Aktuality

Tomáš Janotka hodnotí podzimní část sezony

Tomáš Janotka hodnotí podzimní část sezony

21.12.2018 / SCM

Mimořádný rok má za sebou tým SK Sigma Olomouc U 19. Naše devatenáctka v závěru soutěžního ročníku 2017/2018 dokázala vybojovat mistrovský titul, což znamenalo účast v UEFA Youth League, tedy mládežnické Lize mistrů. A v té se devatenácte rovněž dařilo, tým trenér Tomáše Janotky uhrál dva postupy a v únoru bude hrát doma proti Lyonu.

Jak hodnotíte vystoupení týmu v UEFA Youth League?
Hodnotím to jedině pozitivně. Podařilo se nám dvakrát postoupit a tím pádem si zaručit další super zápas v jarní části. Když vezmu srovnání, tak se to kromě Příbrami ještě nepovedlo nikomu, takže to musíme považovat za obrovský úspěch a musíme si toho vážit. Ty zápasy nebyly jednoduché, ať Maribor nebo Maccabi Tel Aviv ukázali svoji kvalitu. Jsem rád, že kluci v tuhle konfrontaci zvládli a prezentovali se velice dobrou hrou. A hlavně to, co je v těchto vyřazovacích duelech nejdůležitější, zvládli to z hlediska postupu a výsledku.

Bylo v těch dvou evropských kolech něco, co by vás překvapilo nebo zaskočilo? Třeba takové cestování pro mladé hráče, to je docela nezvyklá věc.
V hráčské kariéře jsem toho zažil hodně, takže to cestování a procedury kolem utkání, to pro mě osobně nebylo nic nového nebo nečekaného. Teď jsem to zažil z trenérské role, což je samozřejmě něco jiného. Ale spíš pro hráče, pro ty to to bylo nové. Zažili si to, jak funguje ta organizace kolem tak velkého zápasu, všechno to dění kolem. Je to pro ně ne jenom něco nového, ale také obrovská zkušenost. A bylo určitě vidět, že v těch zápasech na nich byly vidět známky určité nervozity. Každý se s tím popral jinak, z někoho to spadlo celkem rychle, někdo s tím ještě bojoval. Ale jsou to taková utkání, která jen tak nenajdeme. Nyní je potřeba ty zkušenosti přenést do dalších utkání, aby z toho potom čerpali.

Už se několikrát zmiňovalo, že ta evropská utkání byl odlišená od toho, na co jsou hráči zvyklí z tuzemské soutěže. Dají se srovnat například se zápasy proti českým špičkovým týmům?
Kvalitativně se to těžko srovnává. Ale určitě jsme hráli proti týmům, které by v naší domácí soutěži hrály na vrcholu. Když si vezmu, že Tel Aviv vyřadil ruského mistra, tak to skutečně nejsou nějaká ořezávátka. Oba naši soupeři ukázali sílu na balonu, technickou vyspělost a vyzrálost. A to, s čím my ještě bojujeme, je to, že bychom měli být ještě sebevědomější, protože kvalitu máme. Jen jít na hřiště s tím být mentálně silný, protože jednoznačně na to máme.

Co udělat s tím, aby hráči byli mentálně silnější, odolnější?
Jedna věc je, že musí hrát takové těžké zápasy, aby právě zjistili, že na to mají. Protože soupeři ze zahraničí, z jakékoliv země, jsou lidé stejně my z masa a kostí. A na základě těchto utkání si budou ověřovat své schopnosti a kvality. A druhá věc je podporovat je, když se jim něco povede, tak je člověk chválil, no a když už je pokáral, tak třeba za nějakou malou aktivitu nebo snahu.

Je v týmu nějaký hráč, který by vás výrazně překvapil výkony, uvedl se velmi dobře?
Jsem rád, že se nám podařilo protočit všechny hráče ročníku devadesát devět, které jsem na soupisku napsal. Nebylo pro mě jednoduché vždycky vybrat tři, kteří by měli zapadnout do našeho týmu, protože si to zasloužili všichni. Stejně tak pro mě nebylo jednoduché vyřadit někoho z nominace, protože kluci si to přístupem na tréninku zasloužili všichni. A vyřadit někoho, aby přišel o ten zážitek jen do Mariboru nebo Tel Avivu, není vždycky příjemné. Holt člověk musí i takové nepopulární kroky někdy dělat. Když se k tomu vrátím, tak jsem rád, že z těch pěti starších hráčů si to zahráli všichni. A všichni přinesli do mužstva oživení, ukázali, že ten titul udělali zaslouženě a že jsou o krok napřed před kluky ze stávajícího kádru. Vedle těchto kluků rostly výkony i těch našich. A myslím si, že naše výkony byly hodně týmové, občas vyplaval někdo, kdo byl v utkání více vidět. Jestli mám někoho vyzdvihnout, tak v těchto zápasech hrál výborně Pavel Zifčák na hrotu. Odvedl obrovský kus práce. Zasloužil by si ještě přidat nějaký ten gól. A pak ještě stoper David Zima, který si svými výkony v domácí soutěži a Lize mistrů vysloužil to, že půjde do přípravy s áčkem.

Už se psalo o tom, že v dalším kole máte za soupeře Lyon. Začal jste už studovat od pondělního losu soupeře?
Zatím ty informace dáváme dohromady. Co jsem se díval, tak využívali toho, že můžou nastoupit tři starší hráči. Je to tým, který byl v nejtěžší možné skupině. Nechal za sebou Manchester City a Šachtar Doněck, takže tam je určitě obrovská kvalita. Času je na to dost, takže se připravíme dobře.

Dobře jste byli připraveni i na sezonu, protože jste obstáli i v domácí soutěži. V tabulce se držíte nahoře.  Jste na čtvrtém místě, na první ztrácíte jen dva body.
Podzimní část domácí ligy musím také hodnotit pozitivně. Jsme dva body za prvním místem, což je myslím dobrá vizitka týmu. Není jednoduché bojovat na dvou frontách, což poznalo i naše áčko. Proto jsem rád a těší mě, že kluci vždycky z toho náročného programu anglických týdnů dokázali přepnout. Není to jednoduché, i když jsme se na ně snažili apelovat, že vrchol toho týdne není jen pohár ve středu, ale také mistrovský zápas o víkendu. Někdy je to složité, není to lehké, když porazíte doma Maribor a pak hrajete třeba se Zlínem, to nechci snižovat žádného soupeře. Ale je to realita. V hlavách hráčů se tyhle myšlenkové pochody dějí. Proto jsem rád, že jsme dokázali uspět na obou frontách. Myslím si, že jsme mohli mít zhruba o šest bodů víc. Určitě nás trápila efektivita v koncovce, měli jsme vstřelit více branek, což by nás v tabulce posunulo ještě výš. Ale stejně tak si cením toho, kolik bodů jsme udělali, protože letos mi ta soutěž přijde jako hodně vyrovnaná. A je to vidět, každý s každým může vyhrát i prohrát. Proto mě těší, že jsme bodově ta utkání zvládli. Stejně tak i herně, protože se nenašel soupeř, který by nás vyložen přehrával. Naopak my jsme byli ti, kteří byli silnější ve hře a kombinaci. Z tohoto pohledu se tým prezentoval velice dobrými výkony i výsledky. Každopádně i přesto máme na čem pracovat.

A jistě bude Sigma bojovat o titul v jarní části sezony, aby si mohla zahrát další zápasy v evropském poháru.
Ano. Naše cíle jsou vždycky jenom nejvyšší. Když vidíme, jak se to mezi sebou mele, každý výhra vás může posunout o dvě tři místa nahoru, nebo naopak. Je pro nás důležité, abychom pořád zůstali nahoře a bojovali o nejvyšší příčky. Protože hrát o střed tabulky nikoho nezajímá a je to o ničem.

Statistika podzimu týmu SK Sigma U 19 v domácí soutěži
Odehrané minuty

1334 – Štěpán Langer,
1282 – Daniel Grygar,
1270 – Lukáš Raab,
1256 – Martin Vybíral,
1223 – Michal Galus,
1214 – Daniel Grečmal,
1170 – Jan Beňa, Jakub Trefil,
1101 – Jiří Kratochvíl,
1080 – David Zima,
799 – Jan David,
450 – Filip Twardzik,
256 – Radek Kubáč,
229 – Jan Kodeš,
205 – Radim Machala,
169 – Karim Boukhatem,
116 – Tomáš Macháček,
90 – Jakub Obzina,
65 – Vojtěch Cikryt,
42 – Jáchym Šíp, Adam Bednár,
26 – Filip Ždánský,
8 – Miroslav Sklenář, Martin Malacka,
1 – Martin Repček,

Střelci
7 – Lukáš Raab,
4 – Daniel Grečmal, Štěpán Langer
1 – Jan David, Michal Galus, Daniel Grygar, Martin Vybíral

Asistenti
5 – Michal Galus
4 – Štěpán Lagner,
2 – Jan Beňa, Daniel Grygar,
1 – Jan David, Lukáš Raab, Martin Vybíral
SCM - další aktuality:

Týmy U18 a U16 změřily síly s JihlavouTýmy U18 a U16 změřily síly s Jihlavou
| 07.11.2021
Dorostenci U19 a U17 uzavřeli podzimní část sezóny v Hradci KrálovéDorostenci U19 a U17 uzavřeli podzimní část sezóny v Hradci Králové
| 30.10.2021
Týmy U19 a U17 doma jednoznačně přehrály ZlínTýmy U19 a U17 doma jednoznačně přehrály Zlín
| 23.10.2021
Tým U19 veze z Příbrami bod, sedmnáctka zvítězila čtyřmi brankamiTým U19 veze z Příbrami bod, sedmnáctka zvítězila čtyřmi brankami
| 18.10.2021
Osmnáctka vyhrála nad Zbrojovkou, šestnáctka proti Brnu bez boduOsmnáctka vyhrála nad Zbrojovkou, šestnáctka proti Brnu bez bodu
| 10.10.2021
Osmnáctka proti Zlínu bez bodu, šestnáctka přišla o výhru v závěruOsmnáctka proti Zlínu bez bodu, šestnáctka přišla o výhru v závěru
| 03.10.2021
Týmy U19 a U17 změřily síly s PardubicemiTýmy U19 a U17 změřily síly s Pardubicemi
| 02.10.2021
Osmnáctka i šestnáctka proti Frýdku vítěznéOsmnáctka i šestnáctka proti Frýdku vítězné
| 25.09.2021
Týmy U19 a U17 proti Slavii neuspělyTýmy U19 a U17 proti Slavii neuspěly
| 25.09.2021
Kategorie U10 pořádala turnaj v Kostelci na Hané Kategorie U10 pořádala turnaj v Kostelci na Hané
| 23.09.2021

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná