Tipsport.cz

Aktuality

Staroba: Jen těžší zápasy hráče posunou dál

Staroba: Jen těžší zápasy hráče posunou dál

18.06.2017 / SCM

Starší dorostenci SK Sigma Olomouc skončili v soutěžním ročníku 2017/2018 na sedmém místě tabulky. „I když jsme se umístili na sedmém místě, jsem spokojený. Věřím, že jsme ty dlouhodobější cíle s hráči nastavili správně a že se jim to v horizontu několika měsíců vrátí,“ řekl trenér SK Sigma U 19 Lukáš Staroba.

Jak hodnotíte sezonu? V některých fázích byla devatenáctka SK Sigma hodně v tabulce hodně nahoře.
Podzimní část nám vyšla podstatně lépe, když jsme přezimovali na čtvrtém místě. Takový ten základní cíl v mládežnické kopané musí být vždycky ne ten výsledek, ale předvedený výkon hráčů. Ať je to výkon týmový nebo individuální. Na tom to bylo založené. Výsledek v podstatě přijde s tím s plněním úkolů, s přístupem na každém postu, v součinnosti a v individuální kvalitě. Zaměřovali jsme se spíš na rozvoj hráčů z hlediska jednotlivce a v rámci skupiny. Cíle a záměr byly splněny. Nicméně v soutěži jsou utkání, která jsme mohli zvládnout lépe a u kterých mě mrzí, že jsme je nezvládli. Ale pak tam byly zápasy, které jsme zvládli velmi dobře. A pak se tam ty prvky z tréninkového procesu projevovaly. Jsem rád, že to tak bylo, děkuju za spolupráci s Míšou Kovářem a Romanem Sedláčkem, ti mají nemalý podíl na tom, že hráči plnili pokyny z hlediska defenzivy i ofenzivy tak, jak bylo třeba, jak jsme si představovali. Ne samozřejmě vždycky, ale jejich práce byla viditelná, znatelná. Z tohoto pohledu hodnotím sezonu pozitivně. Samozřejmě jarní část, kdy tým prošel obměnou a omlazením, několik hráčů se dostalo do béčka, Antl do áčka, další kluci do reprezentací, tím pádem vznikl prostor pro další hráče ročníku 2000, byla trošku odlišná. A těch tam bylo zhruba šest, později osm, utkání posledního kola v Hlučíně jsme končili s deseti hráči ročníku dva tisíce, což je velký příslib do budoucna pro klub i pro ty kluky.

Obměnou kádru jste v zimě možná trošku obětovali dobré umístění.
Je to jediná cesta, která hráče rozvíjí. My jsme posunuli v zimě šest hráčů do béčka a šest hráčů ze sedmnáctky se posunulo k nám. V utkání jsme pak byli trošku ovlivnění tím, že jsme měli jedno z nejmladších mužstev v soutěži vůbec. Skladba mužstva byla hodně mladá. Ale znovu opakuju - jenom přes kvalitní tréninkový proces, těžší soupeře se hráči můžou správně rozvíjet. Takže s tímto jsem také spokojen, i když jsme se umístili na sedmém místě. Věřím, že jsme ty dlouhodobější cíle s hráči nastavili správně a že se jim to v horizontu několika měsíců vrátí. Jarní cyklus byl hodně zaměřen na plyometrii a rozvoj dynamické síly dolních končetin. Měli jsme v tomto úzkou spolupráci s FTK, která nám pomohla z hlediska působení plyometrie na hráče, tím jsme hráče rozvíjeli. Musím objektivně říct, že v některých utkáních na hráčích bylo vidět lehká únava, protože ten plyometrický trénink nebyl jednoduchý, byl dost náročný. Ale šli jsme do toho po dobrém umístění z podzimu, věděli jsme, že hráči budou trošku v nekomfortní zóně, pondělí-středa jsme je tím zatížili. Věřím, že tam bude nárůst dynamické síly, že dojde k rozvoji, který jsme chtěli. Věřím, že pro kluky to bude mít za čas zpětnou vazbu v tom, že budou dynamičtější, silnější a rychlejší.

Sedmé místo, to pro fanoušky nevypadá zrovna atraktivně, ale z druhé strany je to přesně tak, jak jste řekl, pokud by i na jaře hráli neustále za devatenáctku například Antl, Voleský nebo Zifčák, tak mohlo být velmi pravděpodobně bodů víc. Ale zase tito kluci by neměli za sebou půlroční zkušenost mezi muži. Navíc chyběli dlouhodobě zranění záložníci Chytil a Spáčil, to je pět hráčů minus.
To určitě ano. Jeden z faktorů je také to, že klub vychová hráče pro reprezentaci. My jsme tam měli čtyři v přímé nominaci a tři v náhradnících. Podařilo se nám dostat do reprezentace U 18 sedm hráčů. To je jeden z dalších důvodů, proč to mužstvo bylo sedmé. Protože hráči, kteří jsou v reprezentaci, jsou potom každý měsíc týden pryč. Ale vždycky říkám – naším cílem je co nejlépe pracovat v tréninkovém procesu, zvolit správnou konfrontaci a dostat hráče co nejdříve do ligy. Odměna pro ně je, že se dostanou do reprezentace, že si jich někdo všimne. A je to pro ně takový kontrolní mechanismus, že jsou na správné cestě, že mají správný směr. Ovšem i to byl jeden z vlivů, proč bylo mužstvo někdy oslabeno a do hry se zase na druhou stranu dostávali hráči z mladšího dorostu. Potom samozřejmě mužstvo nemá takovou sílu, abychom mohli konkurovat elitním týmů soutěže. I když třeba Slavii jsme doma dokázali porazit čtyři nula.

To jistě všechno platí, ale například kdyby hrál Voleský celou sezonu na devatenáctku, tak máte víc bodů. Měl dobrou formu, ve starším dorostu a béčku dal dohromady jedenadvacet branek.
Byli jsme domluvení s Gustou Chromým, trenérem béčka, že pokud hráči budou mít možnost jít do základní sestavy pro zápas třetí ligy, tak tam vždycky půjdou. Což se nám dařilo, více v závěru sezony. Ale kluci byli v tréninkovém procesu béčka celé jaro. Zase se mohli připravovat s těmi staršími, silnějšími a o něco zkušenějšími hráči, to jsou opět ty momenty, které hráče posouvají dál, pomáhají mu ke zlepšení. Voleský u nás neodehrál tolik zápasů, ano, třeba by nám dal deset gólů navíc. Ale tím, že hrál za béčko MSFL, se posunul dál. Vstřelil tam také nějaké góly. A co je pro něj důležitější a lepší? Hrát těžké zápasy nebo dát lehkém co nejvíce gólů? My se snažíme dostat hráče co nejdříve do ideální formy, do ideálního rozpoložení, samozřejmě pokud bude prostor, tak ho co nejdřív a nejčastěji posouvat do mužské kategorie. Ale nebyl to jenom Voleský, to je případ například i Zifčáka, Neuera nebo Grögera, ovšem i dalších, kteří mají potenciál a určitě se během léta nebo další sezony také ukážou mezi staršími, ať to bude béčko nebo áčko.
SCM - další aktuality:

Týmy U18 a U16 změřily síly s JihlavouTýmy U18 a U16 změřily síly s Jihlavou
| 07.11.2021
Dorostenci U19 a U17 uzavřeli podzimní část sezóny v Hradci KrálovéDorostenci U19 a U17 uzavřeli podzimní část sezóny v Hradci Králové
| 30.10.2021
Týmy U19 a U17 doma jednoznačně přehrály ZlínTýmy U19 a U17 doma jednoznačně přehrály Zlín
| 23.10.2021
Tým U19 veze z Příbrami bod, sedmnáctka zvítězila čtyřmi brankamiTým U19 veze z Příbrami bod, sedmnáctka zvítězila čtyřmi brankami
| 18.10.2021
Osmnáctka vyhrála nad Zbrojovkou, šestnáctka proti Brnu bez boduOsmnáctka vyhrála nad Zbrojovkou, šestnáctka proti Brnu bez bodu
| 10.10.2021
Osmnáctka proti Zlínu bez bodu, šestnáctka přišla o výhru v závěruOsmnáctka proti Zlínu bez bodu, šestnáctka přišla o výhru v závěru
| 03.10.2021
Týmy U19 a U17 změřily síly s PardubicemiTýmy U19 a U17 změřily síly s Pardubicemi
| 02.10.2021
Osmnáctka i šestnáctka proti Frýdku vítěznéOsmnáctka i šestnáctka proti Frýdku vítězné
| 25.09.2021
Týmy U19 a U17 proti Slavii neuspělyTýmy U19 a U17 proti Slavii neuspěly
| 25.09.2021
Kategorie U10 pořádala turnaj v Kostelci na Hané Kategorie U10 pořádala turnaj v Kostelci na Hané
| 23.09.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná