Aktuality

Jílek: Z  výkonu mám dobrý dojem

Jílek: Z výkonu mám dobrý dojem

17.12.2018 / A tým

Sigma Olomouc i ve druhém utkání v řadě hrála s poněkud odlišným stylem, než na který jsou fanoušci zvyklí. Hra Hanáků i v Ostravě vycházela ze zabezpečené a důsledné obrany. I tentokrát z toho bylo čisté konto a bodový zisk. Trenér Jílek byl po utkání velmi spokojený s obranným projevem svého týmu, méně už pak s předvedenou hrou v útočné fázi.

Jak byste zhodnotil zápas proti Baníku? Berete bod?
Před zápasem jsem se dočetl, že na soupeře nebudeme takticky připraveni, jako jsme byli na Slovácko. Myslím, že jsme na Baník byli dobře připravení, ale opět nás zklamala finální fáze. Kdybychom byli produktivnější, tak jsme utkání dovedli k tříbodovému zisku. Je třeba si uvědomit, že nám v Ostravě chyběli tři krajní obránci – Hála, Vepřek a Sladký. Do toho hrál Šimon Falta s velkým sebezapřením už třetí zápas v řadě, za což mu patří velký dík. Takže jsme nebyli v jednoduché situaci. Velký dík a pochvala směřuje i k dalším hráčům, kteří tu situaci skvěle zvládli. Všichni viděli třeba u Juraje Chvátala, že to nebyl jeho zápas. Udělal tam několik chyb, ale zároveň odvedl velký kus práce. To samé i Kuba Yunis, který dle mého odehrál velmi dobrý zápas.

Podstatné bylo dát do hry patřičnou míru nasazení a agresivity.
V utkání jsme viděli mnoho věcí, po kterých jsme dlouhodobě volali. To znamená velká míra agresivity, odhodlání, ochota pracovat pro tým a sounáležitost. To vše jsem u našich hráčů viděl. Respektuji, že Baník měl vstupy do obou poločasů lepší. Ta úvodní desetiminutovka byla vždy v jeho režii. Hlavně ve druhé půli, kdy si vytvořili určitý tlak. Ale kromě šance na závěr prvního poločasu po standardce, kdy to Diop trefil do středu branky, a po přestávce Stronati, který trefil břevno, tak si myslím, že ze hry vyloženou gólovku neměli. Myslím, že ze hry jsme byli nebezpečnější, byť jsme třeba hru tolik nekontrolovali. Ale to zde nebylo naším úmyslem.

V prvním poločase přiznal Václav Jemelka teč a daroval tak domácí roh.
Chtěl bych pochválit Václava Jemelku, který v nelehké situaci, v níž se nacházíme, a při takto vypjatém zápase, dokáže přiznat teč, ze které má soupeř rohový kop. Byť si myslím, že pět minut zpátky, při stejné situaci na druhé straně, se tak nestalo. To hodně svědčí o charakteru celého mužstva.

Jste spokojen se ziskem jednoho bodu?
Mám velmi dobrý dojem z našeho výkonu, ale jsem zklamaný ze zisku jednoho bodu. Abych byl upřímný, myslím, že jsme měli v Ostravě na to, abychom získali všechny tři body. Potřebovali jsme tři body. Ale v situaci, v níž jsme, a teď myslím ten velký počet absencí, tak musíme být rádi i za bod.

Sám jste řekl, že Juraj Chvátal neměl ideální vstup do utkání. Zvažoval jste střídání?
V 15. minutě jsem byl rozhodnutý, že jej vystřídáme. Ale podrželi jej při některých rozhodnutích asistenti. Pak se hra trochu zklidnila, měli jsme více ofenzivních příležitostí, takže nebylo tolik defenzivní práce. Juraj to nakonec zvládl. Na jednu stranu chápu, že pro něj situace byla velice těžká. Musel hrát na opačnou nohu. Proti těžkému soupeři, nastoupil po dlouhé době. Nejsou to jednoduché atributy. Ale my jsme se pro něj rozhodli, protože je to hráč SK Sigma Olomouc s kvalitou, kterou od něj požadujeme. Ale bude muset přidat. Myslím, že si sám uvědomuje, že byla celá řada situací, které mohl vyřešit lépe.

Získali jste 19 bodů po 19 zápasech. Jak byste zhodnotil podzim?
Měli jsme určité cíle. Zaprvé: Důstojná reprezentace klubu v Evropské lize. Určitě budete souhlasit s tím, že se nám tohle povedlo. Odehráli jsme 4 dobrá utkání a nebyl to žádný propadák, jak jsem z různých stran před zápasy samotnými slyšel. Druhá věc, kterou jsme si vytyčili, byl postup do jarních bojů v MOL Cupu, což se nám také podařilo. Třetím cílem bylo, že jsme si chtěli vytvořit pozici, z níž bychom se vyhnuli bojům ve skupině o záchranu. A to se nám, jak se shodneme, nepovedlo. Byť jsem si to nepřipouštěl, myslím, že nás doběhla ta účast v Evropské lize. Nešlo ani tak o kondici. Potíž byla v mentalitě. Uspokojili jsme se dobrou hrou a prezentací proti evropským týmům. Nebyli jsme pak schopni přepnout na domácí soutěž, jak se to daří například Jablonci. Ten úvod nás stál a bude nás stát i nadále velké nervy. Po 10 kolech jsme měli jen 6 bodů, což bylo velice špatné. Ale když počítám dál, tak z následujících 10 zápasů, včetně toho pohárového proti Zlínu, jsme prohráli jen dvě utkání, byť nezastírám, že hodně zápasů bylo remízových. Takže ke zlepšení určitě došlo. Co nás trápilo v těch posledních utkáních, to byla jednoznačně špatná koncovka. Když jsem se díval na všechny statistiky, tak jsme ve většině utkání byli mužstvem, které mělo větší počet brankových příležitostí. Ale góly jsme z nich nedávali a to jsme i dvakrát kopali penaltu. Hráči, kteří by ty góly měli dávat, tak se nepotkali s ideální formou. Kuba Plšek měl určitě také úplně jinou představu o podzimu. Ale to je na nás, abychom teď s tím nějak pracovali, a aby z toho na jaře bylo nějaké zlepšení, protože mužstvo na to sílu má. Věřím, že to zvládneme.

S produktivitou týmu souvisí i pozice Jakuba Yunise. Na podzim nedostával tolik příležitostí, kolik by si představoval. Jaká je budoucnost v Sigmě?
V létě jsme přivedli Martina Nešpora s tím, že to bude útočník číslo 1. Ten je občas kritizován, někdy asi i oprávněně, protože ta fotbalovost u něj není úplně na nejvyšší úrovni. Ale vynahrazuje nám to svojí bojovností, pracovitostí, přístupem a má nezanedbatelnou roli i v kabině, protože je to zkušený hráč, který to na sebe umí vzít. Takže Kuba Yunis by od počátku sezóny v týmu jako druhý útočník, byť jsme v některých utkáních na té pozici zkoušeli i Kubu Plška, ale ani tohle nám moc nevycházelo. V obou utkáních, do kterých Yunis nastoupil na větší část zápasu, tedy proti Zlínu a v Ostravě, nám ukázal velmi slušnou úroveň a kvalitu ve střední části. To znamená tam, kde se bojuje. Umí uhrát balón, sklepnout jej, ubojovat… Potom ale těch posledních 30 metrů je o gólech a o řešení brankových situací. V Ostravě měl dvě situace. Kdyby na jeho místě byl jiný útočník, volil by asi řešení, která by byla nebezpečnější. Nevím, jestli by z nich padl gól, ale Kuba to měl řešit jinak. To je zase podnět pro nás, abychom s ním nějak pracovali. Navzdory tomu, že nedáváme góly, pro nás není prioritou pro zimní přestupové období útočník, ale je to posila na pozici stopera.

Václav Jemelka měl podzim výborný, ale stopeři vedle něj se střídali. Nakonec se zdá, že nejlépe tuto pozici zvládá Lukáš Kalvach, který byl v obou posledních utkáních výborný. Je to pro vás možnost, že by se Kalvach stal napevno stoperem pro jarní část sezóny?
Chudák Kalvi, ten to bude asi těžko snášet. Když jsem mu ráno v den utkání řekl, že na stoperu zase nastoupí on, tak se na mě nevěřícně díval. Musíme ale uznat, že s ním na stoperu, navíc ve velmi improvizovaném a kombinovaném složení obranné čtveřice, jsme dvakrát udrželi čisté konto. Ani v jednom utkání si navíc soupeři nevypracovali větší brankovou příležitost kromě standardek. Lukáš má obrovskou přednost. Já vždy říkám, že pokud má hráč fotbalovou kvalitu, čtení a vnímání hry, tak vám zahraje dobře na každém postu. On je toho jasným důkazem. V prostoru, který jsme mu proti Slovácku i Baníku svěřili, se choval naprosto přirozeně a správně. Skvěle načítá situaci a dění hry. Mě osobně velmi překvapil ve vzdušných soubojích. S Vencou Jemelkou vytvořili na poslední dvě utkání velice silnou stoperskou dvojici. Nicméně si pořád umím představit, že Lukáše daleko více využijeme na pozici štítového záložníka. Proto znovu opakuji, že je pro nás prioritou přivést jednoho zkušeného stopera, který zvládne tyto těžké zápasy.

Vy jste před třemi lety zažil sestup do 2. ligy. Letos po podzimu situace Sigmy opět není komfortní. Vidíte tam nějakou podobnost?
Hráči jsou hlavně o tři roky starší, takže by tlak z okolí a výsledků lépe snášet. V některých zápasech se to ale neukázalo. Ať už jde o zápas s Opavou, Boleslaví, nebo proti Bohemians, kde to byl neskutečný kolaps v závěru utkání. Já ale z tohohle týmu vnitřně cítím daleko větší odhodlání. Nechci úplně říct, že jsme před třemi roky měli v týmu žoldáky, to ne. Ale měli jsme hodně hráčů na hostování a nepodařilo se nám najít úplně optimální složení během jara. Tentokrát si myslím, že máme tým dobře složený, jen jde o to, abychom urvali jedno, dvě vítězství, zase nabrali zpět sebevědomí a ono to půjde. Chce to doplnit ještě o jednoho zkušeného stopera. Pokud se nám to podaří, tak za sebe jsem přesvědčený, že hned v úvodu jarní části budeme schopni bodovat a odskočit.

Na přípravu máte velice málo času. I hráči na odpočinek mají vlastně jen pár dní. Budete letos volit jiný styl zimní přípravy?
Jiné to bude v tom, že kluci asi nedostanou sport testery, protože mají jen 17 dnů volno. Na přípravu máme jen pět a půl týdne, takže toho času na odpočinek, ať už po psychické nebo fyzické stránce, není mnoho. Pro mě, a myslím, že ani pro hráče to ale problém nebude. Potíž vidím spíše v termínech. Jarní část začíná 9. února, takže je pro mě trochu záhadou, kde budeme trénovat. Letíme sice na soustředění do Turecka, pak se ale zase vrátíme na umělku a do mrazu. Nemáme vyhřívané hřiště. Tohle vidím jako velký problém. Vyrovnat se s tím ale musí každé mužstvo. Myslím, že tyhle termíny nejsou vhodné ani pro diváky, ani pro zdraví hráčů. Příprava jinak bude podobná, jako tomu bylo v minulých letech. Jen to asi proporčně trochu zkrátíme. Nevypadnou totiž z tempa na tak dlouho. Loni měli volno pět týdnů. To jsme se pak museli více zaměřit na kondiční stránku a opětovné nabrání fyzičky. Teď to takové nebude. Oni stejně jen nesedí doma a nervou se cukrovím. Něco dělat budou a vrátí se nám v lepším stavu. Já stejně nejsem ten typ trenéra, který nutí hráče 14 dnů jen běhat. Budeme se opět připravovat herní formou. V úvodu se sice kondici budeme věnovat, ale pak chceme co nejdříve začít hrát.
A tým - další aktuality:

Mojmír Chytil přestupuje do SlavieMojmír Chytil přestupuje do Slavie
| 29.05.2023
Hráči k utkání přistoupili zodpovědně. Jezdili do konce, těšilo JílkaHráči k utkání přistoupili zodpovědně. Jezdili do konce, těšilo Jílka
| 27.05.2023
Vít Beneš: Chtěli jsme se kvůli fanouškům rozloučit pozitivněVít Beneš: Chtěli jsme se kvůli fanouškům rozloučit pozitivně
| 27.05.2023
Vítězná tečka na závěr. Sigma v Ďolíčku zdolala BohemiansVítězná tečka na závěr. Sigma v Ďolíčku zdolala Bohemians
| 27.05.2023
Hráči Sigmy podpořili nemocnou LexinkuHráči Sigmy podpořili nemocnou Lexinku
| 26.05.2023
Sezonu zakončí áčko Sigmy sobotním zápasem proti BohemiansSezonu zakončí áčko Sigmy sobotním zápasem proti Bohemians
| 26.05.2023
Jílek: Výkony v nadstavbě jsou dobrým příslibem do nové sezonyJílek: Výkony v nadstavbě jsou dobrým příslibem do nové sezony
| 24.05.2023
Hanáci podlehli Sešívaným v pětigólové přestřelce. Sigma - Slavia 2:3Hanáci podlehli Sešívaným v pětigólové přestřelce. Sigma - Slavia 2:3
| 23.05.2023
Vnímáme, že šanci na 4. místo pořád máme, řekl Sláma před SlaviíVnímáme, že šanci na 4. místo pořád máme, řekl Sláma před Slavií
| 22.05.2023
Poslední domácí zápas sezony! Áčko hraje v úterý proti SlaviiPoslední domácí zápas sezony! Áčko hraje v úterý proti Slavii
| 22.05.2023

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná