Tipsport.cz

Aktuality

Nedalo mi nezajít na Andrův stadion, říká bývalý rozhodčí Štefan Czetö

Nedalo mi nezajít na Andrův stadion, říká bývalý rozhodčí Štefan Czetö

24.04.2015 / A tým

Na Andrův stadion samozřejmě čas od času zavítají někteří z mimolomouckých bývalých hráčů SK Sigma. Včera se na náš krásný stadion přišel také podívat bývalý rozhodčí Štefan Czetö z Michalovec. „Tridsať rokov som tu nebyl,“ řekl pan Czetö, který do Olomouce přijel s manželkou na výstavu Flora, no a samozřejmě musel navštívit i Andrův stadion. Od sezony 1981/82 začal Štefan Czetö pískat v nejvyšší soutěži, za svou kariéru rozhodoval 108 ligových zápasů jako hlavní soudce, dalších 238 jako pomezní. Od roku 1985 byl na listině mezinárodních rozhodčích, kde působil šest let.

Pane Czetö, co vás přivedlo do Olomouce a na náš krásný stadion?
Přijeli jsme s manželkou na Floru. Zaujalo mě, když jsem viděl v televizi, že Sigma má nový stadion. Před lety, mezi roky 1982 až 1992 jsem tady rozhodoval několik zápasů, tehdejší první československou ligu. Tehdy jsem byl ligový rozhodčí, to bylo éře Vojty Christova, Dušana Marka, Joža Krchňáka, byli tam ještě například Chocholouš, Ivan Grégr, Matuščík, Karel Hycl, nebo Dymo Piškula. Byla to utkání třeba s Duklou Praha, s Bohemians, se Slavií a mnoho další, také venku. V televizi jsem viděl, že je ten stadion nádherný, tak mi nedalo nezajít se sem po tolika letech podívat a vyfotit se tady. Jsem velmi rád, že jsem byl po tolika letech znovu na stadionu Sigmy. Jsem velmi rád, že tady můžu být a vidět tu nádheru, kterou jste tady vybudovali.

Pamatujete si obzvlášť nějaký zápas, který jste pískal v Olomouci?
Určitě si pamatuju zápas s Duklou Praha. Toto utkání jsem dokonce přerušil. Tehdy byla taková klauzule, že když byly nějaký nadávky na mužstvo nebo na rozhodčí, tak jsme měli napřed dát hlasatelovi za úkol, aby lidi zklidnil a při opakování jsme mohli přerušit zápas a jít do kabin. S Duklou Praha jsem tady tu možnost využil a šli jsme do kabin. Po pěti minutách jsme zase šli pokračovat. Tehdy začínal v Olomouci funkcionařit pan Gajda, pak jsem se ještě párkrát setkal s panem Kubíčkem, s tím jsem se potom setkával už ne jako rozhodčí, ale jako funkcionář, když on působil ve vedení fotbalového svazu.

Proč jste tehdy přerušil utkání?
Pokud si dobře pamatuju, tak asi ve dvacáté minutě celý stadion skandoval něco podobné tehdy dost obvyklému Ria, ria, Hungaria, naráželi na to mé maďarské jméno. Byl jsem z toho trošku vedle, nechtěl jsem udělat nějakou blbost, tak jsme šli z hřiště. Zavolal jsem asistenty, šli jsme do kabin a poté, co se stadion uklidnil, jsme pokračovali. Paradoxní bylo, že když potom lidé něco namítali proti nějakým výrokům rozhodčího, tak celý stadion se zlostí skandoval jen Sigma, Sigma. A pan Gajda mi pak po zápase s úsměvem říkal: Pane Czetö, vy jste je naučil povzbuzovat (směje se). Jsou to krásné vzpomínky (směje se).

Tehdy býval na Andrově stadionu dobrý kotel, místa byla na stání, chodilo hodně diváků.
Byl plný stadion. Rozhodoval jsem tady především pražská mužstva, Spartu, Slavii, Bohémku, myslím, že jsem tu byl i na Baník. Bylo to zkrátka víc zápasů.

Pamatujete si z té doby nějaké problémové hráče? Že byste věděl, že když je budete pískat, tak budou trošku zlobit?
Ne, nemyslím si. Víte, v každé době, v každé éře jsou takoví hráči, to k tomu patří. Fotbal je i o tom. Nejsou to šachy, že si jen sednete za stůl. Emoce k tomu patří. Pokud jsou v normální míře, v nějakém tom hecování, pokud to nepřeroste do nějakých absolutních vulgarismů, tak do fotbalu emoce určitě patří.

Jsou naopak hráči, které by měl rozhodčí rád?
No, tak svým způsobem i v naší éře byli takoví hráči, o kterých jsme věděli, že když se s nimi v uvozovkách skamarádíme, tak nám budou pomáhat. Třeba když si vzpomenu na Sloupa z Bohémky, nebo na taková jména, nebo jako byl Berger ve Spartě. Zkrátka takoví, o kterých jsme věděli, že když jim budeme sympatičtí i s tou píšťalkou, tak oni nám zase pomůžou uhlídat ty ostatní. Určitě jsou takoví hráči i v dnešní době, jenom je potřeba je v mužstvu najít a umět si je přiklonit na svou stranu. Tím ale nechci říct, že třeba být k nim vysloveně loajální. Ale oni ti hráči cítí a vědí, že když je s rozhodčím v uvozovkách kamarád, že je to o něčem jiném, zkrátka vám pomůžou.

Co myslíte, pískalo se tenkrát lépe? Tehdy nebyly všude kamery, nerozebíralo se každé rozhodnutí.
Tolik opakovaček nebylo. Když byl zápas v televizi, tak byla v podstatě jedna kamera. A co se z ní vidělo, to se vidělo. Na druhé straně vidíte dnes, jaké je to těžké. Z jedené kamery nic nevidíte, ze druhé také ne a ze třetí ano. Říkám, že je to to samé. Tehdy byly chyby, teď jsou ty samé, ale dnes vás odhalí kamera, to tehdy nebylo. Ale ty chyby byly a jsou, lidský faktor z fotbalu prostě nevymažete. Ale myslím, že to je dobře, protože i tím je fotbal zajímavější. Vidíte to i v evropských soutěžích, kolik padá gólů, co by eventuálně neměly být. Ale ten lidský faktor tam je a do fotbalu patří.
A tým - další aktuality:

Ligové statistiky: Rekordní počet střelců, šest noviců, hvězda MacíkLigové statistiky: Rekordní počet střelců, šest noviců, hvězda Macík
| 16.05.2022
Stoppen po premiéře: První gól bych asi chytilStoppen po premiéře: První gól bych asi chytil
| 13.05.2022
Jílek: Naše hra v závěru sezony se blížila mým představámJílek: Naše hra v závěru sezony se blížila mým představám
| 13.05.2022
Sigma v závěru přišla o výhru a končí osmáSigma v závěru přišla o výhru a končí osmá
| 13.05.2022
Hanáky čeká poslední zápas sezony! Sigma jede do BoleslaviHanáky čeká poslední zápas sezony! Sigma jede do Boleslavi
| 12.05.2022
Na Sigmu nezapomenu, budu jí dál fandit, loučí se Pablo GonzálezNa Sigmu nezapomenu, budu jí dál fandit, loučí se Pablo González
| 11.05.2022
Je v našich silách to otočit. Největším pozitivem diváci, řekl JílekJe v našich silách to otočit. Největším pozitivem diváci, řekl Jílek
| 06.05.2022
Do Mladé Boleslavi musíme jet vyhrát, prohlásil Pavel ZifčákDo Mladé Boleslavi musíme jet vyhrát, prohlásil Pavel Zifčák
| 06.05.2022
Sigma první zápas nezvládla. Mladé Boleslavi podlehla 1:2Sigma první zápas nezvládla. Mladé Boleslavi podlehla 1:2
| 06.05.2022
Po sezoně skončí Zahradníček a González. Rozloučí se před BoleslavíPo sezoně skončí Zahradníček a González. Rozloučí se před Boleslaví
| 06.05.2022OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná