Tipsport.cz

Aktuality

Chromý: Je to odměna za kvalitní práci s mládeží

Chromý: Je to odměna za kvalitní práci s mládeží

10.09.2018 / SCM

Starší dorostence SK Sigma Olomouc čekají minimálně dvě utkání v evropském poháru, naše devatenáctka si ziskem titulu mistrů vysloužila účast v UEFA Youth League. „Někdy si tady v Olomouci už těch úspěchů, hlavně u mládeže, tolik nevážíme, i když je stále obtížnější a složitější něčeho takového dosáhnout,“ řekl Augustin Chromý, který coby trenér v minulé sezoně vybojoval s naší devatenáctkou titul a tím také účast v UEFA Youth League.

V úterý se losovala UEFA Youth League, kde jste jako zástupce SK Sigma Olomouc přímo byl. Jaký to na vás udělalo dojem? Má mládežnická Liga mistrů v Nyonu stejnou vážnost jako podobné soutěže dospělých?
Nyon mě hned oslovil. Jednak to okolí, u jezera, ta švýcarská krajina, je tam moc krásní prostředí. Losování samotné mě velice příjemně přikvapilo, jakou vážnost té soutěži UEFA přikládá. Činovníci nám pogratulovali k tomu, že patříme k nejlepším dvaatřiceti celkům v Evropě za minulou sezonu a popřáli nám hodně štěstí. A o to víc mi ještě došlo, čeho jsme dosáhli. Někdy si tady v Olomouci už těch úspěchů, hlavně u mládeže, tolik nevážíme, i když je stále obtížnější a složitější něčeho takového dosáhnout.

To máte pravdu, poslední dobou se bere úspěch jako nějaká automatická věc, skutečně se zdá, že se maličko vytrácí radost z toho, když se něčeho významného dosáhne.
Ještě jsem si uvědomil jednu věc. V té plejádě naší práce, kterou jsme začali před mnoha lety, když jsem přišel do Sigmy a byly tady takzvané neoficiální sportovní třídy, si dosažení toho, že evropskou soutěž vůbec budeme hrát, nesmírně vážím. Na prvním místě v práci s mládeží je samozřejmě počet hráčů, který v áčku nastupuje, těch je nyní mnoho a také současných i minulých reprezentantů. To je jedna meta, které jsme dosáhli. Když jsme začínali, tak tam hrál jenom Michal Kovář a my jsme čekali na to, až tam konečně to jedno jméno bude, až se ze sportovních tříd dostane první hráč do nejvyšší soutěže. Druhá meta, kterou jsem považoval za obrovsky důležitou, a ono se to dneska potvrzuje, bylo to, že jsme vyhráli třetí ligu s béčkem a mnoho sezony hráli druhou nejvyšší soutěž. Tím hráči dostali šanci ještě lépe se adaptovat do mužského fotbalu, byl usnadněný jejich přechod od první ligy. A jako třetí metu řadím právě získání dalšího titulu a účast v UEFA Youth League. Někdy se hovořilo o tom, že naše mládež stagnuje a podobně. Ale vždycky jsem to bránil. Nejedná se o stagnaci, jsou samozřejmě slabší ročníky, silnější ročníky, vliv na to má také aktuální ekonomická situace, to, že některé hráče nemůžeme do týmu získat, nebo také to, že nám naopak někdo hráče vezme. To jsou věci, které k tomu patří. Ale tyto tři věci jsou velmi důležité pro náš klub. A pokud bychom tak dobře a dlouhodobě kvalitně nepracovali s mládeží, tak jsme na úrovni klubů, které nehrají nejvyšší soutěž pravidelně. Odchovanci ne jenom že hrají za náš tým první ligu, ale v případě nutnosti jejich prodejem můžeme doplňovat rozpočet.

Účast týmu v evropské elitní soutěži je také odměnou pro všechny trenéry, kteří se na výchově hráčů podíleli.
Samozřejmě, že je to obrovská satisfakce a odměna pro všechny lidi, kteří se od malička na výchově těch hráčů podíleli. Myslím si, že je to stejný pocit, jaký mívám osobně, když vidím hráče nastoupit za první tým na Andrově stadionu, nebo při ligovém či reprezentačním utkání v televizi. Věřím, že většina trenérů má podobném pocity, jako by to byli jejich vlastní kluci. Myslím, že takto se to dá popsat a vyjádřit docela dobře.

Jak se bude muset SK Sigma připravit na zápas UEFA Youth League? Musí být vše v podobném režimu jako třeba na ostré utkání prvního týmu v Evropské lize?
K této otázce má přesnější informace kolega Jakub Beneš. Ale obecně a stručně – ano, je to stejná organizace, jako by šlo o zápas prvního mužstva v Evropské lize, jako když u nás na stadionu hrál pohár Zlín. V tomto máme obrovské štěstí, protože máme vybudováno špičkové zázemí a samozřejmě k tomu také z minulosti mnoho zkušeností s pořádáním zápasů evropských pohárů i reprezentací.

Devatenáctka má za soupeře NK Maribor. Jak se vám osobně zamlouvá slovinský soupeř?
Ještě nebylo dost času se podívat na tento tým, samozřejmě je to velká neznáma. Maribor ale hraje pravidelně Champions League, takže je jasné, že jejich mládežnický tým nebude slabý nebo nějaký outsider. Určitě budou dobří. Moje zkušenost se slovinským fotbalem je už dost let stará, s reprezentací jsme tam kdysi dvakrát vyhráli a bylo to poměrně v klidu. Ale doba se posunula, výchova mládeže jde v celé Evropě hodně dopředu. Očekávám, že to určitě nebude jednoduché dvojutkání.

Vy mužstvo, které vykopalo titul a účast v UEFA Youth League. Bude pro trenéra Tomáš Janotku pro pohár nějaký problém v tom, že můžou nastoupit i starší hráči? Kteří s mančaftem nyní nejsou už v přípravě?
Jsou tam hráči, kteří byli v minulé sezoně v základní sestavě, třeba Zima, Grygar nebo Beňa, plus Grečmal, David a Raab už s námi byli v podstatě celé jaro. Hrát tam ještě ročníkově může Zlatohlávek, který už je v kádru juniorky. Na soupisce může být pět starších hráčů, tři potom v nominaci k zápasu. Samozřejmě bude záležet na aktuálním zdravotním stavu hráčů a jejich sportovní formě a také na potřebách mužstva. Ale to je otázka, na kterou máme v podstatě měsíc, nominace hráčů se bude teprve řešit. Ovšem samozřejmě počítáme s tím, že bude potřeba s těmi staršími hráči potrénovat, v plánu je modelové utkání, které bychom chtěli sehrát na hlavním hřišti, aby si kluci na to prostředí zvykli. Tyto věci diskutujeme, věřím, že zvolíme ten nejlepší model.

Cílem bude postup, to je jistě bez debat.
Funkcionáři UEFA na losování několikrát zdůrazňovali, že tato soutěž není Champions League v tom smyslu, že jde hlavně o výsledek, že v tomto případě jde především o zkušenosti pro mladé hráče, jejich výchovu. Což je pravda, ale když tam pouštěli šoty z minulého ročníku, tak hned první záběr byl na radujícího se celkového vítěze, záběry z finále. Tak jsem si říkal, když jde o tu výchovu, tak proč neukazují hlavně ta první kola na nějakých chudších stadionech v nějakých chudších zemích, fotbalově i ekonomicky. Takže to, že nejde o výsledek, je v uvozovkách. Samozřejmě chceme postupovat, chtěli bychom se snažit dojít co nejdále. Našim hráčům chybí zkušenosti se špičkovými zahraničními týmy. Tam se odkryjí jejich nedostatky. A vyrazit na nějaké turné do zahraničí, to je otázka stovek tisíc korun, proto je pro nás velmi cenné, že můžeme takovou soutěž nyní hrát. Je to obrovský zkušenost, aby byli mentálně odolní a nebáli se hrát ani proti kvalitním a silným soupeřům.

Věříte, že na evropský pohár týmu U 19 dorazí na Andrův stadion dost diváků a vytvoří týmu dobrou kulisu? A užijí si to tak, jak pohárové zápasy áčka?
Doufám, že si tohle fanoušci fotbalu nenechají ujít. Několikrát jsem zdůrazňoval, že v nejvyšší dorostenecké soutěži se hraje fotbal dobré úrovně, jsou tam skutečně pěkné zápasy, padají tam hezké góly. Věřím, že tato soutěž přitáhne diváky tak, aby měli kluci dobrou kulisu, aby to bylo hodné toho, že se nejedná jen o reprezentaci našeho města a kraje, ale i celé republiky.
SCM - další aktuality:

Složitá doba = jiný přístup k tréninku. Jak trénuje U19?Složitá doba = jiný přístup k tréninku. Jak trénuje U19?
| 03.02.2021
Šestnáctka před pauzou potvrdila první místo, porazila HlučínŠestnáctka před pauzou potvrdila první místo, porazila Hlučín
| 12.10.2020
Osmnáctka porazila Hlučín. Vítěznou branku vstřelil SmolkaOsmnáctka porazila Hlučín. Vítěznou branku vstřelil Smolka
| 11.10.2020
Šestnáctka nastřílela Líšni 4 branky a upevnila si vedení v tabulceŠestnáctka nastřílela Líšni 4 branky a upevnila si vedení v tabulce
| 04.10.2020
Sedmnáctka remizovala doma s PlzníSedmnáctka remizovala doma s Plzní
| 03.10.2020
Osmnáctka poprvé v sezóně prohrála. Nestačila na LíšeňOsmnáctka poprvé v sezóně prohrála. Nestačila na Líšeň
| 03.10.2020
Druhá výhra v řadě pro U19. Proti Plzni rozhodl GalusDruhá výhra v řadě pro U19. Proti Plzni rozhodl Galus
| 03.10.2020
Ligu vede i U18. Ta zvítězila nad OpavouLigu vede i U18. Ta zvítězila nad Opavou
| 28.09.2020
U16 porazila Opavu a drží se na čele MSDLU16 porazila Opavu a drží se na čele MSDL
| 28.09.2020
Sedmnáctka má další výhru a je druhá v tabulceSedmnáctka má další výhru a je druhá v tabulce
| 27.09.2020

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná