Aktuality

Staroba: Jsme rádi, že se podzim povedl

Staroba: Jsme rádi, že se podzim povedl

22.12.2016 / SCM

Starší dorostenci SK Sigma Olomouc jsou po první půlce sezony na čtvrtém místě. Naše devatenáctka získala třiatřicet bodů, dala zapomenout na minulý nepovedený soutěžní ročník. Takže trenér Lukáš Staroba může být s podzimem spokojený. „Z mé strany je spokojenost. Hráli jsme dobré zápasy, stejně tak i špatné, ale těch lepších bylo více,“ řekl Staroba.

Jak hodnotíte podzimní část sezony? Dlouho jste tabulku vedli, uhráli jste třiatřicet bodů. Jak jste spokojený?
Každý mezocyklus u mladých hráčů ještě pořád není konsolidovaný. Mladí hráči mají určitou výkonnost, my se zaměřujeme hlavně na práci s míčem a na technickou část. Ale první čtyři mužstva nám na podzim ukázala, že silová stránka je strašně důležitá. A musíme ji zabudovat do zimní přípravy. Víme, kde nás tlačí bota, víme, jak to napravit. Což je lepší, než pokud nevíte, proč vám to nejde, a hledáte příčiny, proč to nejde. My víme, kde nás tlačí bota a chceme na tom zapracovat. Jinak musím klukům poděkovat za přístup k tréninkům a zápasům, protože opravdu makali. Každý má své limity někde jinde, nicméně musím všechny pochválit, protože pracovali velmi dobře a těším se na zimní přípravu.

A třiatřicet získaných bodů? Jak jste s těmi spokojen?
Nehrajeme na body, hrajeme na kvalitu herního projevu. Samozřejmě kdybychom byli ve středu tabulky, nebo v její horší polovině, tak by to bylo něco jiného. To jsme si vyzkoušeli minulý rok. Proto jsme si jednoznačně řekli, že cíl bude být v první polovině tabulky a pokud to bude do první pětky, tak to bude super. Jsme rádi, že se nám to na podzim povedlo. Samozřejmě že taky ty získané body jsou ve starším dorostu důležité, protože to je přechodová fáze do chlapů. Z mé strany je spokojenost. Hráli jsme dobré zápasy, stejně tak i špatné, ale těch lepších bylo více. A je to jenom o tom, aby ti kluci chtěli, měli motivaci a dostali jsme je do áčka co nejdříve.

Dobrou vizitkou pro klub jsou reprezentanti. Jistě vás těší, že se několik členů vašeho mužstva do národního týmu dostalo.
Jsem rád, že zájem reprezentačních trenérů o naše hráče je. Vždycky klukům říkám, že to je odměna za jejich práci. Do reprezentace se nedostane celý tým, nedostane se tam dvacet hráčů. Je jenom na nich, jak budou pracovat, jak budou poslouchat pokyny trenérů, kteří jim chtějí poradit, nemyslí to s nimi špatně. Bereme to jako ocenění, je to ocenění jejich práce. My máme ovšem jiný cíl, my chceme hráče dostat pod ta světla na Andrův stadion, to je náš cíl. Klubový, týmový, to je náš cíl.

Na podzim naskočilo do zápasů několik hráčů ročníku 2000. Půjdou někteří z nich už do zimní přípravy? A naopak půjde některý z hráčů devatenáctky už do přípravy s béčkem?
Každého půl roku děláme posuny dvou až čtyř hráčů. Podle toho, jak jsou ti hráči na tom. Není to dogmaticky dané, že je ten počet nutné dodržet. Je to podle toho, jestli to hráči zvládnout hlavně silově a kondičně. A pokud jsme přesvědčeni, že ano, tak je posuneme. Předpokládám, že někteří hráči půjdou do přípravy s béčkem, co je správná cesta a naopak někteří hráči z ročníku 2000 půjdou do přípravy s devatenáctkou. Do přípravy i do soutěže. Tréninková věc je jedna ze složek, pak se také musí konfrontovat v zápasech. Pokud by hráči stagnovali, je to špatně. Pokud chceme vychovat špičkové hráče, musí být hráči neustále konfrontováni se špičkou. Musíme tomu vytvořit i podmínky v přípravě.

Na podzim se v soutěži objevila novinka, při nerozhodném výsledku následuje penaltový rozstřel. Změnila se třeba vzhledem k tomu taktika? Že byste třeba v závěru tolik za remízového stavu neriskovali a čekali na penalty?
Vůbec ne. Změna je jedině v tom, že na závěr předzápasové tréninku kopeme všichni penalty. To je jediný rozdíl. Ale jinak to nemá vliv ani na koučování ani na taktiku. Není cílem, abychom dostali zápas do penalt. Vždycky se chceme prosadit tak, abychom vyhráli v řádné hrací době. Jsme v mládeži, hráči se spoustu věcí učí. Samozřejmě už také musí mít zodpovědnost k výsledku, pokud hráče chceme vychovávat pro profesionální fotbal, tak musíme už také tlačit na výsledek. Nemůžeme si už hrát jako děti za panelákem, že když je to do oběda nula tři a po obědě dáme čtyři góly, tak jsme čtyři tři vyhráli. Tak to nefunguje. Musíme kluky do zodpovědnosti tlačit a myslím, že se nám to daří. Chceme přistupovat perfektně ke každému zápasu i tréninku.

Byl na podzim některý hráč, který by vás nejvíc potěšil?
My pracujeme týmově. Nejsme tenisti nebo golfisté, abychom primárně uznávali individuální výkon. Vždycky jsem byl týmový hráč, jsem a doufám, že budu, takže chci pochválit celý tým, jednotlivce bych nechtěl vyzdvihovat. Samozřejmě statistika je jedna věc, tam vychází, kdo je nejlepší v odebírání míčů, kdo v zakončení, kdo v bránění. Ale právě proto je skladba týmu taková, aby tam bylo všechno. Když se mužstvo dobře poskládá a každý ví, jakou má roli, jaký má úkol, tak je to ideální. A mužstvo pak šlape a výsledky dělá.

Jak u hráčů napravit to, že i kdy mají formu, hrají dobře a pak přijede Sparta, tak utkání nezvládnou psychicky. Jak do nich dostat sebevědomí, které je také potřeba?
Samozřejmě je to tréninkovým procesem. Nemůže to být tak, že teď hrajeme s horší polovinou tabulky a pak s lepší. Podvědomí hráčů samosebou funguje, je nějak nastavené. Jedinou metodou, jak to zlepšit, je, že musíme jezdit na víc konfrontačních zápasů se silnými soupeři. Buď v České republice, nebo v zahraničí, abychom se s těmi silnějšími konfrontovali, a tím získávali zkušenosti. Jiná cesta není. Jen jim něco říkat, to nestačí. Pokud si to hráči neprožijí, nepocítí to na vlastní kůži, tak se nemohou zlepšovat. Musí vědět, co to obnáší.
SCM - další aktuality:

Týmy U18 a U16 změřily síly s JihlavouTýmy U18 a U16 změřily síly s Jihlavou
| 07.11.2021
Dorostenci U19 a U17 uzavřeli podzimní část sezóny v Hradci KrálovéDorostenci U19 a U17 uzavřeli podzimní část sezóny v Hradci Králové
| 30.10.2021
Týmy U19 a U17 doma jednoznačně přehrály ZlínTýmy U19 a U17 doma jednoznačně přehrály Zlín
| 23.10.2021
Tým U19 veze z Příbrami bod, sedmnáctka zvítězila čtyřmi brankamiTým U19 veze z Příbrami bod, sedmnáctka zvítězila čtyřmi brankami
| 18.10.2021
Osmnáctka vyhrála nad Zbrojovkou, šestnáctka proti Brnu bez boduOsmnáctka vyhrála nad Zbrojovkou, šestnáctka proti Brnu bez bodu
| 10.10.2021
Osmnáctka proti Zlínu bez bodu, šestnáctka přišla o výhru v závěruOsmnáctka proti Zlínu bez bodu, šestnáctka přišla o výhru v závěru
| 03.10.2021
Týmy U19 a U17 změřily síly s PardubicemiTýmy U19 a U17 změřily síly s Pardubicemi
| 02.10.2021
Osmnáctka i šestnáctka proti Frýdku vítěznéOsmnáctka i šestnáctka proti Frýdku vítězné
| 25.09.2021
Týmy U19 a U17 proti Slavii neuspělyTýmy U19 a U17 proti Slavii neuspěly
| 25.09.2021
Kategorie U10 pořádala turnaj v Kostelci na Hané Kategorie U10 pořádala turnaj v Kostelci na Hané
| 23.09.2021

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná
rulet slot siteleri