Aktuality

Chromý završil zlatý hattrick

Chromý završil zlatý hattrick

12.06.2018 / SCM

Ve sportu je možné, samozřejmě s trochou štěstí, všechno a vyplatí se opravdu bojovat až do konce. Přesvědčil se o tom v soutěžním ročníku 2017/2018 tým SK Sigma Olomouc U 19. Naše devatenáctka získala mistrovský titul přesto, že pět kol před koncem sezony ztrácela na pražskou Spartu sedm bodů. Ale ta nakonec v posledním kole doma prohrála na penalty a náš tým mohl slavit titul. Starší dorost je mistrem pošesté, polovinu titulů získal pod vedením trenéra Augustina Chromého, který letos završil zlatý dorostenecký hattrick.

Devatenáctce SK Sigma se podařilo získat mistrovský titul. Dalo by se říct, že to je něco jako zázrak, důkaz pro to, že ve sportu je možné všechno? Protože pět kol před koncem sezony jste měli na první místo větší ztrátu. Nakonec to bylo všechno jinak, navíc ještě takovým způsobem, když vám pomohly penalty, které soupeře prohrál.
Určitě nemůžu říct, že bych s tím počítal. Ale pořád jsme věřili. S týmem jsme si řekli, že budeme hrát až do konce. Protože ta šance pořád existovala. I když musím upřímně říct, že Sparta měla tři mečboly a ani jeden nevyužila. Kdyby v posledním kole vyhrála na penalty, tak jí to stačilo, ale získala jen bod. Takže dokud ta možnost žila, mužstvo za tím šlo a šlapalo. Odehráli jsme v závěru sezony poměrně těžké zápasy. Porazili jsme Plzeň tři nula, ta potom o týden později vyhrála čtyři tři na Spartě. Těžký zápas, velice, jsme hráli v Budějovicích. Museli jsme absolvovat zápas, kdy se domácí zachraňovali, a všichni vědí, jak to v takových situacích bývá. Tam bylo strašně důležité, že kluci udrželi disciplínu, organizaci hry a doslova nervy na uzdě. A když to vezmu zpětně, tak možná vítězství tam bylo klíčové. Ostatní zápasy jsme v závěru ligy zvládli naplno, díky tomu, že Sparta ne, byl potom ten konec pro nás šťastný. A bylo to velice emotivní.

Závěr sezony tým zvládl i přesto, že byly jisté komplikace se složením sestavy. Záložník Sláma měl dlouhý trest, stoper Neuer zraněný v Budějovicích, musel jste trošku improvizovat se sestavou.
Samozřejmě. Ale to jsou věci, se kterými se na konci sezony potýká každý tým. Myslím, že naopak tyhle věci tým semkly, šlapal fantastickým způsobem.

S dorostem už máte titulů několik. Je tento nějak nej? Nečekaný, nejtěžší nebo největší překvapení?
S ročníkem dvacet tři jsme soutěž vyhráli s velkým náskokem, bylo to jisté už tuším pět kolem před koncem. Potom s ročníkem, ve kterém byli bratři Hubníkové nebo Schulmeister jsme vyhráli tak, že jsme to měli ve vlastních rukách. A museli vyhrát v Boleslavi. Vyhráli jsme tam pět nula. Teď jsem zrovna potkal Michala Hubníka, který mi říkal, že tenkrát dal dva góly, trenére. Ti kluci si to všechno pamatují. Tentokrát jsme to neměli ve vlastních rukách. O to to bylo bujarejší, emotivnější, bylo to napínavé až do konce. Takový závěr skutečně nikdo nečekal.

V těch vašich předchozích mistrovských mančaftech byli hráči, kteří to dotáhli do národního týmu. Vidíte i v tomto týmu šampionátu nějaké hráče, kteří mají potenciál být mezi těmi TOP v českém fotbale?
Samozřejmě jsou tam velice nadějní hráči. Zrovna teď na sraz reprezentační osmnáctky odjeli Beňa, Zima a Zlatohlávek. Navíc z těch osmnáctiletých se do základní sestavy už zařadil Grygar, který na závěr sezony předváděl velmi solidní výkony. Gröger, Sláma a Zlatohlávek už na jaře trénovali s prvoligovým áčkem. Další hráči – Zmrzlý, Baďura, Matoušek a Zifčák – půjdou nyní do letní přípravy s áčkem. Oporami týmu byli Spáčil, Chytil a Neuer. Velice kvalitní výkony podával i na pravé obraně Diblík. Hraje takový, řekl bych, nenápadný fotbal, ale je to poctivý hráč, který nevynechal ani minutu, odehrál všechna utkání. Myslím, že v mnoha hráčích je příslib do budoucna. Potenciál tam určitě je. A bude zaležet na tom, jak to bude dál. Velkou výhodou pro mladé kluky bylo, kdy potom mohli hrát za béčko ve třetí lize, potažmo druhé, a adaptovat se na mužský fotbal. Potom byl pro ně ten přechod do áčka mnohem jednodušší. Uvidíme. Za rok už by se zase měla hrát, takže pokud ne hned, tak přes MSFL se hráči zase určitě zařadí do ligy. Ale potenciál má spousta hráčů. Bude záležet také na tom, kde třeba mají výkonnostní strop, jak poctivě na sobě budou pracovat. Ovšem věřím jim, protože ten tým byl velmi odhodlaný, poctivý a bojovný. Kdo na naše zápasy chodil, tak tam viděl velkou sílu mužstva.

Nezvažoval jste, že v tom posledním zápase necháte Tomáše Zlatohlávka na hřišti delé, než poločas, aby se zkusil stát králem střelců?
Přiznám se, že jsem se to dozvěděl až po zápase. Nesledoval jsem vývoj v této statistice podrobně, nevěděl jsem, že mu chybí tak málo. Kdybych to věděl, tak bych ho tam asi nechal. Střídal jsem ho proto, že pak odjížděl na sraz reprezentace. Je to asi škoda, měl mi to říct (směje se), asi by ještě nějaký gól dal.

Tým ještě čeká v příštím týdnu superpohár s mistrem Slovenska. Jak bude těžké dát tým dohromady, když tři opory jsou na reprezentaci. Budou na tom utkání chybět? Nebo jak to vyřešíte?
Je to složité. Ti hráči, kteří mají začínat přípravu s áčkem, také potřebují nějaké volno. Už teď jsem s tím měl trošku problém, nakonec jsme se dohodli, oni sami chtěli sezonu dohrát. Právě pro to, že šance na první místo pořád žila, tak sami chtěli. Ale bezprostředně po zápase už měli dva letenku do Egypta, tři odjeli na reprezentaci. Musíme to udělat tak, že Superpohár budeme hrát po volnu, které kluci dostali. Uděláme si pak předzápasový trénink a pojedeme to odehrát. Nic jiného se nedá dělat. Nějaké volno potřebují, navíc k tomu měli maturity. Bylo to docela složité, měli toho hodně, potřebují také vydechnout, trošku změnit prostředí. Je otázka, jak budou vypadat, na každého volno působí jinak. Ale je znám příklad z minulosti, kdy jelo Dánsko na šampionát jako náhradník, hráče postahovali z dovolené a pak byli úspěšní, EURO vyhráli. Ve fotbale, jako v každé jiné lidské činnosti, je velmi důležitá hlava. Jsem trenér, který vždycky prosazuje to, že hráči musejí mít chuť hrát. Musí mít jednak lehké nohy, jak říká Karel Brückner, no a druhá věc k tomu je, aby měli chuť hrát, aby tak byli psychicky naladěni na zápas. Ono se to zdá jako samozřejmost, ale ne vždycky to tak je.  Když někdo trénuje x let denně, tak to ani u mládeže samozřejmé není. To je pak otázka pro trenéry, jak sladí přípravu, jak trénují, co trénují, někdy to bývá složité. Ale znovu opakuji – moje zásada je, aby šli na hřiště s tím, že se na ten zápas těší.

Vy budete od nové sezony v roli šéfa dorostenecké akademie Sigmy. Nemrzí vás, když se devatenáctka probojovala do evropského poháru, že u toho na lavičce nebudete?
Mrzí nemrzí … Rozjíždíme akademii, bude tady spousta nových věcí, mnoho se toho pro dorost změní. Museli jsme řešit personální obsazení, naplánovat a zvládnout nové povinné testování, prostě dát dohromady veškerý servis, který je vyžadován. Jedná se o jedno z deseti top center v republice. Přestože jsme dosahovali špičkových výsledků, tak se dá říct, že to bylo ve skromných podmínkách. Měl jsem pocit, že ty výsledky jsou až nad naše možnosti. Ve srovnání s některými jinými kluby jsme to dělali ve skromných podmínkách. Rodičům hráčů jsme vždycky říkali, že rozmazlovat hráče tady určitě nikdy nebudeme, ale nabízíme jim špičkové podmínky, perfektní přípravu a hlavně celý ten náš systém, který směřuje k tomu, aby hráči hráli ligu. A myslím si, že to se nám daří. Každý víkend se o tom v sezoně můžeme přesvědčit, když vidíme naše odchovance v prvoligovém áčku. V tomto budeme pokračovat, ale chceme tomu dát ještě víc, aby byla o hráče lepší péče. Vrcholový sport se tak posunuje, že už je to nutnost.
SCM - další aktuality:

Týmy U18 a U16 změřily síly s JihlavouTýmy U18 a U16 změřily síly s Jihlavou
| 07.11.2021
Dorostenci U19 a U17 uzavřeli podzimní část sezóny v Hradci KrálovéDorostenci U19 a U17 uzavřeli podzimní část sezóny v Hradci Králové
| 30.10.2021
Týmy U19 a U17 doma jednoznačně přehrály ZlínTýmy U19 a U17 doma jednoznačně přehrály Zlín
| 23.10.2021
Tým U19 veze z Příbrami bod, sedmnáctka zvítězila čtyřmi brankamiTým U19 veze z Příbrami bod, sedmnáctka zvítězila čtyřmi brankami
| 18.10.2021
Osmnáctka vyhrála nad Zbrojovkou, šestnáctka proti Brnu bez boduOsmnáctka vyhrála nad Zbrojovkou, šestnáctka proti Brnu bez bodu
| 10.10.2021
Osmnáctka proti Zlínu bez bodu, šestnáctka přišla o výhru v závěruOsmnáctka proti Zlínu bez bodu, šestnáctka přišla o výhru v závěru
| 03.10.2021
Týmy U19 a U17 změřily síly s PardubicemiTýmy U19 a U17 změřily síly s Pardubicemi
| 02.10.2021
Osmnáctka i šestnáctka proti Frýdku vítěznéOsmnáctka i šestnáctka proti Frýdku vítězné
| 25.09.2021
Týmy U19 a U17 proti Slavii neuspělyTýmy U19 a U17 proti Slavii neuspěly
| 25.09.2021
Kategorie U10 pořádala turnaj v Kostelci na Hané Kategorie U10 pořádala turnaj v Kostelci na Hané
| 23.09.2021

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná