Tipsport.cz

Aktuality

Trenér Václav Jílek před začátkem sezony

Trenér Václav Jílek před začátkem sezony

21.07.2018 / A tým

V minulém soutěžním ročníku patřil tým SK Sigma Olomouc k nejlepším, nakonec obsadil čtvrté místo. A Václav Jílek byl vyhlášen nejlepším trenérem soutěže. Zítra Modrá lavina startuje sezonu novou a chce navázat na výkony i výsledky z té předchozí. „Chtěl bych, abychom opakovali ty výkony, protože si myslím, že právě ty výkony nás k bodům dovedou,“ řekl Václav Jílek.

Jak hodnotíte přípravu?
Příprava proběhla asi tak, jak jsme si ji naplánovali. Ten faktor, které vždycky hodnotím, tedy počet hráčů zdravotně připravených a disponovaných v tréninku, ten byl v pořádku. Odtrénovali jsme to v plném počtu až na malé výjimky. Nepovedla se nám úplně skladba soupeřů, jak jsme chtěli v závěru přípravy, zakončili jsme to na soustředění v Polsku. Tam bylo všechno v pořádku, i když jsme měli maličko jinou představu o soupeřích pro první dvě utkání tam. Ale nakonec to bylo velmi dobrou prověrkou charakteru a odolnosti hráčů. Z celkového pohledu se příprava nijak nelišila od té loňské, takže doufám, že podobně se budou odvíjet i výsledky v sezoně.

Jaký cíl má Sigma pro novou sezonu?
Vnitřní cíl mám takový, abychom opakovali výkony z předchozí sezony. Protože si myslím, že dávat si nějaké bodové cíle není v tuto chvíli, na začátku, relevantní. Chtěl bych, abychom opakovali ty výkony, protože si myslím, že právě ty výkony nás k bodům dovedou. Máme vnitřní cíl, samozřejmě všichni trenéři chtějí vyhrávat, všichni by chtěli být ve střední nebo nejvyšší skupině, asi jiní cíle mít nebudeme. Tím, že jsme si nastavili nějaké parametry v minulém soutěžním ročníku, tak samozřejmě je pro nás vnitřně je prvních šestka lákává a měla by být cílem i pro mužstvo.

Tedy nějaké konkrétní umístění si neplánujete?
I z té druhé skupiny se dá hrát předkolo Evropské ligy. Je to strašně složité. Když se obecně ptají trenérů před sezonou, tak je to málokdo schopný říct, buď to pak může znít jako alibi nebo naopak troufalost ve finále. Ten cíl se dát říct až po nějakém desátém kole, až sezonu rozjedete.

Tým přes letní pauzu posílil, jak vnímáte kádrové změny? Došlo také k další stabilizaci týmu, většina hráčů prodloužila smlouvy.
V první řádě musím poděkovat vedení. Řekli jsme si jasně, že se budeme snažit mužstvo udržet pohromadě. To se naplnilo a jsem strašně rád, byť si myslím, že to nebylo úplně jednoduché. Odešel Uroš Radaković, ale na to jsme byli tak nějak vnitřně nachystaní. Na druhou stranu se nám povedlo posílit do útočné fáze – Martinem Nešporem a Pavlem Dvořákem. Jsem stoprocentně přesvědčený, že budou přínosem. A stejně tak Venca Pilař. To je hráč, který v každém tréninku, i zápasech, ukazuje, že je připraven, pomůže nám. Z celkového pohledu bych řekl, že mužstvo si sílu zachovalo.

Z týmu odešel Uroš Radaković. Už máte jasno, v jakém složení bude hrát stoperská dvojice nově?
Tak Václav Jemelka je tam jasný, to asi všichni správně předpokládají, že pozice, kterou si vydobyl v minulém ročníku, je poměrně pevná. Bavíme se o tom pravém stoperovi, máme tam dva hráče – Honzu Štěrbu i Honzu Kotouče – připravené. Po sportovní stránce stoprocentně, o tom jsem přesvědčený. Honza Kotouč tam měl nějaké zdravotní potíže. Ale bavíme se ještě o tom, že bychom zvážili možnost nějakého příchodu. Jsem přesvědčený o tom, že oba dva mají předpoklady pro to, aby Uroše, byť ne okamžitě, nahradili a stali se naprosto pevnými články týmu.

Sigma jde do ligy s brankářskou trojkou Buchta – Reichl – Mandous. Jednička bude Buchta?
Tak pokud bude lepší, než ostatní, tak bude jednička. Michal Reichl byl na Slovensku, mysleli jsme si, že tam dostane nějakou příležitost, ale nakonec se vrátil, což bylo i přání Ladi Mináře. Ve finále se to ukazuje jako dobrá věc. Ti tři brankáři jsou dnes plnohodnotní a jsem rád, že jsou v tom složení, v jakém jsou. Michal Reichl ukazuje dobrou výkonnost, Miloš si drží standard vysoký dlouhodobě. A jsem rád, že tady máme Aleše, v minulé sezoně jsme měli přece jen problémy se třetím brankářem. Kdyby se náhodou něco stalo, tak máme pořád plnohodnotně připravenou brankářskou dvojici.

V úvodu sezony má Sigma docela těžký los.
Chtěl bych, aby to pro fanoušky bylo atraktivní a i přes prázdninové období na stadion přišli. Jinak je to prostě fakt, ten los nikdo z nás neovlivní. Padlo to tak, jak to padlo. Máme dvě možnosti – buď budeme brečet a říkat, jak máme strašně těžký los a že tady máme první dva týmy minulého ročníku v úvodních třech kolech. Anebo se k tomu prostě postavíme jako k faktu, který je, a budeme se s nimi snažit popasovat. Protože si myslím, že kvalitu a odhodlání máme. Myslím, že naopak to může být velmi dobrý start, pokud se nám to podaří zvládnout.  Zase by se mohlo rozjet něco, co by potom mohlo být docela zajímavé.

Bude to v nové sezoně pro Sigmu těžší? Soupeři už na váš tým budou připravenější.
Přístup k nám bude úplně jiný. Nějakou kvalitu jsme ukázali a myslím, že i ta motivace a připravenost soupeře na nás bude daleko větší. Na druhou stranu si myslím, že pokud budeme schopni opakovat výkony z těch zápasů, které snesly nároky a parametry, tak se můžete připravovat, jak chcete. Pokud budeme zase ten kousek vpředu v herní kvalitě, tak zase rozhodne jenom sportovní výkonnost. Připravovali jsme se na to, že to bude těžké, snažili jsme se nějakým způsobem některé věci dotáhnout dál, aby návyky a stereotypy byly na hřišti pro hráči ještě zažitější, abychom byli připraveni na určité způsoby hry soupeře a věděli, jak na to máme reagovat. Ale jestli to bude v zápasech fungovat, to ukáže až realita. Jsem přesvědčen, že mužstvo připravené je a budeme předvádět kvalitu.

Jak se vám zamlouvá nový systém ligy?
Nevím … Vnitřně mám pocit, že se snažíme něco kopírovat. Myslím, že ten historicky daný režim a systém byl dobrý. Nevidím důvod, proč by se měl měnit, minulá sezona byla dostatečným důkazem toho, že ten systém byl funkční. Výrazně se prodlužuje herní období, neberu to z pohledů hráčů, tam není žádný problém. Ale problém bude, obrovský, s terény a pro diváky. Nejsme na to v tuto chvíli připravení. Nevím, kde budeme trénovat 2. prosince, budeme muset být na umělkách, kolik lidí na fotbal v zimě přijde … Nevím … Podle mě ten systém není úplně šťastný, ale třeba se budu mýlit. Těžko se můžeme srovnávat s Německem nebo Holandskem, tam jsou úplně jiné podmínky pro přípravu. A samozřejmě se vůbec nebavím o diváckém zájmu, tam jsou stadiony plný pořád.

Co myslíte, přiláká loňská úspěšná sezona spolu se zvučnými posilami více diváků?
V první řadě si myslím, že děláme maximum pro to, abychom fanoušky na tribuny vrátili. Že se nám nepovede nějaký zápas, to je úplně normální. Ne všechny týmy si udrží celoročně vysokou výkonnost a všechny utkání vyhrají o parník. Liga je vyrovnaná a rozhodují maličkosti. Děláme maximum pro to, abychom hráli atraktivní, náročný a zodpovědný fotbal. Aby diváci odcházeli domů s pocitem, že jsme na hřišti odpracovali všechno. A byť se třeba prohraje, tak i přesto to musí mít nějaké parametry. Jestli diváci přijdou do hlediště nebo ne, tak to už nejsme úplně schopni ovlivnit. Ale atmosféra se v některých zápasech strašně zlepšila a byl bych velmi rád, kdyby se v tomto trendu pokračovalo. Myslím si, že by k tomu měla přispět účast v Evropské lize, také los, který na úvod sezony máme a stejně tak i ta dvě zajímavá jména, Pilař a Nešpor, to všechno by mohlo vrátit nebo přilákat na stadion další fanoušky, aby tam bylo to jádro, které by chodilo na Sigmu a nechodilo jen na soupeře.
A tým - další aktuality:

Málo jsme se dostávali do zakončení, řekl HubníkMálo jsme se dostávali do zakončení, řekl Hubník
| 28.02.2021
Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1
| 28.02.2021
Tři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec OlomouckaTři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec Olomoucka
| 27.02.2021
Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!
| 26.02.2021
Levý obránce nebo střední záložník? Hlavně chci hrát, říká ZmrzlýLevý obránce nebo střední záložník? Hlavně chci hrát, říká Zmrzlý
| 25.02.2021
21. kolo: Druhé moravské derby v řadě na Andrově stadionu21. kolo: Druhé moravské derby v řadě na Andrově stadionu
| 25.02.2021
80 let Androva stadionu: Západní tribuna80 let Androva stadionu: Západní tribuna
| 23.02.2021
Fotbal přináší krásné i smutné chvíle. Výhru si užíváme, řekl LátalFotbal přináší krásné i smutné chvíle. Výhru si užíváme, řekl Látal
| 21.02.2021
Výhru jsme potřebovali, řekl autor rozhodující branky ChytilVýhru jsme potřebovali, řekl autor rozhodující branky Chytil
| 20.02.2021
Moravské derby pro Sigmu! Zbrojovku zlomil v závěru ChytilMoravské derby pro Sigmu! Zbrojovku zlomil v závěru Chytil
| 20.02.2021

Další aktuality
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná