Tipsport.cz

Aktuality

Jílek: Pořád si myslím, že se máme co učit

Jílek: Pořád si myslím, že se máme co učit

05.06.2017 / A tým

Trenér Václav Jílek ve své první kompletní sezoně na postup hlavního trenéra dovedl tým SK Sigma Olomouc zpět do nejvyšší soutěže. A srdci Hané prodloužil smlouvu, povede Sigmu v nové prvoligové sezoně. „Myslím si, že to zvládli se ctí, ale ukázalo se, že směrem k první lize ještě na sobě musí hodně pracovat,“ řekl trenér Václav Jílek.

Co vám ukázal závěr sezony, ta utkání po jistotě postupu a prvního místa. Nastoupili v nich mladší hráči, také ti, co nebyli tolik vytížení během sezony.
Určitě nám to nějakou zpětnou informaci dalo. V Ústí se s tím ti mladí hráči možná popasovali o trošku lépe, než potom v utkání v Opavě. Bylo to také dáno tím, že v posledním kole proti nám nastoupilo hodně kvalitní mužstvo, které ještě pořád mělo o co hrát. Opava potvrdila svoji kvalitu. Tady už v tom tempu a rychlosti ve spojení s důrazem soupeře jsme měli určitě problém v řešení. Nicméně naznačili tam takové epizody, několik situací vyřešili velmi dobře. Nechci se k tomu úplně upínat, na druhou stranu to pro ně nebyl úplně jednoduchý zápas. Myslím si, že to zvládli se ctí, ale ukázalo se, že směrem k první lize ještě na sobě musí hodně pracovat.

Berete postup i jako svoji trenérskou maturitu? Přece jen v mužské kategorii v profifotbale ještě tolik odtrénováno nemáte.
Vůbec jsem si to takhle zatím nehodnotil, možná s odstupem času. Nevím. Bral jsem to tak, jak to bylo. Měli jsme nějaký cíl, nějaké zadání. Byl jsem si vědom toho, že kvalita kádru tady je, ve vztahu ke druhé lize. Určitě to bylo takové zadostiučinění, že se nám povedlo to, co jsme chtěli, po tom, co se nám nepovedlo v tom předchozím ročníku, když jsme spadli. Takže si myslím, že se to vrátilo do těch správných kolejí. Teď bude na nás, abychom v první lize ukázali, že jsme o něco chytřejší a o něco zkušenější, abychom se tam neprali na místech, která by nás znova ohrožovala.

Loni jste řekl, že se považujete za začínajícího nezkušeného trenéra. Jak je to nyní?
Jsou trenéři, kteří do toho spadnou rovnýma nohama, jsou půl roku úspěšní a pak se nehodí ani na hnůj. Takže ono je to zkušenost nezkušenost složité. Ale pořád to beru tak, že v prostředí mužského fotbalu jsem nováček. Člověk určitě rozkrývá věci, které jsou hodně důležité pro chod mužstva, ty vazby jsou úplně jiné než v dorosteneckých kategoriích, kde má trenér daleko větší autoritu. Je potřeba s egy a osobnostmi hráčů pracovat malinko jinak. Myslím si, že se to povedlo, že se tady během roku udělal kus práce. Určitě se považuju za zkušenějšího, jednoznačně. Prostě ten rok ukázal, že práce, kterou jsme vyžadovali, byla smysluplná. Že jsme byli schopni požadavky alespoň z části přenést na hráče a do zápasů. Tam byl, myslím si, progres viditelný. Ale určitě se nepovažuju za trenéra, který by byl hotový nebo nějak nadmíru zkušený, to ne. Pořád si myslím, že se máme co učit. A kdyby tomu na druhou stranu tak nebylo, tak bychom asi ani neměli hráčům co dát.

Převážnou část sezony jste byli na čele, náskok neustále zvyšovali, rozhodnuto bylo dávno před koncem. Bylo to i tak psychicky hodně náročné?
Asi bych lhal, kdybych řekl, že jsem byl před každým zápasem naprosto klidný a bylo nám jasné, že v každém zápase stoprocentně zvítězíme. Všichni vědí, že jsme se v několika zápasech, hlavně těch domácích, v uvozovkách protrápili k vítězstvím a nebylo to úplně ono. Na druhou stranu musím říct, že jsem byl daleko klidnější na jaře, než na podzim. Prostě síla z toho mužstva šla, v tréninku i z kabiny. Možná právě potom se ukázala taková ta síla mužstva, že byť to nebylo vždycky líbivé, tak jsme to prostě zvládli. Zvládli jsme to i o ten jeden gól, což je také znakem síly a kvality mužstva, že je schopno takové zápasy, kdy se nedaří, zvládnou i hubeným vítězstvím. Myslím si, že jsme měli větší schopnost zápasy kontrolovat, soupeři nás tolik neohrožovali, jak tomu bylo na podzim nebo hlavně v tom prvoligovém ročníku. Ale zase berme ten rozdíl mezi první a druhou ligou, všichni si uvědomujeme, že kvalita není úplně srovnatelná.

Kdo z mladých hráčů, kteří nastoupili v závěru sezony a během jara, má podle vašeho názoru největší perspektivu?
Pořád věřím Antlovi. Jak vletěl do zimní přípravy, tak ukázal potenciál. Když ještě nebyl ničím zatížený, tak své schopnosti, svůj potenciál, ukázal. Věřím tomu, že pokud hráč v prvopočátku potenciál ukáže, tak ho má. A je na nás, abychom ho z něj v zápasech dostali. Samozřejmě, že tam potřebuje určitou herní zkušenost, ale má předpoklady. Je to maličko typologicky jiný hráč, než klasická olomoucká škola. Je to hráč, který se nebojí trošku přiostřit, přitvrdit, umí velmi dobře bránit, což je pro mě hodně důležité, na druhou stranu je potřeba, aby byl trošku kreativnější a produktivnější v ofenzivních činnostech, ale tam prostor pro zlepšení vidím. Myslím, že je to hráč, který by měl jít určitě nahoru. Z dalších mladých udělal Venca Jemelka obrovský pokrok, plnohodnotně zvládl zápasy ať už z pozice levého obránce nebo stopera, tam vidím velký příslib do budoucna. Je to čistý kluk, který pracuje každý trénink na sto procent, jde hrát za áčko, za béčko, nemá s tím žádný problém. Charakterově je to velmi dobře nastavený hráč, který tady může v budoucnu plnit velmi důležitou roli. Potom z těch mladých dostal v posledních zápasech šanci Honza Ambrozek. Ten se ještě potřebuje trochu srovnat s nároky první, případně druhé ligy, to bude samozřejmě o čase, který potřebuje dostat. Zase je to typologicky jiný hráč, s rychlýma nohama, rychlým vedením míče, dobrou prací s míčem, umí překvapivé řešení. Pokud se srovná s vyšší úrovní fyzicky, protože ten deficit tam je zatím viditelný, ale zase to není hráč, který by se bál osobních soubojů, ale přece jen si musí zvyknout na ten důraz a rychlost, tak také může být přínosem. Už ten první půlrok, co budou v kádru, ukáže, jak se se svoji rolí popasují.

Sigma už se začíná chystat na nejvyšší soutěž. Na který post byste nejraději potřeboval tým posílit?
Kdybych měl říct jednu pozici, tak si myslím, že by to byl střed hřiště. Končí Kuba Petr, máme tam Davida Housku, Kubu Plška, takže tam už ani nemáme další alternace. Moje hodnocení je takové, že ať už jsme zápasy prohráli v první lize nebo v minulé sezoně, tak to bylo většinou i dílem toho, že jsme tam neměli agresivnější typ hráče ve středu hřiště. Ale tím nechci říct odrážeč, ale hráč, který má i figuru, je schopný vyhrávat osobní souboje, je schopný na sebe navázat okolní hráče, strhnout je. Takže myslím, že do středu hřiště, možná té nižší pozice, toho defenzivního záložníka. Určitě to je pozice, kterou bychom potřebovali vyřešit. Ale na druhou stranu když se dívám po lize, tak nevidím úplně tolik vhodných adeptů. A také souvisí s našimi ekonomickými možnostmi, koho bychom mohli získat.

Nejlepšími střelci Sigmy minulé sezoně byli záložník Jakub Plšek a útočník Tomáš Chorý. Jak vidíte jejich schopnosti a možnosti v novém prvoligovém soutěžním ročníku?
Pokud bude Kuba Plšek hrát tak, jak v posledních dvou měsících, tak bude mít problém. Myslím si, že ten závěr mu nevyšel. Věřím, že si to nejlépe uvědomuje sám. Myslím si, že musí přidat, ale ten hráč má potenciál na zlepšení, jednoznačně. Pracuje na sobě, ale měl jsem od něj vyšší očekávání, hlavně v tom závěru sezony. Tomáš Chorý, to je pro mě v tuhle chvíli plnohodnotný ligový hráč, kterého by ve svém středu chtělo mít daleko více prvoligových mužstev. Zaslouženě je na soustředění s jedenadvacítkou do Kaprunu, předpokládám, že by měl tu svoji pozici obhájit i směrem ke konečné nominaci na EURO. Musí zůstat skromný, pokorný, také ho občas musím trošku uzemnit, aby na sobě pořád pracoval. Ale nelétá někde v oblacích, Tomáš má potenciál, pokud bude zdravý, což je u něj hodně důležité, tak pro první ligu bude naprosto plnohodnotný útočník.

V klubu neprodloužili smlouvy Martin Šindelář a Jakub Petr. Je to pro vás nějaký problém? Oba jsou to již zkušení hráči.
Problém je to z pohledu toho, že to jsou kluci, kteří výkonnost prokazovali dlouhodobě, měli stabilní výkonnost. Šindy na jaře chyběl, byl to na podzim náš stoper číslo jedna. Kuba Petr takové ty rozdílové věcí má, to každý vidí. Možná té práce neudělá tolik, kolik bych si na hřišti představoval, ale nicméně pak rozhoduje o zápasech efektivita v řešení situací, což on měl. Přínos do mužstva určitě měl, v jarní části pracoval velmi dobře. Chybět budou určitě, teď je otázka, do jaké mír je nahradí hráči stávajícího kádru, kteří už by také měli ukázat nějaké progres, případně pak jak se nám je podaří nahradit posilami, které bychom rádi získali.

Máte už vytipované hráče?
Máme vytipovaných dost hráčů, otázka je, co pro nás bude dosažitelné.

Zmínil jste, že po podzimu přestal nastupovat stoper číslo jedna. Ale jaro jste přesto zvládli bez potíží, i když se složení stoperské dvojice občas muselo měnit. Takže dá se říct, že herní systém týmu fungoval.
Ono už se to potom tolik neměnilo. Ustálilo se to, pokud tam nebyl nějaký zdravotní výpadek. Stoperská dvojice Radaković – Škerle pracovala velmi dobře. Přece jen Aleš tam vždycky vnesl zkušenost a organizaci, Uroš možná větší kvalitu v rozehrávce, má i velmi dobrý soubojové obranné dispozice. Takže myslím si, že to byla dvojice, která se ustálila a pracovala v průběhu jarní části sezony velmi dobře. A kdy už tam ten problém nastal, tak Venca Jemelka, znovu opakuju, tam je ta alternace velmi dobrá, Honza Štěrba také. Máme tady čtyři stopery, přesto myslím, že by pro nás mělo být jedním z úkolů, abychom tuhle pozici ještě doplnili. Přece jenom Aleš už se dostává do nějakého věku, kdy už ta sportovní výkonnost není vždycky na takové úrovni, jak se očekává. Ale tím nechci snižovat to, co pro mužstvo udělal v minulé sezoně.

V závěru sezony s klubem už dva hráči prodloužili smlouvu, s dalšími se o tom jedná. Kontrakt prodloužil Uroš Radaković, to je jistě velké plus.
Uroš prodloužil, pro nás je to jednoznačně pilíř týmu. Pro nás je to do osy mužstva hodně důležitý hráč, má výkonnost, má charakter. Strašně na sobě zapracoval. Nedá se to srovnat s Radakovićem, když jsem přišle k týmu. Tím nemyslím i to, že výrazně zhubnul, zrychlil a zdynamizoval, to vůbec ne. Ale spíš ten přístup k tréninku, už nemusím každý trénink řešit jeho výstřelky, kdy nám ničil tréninkové zařízení, je to dobré. Takže se zlepšil. Pro nás je to určitě důležitý hráč.

Vy jste také prodloužil smlouvu, budete v klubu pokračovat i v další sezoně. Co rozhodlo, že jste na nabídku Sigmy kývl?
Řekl bych, že rozhodl určitý pocit, že v tuhle chvíli Sigma tu ambici, kterou jsem požadoval, má. Že se kádr udrží pohromadě, že směřování ekonomického zabezpečení a zajištění je na dobré cestě, že se to všechno povede tak, aby tady byl do ligy konkurence schopný tým. Bylo to docela složité, bylo to hlavně dlouhé, mělo to nějaký vývoj. Musím říct, že se k tomu celá Sigma postavila korektně. Dostal jsem dostatečný prostor na to, abych mohl všechno zvážit, měl jsem tam i já určitá stanoviska. Myslím si, že i ty podmínky z druhé strany byly splněny, takže nic nebrání tomu, abychom ten příští ligový ročník rozjeli společně.
A tým - další aktuality:

Tři hráči prodloužili smlouvy. Pokračují Zifčák, Zmrzlý i BreiteTři hráči prodloužili smlouvy. Pokračují Zifčák, Zmrzlý i Breite
| 23.01.2022
Na tréninku Ondřej Zmrzlý rozbíjel panáky. Proti Trnavě krásně rozhodlNa tréninku Ondřej Zmrzlý rozbíjel panáky. Proti Trnavě krásně rozhodl
| 22.01.2022
Sigma otočila zápas s Trnavou a vítězí na Tipsport Malta CupuSigma otočila zápas s Trnavou a vítězí na Tipsport Malta Cupu
| 21.01.2022
Sigma pokračuje v pátek na Tipsport Malta Cupu duelem s TrnavouSigma pokračuje v pátek na Tipsport Malta Cupu duelem s Trnavou
| 21.01.2022
Lukáš Greššák: Trnava tu má mladý tým, ale s Tirolem hrála velmi dobřeLukáš Greššák: Trnava tu má mladý tým, ale s Tirolem hrála velmi dobře
| 20.01.2022
Radek Látal odchází na hostování do KarvinéRadek Látal odchází na hostování do Karviné
| 20.01.2022
Start na Tipsport Malta Cupu s výhrou. Sigma zdolala Aalborg 3:0Start na Tipsport Malta Cupu s výhrou. Sigma zdolala Aalborg 3:0
| 18.01.2022
Sigma změří dnes síly s dánským AalborgemSigma změří dnes síly s dánským Aalborgem
| 18.01.2022
Jakub Trefil: Návrat do Olomouce beru jako výzvuJakub Trefil: Návrat do Olomouce beru jako výzvu
| 17.01.2022
Sigmáky na Maltě přivítalo sluníčko. V pondělí budou dva tréninkySigmáky na Maltě přivítalo sluníčko. V pondělí budou dva tréninky
| 16.01.2022

Další aktuality
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná