Tipsport.cz

Aktuality

S Michalem Hrubým o sezoně přípravek SK Sigma

S Michalem Hrubým o sezoně přípravek SK Sigma

17.06.2017 / Sportovní třídy

Povedenou sezonu nemají za sebou jen týmy SK Sigma Olomouc v kategoriích mužů, dorostenců a žáků. Dařilo se také přípravkám SK Sigma, v celorepublikovém měření opět potvrdily, že patří ke špičce. V konečné součtové tabulce Ondrášovka Cupu obsadily naše přípravky třetí místo. „V posledních třech letech jsme se vždy pohybovali v TOP 3, takže si myslím, že je to i ukazatel dlouhodobé systematické práce s mládeží v našem klubu,“ řekl Michal Hrubý, šéftrenér přípravek SK Sigma Olomouc.

Přípravky SK Sigma Olomouc obsadily v konečné součtové tabulce Ondráškova Cupu 3. místo. To lze jistě hodnotit nejen jako velký úspěch, ale také jako potvrzení kvalitní práce s mládeží v našem klubu již od těch nejmenších.
Třetí místo na této velké akci je velice hezký úspěch a moc si ho vážíme. V posledních třech letech jsme se vždy pohybovali v TOP 3, takže si myslím, že je to i ukazatel dlouhodobé systematické práce s mládeží v našem klubu. Jednotlivé výsledky nejsou až tak důležité jelikož pohybově i fotbalové schopnosti i dovednosti byly srovnatelné s ostatními týmy. Tato akce je obrovská a má na rodiče i děti velký tlak, který občas přesáhne až do výsledkového zápolení, což se snažíme korigovat při schůzkách s rodiči.

Pro přípravky jde o zajímavou konfrontaci, kromě této pohárové soutěže, se v těch svých mistrovských třeba s týmy z Čech nepotkávají.
Ano, konfrontace je velice zajímavá a je zajímavé také sledovat, jak hráči dokážou pracovat v atmosféře této velké akce a hrát proti týmům velkých jmen. S tímto problémem se potkávají všechny týmy na Moravě. Jelikož se nepotkáváme častěji, většinou nastupujeme proti týmům z Čech za stavu 0:1, a to ještě nebylo utkání zahájeno. Ale tyto turnaje nám pomáhají se s tímto zbytečným respektem poprat a zvládat ta utkání lépe.

Jak si vedli nejmenší reprezentanti SK Sigma ve svých mistrovských soutěžích? Tabulky se přestaly zveřejňovat, takže zkuste přiblížit, jestli se našim dařilo.
Naše přípravky hraji okresní a krajský přebor. U nás nejde úplně řešit postavení v tabulkách a výsledky, jelikož hrajeme často s týmy, které jsou starší a zkušenější, ale tím dokážeme naše kluky naučit jak vyhrávat, tak prohrávat ve vyrovnaných utkáních. A vyrovnaná utkání se staršími protihráči přirozeně motivují kluky pracovat stále na co nejvíce otáček. Tímto způsobem se snažíme simulovat utkání proti týmům z Čech, kdy tempo a nasazení jsou na hranicích maxima. Jak jsem již avizoval výše, snažíme se s týmy z Čech setkávat častěji, i proto jsme přihlásili soutěž minirepubliky, která má dva až tři turnaje na podzim a to same na jaro, kde se budeme potkávat s týmy velkých českých klubů.

Mimo běžných zápasů a Ondrášovka Cupu hrají přípravky SK Sigma také množství turnajů, a to doma i v zahraničí. Do kterých zemí se Hanáci v minulé sezoně podívali? Nastoupili i proti vrstevníkům z evropských velkoklubů?
Turnaje máme odstupňovány podle věku. Hráče mladších ročníků se snažíme držet v okruhu 200 kilometrů od Olomouce a postupem se dostáváme do Čech, či Rakouska, Slovenska, Německa, Polska, kde se potkáváme s evropskými velkokluby, z kontinentu i britských ostrovů.

Je logisticky náročné takový zájezd do ciziny uspořádat? Jistě to stojí nemálo úsilí a času. Mají hráči na zájezdech také mimosportovní vyžití? Aby také poznali v zahraničí něco jiného než trávníky, i když samozřejmě času při fotbalovém turnaji není zase tolik.
Organizace záleží vždy na daném ročníku, jelikož všechny finanční náležitosti jdou mezi rodiče. Je to zdlouhavý proces schvalovaní, dělaní rozpočtu, zajišťování ubytovaní, dopravy. Tyto akce se plánují skoro rok dopředu a do poslední chvíle se modlíte, aby vše klaplo. Je samozřejmostí, že pokud už cestujete takto daleko, je potřeba spojit i s zážitky, proto se snažíme klukum tyto pobyty zpříjemnit exkurzí po městech, stadionech a tak dále. Je pravda, že spousta turnajů má takový spád, že není pomalu ani čas se kouknout na utkaní soupeřů, natož jít třeba na prohlídku stadionu v místě turnaje.

Kolik týmů přípravek má SK Sigma, kolik je v nich hráčů?
Od loňského roku jsme v přípravce založili kategorii U 6. letos ročník 2012, 2013. Je to pohybová školička pro kluky a holky, která se snaží děti z Olomouce a okolí přivést ke sportu. Je to dobrovolný kroužek pod vedením zkušených trenérů, tak i pomocníku z řad rodičů. Myšlenkou je dát dětem první zkušenost s pohybem v kolektivu. Další ročníky jsou již soutěžní a člensky i hráčsky evidovány pod FAČR. Jedna se o ročníky U 7, U 8, U 9, U 10, U 11. V těchto kategoriích máme kluky v počtech od 18 do 28 hráčů. Celkově evidujeme v přípravkách přibližně 120 dětí.

Jak probíhají nábory nových hráčů do Sigmáckých přípravek? Jsou stanovené nějaké pevné termíny, nebo lze fotbalu chtivé kluky?
Jelikož stavíme na pohybové školičce již pro ty nejmenší, máme nábor celý rok v době tréninku. Před startem letošní sezóny chceme vytvořit novou akci pro kluky, holky, všech ročníku mladší přípravky. 1. září v pátek proběhne nábor do fotbalové školičky a mladší přípravy. Tohoto náboru se můžou účastnit jak děti, které již fotbal hrají, tak i ty, které teprve začínají. Akce bude pro děti ročníků 2013, 2012, 2011, 2010 a 2009. Pro starší přípravku chystáme otevřené tréninky během sezóny, kdy kluci ročníku 2008, 2007, kteří již hrají fotbal v Olomouckém kraji, mohou dojet na tento otevřený trénink a zatrénovat si s kluky v Sigmě. Frekvence těchto otevřených tréninku bude 1x měsíčně a bude je prezentovat na webových stránkách klubu a facebookových profilech klubu i mládeže Sigmy. Tyto tréninky by měly hráče namotivovat k větší práci v jejich klubu a ukázat srovnaní se stejně starými chlapci, protože ve svých klubech je často talentovaný hráč ostaršovaný až o několik kategorií a tím si nemůže vyzkoušet své fotbalové dovednosti na stejné věkové úrovni. Tato práce, která v poslední době vytváří pohybově i fotbalově šikovné hráče, je zásluhou mnohdy dobrovolné práce našich trenérů u přípravek, kteří dětem obětují maximum času, energie a chuti pracovat a tímto jim chci poděkovat. Velké díky musí přijít také do řad rodičů, kteří svým přístupem pomáhají trenérům, aby hráči měli co největší klid ukázat co v nich opravdu je. V letošním roce jsme pro rodiče přípravek udělali první vzdělávací akci, která měla kladný ohlas, a proto budeme v září pokračovat další přednáškou ohledně stravování jak doma, tak v době turnajů.


ondrasovka20162017.jpg

Sportovní třídy - další aktuality:

Výsledky víkendových utkání mládežeVýsledky víkendových utkání mládeže
| 06.12.2021
Starší žáci podlehli Zbrojovce BrnoStarší žáci podlehli Zbrojovce Brno
| 29.11.2021
Starší žáci porazili Slovácko Starší žáci porazili Slovácko
| 21.11.2021
Žáci Sigmy jasně přehráli HodonínŽáci Sigmy jasně přehráli Hodonín
| 18.11.2021
Starší žáci přehráli ŠumperkStarší žáci přehráli Šumperk
| 14.11.2021
Mladší žáci zakončili podzimní část soutěže výhrou nad ŽďáremMladší žáci zakončili podzimní část soutěže výhrou nad Žďárem
| 07.11.2021
Žákovské soutěže pokračovaly i ve sváteční denŽákovské soutěže pokračovaly i ve sváteční den
| 29.10.2021
Sigmáci U13 a U12 dominovali utkání proti Slovanu Havlíčkův BrodSigmáci U13 a U12 dominovali utkání proti Slovanu Havlíčkův Brod
| 24.10.2021
Osmnáctka a šestnáctka rozstřílely PorubuOsmnáctka a šestnáctka rozstřílely Porubu
| 16.10.2021
Interliga U13 a U12 pokračovala 4. kolemInterliga U13 a U12 pokračovala 4. kolem
| 10.10.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná