Tipsport.cz

Aktuality

Trenér Jílek před startem jarní části ligy

Trenér Jílek před startem jarní části ligy

11.02.2016 / A tým

Domácím utkáním proti Bohemians vstoupí tým SK Sigma Olomouc do jarní části Synot ligy. Hanáci v ní budou mít jenom jeden jediný cíl, co nejdříve se zbavit sestupové hrozby. „Pro nás je jednoznačný cíl záchrana. Zase si nemůžeme dělat nějaké iluze, že bychom se dostali během prvních pěti kol na místa, kde se hraje o pohárové příčky. Ale samozřejmě nechci nic vylučovat. Naší snahou je dostat se co nejdříve do situace, kdy budeme v pozici, abychom se nemuseli každý zápas bát, že hrajeme o záchranu,“ řekl trenér SK Sigma Václav Jílek.

Během zimní přestávky došlo ke změnám v kádru, přišel nový stoper Renars Rode a útočník Aidin Mahmutovič. Jak jste s posílením týmu spokojený?
Myslím si, že v rámci našich možností, těch, které jsme měli, spokojenost je. Samozřejmě v úvodu tam byly částečné rozpaky, nicméně myslím si, že postupem času se naše očekávání naplnila. A v danou chvíli musím říct, že to, co jsme si vytyčili se sportovním vedením, to znamená příchod stopera a útočníka, kteří budou posilami týmu a zacelí se díra po odchodu Romana Hubníka a zvýší se konkurence v útočné řadě, to se naplnilo.

Možná se dosud nepovedlo získat defenzivního záložníka. Jak velká komplikace to je?
Máme pořád Denise Canu, který má bohužel zdravotní problémy. Máme Martina Šindeláře, do přípravy se ještě zapojí africký hráč Zato. Pokud se to podaří administrativně vyřídit a dorazí, tak se zapojí nejprve do přípravy s béčkem, pak bychom v průběhu následujícího měsíce viděli, jaká bude jeho výkonnost vzhledem k áčku.

Jste spokojen s obsazením postu stopera?
Rode udělal výrazný pokrok, sportovní, výkonnostní. Je to hráč, který je nastavený na práci, na to, aby v kabině fungoval. Má vysokou míru profesionality, což dává předpoklad k tomu, aby se postupně adaptoval a zvykl si. Z počátku tam byl určitý problém s adaptací, přece jenom česká liga má vyšší úroveň než lotyšská. V danou chvíli si myslím, že naše očekávání naplňuje. Pokud se v tomto trendu udrží, tak bude pro tým posilou. V těžkých utkáních ukázal, že je na čem stavět, že je schopen naše nároky plnit.

V přípravě nastupoval Renars Rode s Janem Štěrbou. Čím si Honza získal vaši důvěru?
Je to mladý perspektivní hráč, který v minulosti nastupoval za reprezentační týmy. Myslím si, že má veškeré předpoklady pro to, aby do budoucna tady stopera hrál a hrál ho na dobré úrovni. Tak jsme to zkusili, ta dvě utkání na soustředění zvládl. Tím neříkám, že v úvodu sezony do zápasů nastoupí, ale vyzkoušeli jsme si to, tu další variantu. Ještě jsme ji vyzkoušenou neměli a chtěli jsme ho vidět ve dvou těžkých zápasech.

Jak moc se změní hra s Aidinem Mahmutovičem?
Doufám, že se změní. Že se změní hlavně z toho pohledu, že máme velmi dynamického hráče, výbušného, který je schopen hrát z hrany soupeřovy obrany. Tak se hra logicky musí změnit. A tam je důležité, aby se změnilo i myšlení některých hráčů. Musíme si prostě odpustit někdy jeden, dva tři doteky navíc, potřebujeme Aidina hledat. Za předpokladu, že bude mít dobrý náběh, se stává obrovsky nebezpečným pro každou obranu.

Fungovalo to v přípravě? Aidin dal tři branky.
Myslím si, že z počátku to nebylo úplně ono. Postupem času to, jako všechny věci, které se řeší za pochodu, se to zlepšovalo. A v těch posledních utkáních už se Aidin dostával do brejkových situací poměrně často. Nicméně my si musíme zase na rovinu říct, že ne každý tady s námi bude hrát tak vysoko, jako třeba hrály ty mančafty v přípravě. Takže je potřeba mít zase připravené i další alternativy. Ale myslím, že to tady také hráči jsou, typologicky silní do vápna.

V jakém stavu je před startem jara Michal Ordoš, jedna z opor týmu?
Absolvoval s námi Turecko naprosto bez problémů, všechny tréninkové dávky a jednotky v plné míře. Takže po této stránce žádný problém nemá. I on sám přiznává, že se cítí velmi dobře. Když jsem to konzultoval s naším masérem, tak říkal, že to je po dlouhé době konečně příprava, kterou vlastně absolvoval celou. Což jsem rád, protože to zranění, které měl, bylo poměrně dlouhé. Myslím si, že v zápasech ukazuje, že fotbalový um a překvapivé řešení, které má, nám může pomoci. Ale pořád na něj mám vyšší nároky z pohledu defenzivní činnosti. Na druhou stranu musím říct, že je tomu nakloněný a snaží se na tom pracovat.

A bude na jaře Michal opět kapitán?
Michal Ordoš nebude kapitán. Mandát jsme přenesli na mužstvo, myslím si, že by to měla být volba mužstva. Do jarní části bude v pozici kapitána Michal Vepřek.

Co se vám z herních činností podařilo nejvíce zlepšit a co jsou největší rezervy?
Myslím, že poměrně velký progres se udělal v pracovitosti a poctivosti hráčů po ztrátě míče. Do obranné fáze jsme poměrně kompaktní. Vůbec z celkového pohledu hloubky hřiště, což je základní předpoklad pro to, abychom byli úspěšní, pracuje mužstvo velmi dobře, takže nepouštíme soupeře do tolika šancí. Na druhou stranu pořád je tady hodně takových těch herních typů, které mají rády balon, a v některých situacích na jednu stranu hru zbytečně zpomalujeme, nebo na druhou stranu jsme malinko zbrklí. To jsou dva protipóly, které potřebujeme vyvážit, abychom byli chytřejší a hlavně nebezpečnější pro soupeře.

Často se hovoří o tom, že Sigma má kvalitu kádru na mnohem lepší umístění.
Jestli Sigma někam patří nebo nepatří na základně hráčského kádru a jeho kvality, to je v této chvíli naprosto irelevantní. Není to absolutně důležité. Protože určitě tady ta kvalita je a hráči to v přípravných zápasech proti těžkým soupeřům ukázali. Jenomže to nebude jenom o fotbalové kvalitě, o fotbalovosti, bude to o hlavě, o přístupu, o charakteru hráčů. Budeme se potkávat s týmy, které budou hrát o život, stejně jako my. A ve finále stejně, zní to trošku jako klišé, bude rozhodovat fotbalové srdce a přístup každého hráče. To byla jedna z věcí, na kterou jsme apelovali, na kterou jsme se zaměřovali.

Cítíte z týmu to srdíčko? Že by se v tomto zvedl?
Musím říct, že co jsem přišel k mužstvu, tak jsem ho cítil ve všech zápasech, kromě toho posledního v Příbrami. V pěti utkáních z těch šesti jsem to z mužstva cítil, byť ne vždycky jsme v nich byli v komfortní situaci a třeba jsme dohrávali v oslabení. Stejným způsobem teď mužstvo pracovalo v přípravě. Velmi poctivě, velmi odpovědně, tomu odpovídaly ty výsledky. Takže tady je na čem stavět. Ale to je jenom příprava, přijde první soutěžní zápas a my to musíme prokázat.

Cíl pro jaro, ten je jasný.
Pro nás je jednoznačný cíl záchrana. Zase si nemůžeme dělat nějaké iluze, že bychom se dostali během prvních pěti kol na místa, kde se hraje o pohárové příčky. Ale samozřejmě nechci nic vylučovat. Naší snahou je dostat se co nejdříve do situace, kdy budeme v pozici, abychom se nemuseli každý zápas bát, že hrajeme o záchranu. To je asi to nejdůležitější. 
A tým - další aktuality:

Tváří nového Sigmáka je Pablo González!Tváří nového Sigmáka je Pablo González!
| 07.05.2021
31. kolo: Sigma v neděli přivítá Slavii31. kolo: Sigma v neděli přivítá Slavii
| 07.05.2021
Informace pro permanentkáře k utkání se SlaviíInformace pro permanentkáře k utkání se Slavií
| 03.05.2021
Sigma se po sezóně rozloučí s trenéry Látalem a NečkemSigma se po sezóně rozloučí s trenéry Látalem a Nečkem
| 03.05.2021
Video: Michal Vepřek po zápase v JablonciVideo: Michal Vepřek po zápase v Jablonci
| 02.05.2021
Jablonec - Sigma 3:1. Jak zhodnotili utkání trenéři obou mužstev?Jablonec - Sigma 3:1. Jak zhodnotili utkání trenéři obou mužstev?
| 02.05.2021
Ze Střelnice s prázdnou. Sigma prohrála v Jablonci 1:3Ze Střelnice s prázdnou. Sigma prohrála v Jablonci 1:3
| 02.05.2021
30. kolo: Sigma jede do Jablonce30. kolo: Sigma jede do Jablonce
| 30.04.2021
Termíny a hrací časy posledních 5 ligových utkáníTermíny a hrací časy posledních 5 ligových utkání
| 29.04.2021
Vyřazení bolí. Chtěl jsem tady zažít ještě jeden úspěch, řekl HouskaVyřazení bolí. Chtěl jsem tady zažít ještě jeden úspěch, řekl Houska
| 28.04.2021

Další aktuality
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná