Tipsport.cz

Aktuality

Trenér Václav Jílek po pohárové odvetě

Trenér Václav Jílek po pohárové odvetě

17.03.2016 / A tým

Postup do semifinále MOL Cupu měli na dosah fotbalisté SK Sigma Olomouc. Ve středu doma na Andrově stadionu favorizovanou Plzeň pořádně potrápili. Úřadujícího mistra a lídra tabulky Synot ligy Sigma přehrávala, měli více šancí. A to i přesto, že v základní sestavě Hanáků nastoupili dva hráči z béčka. Tým bojoval výtečně, k postupu ale chybělo proměnit tutovky. „Efektivita, to je pořád stejná písnička. V momentě, kdy nebudeme dávat góly, tak nebudeme sbírat body, když nebudeme sbírat body, tak se nemůžeme zachránit,“ řekl trenér SK Sigma Václav Jílek.

Jak hodnotíte pohárovou odvetu proti Plzni?
Nemůžeme být spokojení, i když jsme měli šancí hodně. Je to už určitá míra naštvání. Teď vůbec neberu, jestli je to Plzeň, nebo někdo jiný. Takové utkání prostě máme vyhrát. A jednoznačně. Plzeň sem možná přijela s určitým záměrem. My jsme si řekli, že se nebudeme za každou cenu hnát za prvním gólem, počkáme si na příležitost. Ta přišla poměrně záhy, tu jsme nevyužili, ale potom jsme gól dali. Dostali jsme se trošku do výhody. Se stejným cílem jsme šli do druhého poločasu. Šance tam byly, bylo jich moc. Ale druhý gól jsme nedali. To jsou naše zápasy. Pak soupeř, pro mě až nepochopitelnou brankou, vyrovnal. Jednoduchá situace … Nejde to s námi, je to už hodně zápasů. Tohle musíme jednoznačně zvládnout. I s ohledem na kvalitu Plzně, na výsledek prvního zápasu. Měli jsme vyhrát větším rozdílem a postoupit.

Do utkání jste nešli v nejsilnějším možném složení. Zamotal vám někdo hlavu svým výkonem směrem k sobotnímu zápasu ve Zlíně?
Z mého pohledu odehrál velmi dobré utkání na hrotu Tomáš Chorý. Udržel tam spoustu těžkých míčů. My jsme to měli malinko jednodušší možná i díky jemu, protože taková ta typická olomoucká kombinace byla trošku odbouraná, hráli jsme to trošku jednodušeji a díky jemu jsme uhrávali balony a dostávali se do horní pozice. Myslím, že odvedl velmi dobrou práci. A myslím, že velmi slušný zápas odvedl Jakub Petr. Udělal obrovské množství náběhů, presingové aktivy, byl poctivý dozadu. Bohužel, chybělo tomu jediné - měl dát dva góly a byl by oslavovaný.

Proti Plzni se nepodařilo proměnit šance, to by asi ale více mrzelo v sobotu ve Zlíně.
Tam bychom byli rádi za každý gól, nemuselo by to být ani po nějaké velké šanci, viděli jsme Jihlavu na Dukle, jak skóruje. Ale takový gól asi my nedáme. Ale to nevadí, my se k tomu nebudeme upínat, budeme rádi za každý gól. Samozřejmě už také musíme udržet čisté konto, protože na jaře se nám to nedaří. Takže je potřeba se odpíchnout od poctivé defenzivy. Tu jsme v odvetě proti Plzni měli, s prací mužstva směrem dozadu je velká spokojenost. A efektivita, to je pořád stejná písnička. V momentě, kdy nebudeme dávat góly, tak nebudeme sbírat body, když nebudeme sbírat body, tak se nemůžeme zachránit.

Odveta poháru skončila nerozhodně a po remíze s Plzní zavládlo velké zklamání. Přitom nerozhodný výsledek s Plzní, ten v posledních pár letech zase špatný není.
Ono už je to v kontextu předešlých zápasů. My hrajeme, šance máme, dostáváme z ničeho nebo z pološancí góly. A ono už je toho moc. Byť byl jasný favorit, tak myslím, že Plzeň k tomu nepřistoupila úplně zodpovědně, alespoň tak nějak jsem to vnímal. My jsme měli velkou šanci. A chtěli jsme, byť jsme měli sestavu hodně kombinovanou. Cíl byl dát první branku a jít si zodpovědnou defenzivou pro postup. Šancí bylo na můj vkus až moc. Bohužel. Nedáváme. Ale na druhou stranu musím říct, že gólman Bolek Plzeň obrovsky podržel, ty situace velmi dobře zvládl.

Do utkání nastoupili v základní sestavě dva hráči z béčka, Václav Jemelka a Jakub Habusta. Jak jste s nimi byl spokojený? Václava jste střídal už o přestávce.
Ale tam to nebyla otázka výkonnosti. Dopředu jsme věděli, že Petržela je hodně rychlý a hodně šikovný hráč. Přesto jsme tam Jemelku dali, chtěli jsme vidět tu konfrontaci. Byť hrál teď Jemelka za béčko na postu stopera, tak jsem ho jako alternaci na levou stranu chtěli vidět. Myslím si, že si nevedl špatně. Nicméně za toho stavu, který nám dával poměrně dobrou naději na postup, a zejména pod tou žlutou kartou, pak tam měl ještě dva zákroky, které nebyly úplně jisté, vletěl do toho tak, jak je mu vlastním tedy s plnou silou. A přece jen si musíme přiznat, že rozhodčí takového hráče těžko bude chránit, kdyby to byl někdo zkušenější, tak trošku přimhouří oko. Trošku jsem se bál další žluté karty, takže jsme sáhli ke střídání.

A Jakub Habusta?
Myslím, že neodehrál z celkového pohledu špatné utkání. Nicméně sám přiznal, že to utkání je úplně jiná úroveň. Samozřejmě ještě v kontextu toho, že jsme hráli s Plzní, což je soupeř, který je ještě o level výš, než někteří ostatní. Zápas zvládl velmi dobře kondičně, velmi dobře pracoval v defenzivě. Ale jsou tam návyky, které je potřeba směrem k áčku zlepšit, musí být v určitých chvílích agresivnější, je potřeba malinko větší podpora v ofenzivě, větší odvaha hrát nahoru.

Ale je to hráč, který má perspektivu?
Určitě. Je to hráč, který má velmi dobrou figuru, velmi dobrý pohyb, není pomalý, má dobrou obrannou hlavu, přitom umí hrát fotbal, je technicky velmi dobře vybavený. Takže je to otázka zkušeností. Ale máme tady hráče, který může tu roli do budoucna plnit.

Opět v poháru chytal brankář Spurný. Jak hodnotíte jeho výkon?
Myslím si, že druhý poločas měl lepší, než první, byť v závěru prvního zachránil na brankové čáře. Chybělo mi tam víc odvahy, sebevědomí, neslyšel jsem ho. V poločase jsme si k tomu něco řekli. A to, co je nejdůležitější je, že se to ten hráč potom snaží plnit. Že je tam zpětná vazba. Ve druhém poločase už to bylo lepší, byl aktivnější. Občas nám netrefí nějaký výkop, ale to jsou věci, které jsou u mladých hráčů naprosto normální. Z celkového pohledu určitě nezklamal.

Minulý týden se do přípravy v SK Sigma Olomouc zapojil Farid Zato.
Měli jsme ho v tréninku v modelovém utkání. Zatím trénuje s béčkem. Přece jenom měl delší herní výpadek. Myslím, že je to hráč, který má hodně zajímavé předpoklady, technické, silové předpoklady, nebojí se hrát, hraje s hlavou nahoře. Má malinko problémy s kondicí, na můj vkus by to chtělo více rychlosti v krátkém běhu, ve změně směru. Máme s ním nějaký záměr, ale teď nám odcestuje, protože je v reprezentaci Toga. Teď ho tady máme, jsme domluveni do konce května, pak se uvidí. Předpoklady má, jestli je naplní bezezbytku, to už je otázka druhá.
A tým - další aktuality:

Úžasná Olomouc. Těším se na spolupráci s trenérem Jílkem, řekl VaněčekÚžasná Olomouc. Těším se na spolupráci s trenérem Jílkem, řekl Vaněček
| 10.06.2021
První letní posila! Do Sigmy přichází útočník David VaněčekPrvní letní posila! Do Sigmy přichází útočník David Vaněček
| 09.06.2021
Letní příprava: Zápasy ve Slatinicích a soustředění v PolskuLetní příprava: Zápasy ve Slatinicích a soustředění v Polsku
| 08.06.2021
Statistický souhrn sezóny 2020/2021. Kdo odehrál nejvíce minut?Statistický souhrn sezóny 2020/2021. Kdo odehrál nejvíce minut?
| 04.06.2021
Matěj Hadaš má za sebou první ligový startMatěj Hadaš má za sebou první ligový start
| 01.06.2021
Václav Jílek opět povede Sigmu OlomoucVáclav Jílek opět povede Sigmu Olomouc
| 31.05.2021
Kluci se o výhru poprali, ocenil snahu trenér LátalKluci se o výhru poprali, ocenil snahu trenér Látal
| 30.05.2021
Lepší rozloučení s kariérou jsem si nemohl přát, řekl KerbrLepší rozloučení s kariérou jsem si nemohl přát, řekl Kerbr
| 30.05.2021
Sezóna zakončena vítězstvím. Z Liberce veze Sigma tři bodySezóna zakončena vítězstvím. Z Liberce veze Sigma tři body
| 29.05.2021
Mihalík a Assoubre pokračovat nebudou. Jaká je situace s Jemelkou?Mihalík a Assoubre pokračovat nebudou. Jaká je situace s Jemelkou?
| 28.05.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná