Tipsport.cz

Aktuality

Cíl máme jednoznačný, řekl Václav Jílek

Cíl máme jednoznačný, řekl Václav Jílek

21.06.2016 / A tým

Přípravu na novou sezonu zahájil tým SK Sigma Olomouc v pondělí. Hanáci do ní jdou s pozměněným kádrem, ale s jasně vyřčeným cílem, tím je návrat zpět do nejvyšší soutěže. „Myslím, že jsou tady jména, která dávají předpoklad k tomu, abychom ten cíl, který jsme si vytýčili, to znamená postup, splnili, měli na to reálnou naději,“ řekl trenér SK Sigma Olomouc Václav Jílek.

První trénink byl v lijáku, jak jste si ho užil?
Hlavně jsme našli mužstvo v pořádku po zdravotní stránce. Všichni hráči nastoupil do přípravy bez problémů, kromě Uroše Radakoviče, který se k nám připojí až ve středu, protože měl po sezoně reprezentační povinnosti. Museli jsme vzhledem k počasí trošku improvizovat, ale myslím, že to bylo bez problémů, protože hrací plocha byla v pořádku. A také se hrou v tréninku jsem spokojený.

Jaký je plán přípravy?
Máme do prvního soutěžního utkání, kterým bude pohárový zápas, šestitýdenní blok, o týden navíc do prvního mistrovského utkání. Zvolili jsme takovou formu, že jsme to nechtěli úplně nastřelit počtem zápasů. Prvních a posledních čtrnáct dní máme klasický rytmus, v týdnech mezi tím pak vložená přípravná utkání i v týdnu. Zápasů nebude tolik, ale kvalita soupeřů zaručuje, že to pro nás bude dostatečná prověrka.

Co říkáte na změny v kádru?
Změny proběhly, aniž bych je mohl nějakým způsobem ovlivnit. Prostě přišly. Trošku mě mrzí odchod Petra Ševčíka, myslím si, že by tady mohl dostat určitý prostor. Na druhou stranu situace je taková, že to asi byla v našem případě nutnost. Ty změny přišly, byl bych nerad, kdyby ještě k nějakým dalším došlo. Ale máme nějakou interní domluvu, že by musela přijít výjimečná nabídka, aby někdo ze stávajícího kádru ještě odešel. Samozřejmě jednáme i o posílení mužstva, protože nám odešli dva středoví hráči, takže se tu díru snažíme nějakým způsobem zaplnit. Odešli Petr Ševčík, Honza Navrátil a David Houska, to jsou tři hráči, kteří by tady asi hráli. Ale na druhou stranu přichází mladí hráči z béčka, posunuli se Hladík, Habusta, Buchvaldek, Yunis a Jemelka, ti rok prokazovali na úrovni druhé ligy určitou kvalitu, myslím, že byl nejvyšší čas, aby dostali šanci v áčku. Z hostování se vrátili Aleš Škerle a Václav Vašíček. Myslím, že jsou tady jména, která dávají předpoklad k tomu, abychom ten cíl, který jsme si vytýčili, to znamená postup, splnili, měli na to reálnou naději.

Zpět do klubu se po hostování vrací Aleš Škerle. To je velmi zkušený hráč, jistě bude pro tým přínosem.
Od Aleše si slibuju hlavně přínos do kabiny, určitou míru vůdcovství, určitou míru vedoucího elementu, který v kabině trošku chyběl. Myslím, že na to tam hráči jsou, zůstal tam Miloš Buchta, je tam Michal Vepřek, přišel tam Aleš Škerle. Jsou tam tři čtyři hráči, kteří by ve chvíli, kdy budeme potřebovat vedení ze strany starších hráčů, protože těch mladých je tam poměrně dost, tu roli měli plnit. Věřím, že Aleš tam mít slovo bude, bude do toho aktivně vstupovat, budeme společně na jedné lodi tak, abychom ten společný cíl zvládli a splnili.

Máte před sebou v podstatě úkol vybudovat mužstvo.
Pořád slyším, že druhá liga je jiná než první. Několik zápasů béčka jsem viděl. Nicméně si myslím, že bychom se měli prezentovat podobným herním způsobem jako v první lize. Protože pokud se chceme vrátit do první ligy a být v ní konkurenceschopní, tak nemůžeme předělávat herní způsob na druhou ligu, samozřejmě musíme akceptovat, že to bude trošku jiné. Ale pokud máme reálný cíl postup, tak jde o to budovat v danou chvíli mužstvo, které bude následně konkurenceschopné v první lize. A ne jenom ten daný soutěžní ročník s tím, že by se to zvládlo a pak se zase hledal nějaký nový model. Samozřejmě úroveň druhé ligy bude jistě náročná, je tam několik mužstev, která dlouhodobě prokazují kvalitu. Ale my se chceme prezentovat podobným způsobem jako hlavně v těch domácích utkáních, ale musíme to přenést i do venkovních. Chceme hrát agresivně, aktivně, musíme také prodat lépe technickou kvalitu, kterou hráči bezesporu mají.

Jak složité bude splnit cíl? Mužstvo se přece jenom docela obměnilo.
Slyším z hodně stran, že jsme o hodně slabší a že splnit ten cíl bude velmi složité. Na druhou stranu dopředu se něco těžko odhaduje. My ten cíl máme jednoznačně. A myslím si, že pokud to hráči uchopí ze správné strany, tak jak chceme, to znamená otázka přístupu, otázka nasazení ke každému tréninku, ke každému zápasu, tak to není nesplnitelný úkol. Složitost nebo nesložitost, to se všechno ukáže až v těch vlastních mistrovských utkáních. Pokud k tomu přistoupíme zodpovědně, tak šance tady je, protože to mužstvo prostě nějakou kvalitu má. A bylo by alibistické říct, že nebudeme hrát na postup.

Klub pracuje na posílení do středu zálohy. Na jaké posty by to mělo přesně být?
V danou chvíli ještě nebudu konkretizovat jména. Nicméně obecně bychom měli určitě doplnit o středního záložníka, který bude schopen nahradit Petra Ševčíka a Davida Houska, to znamená, aby to nebyl čistě jen defenzivní hráč, ale měl i ofenzivní schopnosti. Máme na tu pozici připraveného Kubu Plška, který se v závěru sezony ukázal v dobrém světle, ale je potřeba abychom tam měli nějakou alternativu, nemůžeme spoléhat na to, že to uhrajeme ve třech čtyřech lidech, to prostě nejde.

Tím druhým by měl být hráč na štítového záložníka, defenzivnější?
Do štítu máme použitelného Martina Šindeláře, protože se nám vrátil z hostování stoper, takže do té pozice jsme si trošku uvolnili ruce. Je tady Kuba Habusta, který odvedl v průběhu minulé sezoně velmi dobrou práci v druholigovém ročníku, dobře se tam etabloval. Takže ta pozice pro nás není v danou chvíli určující, že bychom tam měli přivést nějakého hráče. Do té pozice se hráčů nabízí více, je spíš méně těch, co mají kreativní schopnosti. Tak, aby měli vyváženou defenzivu i ofenzivu, jak vyžadujeme.

Kdybyste měl rád tým kompletní, i s těmi posilami?
Chtěl bych, když samozřejmě ta jednání teprve začínají, protože všechny týmy teprve začaly trénovat, takže je velmi složité hned v prvopočátku všechno domluvit, abychom měli do čtrnácti dnů jasno a měli pět týdnů už stabilizovaný kádr pohromadě.

Hned na prvním tréninku byli hráči hodně namotivovaní, při hře o dva melouny, pětikilové.
Jsem rád, když jsou nahecovaní, když jsou tam emoce. Protože si myslím, že takový ten emocionální náboj byl jeden z faktorů, proč jsme sestoupili. Prostě těch emočních projevů, hráčů, kterým by na tom záleželo a dali to jednoznačně najevo, ať už v tréninku nebo zápase, je málo. Takže na to hodně apeluju. Ke sportu to jednoznačně patří, k jakémukoliv zápolení, aby ti hráči chtěli vyhrát. A když to na nich vidím, je to jedině dobře. Myslím, že je to na správné cestě.

Co říkáte na soupeře ve druhé lize? Budete hrát proti Ostravě, jsou tam také třeba Vítkovice.
V první řadě neznám v tuto chvíli soupisky soupeřů. Vím, že Baník bude mít jednoznačnou ambici postoupit. Proti nám bude mít výhodu v divácké kulise, které mu pomůže. Takže bych chtěl vyzvat i naše fanoušky, aby podporu projevili. Třeba tak, jak se to podařilo v posledních domácích zápasech minulé sezony, když tady byla skutečně velmi dobrá kulisa, za což jim patří dík. Ale je potřeba, samozřejmě si uvědomuju, že druhá liga nebude zdaleka tolik lákavá, si uvědomit, že pro nás, pro celý tým, je ta podpora obrovsky důležitá. Protože pokud se hráčům nedaří, tak určitá podpora z hlediště jim může pomoci ve výkonu. V tomto bude velká devíza Baníku. Samozřejmě vnímáme, že Baník doplňuje mužstvo, bude to jeden z hlavních kandidátů. A také se nabízejí mužstva, která jsou v té soutěži dlouhodobě stabilizovaná, Sokolov, Ústí nad Labem, je tam také Znojmo a také České Budějovice.
A tým - další aktuality:

Mladí hráči mají perspektivu, uvedl LátalMladí hráči mají perspektivu, uvedl Látal
| 15.05.2021
Gól mi zvedne sebevědomí, řekl ZifčákGól mi zvedne sebevědomí, řekl Zifčák
| 15.05.2021
Sigma veze ze Slezska tři body. Opavu porazila 2:1Sigma veze ze Slezska tři body. Opavu porazila 2:1
| 15.05.2021
32. kolo: Sigmu čeká duel v Opavě32. kolo: Sigmu čeká duel v Opavě
| 13.05.2021
Sigmáci navštívili olomouckou optiku. Přijďte si také změřit zrakSigmáci navštívili olomouckou optiku. Přijďte si také změřit zrak
| 12.05.2021
80 let Androva stadionu: Malé EURO80 let Androva stadionu: Malé EURO
| 12.05.2021
Jakub Yunis podstoupil operaci poraněného koleneJakub Yunis podstoupil operaci poraněného kolene
| 11.05.2021
Jean Luc Assoubre zažil premiéru v olomouckém dresuJean Luc Assoubre zažil premiéru v olomouckém dresu
| 10.05.2021
Video: Aleš Mandous po utkání se SlaviíVideo: Aleš Mandous po utkání se Slavií
| 09.05.2021
Spíše remízový zápas, řekl Látal. Co pověděl trenér Trpišovský?Spíše remízový zápas, řekl Látal. Co pověděl trenér Trpišovský?
| 09.05.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná