Tipsport.cz

Aktuality

Jílek: Chtěli jsme i se Španěly hrát aktivně

Jílek: Chtěli jsme i se Španěly hrát aktivně

01.09.2018 / A tým

V play-off Evropské ligy tým SK Sigma Olomouc nestačil na španělský Sevilla FC. Modrá lavina ve čtvrtek prohrála venku odvetu 0:3, předtím doma na Andrově stadionu padla těsně 0:1. „My jsme to nejeli do Sevilly jen odehrát, jeli jsme se pokusit o ten zázrak, ještě si na to sáhnout. Náš dvojzápas se španělským soupeřem byl nakonec nula čtyři, každý si podle toho řekne, že to byla jasná záležitost. Ale tvrdím, že jsme to chtěli odehrát aktivně, hrát s tím soupeřem fotbal, otevřený, tak aby i diváci viděli, že jsme schopni se se španělským protivníkem konfrontovat, což často bývá pro veřejnost téma, že proti Španělům nemáme žádnou šanci. A myslím, že se nám to z velké části povedlo,“ řekl trenér SK Sigma Václav Jílek.

Odvetu v Seville Sigma prohrála nula tři. Jak to hodnotíte? Jaké převládají pocity? Plnili hráči to, co jste po nich chtěl?
Hned po zápase jsme si to bilancovali. Ten dvojzápas ukázal samozřejmě i tu naší kvalitu, ochotu pracovat, poměřit se se soupeřem, na druhou stranu odhalil nedostatky a rozdíly v kvalitě, ať už individuální nebo týmové. Takže to bylo, myslím si, jednoznačné. Samozřejmě je po prohrách 0:1 a 0:3 hloupost říct, že jsem spokojený, ale s tím jakým způsobem jsme se prezentovali, jsem spokojený. Nejsem spokojený s tím, jakým způsobem jsme řešili finální fázi, protože si myslím, že minimálně jeden gól dát jsme se v těch dvou zápasech zasloužili. Měli jsme ho vstřelit.

Nastoupila zcela nová stoperská dvojice. Václav Jemelka hrát pro zranění nemohl, že nenastoupil Jan Štěrba, to bylo také vynucené?
Řekli jsme si, že jestli má Honza Kotouč ukázat, jestli na to má nebo nemám, tak toto je ideální zápas. Nebylo to možná od všech tak bráno, vypadalo to možná jako příliš velký risk. Ale rozhodl jsem se tak. A myslím, že to Honza zvládl, popasoval se s tím, v rámci možností to utkání odehrál velmi slušně.

Poměrně brzy jste střídal záložníky Jakuba Plška a Lukáše Kalvacha. Byly to důvody výkonnostní nebo už jste je trošku šetřil s výhledem na nedělní ligový domácí duel proti Bohemians?
Musím se přiznat, že v tu chvíli už jsme chtěli ty hodně vytížené hráče střídat a malinko pošetřit. Ale ten hlavní důvod byl, že jsem měl pocit, že Plša a Kalvi tentokrát nestíhají rychlostně tempo hry, na všechno potřebovali moc času. Tak jsme tam udělali změnu, chtěli jsme tam maličko zrychlit práci s míčem tím, že tam posuneme Šimona Faltu a dáme tam Texiho. Ale tam nám to moc nevyšlo, Jirka Texl, jestli měl osm kontaktů s míčem a z toho sedm ztrát, tak tam se to úplně nepovedlo. Ale ten cíl byl, abychom maličko zrychlili přechodovou fázi a schopnost přehrát soupeře ve středové řadě.

Koho můžete naopak pochválit, že se v tom dvojzápase ukázal srovnatelný s těmi evropskými špičkovými protihráči. Vyrovnali se jim v práci s míčem, rychlosti myšlení, orientací, přizpůsobil se tomu tempu?
Myslím si, že na to je jednoduchá odpověď. Protože David Houska v obou zápasech předvedl obrovské penzum práce a myslím si, že to zvládl i po stránce sportovní, myšleno herní. Občas mu ten dotek, dvojdotek, také malinko více trvá, ale na druhou stranu chtěl balony, byl neustále aktivní, odvedl obrovské penzum práce v defenzivě, velmi dobrá aktivita do ofenzivy. Akorát i ve čtvrtek měl na noze jasnou gólovku, možná to nebylo úplně vyložené. Ale je to na vápně, na šestnácti metrech otevřená noha, takže to by měl hráč jeho kvalit trefit.

A nebojíte se, že o něj po takových výkonech přijdete?
To jsou věci, které nemůžu ovlivnit. My soustředíme na to, co ovlivnit můžeme. A viděli jsme, že v některých situacích budeme muset ještě hodně hodně přidat.

V čem byl největší rozdíl mezi Sigmou a Sevillou?
Jedna věc bylo, že pokud chcete s takhle kvalitním soupeřem uspět, tak prostě nesmíte dělat chyby. Což jsme udělali určitě při standardce stoprocentně. Třetí gól beru na vrub už určité větší otevřenosti hry v závěru. A pak také musíte proměnit šance. My jsme v tom dvojzápase, abych nepřeháněl, měli šest sedm fakt vyložených šancí. A dovedu si představit, že soupeř by s nimi naložil úplně jinak. Takže tam musíte být produktivní. V Seville měl Kuba Plšek hned v úvodu čistou gólovku. Kdyby ji dal, tak se utkání vyvíjí úplně jinak. Nedá ji, a když se pak ještě soupeř dostane do vedení, tak je to potom obrovský složité. Plus k tomu naprostá fantazie, co vytvořili diváci v Seville. Pak už se to těžko dohání.

Sigma měla v Seville patnáct střel, z toho ale jen tři na bránu. Řešily hráči t situace špatně?
Fakt byl největší rozdíl v kvalitě práce s míčem a rychlosti práce s míčem. Obrovský rozdíl. Hlavně v té finální fázi, tam i to řešení, chytrost. Je to vyloženě kvalita hráčská. Samozřejmě my jsme tam od toho, abychom ty hráče někam posunuli, ale každý hráč má nějaké limity.

Zmínil jste tu atmosféru, jak jste si ji užíval?
Byla to naprostá fantazie. Myslím si, že je to obrovská dávka energie, co hráči domácího mužstva dostávají. Ptal jsem se schválně Tomáše Vaclíka, sám potvrdil, že Sevilla je v tomto ve Španělsku výjimkou. Tam se fandí celý zápas a je to nádherné.  Ani jsem nečekal, že na Olomouc, možná pro ně ne tolik atraktivního soupeře, přijde taková nálož lidí a vytvoří takovou kulisu. Byla to fakt nádhera. Myslím si, že jim leckterý velkoklub může závidět.

Co vám běželo hlavou, když na úvod fanoušci spustili hymnu?
Co mi běželo hlavou, to takhle zpětně nevím. V tu chvíli si asi člověk řekne, že je v nádherném fotbalovém prostředí a asi bych v něm chtěl být každý týden. Před takovou diváckou kulisou hrát. Já jsem šel do toho utkání hodně klidný, věřil jsem, že jsme schopni dát první gól. A pak bychom to utkání mohli zdramatizovat. Ale vyvíjeli se to trošku jiným směrem.

V čem je podle vás největší přínos takových zápasů pro hráče?
Pokud ten hráč nemá sebereflexi, tak si myslím, že mu to nedá nic. Pokud je schopný vyhodnotit si, jakým způsobem pracují hráči soupeře, jak pracují oni v tréninku, kde jsou ti limity, tak si myslím, že jim to může dát moc. Z hlediska toho, jak se chovají obranní hráči, jak útoční, jakým způsobem řeší situace. Myslím si, že jsou hráči schopni z toho utkání něco odezírat, jsou schopni si vyhodnotit, jako kvalitu do toho soupeř přináší. Největší poznatek je zase pro nás trenéry, jakým způsobem pracovat s hráči, v jaké intenzitě. Považujeme se za trenérský tým, který je hodně náročný na hráče, ale pak zjistíte, že pokud se chcete konfrontovat s Evropou, tak pořád máte limity a rezervy, které musíte vyplnit. A donutit hráče pracovat v ještě větší kvalitě a vyšší intenzitě. Samozřejmě tím dostaneme trošku maličko odskok od ligy, řekl bych, a pak se můžete měřit v Evropě. Tam byl velký rozdíl. Myslím, že ti chytří hráči, v uvozovkách, si to dvojtukání sami pro sebe obrovsky vyhodnotí. Ten prostor na zlepšování tam prostě je.

Řekl jste, že je to přínos i pro trenérský štáb. Hodně často se diskutuje o tom, jak se v České republice trénuje, jakým stylem, jakou intenzitou. V čem je tedy ten problém?
Nemyslím, že je to jen otázka metod, ty se nějak výrazně neliší, spíš jde … Jedna věc je určitě konkurence, tréninková konkurence, zápasová konkurence, třeba Tomáš Vaclík mi řekl, že tam si nikdo nedovolí vypustit nic, protože v ten moment je tam na jeho místo okamžitě připravený hráč a jde do sestavy. A ať chci, nebo nechci, tak si musím vnitřně přiznat, že na tréninku vidím, že hráč tomu třeba ne vždycky dá všechno. To znamená, že ty nároky na maximální intenzitu práce, maximální rychlost, aby nebylo někomu jedno, že mu odskočí balon, aby byl schopný si ty věci vyhodnotit. A pak i časová náročnost. To, že uděláte dobrý trénink devadesát minut, to vám to ještě nezachrání, to je, myslím si, málo.  Malý prostor na to, aby se hráč zlepšil. Prostor, aby se zlepšil, je, nechci říct v rámci osobního volna, ale prostě v další části dne. Dneska tréninkové jednotky jsou běžně dvě, dvě a půl hodiny. My třeba jdeme maličko jinou cestou, vyšší intenzity, možná i s obavou, abychom ten užší kádr nepřetáhli. Ale myslím si, že i pro nás je to otázka k zamyšlení, jestli se trošku neubírat jinou cestou, s ještě vyššími nároky na hráče.

Sigma zažila čtyři pohárové zápasy. Nemrzí vás, zpětně, že jich není minimálně o dva více? Přece jen, o tu základní skupinu jste přišli velmi těsně.
Už jsem o tom přemýšlel několikrát. Je to škoda, určitě. Samozřejmě i z pohledu klubové ekonomiky, tak hlavě z pohledu přínosu hráčům. Je to zviditelnění pro hráče, celkově pro klub, těch pozitiv je prostě mnoho. Největší pozitivum je to, že v základní skupině si hráči můžou zahrát šest zápasů s větší jistotou. Tam už není takový tlak ve skupinové fázi, žádné velké očekávání. Samozřejmě to mrzí. My jsme to nejeli do Sevilly jen odehrát, jeli jsme se pokusit o ten zázrak, ještě si na to sáhnout. Náš dvojzápas se španělským soupeřem byl nakonec nula čtyři, každý si podle toho řekne, že to byla jasná záležitost. Ale tvrdím, že jsme to chtěli odehrát aktivně, hrát s tím soupeřem fotbal, otevřený, tak aby i diváci viděli, že jsme schopni se se španělským protivníkem konfrontovat, což často bývá pro veřejnost téma, že proti Španělům nemáme žádnou šanci. A myslím, že se nám to z velké části povedlo.

Na druhou stranu – neuleví se vám nyní? Můžete se soustředit pouze na ligu, kde úvod Sigmě nevyšel ideálně…
Budeme se soustředit už jenom na ligu. Z tohoto pohledu určitě uleví. Protože ty věci kolem, logistika, zajišťování všeho, regenerace, tréninkový rytmus, to je všechno trošku rozbité. Když pak chceme něco dělat, tak víceméně nemůžeme, protože je tam vložený zápas. Není to takový ten klasický rytmus. Není to sladěně. Takže tady z toho pohledu se hráčům uleví, ale dovedu si představit, že by si to ještě rádi prodloužili. Ale zase to nesmí být na úkor ligy, protože tam jsme skutečně v kritické situaci a potřebujeme se plně koncentrovat na domácí soutěž.
A tým - další aktuality:

Hráči absolvovali zátěžové a funkční testy na FTK UPHráči absolvovali zátěžové a funkční testy na FTK UP
| 23.06.2021
Sportovní manažer Ladislav Minář o aktuálních tématechSportovní manažer Ladislav Minář o aktuálních tématech
| 22.06.2021
Jílek na startu přípravy: Chceme zlepšovat hráče i tým jako celekJílek na startu přípravy: Chceme zlepšovat hráče i tým jako celek
| 21.06.2021
A-tým zahájil letní přípravu. Novou tváří je záložník Jan SedlákA-tým zahájil letní přípravu. Novou tváří je záložník Jan Sedlák
| 21.06.2021
Od začátku jednání jsem cítil, že Sigma je pro mě to pravé, řekl RůsekOd začátku jednání jsem cítil, že Sigma je pro mě to pravé, řekl Růsek
| 19.06.2021
Statistické okénko: hráči na hostováníStatistické okénko: hráči na hostování
| 18.06.2021
Vrací se herní formát s nadstavbou. 5 střídání i nadáleVrací se herní formát s nadstavbou. 5 střídání i nadále
| 17.06.2021
Antonín Růsek další ofenzivní posilou Sigmy OlomoucAntonín Růsek další ofenzivní posilou Sigmy Olomouc
| 17.06.2021
Sezónu zahájíme na Letné proti Spartě, pak přivítáme PardubiceSezónu zahájíme na Letné proti Spartě, pak přivítáme Pardubice
| 16.06.2021
Kopni do vrtule: Sigma se zapojila do dobročinné štafetyKopni do vrtule: Sigma se zapojila do dobročinné štafety
| 15.06.2021

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná