Tipsport.cz

Aktuality

Unikátní tým 93 pokračuje dál!

Unikátní tým 93 pokračuje dál!

17.09.2017 / A tým

Tým SK Sigma Olomouc ročníku 1993 kraloval svým soutěžním v mládežnických kategoriích. A o tom, jak byl unikátní, svědčí také počet hráčů, kteří se v průběhu času prosadili v profesionálních soutěžích. Nejde ovšem čistě jen o třiadevadesátky, protože za mančaft mistrů staršího dorostu z roku 2012 nastupovali také mladší hráči. V současné době působí v profesionálních klubech hned 17 hráčů, což je velmi vysoké číslo.

Členové někdejšího mistrovského staršího dorostu SK Sigma nyní táhnou první tým. Například naposledy v sobotu v Karviné dali všechny branky hráči narození v roce 1993.

Ve výčtu uvádíme také Tomáše Kalase, který je ročník 93, ale z SK Sigma odešel ještě dříve, než jeho spoluhráči vyhráli titul v lize U 19. To už hrál nizozemskou nejvyšší soutěž.

Členy prvoligového kádru SK Sigma pro sezonu 2017/2018 jsou Šimon Falta, David Houska, Tomáš Chorý, Jakub Plšek, Jan Štěrba, Jiří Texl a Tomáš Zahradníček.

Převážnou většinu hráčů získal proti SK Sigma šéftrenér našich žáků Pavel Tököly se svými spolupracovníky. Titul ve starším dorostu pak třiadevadesátka získala pod vedením trenéra Augustina Chromého. „Sedmnáct hráčů, to je skutečně unikátní. A myslím, že je to i dobrá vizitka pro naše trenéry. V poslední době jsme byli docela dost kritizovaní, ale jak je vidět, tak se prostě ti mladí hráči i přes ty řeči prosazují, jak je nakonec vidět,“ řekl Chromý. „No a po třiadevadesátkách už jsou tam další, teď u nás v áčku například Jemelka s Kalvachem, na hostováních ve druhých ligách jsou další naši mladí hráči Surzyn, Látal, Kotouč nebo Yunis,“ uvedl Chromý.

Sigma vždy sázela, po rozjezdu sportovních tříd, na vlastní odchovance. „Kromě toho, že se tolik hráčů z jednoho mládežnického kádru prosadilo v profesionálním fotbale, je unikátní také to, kolik odchovanců nastupuje za první tým Sigmy. Tam jsou nyní v základní sestavě pouze tři kluci, co nejsou odchovanci – brankář Buchta a v obraně Sladký s Radakoviće,“ řekl Chromý. „A ti kluci ročníku třiadevadesát by se nejspíš prosadili ještě dříve, kdyby áčko nemělo potíže a bylo konsolidované. On se hůř prosazuje mladý hráč v týmu, který bojuje o záchranu, než v tom, kterému se daří,“ podotkl Chromý. A přidal jednu vzpomínku. „Když jsme začínali v Sigmě Olomouc se sportovními třídami, tak jsem strašně držel palce, aby se nějaký náš odchovanec prosadil do prvního týmu. A pak se to povedlo v případě Michala Kováře, to jsme konečně měli první výsledek práce ve sportovních třídách. Potom to začalo, pak v tom pokračovali všichni ti hráči, kteří jsou teď prakticky legendami našeho klubu,“ řekl Chromý.

Dalo se předpokládat, že se z jednoho ročníku prosadí tolik hráčů? „To je ve fotbale vždycky otázka. Ale ligu staršího dorostu jsme vyhráli opravdu s velkým náskokem, pak vlastně ten tým zvítězili i v MSFL, také s náskokem, hrál druhou ligu a dokázal se v ní udržet. Už tam se dalo tušit, že ten ročník je skutečně silný. A myslím, že jim hodně pomohla i ta druhá liga, byť ta sezona pro mě i hráče byla hodně těžká, protože do té doby byli zvyklí všechno bez potíží vyhrávat. Najednou jsme museli zapracovat na defenzivě, srovnat se s osobními souboji. Navíc tehdy byli béčko v té soutěži nechtěné, takže venku jsme byli jasným otloukánkem, dostávali jsme to pocítit,“ řekl Chromý. „Ale dokázali jsme svůj cíl splnit a soutěž udržet,“ uvedl.

„Určitě je pro současný tým dobré, že se tam zase sešli hráči, kteří jsou spolu sehraní. Pomáhá to, navíc jsou dobří kamarádi, jsou tam pozitivní vazby. Vždycky jsem říkal, že těm klukům věřím. A mým velkým přáním bylo, když ten tým vyhrál titul v žácích a vyhrálo i v dorostu, pak v béčku, tak aby byl úspěšný i v kategorii mužů. Když ne vyhrát titul, tak alespoň o něj hrát, mít nějaký úspěch. Možná je to naivní sen, ale bylo by to úžasné,“ řekl Chromý. „Samozřejmě do toho vstupuje to, že o ty hráče je velký zájem a bude o ně stále větší, o tom jsem přesvědčen. Což je normální, protože každý klub nadstandardní hráče prodává. Ale doufám, že se to povede a ten tým bude zase úspěšný,“ podotkl Chromý.

Kromě vysokého počtu hráčů z jednoho ročníku, který se prosadil v profifotbale, je Sigma ještě unikátní také v tom, kolik odchovanců se uplatní v prvním týmu. „Kvalitní mládež je tradičně ve Spartě, Slavii, Plzni nebo Baníku. Ale žádný z těch klubů momentálně nemá v základním kádru áčka tolik odchovanců jako my. Myslím, že lidi, kteří s mládeží v klubu pracují, tak to dělají poctivě. A tohle je pro nás ta největší odměna, je to pro nás velké zadostiučinění, je to smysl naší práce a dělá nám to obrovskou radost,“ řekl Chromý.

Kde hrají dnes
Martin Bzirský (1994) – je hráčem MFK Vítkovice
Šimon Falta (1993) – je členem prvního týmu SK Sigma Olomouc
Jakub Habusta (1993) – od nové sezony je hráčem polského klubu Odra Opole
Jan Hladík (1993) – nyní je na hostování v 1. SC Znojmo
Michal Holub (1994) – je hráčem 1. SC Znojmo
David Houska (1993) – je členem prvního týmu SK Sigma Olomouc
Matěj Hýbl (1994) – je na hostování v MFK Vítkovice
Tomáš Chorý (1995) – je členem prvního týmu SK Sigma Olomouc
Tomáš Kalas (1993) – je hráčem Chelsea FC, nyní na hostování ve Fulhamu
Jakub Plšek (1993) – je členem prvního tým SK Sigma Olomouc
Jaroslav Svozil (1993) – je hráčem 1. SC Znojmo
Adam Ševčík (1993) – je hráčem FK Baník Sokolov
Petr Ševčík (1994) – je hráčem FC Slovan Liberec
Jan Štěrba (1994) – je členem prvního týmu SK Sigma Olomouc
Jakub Teplý (1993) – je hráčem 1. SC Znojmo
Jiří Texl (1993) – je členem prvního týmu SK Sigma Olomouc
Tomáš Zahradníček (1993) – je členem prvního týmu SK Sigma Olomouc
A tým - další aktuality:

Málo jsme se dostávali do zakončení, řekl HubníkMálo jsme se dostávali do zakončení, řekl Hubník
| 28.02.2021
Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1
| 28.02.2021
Tři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec OlomouckaTři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec Olomoucka
| 27.02.2021
Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!
| 26.02.2021
Levý obránce nebo střední záložník? Hlavně chci hrát, říká ZmrzlýLevý obránce nebo střední záložník? Hlavně chci hrát, říká Zmrzlý
| 25.02.2021
21. kolo: Druhé moravské derby v řadě na Andrově stadionu21. kolo: Druhé moravské derby v řadě na Andrově stadionu
| 25.02.2021
80 let Androva stadionu: Západní tribuna80 let Androva stadionu: Západní tribuna
| 23.02.2021
Fotbal přináší krásné i smutné chvíle. Výhru si užíváme, řekl LátalFotbal přináší krásné i smutné chvíle. Výhru si užíváme, řekl Látal
| 21.02.2021
Výhru jsme potřebovali, řekl autor rozhodující branky ChytilVýhru jsme potřebovali, řekl autor rozhodující branky Chytil
| 20.02.2021
Moravské derby pro Sigmu! Zbrojovku zlomil v závěru ChytilMoravské derby pro Sigmu! Zbrojovku zlomil v závěru Chytil
| 20.02.2021

Další aktuality
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná