, že v tom mužstvu je velký potenciál a má na víc. Spíš jsem mužstvo zklidňoval, protože jsem cítil, že po přípravě bylo na hráčích vidět, že jsou trošku sami zklamaní a cítí, že mají na víc. No a postupně jsme udělali takovou sérii, kdy jsme do konce podzimu neprohráli. A prvních šest kol na jaře také, to byla rozhodující fáze, kdy se sezona lámala k tomu, že už jsme odskočili bodově.

Kromě dobrých výsledků tým předváděl také dobrý fotbal, většinu soupeřů jste jasně přehrávali.
Důležitý byl v průběhu sezony i herní nárůst a výkonnostní růst některých hráčů. Když se fyzicky, a ne jenom technicky, srovnali s muži. Vyrovnali jsme se se soupeři i v silové složce, a naše herní kvalita šla hodně nahoru.

Bylo pro mančaft hodně prospěšné, že mohl vyrazit v zimní přípravě na herní soustředění do Turecka?
Byl to jasný signál od vedení klubu, že to s postupem myslí vážně. V úvodu se říkalo, že chceme postoupit s áčkem i béčkem. Já jsem to pořád uklidňoval s tím, že priorita je samozřejmě áčko. U béčka to bylo spíš takové, že pokud hráči ukážou svoji kvalitu, že mají na vyšší soutěž, tak prosím, ať si ji vybojují a to jim umožní tu vyšší soutěž hrát. U áčka byl postup prioritou za každou cenu. U nás to bylo sice ve stavu takové možnosti, ale reálné. S ročníkem třiadevadesát jsme vyhráli ligu s velkým náskokem, kluky tohoto ročníku doplnili nejlepší loňští dorostenci Kalvach a Jemelka, kostra mužstva byla velice silná, hráli jsme o první místo. A postupně tomu začali hráči věřit, vzali to za správný konec, bylo vidět, že někdy to bylo až na škodu. To bylo třeba v utkání na Slovácku, kdy jsme zahodili spoustu šancí, měli trošku smůlu v koncovce, moc to tam chtěli zlomit, nechtěli si absolutně připustit, že bychom tam měli prohrát. A chvílemi to bylo trošku zbytečně moc hr, moc křečovité, tím jsme se porazili i sami. Kluci to vzali za správný konec. Když se vrátím k tomu soustředění, které není levná záležitost, tak to byl jasný signál, který nám vedení klubu dalo, jak sportovní tak ekonomické, abychom se připravili na jaro, to byl signál, že to myslíme s postupem vážně.

Mužstvo možná v MSFL i ukázalo, že postup do druhé ligy byla jediná možnost, hrát znovu jen třetí, to by už bylo pro ty hráče asi málo.
Samozřejmě, že pokud by se nepostoupilo, tak ti hráči, kteří hráli o špičku třetí ligy, by museli jít někam na hostování, to byla druhá cesta. Museli bychom je dát na hostování do jiných klubů. Ale dávat hráče do jiných mužstev může být někdy prospěšné, že se o sebe musí více starat, mentálně se obouchají, mají těžší situaci, aby se prosadili. Z druhé strany nevíte, jakým způsobem budou trénovat, jakým způsobem budou nakládat se svým volným časem. Kupříkladu někde se v mužích už netrénuje dvoufázově a my jsme naopak zvyklí trénovat hodně, dvoufázově i v sezoně dvakrát v týdnu. Samozřejmě mladí hráči mají jiný způsob tréninku, než starší, tomu máme uzpůsobené tréninky. Mladí hráči potřebují dobudovávat fyzicky, pracovat na síle, potřebují se neustále zlepšovat. Navíc děláme skupinové tréninky, individuální tréninky. Takže pokud hráče máme tady pod kontrolou, tak se s nimi dá více pracovat.

Bude se muset ve druhé lize něco změnit třeba v přípravě na zápasy? Budou tam silnější soupeři, bude nutná pečlivější taktická příprava? Teď jste občas mohli mít proti sobě vyloženě papírově slabší týmy.
Někteří hráči, vždycky když jsem začínal přípravu na utkání, jak v týdnu, tak před samotnými zápasy, se usmívali, když jsem říkal, že soupeř je kvalitní a musíme k tomu přistupovat s pokorou. Nikdy jsem soupeře nijak nesnižoval, protože to dnes ve fotbale ani nejde. Outsider porazí klidně toho nejlepšího, pokud se jedná o jeden zápas. Pokud by jich hráli více, takto bude třeba devět ku jedné, ale ten jeden zápas vždycky můžete prohrát. Takže jsme nepodceňovali nikdy nikoho. A nebudeme. Ve druhé lize budeme muset, a to právě potřebujeme, více dbát na defenzivu, musíme více bránit. Protože jestliže chcete mít míč ve své moci, hrát svoji hru, tak musíte vyhrát souboje, bez toho to nejde. Kvalitnější hráči, důraznější hráči, fyzicky vyspělejší hráči na vyšší úrovni ty mladé hráče donutí k tomu, aby se výkonnostně posunovali.

Myslíte, že to bude mít ve druhé lize béčko jednodušší, než mělo áčko? Že nebudete všude, kam přijedete, ten šlágr sezony?
Tak bylo by dobré, kdyby nás podcenili (směje se). Ale zase na druhé straně existují další vlivy, takové ty vnější. Když někam přijede béčko, tak ti domácí budou muset vyhrát, budou to považovat za povinné tři body, tak k tomu budou přistupovat. Což nám z jedné strany může pomáhat, ale musí se s tím hráči popasovat. To je právě to, co ti kluci potřebují.

Béčko už před lety ve druhé lize hrálo, vy jste tenkrát také tým trénoval. Vidíte mezi tím nějakou souvislost nebo je to nyní v něčem jiné?
Paralela je jasná. Už před těmi lety tam byl silný ročník. S ročníkem 83 jsem vyhrál titul v dorostu. A tvořili to hráči ročníků 82, 83 a 84. Hrávali tam bratři Hubníkové, Hudec, Komárek, Škerle, Martin Vyskočil a další. Teď je v tom paralela, s ročníkem 93 máme titul a velice silné byly ročníky 94 a 95. Takže je to podobné. Ve fotbale nemůžete říkat, že je druhá liga pro mladé hráče špatná, pokud máte silné ročníky, tak proč to nezkusit. A třeba to hrát rok a obouchat se tam. Uvidíme, co z toho bude. Budeme hrát tak, ať se to hráči učí, hrát o každý bod, ať se ukážou.
B tým - další aktuality:

Béčko remizovalo se Zbrojovkou B. Dvě branky vstřelil GrečmalBéčko remizovalo se Zbrojovkou B. Dvě branky vstřelil Grečmal
| 07.05.2021
Béčko přehrálo rezervu Slovácka. Prosadili se Fiala a NeuerBéčko přehrálo rezervu Slovácka. Prosadili se Fiala a Neuer
| 18.04.2021
B-tým doplněný hráči U19 sehrál dva zápasy se Slavií Praha BB-tým doplněný hráči U19 sehrál dva zápasy se Slavií Praha B
| 09.04.2021
Béčko nestačilo na druholigovou LíšeňBéčko nestačilo na druholigovou Líšeň
| 13.02.2021
Útočník B-týmu Jan Fiala spojil svou budoucnost se Sigmou OlomoucÚtočník B-týmu Jan Fiala spojil svou budoucnost se Sigmou Olomouc
| 04.02.2021
Béčko porazilo rezervu SlováckaBéčko porazilo rezervu Slovácka
| 30.01.2021
Béčko opět v akci, přehrálo OpavuBéčko opět v akci, přehrálo Opavu
| 16.01.2021
B-tým Sigmy dnes zahájil zimní přípravné obdobíB-tým Sigmy dnes zahájil zimní přípravné období
| 06.01.2021
Béčko deklasovalo v přátelském utkání Nové SadyBéčko deklasovalo v přátelském utkání Nové Sady
| 17.12.2020
Béčko porazilo v přátelském utkání ŠumperkBéčko porazilo v přátelském utkání Šumperk
| 08.12.2020OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná