Tipsport.cz

Aktuality

Musíme si toho vážit, řekl Janotka

Musíme si toho vážit, řekl Janotka

05.09.2018 / SCM

V říjnu čekají tým SK Sigma Olomouc U 19 dvě utkání v UEFA Youth League proti slovinskému Mariboru. A trenér naší devatenáctky Tomáš Janotka věří, že si na domácí duel najde cestu dost fanoušků. „Nic takového se tady ještě nikdy nehrálo. Myslím si, že je to určitě zajímává konfrontace v rámci evropské scény. Musíme si toho vážit. A stejně tak by si měli i fanoušci a fotbalová veřejnost vážit toho, že tady něco takového je. Že se to dokázalo už v minulé sezoně, že se podařilo udělat titul. Protože to není automat a je to pro kluky velká odměna. Věřím tomu, že se lidi přijdou na kluky podívat a hlavně je přijdou podpořit.“ Řekl Janotka.

Devatenáctka SK Sigma Olomouc bude hrát v UEFA Youth League proti slovinskému NK Maribor. Co na los říkáte?
Přesto, že o soupeři zatím nic nevíme, tak je to určitě hratelnější, než nějaký protivník typu Chelsea, Benfica Lisabon a tak dále. Ale je to mistr slovinské ligy, jejich áčko hraje pravidelně Ligu mistrů, je to slovinský velkoklub. Uvidíme, jaké informace si získáme a připravíme se na ně.

Začínat budete doma. Občas se říká, že je lepší hrát první zápas venku, že je to výhoda. Myslíte, že je to tak?
Neřeším, jestli je výhoda nebo ne začínat doma či venku. První zápas začíná za stavu nula nula, je to na férovku. Až v tom prvním utkání se ve vzájemné konfrontaci ukážou kvality obou celků, to, co nás čeká. Protože do teď je soupeř těžko čitelný. Zatím v tom nevidím ani výhodu ani nevýhodu.

Sice je to ještě předčasné, ale v případě postupu by Sigmu čekal lepší z dvojice Machačkala – Tel Aviv. To už by bylo logisticky trošku horší, než nedaleké Slovinsko.
Předpokládám, že do Machačkaly bychom snad letěli (směje se) Ne, vážně, o tom je teď nepodstatné mluvit, ještě jsme nepostoupili ani my ani žádný z těch dvou klubů, takže teď je k tomu není co říct.

Zpět k Mariboru. Jak jste připravený hledat nějaké informace o soupeři? Vyrazíte třeba vy, nebo někdo z realizačního týmu, sledovat Maribor?
Podíváme se po internetu. Nepředpokládám, že bychom tam vyrazili na sledovačku. Můžu oslovit pana Tökölyho, že by do Mariboru zaletěl, nebo spojil příjemné s užitečným a projel se tam na tom svém harleyi. Ale vážně – asi se pokusíme veškeré informace sehnat přes internet a všemožně, jak to půjde.

Domácí zápas by se měl uskutečnit na Andrově stadionu.
Ano, ta původní informace je taková. Uvidíme, v jakém stavu i vzhledem k programu prvního týmu bude. Ale za mě jednoznačně pokud bude hrát na hlavním, tak tam musíme alespoň jeden trénink absolvovat, aby si to kluci osahali, nebyli z toho vyjukaní, aby tam ta výhoda domácího prostředí skutečně byla.

Na dorost nechodí moc diváků, i když hraje většinou velmi pohledný fotbal a pravidelně vítězí. Věříte, že evropský pohár přiláká dost fanoušků? Protože samozřejmě by hráčům dobrá atmosféra také pomohla k dobrému výkonu.
Věřím tomu, že ano. Nic takového se tady ještě nikdy nehrálo. Myslím si, že je to určitě zajímává konfrontace v rámci evropské scény. Musíme si toho vážit. A stejně tak by si měli i fanoušci a fotbalová veřejnost vážit toho, že tady něco takového je. Že se to dokázalo už v minulé sezoně, že se podařilo udělat titul. Protože to není automat a je to pro kluky velká odměna. Věřím tomu, že se lidi přijdou na kluky podívat a hlavně je přijdou podpořit.

Sledujete na mančaftu, že se na evropský pohár pořádně těší?
Jasně. Oni těch informací vědí pomalu víc, než já. Je to pro ně obrovská motivace, hrát mládežnickou Ligu mistrů. Vědí o tom všechno, je to pro ně velká čest a odměna, že to můžou hrát. Vidím na nich, jak byli napnutí, koho dostaneme, kam pojedeme, kam by nejraději chtěli. Je to pro ně strašně atraktivní.

Měli jste v týmu nějakou tipovačku na soupeře?
Měli jsme tipovačku. Ale pak tam najednou spadlo rozdělení do čtyř košů, dvě hodiny před losováním, takže jsme to stornovali. Maribor ale nikdo z nás netrefil. Spíš tam byly osobní tipy, co bychom chtěli a co ne. Každopádně jsme chtěli hrát s někým, s kým se nepotkáváme každého půlroku třeba v přípravě a není to hned za hranicemi. Chtěli jsme něco zajímavého, aby to bylo i veliké zpestření v rámci těch zápasů.

Evropskou pohárovou soutěž vybojoval tým U 19, ale mnoho z hráčů toho týmu už v kategorii dorostu není. Můžou někteří z nich nastoupit v UEFA Youth League?
Teď se napíše soupiska čtyřiceti hráčů. Z těch může být maximálně pět starších než ročníku 2000. Dnes před utkáním se pak píše nominace na ten konkrétní zápas, ta je dvacetičlenná a můžou v ní být tři starší hráči. Takové jsou regule.

Což je svým způsobme dobře, šanci zahrát si tu soutěž mají i to hráči, kteří ji pomohli vykopat.
Ale není to tak, že ti starší to budou mít zadarmo, musí tam přinést nějakou přidanou hodnotu. Samozřejmě všichni to hrát nemůžou, je to ošidné i pro nás, není to jednoduché vybrat pak ty konkrétní hráče. Pro mě nebude ten výběr určitě jednoduchý, stejně tak to bude těžké i pro ně, že na někoho bohužel ten černý Petr zůstane. Je to takhle nastavené, s tím se musíme smířit.
SCM - další aktuality:

Týmy U18 a U16 změřily síly s JihlavouTýmy U18 a U16 změřily síly s Jihlavou
| 07.11.2021
Dorostenci U19 a U17 uzavřeli podzimní část sezóny v Hradci KrálovéDorostenci U19 a U17 uzavřeli podzimní část sezóny v Hradci Králové
| 30.10.2021
Týmy U19 a U17 doma jednoznačně přehrály ZlínTýmy U19 a U17 doma jednoznačně přehrály Zlín
| 23.10.2021
Tým U19 veze z Příbrami bod, sedmnáctka zvítězila čtyřmi brankamiTým U19 veze z Příbrami bod, sedmnáctka zvítězila čtyřmi brankami
| 18.10.2021
Osmnáctka vyhrála nad Zbrojovkou, šestnáctka proti Brnu bez boduOsmnáctka vyhrála nad Zbrojovkou, šestnáctka proti Brnu bez bodu
| 10.10.2021
Osmnáctka proti Zlínu bez bodu, šestnáctka přišla o výhru v závěruOsmnáctka proti Zlínu bez bodu, šestnáctka přišla o výhru v závěru
| 03.10.2021
Týmy U19 a U17 změřily síly s PardubicemiTýmy U19 a U17 změřily síly s Pardubicemi
| 02.10.2021
Osmnáctka i šestnáctka proti Frýdku vítěznéOsmnáctka i šestnáctka proti Frýdku vítězné
| 25.09.2021
Týmy U19 a U17 proti Slavii neuspělyTýmy U19 a U17 proti Slavii neuspěly
| 25.09.2021
Kategorie U10 pořádala turnaj v Kostelci na Hané Kategorie U10 pořádala turnaj v Kostelci na Hané
| 23.09.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná