Aktuality

Petr Konečný v rozhovoru pro Hanácké noviny

Petr Konečný v rozhovoru pro Hanácké noviny

25.09.2017 / Ostatní

Fotbalová Sigma Olomouc se z druhé ligy vrátila mezi domácí špičku a start sezony se jí vyvedl. Na nefotbalovém poli jsou před ní ale také těžké „zápasy“. Je potřeba dokončit převod Androva stadionu na město Olomouc, najít po odchodu Josefa Lébra nového hlavního sponzora i vyjít co nejlépe ze soudního sporu s Fotbalovou asociací České republiky (FAČR). O tom, ale i dalších věcech, hovořil místopředseda představenstva SK Sigma Olomouc Petr Konečný s redaktorem Hanáckých novin Ondřejem Zuntychem.

Jste advokát, už více než rok ovšem také místopředseda představenstva Sigmy pověřený vedením. Začal jste kvůli tomu nějak víc sledovat sportovní stránku, rozebírat zápasy?
V Sigmě byl předseda, jeden nebo dva místopředsedové a členové představenstva. Poté, co pan Lébr loni v červnu rezignoval, požádali mě, abych se dočasně ujal jeho práce. Jinak jsem právník, ne fotbalový expert. Problémy ale tehdy byly spíš v tom, jak moc jsme zadlužení, jak se vypořádáme s akcionáři, jak se vyrovnáme za převod stadionu s městem, jestli vstoupí nový akcionář… To jsou víc právní a ekonomické problémy než sportovní. Co se týče sportovní stránky, máme sportovního ředitele Mináře a trenéra Jílka, takže spoléhám na jejich znalost.

Můžete olomoucký fotbal vůbec brát i jako fanoušek?
Chodím samozřejmě na zápasy. Loni bylo například v novinách haló, jestli neodvoláme pana Jílka, to jsou všechno rozhodnutí představenstva. Komunikujeme s nimi a očekáváme výsledky. Neberu to tedy fanouškovsky, protože vidím pod pokličku, znám možnosti, jaké jim dáváme. Řekneme jim třeba, jaké jsou eventuality na prodeje a nákupy hráčů, na platy a podobně. Oni nám za to musejí skládat účty ze sportovní činnosti, když se něco nepovede. Ale neříkám, že sportovnímu týmu radím, co má dělat.

Výsledky jsou zatím od června dobré. Sigma se po začátku ligy držela na předních místech tabulky. Čím si to vysvětlujete?
Je to i díky tomu, že jim do toho nemluvíme. Zní to hloupě, ale vycházím z toho, že je každý odborník. Trenér mi taky nemluví do právních věcí. Když je v klubu majitel, má lepší situaci. Může říct, jak má co být, zda koupit hráče, známe takové příklady z jiných klubů v lize. Já jsem však správce, ne majitel, nemám jedinou akcii. Nebýval jsem předtím ani vidět a obvykle jsem vystupoval veřejně v souvislosti se Sigmou jen když jsem pomáhal řešit nějaký problém, kauzy, obhajoby.

Kdy bude nový předseda představenstva Sigmy, mluví se o tom?
Můžeme ho zvolit třeba zítra.

Vy byste to být nechtěl?
Nechtěl bych neřekl, vycházím z toho, že moje funkce je stejná. Nenechal jsem se někde zvolit, nebo že bych po panu Lébrovi něco převzal. On byl předseda, já místopředseda, on rezignoval, já ne. Jsem pořád na stejné funkci, akorát vykonávám zjednodušeně řečeno jeho pravomoci. Nechat se formálně zvolit předsedou pro mě nemá hluboký význam. Naopak jsme vždy říkali, že předseda je onen velký akcionář a že funkce vyjadřuje jeho vztah ke klubu. Já jsem v této roli jen do doby, než přijde.

Kdy to bude?
Nechci předjímat, ale myslíme si, že to trochu souvisí i s převodem stadionu na město. Olomouc deklaruje, že cílem radnice je ještě předtím, než se začnou převádět akcie, zajistit fotbalovou infrastrukturu. Podle posledních informací to může být do konce roku. I když se předtím jednalo se zájemcem panem Zlámalem (podnikatel Zdeněk Zlámal, do Sigmy nevstoupil hlavně kvůli své funkci ve FAČR – pozn. red.), probíhalo to na dvou frontách. Jednal s akciovou společností o svém vstupu a současně jsme se účastnili jednání s městem. Když to vezmu zeširoka: Pokud byste přišel na Sigmu, že si koupíte akcie, zajímá vás stav při koupi. Jiná věc je koupit si v dnešní situaci šedesát sedmdesát procent akcií, kde je majetek za stovky milionů, a jiná, když si město za nějakých okolností majetek vezme. Každý chce vědět, na čem je. Jednání s panem Zlámalem tedy byla značně složitá. Lehké to není ani teď, když mluvíme jen s městem. Zájemci se ozývají dál.

KOMPLETNÍ ROZHOVOR PETRA KONEČNÉHO PRO HANÁCKÉ NOVINY NAJDETE ZDE
Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná