Tipsport.cz

Aktuality

Trenéra dělají hráči, říká Tomáš Janotka

Trenéra dělají hráči, říká Tomáš Janotka

29.06.2018 / SCM

V první lize odehrál v dresu SK Sigma Olomouc Tomáš Janotka 167 zápasů. Po skončení aktivní hráčské kariéry v našem klubu zůstal a začal pracovat jako trenér. Napřed v žákovské kategorii, pak se přesunul k dorostu. V minulé sezoně vedl tým U 16, v nové bude hlavním trenérem staršího dorostu v celostátní lize. „Když přišla nabídka dělat devatenáctku, tak jsem jednoznačně řekl, že je to pro mě výzva, čest a odměna za tu práci, kterou jsem tady dosud odvedl. Devatenáctka je vrchol pyramidy v dorostu,“ řekl Tomáš Janotka.

Tým SK Sigma U 16 obsadil druhé místo ve své soutěži, druzí jste byli i v Memoriálu Vlastislava Marečka. Jak se vám sezona líbila?
Líbila se mi moc. Myslím si, že jsme odehráli fantastický rok. Hlavně to jaro, dá se říct, i výsledkově. A musím říct, že práce, kterou jsme u kluků nastavili, přinesla ovoce. Ať už v herním projevu, se kterým jsem byl velice spokojený, tak potom také se to projevilo na jaře i ve výsledcích. Ze čtrnácti zápasů jsme třináct vyhráli a jednou prohráli. Takže jednoznačně se sezonou panuje velká spokojenost.

Vy jste začínající trenér. Co přinesla sezona vám? Ve zkušenostech, musel jste už za tu krátkou dobu změnit nějaké postupy?
Ano. To je ten výraz zkušenost. Jednoznačně. Byl to můj první rok v roli hlavního trenéra, i když do té doby jsem tady fungoval v předchozích sezonách u některých kategorií jako asistent. Takže pro mě je to obrovská zkušenost. Je to o tom, že člověk se pořád učí, snaží se nějak zdokonalovat, přenést ty věci, o kterých sám ví, že fungovaly, na ty kluky, na hřiště. Tak, aby se zlepšovali hráči a abych se zlepšoval i já. Za ten rok už třeba vím, co jsem udělal dobře, co jsem udělal špatně. A jak se říká – žádný učený z nebe nespadl. Je to pro mě obrovsky důležitý rok. Člověk si ověřuje nějaké věci, které zná a snaží se je přenést, předat dál.

A naučí se už začínající trenér u mládeže, když to trošku odlehčíme, jaké to je něco prokaučovat? Nebo to jsou věci, co přijdou až v těžkých zápasech kategorie mužů?
Jde o to, že to je prostě živý organismus. Ti kluci nejsou stroje. A psychologie je strašně důležitá. Jak s každým jednat, jak ke komu přistupovat. A prokaučovat zápas? Člověče, to se mi asi nestalo (směje se). Ne, asi bych určitě některé věci udělal jinak. Tak to je. Máte nějaké představy o zápase … Třeba na podzim, když jsme hráli na Slovácku, tak jsem se na tu konfrontaci s nimi strašně těšil. A o to větší potom bylo to zklamání v tom našem herním pojetí, i ve výsledku. Pak si člověk říká, že musí být nohama na zemi, neočekávat od toho tolik. Protože pak je to zklamání o to větší. Ale musím říct, že většinu zápasů jsem z toho měl radost, jak kluci hráli.

To proto, že jste hráli dobře, vyhrávali, dávali hodně branek, hodně pěkných branek.
Když vezmu skore, že jsme měli 138 vstřelených branek, to je neuvěřitelné číslo, to je nádhera. Aktivita hráčů tam byla. Snažil jsem se do nich dostat, aby byli hladoví bez ohledu na to, jaký je stav, jestli vedou dva, tři nebo čtyři nula, že musí stále chtít, být nároční, chtít víc a víc. A myslím, že se promítlo i to, jaký mám charakter, že chci vyhrávat, nerad prohrávám. Podařilo se mi to na kluky přenést, cítil jsem, že to tam je. Vyplavali nějací hráči, kteří se tak snažili chovat, být tím vítězným typem. Ne každý se s tím narodí, když tak se to potom v nich musíme snažit vyvolat. A když to potom v některých zápasech, třeba se Znojmem, bylo čtyři pět nula, tak kluci pořád chtěli hrát, pořád chtěli přidávat góly.

Možná je právě to, co jste zmínil, na trenérské práci nejdůležitější. Protože kondici, tu už má zhruba natrénovanou každý, ale rozhoduje nejvíce, jak se říká hlava. Takže je tohle nejpodstatnější práce trenéra, aby tým vyladil dobře?
Je to o tom nastavení kluků v hlavě, to je jedna věc. Ať už do tréninkového procesu nebo do zápasů. Nemůže jim to být jedno, jakékoliv cvičení na tréninku, jakýkoliv zápas. Prostě není jedno, jak to dopadne, jestli dostanu pět gólů nebo jeden, jestli dám tři nebo jich dám deset. Pro mě to jedno není. A hlava rozhoduje. Týmy, když se s těmi nejsilnějšími z Moravy potkáváme, tak jsou kvalitativně dejme tomu na tom podobně. A pak rozhoduje hlava. Ti kluci nikdy nic víc nehráli, takže pro ně je to vždycky jakoby vrchol týdne, jako kdyby hráli první ligu. Určitě mají právo na nějakou nervozitu. A od toho je trenér, aby se pokusil, když vidí, že je to nějaké svázané, aby atmosféru uvolnil, popřípadě hráče, kteří mají tendenci k nějaké lenivosti, motivoval.

Kteří hráči byli oporami týmu, tahouny? Budete někoho jmenovat? Nebo šlo o týmovou práci?
No … Co se týče tady toho ročníku, tak rozhodoval tým. Je to výborná parta, musím říct, že díky tomu se nám tak dařilo. Ti borci tahali za jeden provaz, vždycky se v rámci zápasu někomu dařilo víc, někomu méně. A některý zápas vyplaval někdo, kdo slízl smetanu. Ať už to byl třeba Lukáš Galus, který udělal obrovský progres, co se týče pracovitosti, v práci a pohybu bez balonu v ofenzivě i defenzivě. A navíc byl nejlepší střelec, osmatřicet gólů, to je nadstandardní. Ale vzhledem k tomu, že jsme byli hodně dominantní na balonu a byli jsme hodně aktivní, jak už jsem říkal i střelecky, tak střelců je v tom týmu hodně, ofenzivní síla byla obrovská. Jestli to byl Šíp, Raclavský, Vybíral nebo Daněk, kdokoliv z nich to dokázal vzít na sebe. A nebylo to o tom, že soupeři mohli věnovat pozornost je jednomu konkrétnímu hráči. Nebezpečí ze strany našeho týmu mohlo přijít odkudkoliv. V tom byla naše síla. Ten mančaft není složený z nějakých individualit, ale týmový duch tam je prostě výborný.

A z toho týmového ducha navíc vyplavali i hráči pro reprezentaci.
Stabilním hráčem, který jezdí na srazy šestnáctky, je Jáchym Šíp. Na podzim s ním jezdil Petr Nováček, kterého jsme posunuli do sedmnáctky. O nominaci si řekli i další hráči, v patnáctce to byl Kryštof Daněk, v šestnácte byl i Jirka Judas. Je z čeho vybírat, hráčů je tam dobrých dost.

Zmínil jste posuny hráčů. Tak by to asi mělo fungovat, byť pokud by ti hráči byli všichni ve svých ročnících, tak mužstva budou silnější. Ale pro jejich rozvoj je v některých případech lepší hrát proti starší, aby se mohli dál zlepšovat.
Výstup pro kluky není teď v patnáctce nebo šestnáctce, ale spíš v devatenáctce, ovšem ještě více potom až v chlapech. Děláme maximum pro to, aby jejich rozvoj měl nějaký význam, byl tam nějaký posun. Pokud hráče posunujeme, tak jen s vizí toho, že budou patřit do základní jedenáctky v té vyšší kategorii. To se stalo v zimě, když jsme do sedmnáctky posunuli Sklenáře s Nováčkem, oba byli stabilními členy základu a hráli velmi dobře. K nám jsme v zimě neposunuli kluky úplně, i když jsou tam šikovní hráči, třeba Hadaš, Nízký nebo Saňák či brankář Radek Vítek. Šli s námi do tréninkového procesu, ale ani jeden z nich by dlouhodobě nehrál v základní sestavě, tak jsme to měli nastavené tak, že budou trénovat s námi a zápas pak odehrají v patnáctce.

Máte za sebou úspěšnou sezonu. Nemrzí vás trošku, že ten tým opustíte a přesunete se ke staršímu dorostu do celostátní ligy?
Pro mě obě varianty, které se naskytly, byly skvělé. Jedna věc je posunout se těmi kluky dál do sedmnáctky a pracovat dál v tom, co jsme načali. Mělo by to nějakou posloupnost, bylo by to určitě skvělé. Ale když přišla nabídka dělat devatenáctku, tak jsem jednoznačně řekl, že je to pro mě výzva, čest a odměna za tu práci, kterou jsem tady dosud odvedl. Devatenáctka je vrchol pyramidy v dorostu. Beru to jako svůj nějaký posun.

Bude to pro vás hodně rozdílná práce? Přece jen, je to celostátní soutěž, nejvyšší.
Je to jiné hlavně v tom, že s každou vyšší kategorií se klade větší důraz na výsledky. V šestnáctce jsme na podzim do mrtva rozehrávali na obrovské riziko i přesto, že tam ta chybovost v rozehrávce byla. Ale díky tomu se kluci za půl roku v těchto herních činnostech zlepšili. Těmi situacemi si prošli a byli lepší a lepší. Je jasné, že v devatenáctce už není tolik prostoru, aby kluci hráli tak extrémně do rizika, už se to hodně blíží mužskému fotbalu. Důraz na výsledek bude větší, ale určitě bych chtěl zachovat fotbalovost a ty principy, které jsem měl v nižší věkové kategorii. Aby ti kluci byli sebevědomí na balonu, byli konstruktivní už od brankáře. Někde se to musí naučit, je těžké, aby si pak něco zkoušeli v lize, to nejde. Pořád je v dorostu prostor na to, aby se kluci rozvíjeli, těmi situacemi si procházeli. I na nějakou míru rizika. Aby se nebáli hrát a ty věci si zkoušeli.

Čeká vás v devatenáctce odlišná příprava na zápasy? Třeba více videorozborů nebo jejich použití jiným způsobem?
Asi bude důkladnější. Videorozbory s týmem už jsme měli nyní, ať už co se týče našeho herního projevu a zpětné vazby, v přípravě na soupeře jen nějaké dva tři detaily. Pozornost jsme ovšem z devadesáti devíti procent zaměřovali sami na sebe, na to, co chceme hrát my. Pokud informace o soupeři člověk má, tak je dobré je klukům říct, ať na to jsou připraveni. A nejsou potom na hřišti překvapení. V devatenáctce už funguje Instat, jsou z toho důkladnější videa, takže příprava na soupeře bude. Ale zase v takovém poměru, abychom se více soustředili na naši hru bez ohledu na to, co předvádí soupeř.

A soustředit se budete muset hodně, protože ta minulá sezona devatenáctky, která získala titul, se bude těžko překonávat.
Jediné, co zbývá, už jen vyhrát tu Ligu mistrů (směje se). Laťka je nasazená hodně vysoko. Jsem strašně rád, že se to povedlo. Je to obrovský úspěch, musíme si toho vážit, protože se to nestává každou sezonu. Devadesát devítky jsou nadstandardní ročník, s obrovskou kvalitou. Je jen potřeba jim k tomu pogratulovat. A my se díváme nahoru. Budeme chtít skončit co nejvýše. Nevím, jestli loni šla devatenáctka do soutěže s ambicí, že udělá titul. Ale každý chce být první. Je otázka, jak se bude dařit nám, jak se bude dařit soupeřům. Ale náš cíl a motivace bude skončit co nejvýše. Věřím tomu, že ten tým je kvalitní a určitě se bude pohybovat v horní půlce tabulky. Nebojím se toho, že by ta sezona neměla být úspěšná. Věřím tomu týmu.

Další pro vás neobvyklou zkušeností bude to, že v tomto týmu už je více reprezentantů, navíc tam bude i ta evropská pohárová soutěž.
Podobné jsme to měli už teď. Samozřejmě každý trenér chce mít vždycky co nejsilnější tým. Ale pro ty kluky je vrcholem, když jedou na reprezentaci, ta nominace. Oni to sledují, kdo tam je a proč tam není. Pro nás trenéry je pak úkol nestavět tým na jednom dvou hráčích, tak, jako když nám nyní odjeli na repre Nováček a Šíp. Prostě se ten tým musí naučit hrát i bez nich. Otvírá se příležitost pro další hráče z kádru. No, a když tam ještě budou ty evropské zápasy, ta to jsou možnosti pro další kluky. A je potom na nich, kdo se své šance chytne.

Pro vás osobně je starší dorost dalším krokem v kariéře. Pak už je kousek do mužů. Myslíte, že to bude mít pořád takový fofr?
Fofr to asi je. Ale já se nikam netlačím. Člověk si to musí projít postupně. Před čtyřmi lety jsem začal u žáků, jako hlavní trenér. A jsem rád, že si to pomalu prokousávám. Přes šestnáctku jako asistent, potom devatenáctka asistent, šestnáctka hlavní a teď devatenáctka hlavní. Jsem rád, že pomalými krůčky nějak stoupám nahoru. Nikam se netlačím, potřebuju dál získávat zkušenosti, abych se rozvíjel, abych se zlepšoval, abych přenesl ty věci, o kterých si myslím, že jsou dobré, potom na ten tým. Protože trenéra stejně dělají hráči. Trenér může mít super myšlenky, ale pokud je nepřenese dobře na hráče, ať už proto, že to nepochopí, nebo to prostě na hřišti nefunguje, tak pak se to stejně hodí na trenéra a je to jeho chyba. Určitě je to pro mě skvělé, ale nikam se netlačím.
SCM - další aktuality:

Týmy U18 a U16 změřily síly s JihlavouTýmy U18 a U16 změřily síly s Jihlavou
| 07.11.2021
Dorostenci U19 a U17 uzavřeli podzimní část sezóny v Hradci KrálovéDorostenci U19 a U17 uzavřeli podzimní část sezóny v Hradci Králové
| 30.10.2021
Týmy U19 a U17 doma jednoznačně přehrály ZlínTýmy U19 a U17 doma jednoznačně přehrály Zlín
| 23.10.2021
Tým U19 veze z Příbrami bod, sedmnáctka zvítězila čtyřmi brankamiTým U19 veze z Příbrami bod, sedmnáctka zvítězila čtyřmi brankami
| 18.10.2021
Osmnáctka vyhrála nad Zbrojovkou, šestnáctka proti Brnu bez boduOsmnáctka vyhrála nad Zbrojovkou, šestnáctka proti Brnu bez bodu
| 10.10.2021
Osmnáctka proti Zlínu bez bodu, šestnáctka přišla o výhru v závěruOsmnáctka proti Zlínu bez bodu, šestnáctka přišla o výhru v závěru
| 03.10.2021
Týmy U19 a U17 změřily síly s PardubicemiTýmy U19 a U17 změřily síly s Pardubicemi
| 02.10.2021
Osmnáctka i šestnáctka proti Frýdku vítěznéOsmnáctka i šestnáctka proti Frýdku vítězné
| 25.09.2021
Týmy U19 a U17 proti Slavii neuspělyTýmy U19 a U17 proti Slavii neuspěly
| 25.09.2021
Kategorie U10 pořádala turnaj v Kostelci na Hané Kategorie U10 pořádala turnaj v Kostelci na Hané
| 23.09.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná