Tipsport.cz

Aktuality

Lébr: Sestup je snadný, ale to vrácení je hodně těžké

Lébr: Sestup je snadný, ale to vrácení je hodně těžké

18.05.2015 / A tým

Tři kola před koncem sezony si fotbalisté SK Sigma Olomouc pojistili návrat zpět do nejvyšší soutěže. „Sestup je snadný, ale to vrácení se zpět je hodně těžké,“ říká předseda představenstva SK Sigma Olomouc Josef Lébr.

Jak moc jste si užil návrat zpět do nejvyšší soutěže?
Oslav jsem se nezúčastnil, něco málo jsem hráčům přidal na oslavu. Ve čtvrtek jsem měl pracovní povinnosti, takže oslavy nechávám až na čas po posledním kole.

Dobře. Určitě jste ale měl velkou radost.
Byla to radost, i úleva. Myslím, že vrátit se hned po roce je snazší, než se vracet potom další roky. Když to vidíte na Žižkovu, Zlínu nebo Opavě, těch týmů můžu jmenovat celou řadu. Každý rok navíc je pak složitější a složitější se vrátit, hlavně proto, že neudržíte kádr.

Vidíte to tak, že bude třeba posílit tým na první ligu?
Vidím to na posilu do každé řady. Už na tom pracujeme, ale konkrétní samozřejmě nemůžu být. Chodím pravidelně na béčko, které s přehledem vedeme MSFL. Myslím, že máme kam sáhnout i z hlediska vlastních hráčů. A vidím to tak, že by také měli dostat šanci.

Jaká byla ta sezona ve druhé lize zkušenost pro klub?
Myslím, že je samozřejmě špatné sestoupit. Ale jako zkušenost je to dobré. Na vyčištění mnoha věcí v klubu, snížení rozpočtu. A uvědomení si toho, co ta první liga znamená, jak jsme snadno zahazardovali tím, že jsme ji ztratili. Je to memento. Neříkám, že se to nikdy nestane. Sestoupily prakticky všechny kluby, pamatuji se, že když jsem byl malý, tak sestoupila i Sparta. Takže to mají za sebou skoro všichni. Ti, co se vrátili, se vrátili. Některým to trvalo o něco déle. Vezměte si třeba Zbrojovku Brno, kdyby kluby měly stadiony, tak tam možná do teď nebyla. Sestup je snadný, ale to vrácení je hodně těžké.

Bylo ve druhé lize něco, co vás překvapilo nebo zaskočilo?
Úroveň některých stadionů, to mě teda zaskočilo. Záměrně nebudu jmenovat. Ale byl to stadion, který si přesně pamatuju z doby, kdy jsem hrával já. A nezměnilo se tam vůbec nic. Přijel jsem tam a úplně všechno bylo stejné. A říkal jsem si: Dostali licenci. Na druhou stranu jsou kluby, které říkají: my chceme do první ligy a neviděl jsem tam skoro, že by něco bylo udělaného. To mě také docela zarazilo. A co mě pozitivně překvapilo, to byla úroveň některých hráčů ze druhé ligy. Myslel jsem si, že to projdeme jakoby hladce, ale ukázalo se, že to úplně až tak není, že úroveň druhé ligy není až tak špatná.

Klíčové pro celou sezonu bylo to, že Sigma udržela prakticky celý kádr pohromadě.
To byl asi nejdůležitější prvek. Protože i po tom pátém kole, kdy to nevypadalo dobře, tak jsme pořád měli důvěru. Jen jsme prohodili pár hráčů, dostali příležitost ti, co byli do té doby na lavičce. A ta cesta se ukázala jako správná.

Co ta sezona udělal s ekonomikou klubu? Máte spočítáno, kolik Sigma sestupem ztratila? Ubylo také diváků, což se v rozpočtu také projeví.
To ano, plus jsme měli levnější lístky, to jsou další peníze. Zhruba osm milionů je rozdíl v penězích ze STESu, pár sponzorů dávalo na druhou ligu méně, než na první. Nemám to úplně přesně spočítané, ale bavíme se o částce někde kolem patnácti milionů korun.

Jak se to projevilo na stabilitě klubu?
Sáhl jsem do vlastních a těch patnáct jsem do klubu dal.

Pro první ligu bude potřeba vyšší rozpočet?
Myslím, že se budeme snažit držet spíše v těch dimenzích, co máme teď. V rozpočtu se objevily určité rezervy, navíc také všechny kluby jdou cestou snižování rozpočtu. Když pominu první tři kluby Synot ligy, tak u všech klubů šel rozpočet dolů, takže nebudeme výjimkou. A i ten rozpočet, které máme teď, nás řadí někam doprostřed Synot ligy.

Dá se už nyní říct, jaké bude mít Sigma v Synot lize ambice?
Cíle bych viděl až v době, kdy uvidíme, koho se nám podaří do týmu získat. Protože dělat nějaké cíle bez vědomí uzavřeného kádru, to je věštění z křišťálové koule. Navíc, co mě poučila minulost, i ta sestupová, cíle jsou jedna věc, ale pak je i trochu toho sportovního štěstí, zranění, to jsou aspekty, které když se nasčítají, tak to může vypadat na pohárové umístění, nebo naopak na totální propadák.
A tým - další aktuality:

Informace pro fanoušky k utkání se SlaviíInformace pro fanoušky k utkání se Slavií
| 29.11.2021
Růsek: Do dalších zápasů se máme od čeho odpíchnoutRůsek: Do dalších zápasů se máme od čeho odpíchnout
| 27.11.2021
Věřil jsem, že dnes vyhrajeme, řekl Jílek Věřil jsem, že dnes vyhrajeme, řekl Jílek
| 27.11.2021
Sigma v Ďolíčku excelovala. Pardubice porazila vysoko 5:1Sigma v Ďolíčku excelovala. Pardubice porazila vysoko 5:1
| 27.11.2021
Na stadiony pouze s 1000 diváků. Zpřísněno dokládání bezinfekčnostiNa stadiony pouze s 1000 diváků. Zpřísněno dokládání bezinfekčnosti
| 26.11.2021
16. kolo: Sigma bude hrát s Pardubicemi16. kolo: Sigma bude hrát s Pardubicemi
| 26.11.2021
Sigma zdolala Dynamo na penalty a postoupila do čtvrtfinále MOL CupuSigma zdolala Dynamo na penalty a postoupila do čtvrtfinále MOL Cupu
| 23.11.2021
MOL Cup: Sigmu čeká zápas v Českých BudějovicíchMOL Cup: Sigmu čeká zápas v Českých Budějovicích
| 22.11.2021
Jílek: Absence hráčů nebyl důvod ztráty bodůJílek: Absence hráčů nebyl důvod ztráty bodů
| 20.11.2021
Vepřek: Bohužel jsme za stavu 2:0 přestali hrátVepřek: Bohužel jsme za stavu 2:0 přestali hrát
| 20.11.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná