Aktuality

Jílek: Kluci to zvládli fantasticky

Jílek: Kluci to zvládli fantasticky

25.08.2018 / A tým

Velmi dobrým výkonem potěšil tým SK Sigma Olomouc ve čtvrtek zaplněný Andrův stadion. Modrá lavina nakonec se Sevillou prohrála, ale přesto si hráči i realizační tým po utkání užívali ovace téměř dvanácti tisíc diváků. „Kluci to zvládli fantasticky, naprosto dokonale plnili stanovenou taktiku a hlavně vydrželi to celých devadesát minut. Je velká škoda, že jsme z toho alespoň tu remízu nevydolovali,“ řekl trenér SK Sigma Václav Jílek.

Jak hodnotíte utkání proti Seville?
Obrovský respekt vůči výkonu hráčů. Obrovsky to na mě zapůsobilo, velký dojem, velká zápas. Skvělá kulisa, skvělí diváci, skvělý výkon. Ale fotbal se hraje na góly, a tady v tom jsme byli druzí. Pro nás je to strašně kruté, byť zasloužené pro Sevillu, protože fotbal se hraje na góly a rozhoduje řešení finální fáze. Tam byla Sevilla lepší, jednu situaci vyřešila do gólu. Měli jsme určitý záměr, jak se Sevillou hrát. A tady je ta hrdost oprávněná, protože kluci to zvládli fantasticky, naprosto dokonale plnili stanovenou taktiku a hlavně vydrželi to celých devadesát minut. Je velká škoda, že jsme z toho alespoň tu remízu nevydolovali. Pak by byl soupeř možná do odvety nervóznější. Tohle jim přece jen dává do domácího zápasu větší klid.

S jakou taktikou jste poslal tým do hry?
Měli jsme respekt ke způsobu hry soupeře, protože u nás tři čtyři tři nikdo nehraje. Jsme zaběhnutí v určitém režimu fungování proti klasickému způsobu hry, klasickým systémům a rozestavení. Je to diametrálně odlišné než to, s čím jsme se potkali teď. Jsou tam jiné principiální vazby v útočné i obranné činnosti. Věnovali jsme se tomu s Lacem Onofrejem hodně dlouho, abychom to rozklíčovali, abychom mužstvo nachystali. Základní úkol byl tlačit aktivitou do obranné trojice. Samozřejmě možná nám trošku nahrálo i to, že nebyli asi v tom nej složení chyběli ji dva nejlepší stopeři. Tak možná i proto jsme se tam dostávali do takové nátlakové převahy. A pak bylo naprosto klíčové, abychom byli schopni zavírat halvy, křídelní hráče, kteří hrají celou lajnu. Což se dařilo, myslím si, naprosto dokonale. Šimon Falta i Tomáš Zahradníček odvedli obrovské penzum práce. Dovolím si tvrdit, že tady v tom jsme Seville hodně ztížili hru. A byť nás chvílemi zatlačila, tak z toho nebylo žádné nebezpečí. Ale nakonec se ukázalo to, co jsem říkal před zápasem, že v momentě, kdy jim nabídneme brejkovou situaci, tak je to naprosto smrtelné. Nejde ani tak o rychlost soupeře, ale o rychlost toho řešení. Tam to zvládli dobře. Ale dovolím si tvrdit, že obě ty situace jsme měli řešit jinak, byli jsme v základním postavení v prvním fázi dobře srovnaní. Měli jsme to hrát více do hloubky. Ale je to škola pro všechny. Stanovenou taktiku, kterou jsem trošku poodkryl, jsme byli schopni plnit, ukázalo se, že byla správná.

Důležitá také byla ovšem příprava psychická. Bylo nutné tým vyladit pro vysoké prohře v pondělí doma s Ostravou. Jaká k tomu byla cesta?
Cesta byla, že v úterý dopoledne byl velký ceres, na rovinu jsme si museli vyříkat, že takhle prostě hrát nemůžeme. Mužstvo na to dobře reagovalo, pak spolu ještě trávilo společný čas po tréninku a zaujalo k tomu nějaké stanovisko. Byl jsem rád, jak se k tomu postavili sami hráči. No a ve středu už fungovala příprava na soupeře. Pak už jsme nemuseli ani nijak extra působit. Hráči viděli přípravu na soupeře, jeho kvalitu. A na druhou stranu viděli i ty možnosti, že se s nimi dá hrát. Cítil jsem z nich obrovskou motivaci a snahu prokázat, že ten pondělní zápas nezapadá do našich nároků, výkonnosti a ambicí.

Byl to nejlepší výkon mužstva pod vašim vedením?
Ono je to umocněné kvalitou soupeře. Myslím, že hodně lidí nám nedávalo absolutně žádnou šanci. Spousta lidí řekne, že Sevilla hrála na padesát sedmdesát procent, další řeknou, že tady nastoupila s náhradníky. Tak to prostě není. Kvalita soupeře na všech pozicích je velká. A dovolím si tvrdit, že to samozřejmě bylo o kvalitě Sevilly, ale také tím, že my jsme byli daleko nepříjemnější, byli jsme plní energie, dokázali jsme devadesát minut pracovat velmi dobře. A z tohoto pohledu a všech okolností kolem, to znamená i té divácké kulisy, nevím, jestli nejlepší, ale patří to k obrovským zážitkům. A věřím, že i pro hráče.

Myslíte, že když takový výkon podáte v odvetě, že ještě lze zabojovat o postup?
Když budu úplný realista, tak před zápasem jsme se bavili Laďou Minářem, že máme jedno procento, teď to možná o jedno další vzrostlo (směje se). Ne … Ve fotbale rozhodují maličkosti, jako v každém sportovním odvětví. Může se stát jeden brejk, jeden faul, červená karta, může tam být spousta faktorů. Pokud nedostaneme rychlý gól a budeme hrát podobným způsobem hry jako doma, tak vždycky máme určitou šanci. Ale počítám s tím, že Sevilla v domácím prostředí bude silnější, diváci budou na její straně, naši hráči se s tím budou muset srovnávat, bude to možná trošku svázanější. Ale začíná se za stavu nula nula, kdyby se podařilo dát soupeři branku, tak pak by teprve byla nějaké šance.

Jak může předvedený výkon nabudit hráče? I když z druhé strany, máte v programu čtyři zápasy v jedenácti dnech, což je docela náročné. Je ten výkon odrazovým můstkem pro další fáze sezony?
Byl bych v první řadě strašně rád, kdyby si hráči uvědomili, že dokážou pracovat na určité úrovni. A potom to přenést do ligových zápasů. Což je, myslím si, jednoznačně největší problém. Tam pracuje hlava hráče ve smyslu toho, že tady je vrchol, maximální motivace. Pak přijde ligový zápas před dvěma třemi tisíci lidí a najednou tam neuděláme krok, tam neuděláme krok. Už jsem několikrát říkal, že naším cílem je, aby hráči pracovali, hráli fotbal v těch požadavcích, které chceme. Aby nehráli fotbal jenom s rozdílem úrovně pohár, ligový zápas, evropský pohár, byl bych straně rád, aby si uvědomili, že se dá hrát prakticky s každým, pokud se tvrdě pracuje. A to by pro ně mělo být největší hnacím motorem. Ověřili si, že se můžou se špičkou konfrontovat.

Byl plný stadion, lidí fandili. Myslíte, že takový zápas by mohl přilákat na ligová utkání více diváků? Že by jich začalo chodit více na Sigmu, ne jenom na soupeře?
Tady v Olomouci je to tak dlouhodobě, že lidí chodí na soupeře. My bychom byli strašně rádi, abychom si to divácké jádro, ten divácký základ získali. Myslím, že je to dobrá pozvánka, ale je to Sevilla. Je to top tým, spousta lidí skutečně přišla na soupeře, to je jasné, to se asi dlouhé roky nebude opakovat. Ale byl bych strašně rád, kdyby ta vnitřní odezva byla, že jsme schopni hrát na nějaké úrovni. A kdyby taková kulisa byla, ten rachot, alespoň z poloviny v ligových zápasech, tak si dovolím tvrdit, že i těch bodů možná bude více.

Byl čtvrteční výkon maximem vašeho týmu nebo se ještě můžete zlepšovat?
Z pohledu kondičního ano. Z pohledu herního si myslím, že máme na víc. Myslím si, že jsme schopni určitě situace řešit lépe, s větším klidem, větší kvalitou. O tom jsme přesvědčený. V kondičním ohledu do moc posouvat už nemůžeme, ale v tom herním pořád byly možnosti hrát lépe.

Vy jste před utkáním možná trošku nevěřil, že by váš tým mohl takové soupeře přehrávat. A nakonec to tak bylo. Sigma možná měla i více šancí, než Sevilla. Překvapilo vás to?
Určitě mě překvapilo, že jsme se do tolika předfinálních situací dostali. Ty vlastní šance možná byly dvě. Ale spousta akci se dala vyřešit dříve, přesněji a pak by z toho byly velké šance. Samozřejmě jsem velmi spokojený, jakým způsobem jsme v přechodové fázi pracovali. Ale fotbal dělají šestnáctky, řešení v nich a kolem.
A tým - další aktuality:

Vstupenky na zápasy s Líšní a Baníkem v prodeji! Vstupenky na zápasy s Líšní a Baníkem v prodeji!
| 19.09.2023
Sigma prožívá nejlepší start do ligy za 32 letSigma prožívá nejlepší start do ligy za 32 let
| 18.09.2023
Inkasovaný gól nás probral, řekl Radim Breite po BudějovicíchInkasovaný gól nás probral, řekl Radim Breite po Budějovicích
| 16.09.2023
Jílek ocenil charakter týmu. Výhrady mám, ale vyhráli jsme zaslouženěJílek ocenil charakter týmu. Výhrady mám, ale vyhráli jsme zaslouženě
| 16.09.2023
Hanáci opět vítězní! Sigma po obratu porazila Dynamo 2:1Hanáci opět vítězní! Sigma po obratu porazila Dynamo 2:1
| 16.09.2023
Třetí Sigma v sobotu vyzve na Andrově stadionu České BudějoviceTřetí Sigma v sobotu vyzve na Andrově stadionu České Budějovice
| 15.09.2023
Ventúra: Budějovice budou nepříjemné, ale chceme vyhrátVentúra: Budějovice budou nepříjemné, ale chceme vyhrát
| 15.09.2023
Nový los. Sigma se ve 3. kole MOL Cupu utká s Viktorií ŽižkovNový los. Sigma se ve 3. kole MOL Cupu utká s Viktorií Žižkov
| 15.09.2023
Odstartoval prodej vstupenek na zápas s Baníkem OstravaOdstartoval prodej vstupenek na zápas s Baníkem Ostrava
| 14.09.2023
Děti na Sigmu! O vstupenky na zápas s Dynamem si žádejte do pátkuDěti na Sigmu! O vstupenky na zápas s Dynamem si žádejte do pátku
| 13.09.2023

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná
rulet slot siteleri