26.09.2017 / A tým
Záložník Šimon Falta (1993) patří v povedeném úvodu sezony k oporám týmu SK Sigma Olomouc. V hodnocení a bodování médií je na čelních příčkách, v prvních osmi kolech dal tři branky. A jeho dobré výkony nezůstaly jen tak. Na první repre sraz sezony byl v listině náhradníků, na druhý už se dočkal ostré nominace, vyrazí s národním mančaftem ke kvalifikačním duelům proti Ázerbájdžánu a San Marinu.
Jste v nominaci národního týmu, takže o tom, že máte velkou radost, je zbytečné mluvit, že ano?
Určitě! To je jasné! Kdo by z toho neměl radost.
Jaké to je číst si své jméno v nominaci, mezi těmi hráči co hrají v zahraničních top soutěžích?
Je to příjemný pocit. Dozvěděl jsem se to, ještě než jsem došel do šatny, tam mi to pak oznámili kluci. Určitě to pro mě bylo příjemné překvapení.
Věřil jste, že ta ostrá nominace přijde, když jste byl na předchozí represraz mezi náhradníky?
Doufal jsem v to, že se tam jednou dostanu. Nevěděl jsem, že to bude tak brzo. Ale jsem samozřejmě rád.
Máte teď nejlepší formu v dosavadní kariéře?
Asi ano. Ale ne jenom já, ale i ostatní kluci. Šlapeme jako mančaft a bez toho, aniž by se dařilo ostatním, se nebude dařit ani mně.
Je to možná docela fofr, když loni touto dobou byla Sigma ve druhé lize, měla za sebou ne právě výsledkově povedený vstup do sezony. A teď se rok s rokem sešel, týmu se daří, vy jste v reprezentaci.
Přesně tak. Není to tak dávno, kdy jsme ještě byli ve druhé lize. Tohle je takové to zadostiučinění, ty sny se můžou plnit, může to přijít dřív, než se člověk naděje.
No a vy jste byl ještě, také poměrně nedávno, přeřazen do béčka, pak jste se vrátil, rozhodl zápas ve Frýdku, chytil se, začal zlepšovat. Co se ve vás za těch pár sezon změnilo? Z hráče, který byl pro trenéra v podstatě nechtěný jste v reprezentaci?
Ty osudy jsou ve fotbale kolikrát nahoru dolů, je to jak na houpačce. Kdo to neustojí, tak už se nemůže nikam vrátit. Jsem rád, že jsem to ustál, vrátil jsem se. Určitě mi to v něčem pomohlo. Nelituju ničeho, protože to vedlo až sem. A teď jsem spokojený.
V čem vám to pomohlo? Začal jste víc trénovat, více si věřit?
Nebyl jsem tolik vytížený, jak bych chtěl. Takže mi zbyly více síly na tréninky. Ale celkově taková období prostě jsou, že se tolik nedaří. Musí se to ale vždycky zlomit. Jsem strašně rád, že se to podařilo a jsme tam, kde jsme.
Dostál to nejlepší z vás až trenér Václav Jílek?
S panem Jílkem už jsem spolupracoval dříve. Takže jsem ho znal a určitě jsem se těšil na spolupráci s ním. A vlastně až pod ním jsem dostal větší šanci. Jsem rád, že se mi ji podařilo zužitkovat. Ale musíme pracovat dál, stejně jako dosud. A uvidíme, na co to bude v sezoně stačit.
A vaše nominace, to je dobrá reklama nejen pro vás, pro tým, ale i pro celý klub, pro celé město.
Samozřejmě. To jsou vždycky ty příjemné události. A je to skutečnost, která by mohla přitáhnout diváky na stadion ve větším počtu. Teď je tady dobrá nálada, daří se, zdá se, že se zase vrací dobré časy, snad to vydrží co nejdéle.
Národní tým čekají zápasy proti Ázerbájdžánu a San Marinu. Co na ty soupeře říkáte?
Asi bych si zahrál i proti někomu zvučnějšímu, ale myslím si, že každý start za reprezentaci se počítá.