Tipsport.cz

Aktuality

Rekonstrukce stadionů jde podle harmonogramu

Rekonstrukce stadionů jde podle harmonogramu

25.01.2015 / A tým

Na jarní část sezony se nepřipravují jen fotbalisté SK Sigma Olomouc. V plném proudu jsou rekonstrukce Androva stadionu a stadionu v Řepčíně, obě stavby by měly záhy dokončeny. „Obě stavby běží podle harmonogramu,“ říká Jaromír Gajda, předseda SK OLOMOUC SIGMA MŽ, z.s., který stavby investorsky zajišťuje.

Tým SK Sigma Olomouc se na jaro chystá na hřišti, ale chystají se také oba stadiony, ten Andrův a v Řepčíně. Jak probíhá rekonstrukce? Jde všechno podle plánu?
Je třeba říct, že harmonogram, který je součástí smlouvy o dílo, je plněn. Je dobré počasí a navíc zhotovitel stavby oba rekonstruované objekty zateplil. Průběh staveb probíráme každý týden na kontrolním dnu a je radost se dívat, jak pracuje profesionální a odborně zdatná firma. Za pochodu také musíme řešit vzniklé problémy. Zatím byly vydány tři dodatky ke smlouvě o dílo, které byly odsouhlaseny Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy, aby vše probíhalo dle předpisů. Takže s průběhem stavby jsme spokojeni.

Kdy by mělo být vše hotovo?
Termín kolaudace je stanoven nejpozději na 30. dubna. Pak už budeme hrát jen dvě soutěžní utkání ve FNL. Jsme dohodnuti, že v dubnu už budeme vybavovat hotové prostory, ale pokud neproběhne kolaudace, tak je nelze využívat. Dřív se to stihnout nedá, protože ty rekonstrukce jsou opravdu složité, objem práce je na obou stavbách hodně velký. Co už je hotovo, to je umělé osvětlení na stadionu v Řepčíně.

Osvětlení na stadionu v Řepčíně bude klub po EURU využívat i pro zápasy svých týmů?
Zvažujeme to. Osvětlení jsme tam museli vybudovat pro potřeby evropského šampionátu, účastníci musí mít k dispozici osvětlenou travnatou tréninkovou plochu v dojezdu dvaceti minut autobusem od místa ubytování. V Olomouckém kraji osvětlené travnaté hřiště mimo Andrův stadión není, takže jsme tento požadavek museli akceptovat. A samozřejmě také už přemýšlíme o tom, jak bychom ho mohli využívat pro utkání našich týmů v budoucnu, protože by to byla škoda nevyužít. Navíc zápasy pod světly mají atmosféru, jsou atraktivní pro hráče i diváky. K tomu v Řepčíně bude vybudováno i zázemí pro diváky. V přestavěné tribuně budou toalety, kiosek s občerstvením a tribuna bude osazena novými sedačkami v počtu 432 míst, když předtím bude opraven i betonový povrch. Zcela jinak řešený bude i přístup diváků na tribunu, bude oddělený od nástupu hráčů. Zabýváme se i myšlenkou upravit břeh vedle tribuny pro stojící diváky. Bude upraven příjezd ze Svatoplukovy ulice na parkoviště před bránou do stadiónu, pokryt asfaltem, natřen ocelový plot. Takže chceme zkusit hrát tam nějaká mistrovská utkání i v podvečer.

Termín dokončení stavby se blíží, už od začátku na obou stadionech chlapi pracují od světla do tmy, jedou skutečně naplno.
Myslím, že kdo občas chodí kolem Androva stadionu, tak to pokaždé dobře vidí. Opravdu se tam neustále pracuje. A je nutné si uvědomit, že to skutečně není jednoduché, jde o kompletní rekonstrukci zázemí hlavní tribuny mimo restauraci a klubovnu nad ní. Práce je tam mnoho. Vše bude na úrovni tak, aby to vyhovovalo evropským standardům, včetně například televizního studia a komplexního zázemí pro pracovníky médií. Pro návštěvníky hlavní tribuny pak je jistě zajímavá informace, že budou rozšířeny dámské WC a oba kiosky občerstvení. Na hlavní tribunu bude navíc možné nastupovat po novém ocelovém schodišti přes plošinu mezi sektorem G a F od jižní tribuny.

Od začátku stavby klub funguje v provizorních podmínkách. Bude se to v úvodu jarní části sezony týkat i hráčů?
Celý provoz jsme nastěhovali do naší sportovní haly, kde je nyní kompletní zázemí klubu. Nemyslím si, že by to něčemu vadilo, každý má své místo, jsou tady i prostory na přípravu na utkání i když vlastní sportovní hala je plná vystěhovaného nábytku. Problém ale bude se zápasy. V březnu máme dojednáno s DHK Zora, že hostující mužstvo bude mít šatny při zápasech v házenkářské hale. Uvidíme, jak to bude na začátku dubna, možná i pak budeme muset zařídit šatny pro hosty někde jinde. Co se týká diváků, tak pro ty se nic nemění, všechno bude fungovat stejně, jako na podzim.

Mnoho fanoušků Sigmy se ptá, jestli se bude hlavní tribuna dokončovat i přes stávající budovu fanshopu.
Dnes i v budoucnu již nebude možné financovat sportovní stavby ze zdrojů klubu tak, jak jsme to dělali u staveb severní i jižní tribuny a tréninkového hřiště na místě někdejšího Spartakiádního stadionu. V tom jsme byli asi v republice jediní. V případě tribuny sever jsme nejdříve smluvně podchytili zájemce o nebytové prostory, když v létech 1998, 1999 převyšovala poptávka po nebytových prostorách nabídku na trhu. Podobně v případě jižní tribuny, kde jsme zase ještě před zahájením stavby měli nebytové prostory, které jsme vytvořili, v podstatě prodány. Takže jsme věděli, z čeho to budeme splácet. Všechny ty tři stavby hradil tedy klub ze svých zdrojů, v případě severní tribuny se vynaložená investice vrátila klubu z nájemného za 11 let, ale v případě jižní tribuny, kdy šlo o prodej nebytových prostor, tedy z nájmů získáváme jen zanedbatelnou částku, to tak již nebylo a navíc část těchto prostor jsme si museli ponechat, např. dílny, klubovnu v nejvyšším patře, v každém poschodí jeden sky box a podobně. Rekonstrukce před fotbalovým EUREm U 21 je historicky první stavbou z pohledu našeho klubu, která je pokrytá z veřejných zdrojů. A dostavba nad stávající fanshop? Architektonické a stavební řešení bylo zpracováno, pracovali jsme s myšlenkou vícepodlažního rohového objektu. Ale pak a to přiznávám, nás zaskočil náš známý soudně řešený případ v minulých létech a tato myšlenka byla opuštěna. Dostavovat v nejbližších letech neplánujeme. Neziskový spolek to nezaplatí, pokud by měl SK Sigma Olomouc a. s. nějaké peníze navíc, tak by je musel získat prodejem nejlepších hráčů. A to už snad nikdo nechce. Vycházíme z toho, že stadion bude po současné rekonstrukci skutečně dobudován tak, aby splňoval evropské standardy. A příštích letech se musíme zaměřit pouze na to, abychom hráli dobrý fotbal. A zajistit tuto skutečnost finančně, nebude vůbec jednoduché. To si příznivci Sigmy zaslouží a to po nás také požadují.
A tým - další aktuality:

Video: Radoslav Látal a Aleš Mandous po utkání s PlzníVideo: Radoslav Látal a Aleš Mandous po utkání s Plzní
| 06.03.2021
Sigma jede z Plzně s prázdnou, s Viktorií prohrála 0:1Sigma jede z Plzně s prázdnou, s Viktorií prohrála 0:1
| 06.03.2021
Utkání Sigmy se Slováckem bylo odloženoUtkání Sigmy se Slováckem bylo odloženo
| 04.03.2021
Mojmír Chytil a Kryštof Daněk se zúčastnili videokonference s hráči U10Mojmír Chytil a Kryštof Daněk se zúčastnili videokonference s hráči U10
| 04.03.2021
22. kolo: Sigmu čeká duel v Plzni22. kolo: Sigmu čeká duel v Plzni
| 04.03.2021
Video: Trenér Radoslav Látal po zápase se ZlínemVideo: Trenér Radoslav Látal po zápase se Zlínem
| 01.03.2021
Málo jsme se dostávali do zakončení, řekl HubníkMálo jsme se dostávali do zakončení, řekl Hubník
| 28.02.2021
Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1
| 28.02.2021
Tři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec OlomouckaTři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec Olomoucka
| 27.02.2021
Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!
| 26.02.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná