Tipsport.cz

Aktuality

Trenér Jílek: V přípravě jsme splnili, co jsme si naplánovali

Trenér Jílek: V přípravě jsme splnili, co jsme si naplánovali

06.02.2019 / A tým

Na tradiční tiskové konferenci před začátkem jarní části FORTUNA:LIGY odpovídali na dotazy novinářů trenér A týmu Václav Jílek, sportovní manažer Ladislav Minář a kapitán Michal Vepřek. Největší pozornost směřovala na trenéra Hanáků.

Trenére, jak byste zhodnotil průběh zimní přípravy?

Příprava v tom pětitýdenním modelu proběhla podle našich představ. Splnili jsme to, co jsme si naplánovali. Prvotní je zdravotní hledisko. Většina hráčů odtrénovala víceméně celou přípravu bez větších problémů. V současné době je tedy kompletní mužstvo připraveno na páteční zápas a za to jsem rád. Jinak příprava měla nějaký vývoj. Myslím si, že až na jeden zápas v Trenčíně výsledkově nebyla špatná. Hráči se snažili plnit zadané úkoly, přece jenom v naší situaci jsme museli malinko pozměnit herní způsob. Konkrétně chceme být více přímočařejší. A za sportovní úsek musím říct, že se nám podařil příchod kvalitního stopera Víta Beneše, takže to je pozitivní.

Jak jste zatím spokojený s Vítem Benešem?

Zatím musím mluvit jen v superlativech, ale až samotná sezona ukáže více. Jednoznačně splňuje věci, které jsme si před příchodem stopera vytyčili. To znamená řízení obrany, sportovní kvalita a samozřejmě i charakter. Základní věci tedy naplňuje a já pevně věřím, že to ukáže i v mistrovských zápasech.

Co od jarní části sezony očekáváte?

Očekávám obrovskou bitvu ve spodních patrech tabulky. Každý bod a každé kolo bude svým způsobem jedna velká proměnná. Jsem si moc dobře vědom, že v prvních deseti kolech jsme získali málo bodů. Chceme navázat na druhou polovinu podzimu, obhájit body, které jsme tam získali a posunout se v tabulce výš. Z herního hlediska bychom měli mít větší defenzivní pevnost, méně inkasovat a také být více nebezpečnější.

Říkáte, že chcete být nebezpečnější. Nastal v tomhle už posun v přípravě?

Zásadní posun je v tom, že Kuba Yunis vstřelil pět branek. To přináší konkurenci do hrotové pozice. Na druhou stranu během pár týdnů nejde s hráčem udělat takový posun, kdy bude dávat branky ze všech situací. Chceme mít více střeleckých pokusů, hrát více do brány a pravděpodobnost, že z toho vstřelíme branku, se bude zvyšovat. Něco podobného jsme už naznačili v zápase s Jihlavou i v Turecku. Potřebujeme být náběhovější za obranu soupeře, aby naše hra byla více variabilnější  a zároveň nebyla tak čitelná.

Každý zápas je důležitý, ale přece jenom ten vstup do jara je klíčový. Co se dá očekávat od utkání s Jabloncem?

Jablonec měl výbornou přípravu. Některé hráče měl zraněné, někteří hráči odešli. Na druhou stranu si myslím, že kádr má kvalitní. Když se dívám na jména, která nahradila ta odchozí, tak tam nevidím výrazný kvalitativní rozdíl. Samozřejmě vnímám, že Michal Trávník, který je důležitý článek jejich hry, nebude moci s největší pravděpodobností nastoupit. Jablonec nebo třeba i Liberec jsou známí přesuny v kádrech, ale dokáží se adaptovat na vzniklou situaci. Na Atlantic Cupu v Portugalsku měli vynikající výsledky, takže nás čeká těžký soupeř. Jsem přesvědčen, že připraveni jsme dobře. Uvědomujeme si, že nejsme v komfortní situaci. Ale začátek jarní části ligy je pro nás důležitý.

V tomto kontextu jste se na soupeře připravovali více?

Připravujeme se na základě toho, jak se Jablonec prezentoval během podzimu. Myslím si, že trenér Rada nemá důvod výrazně měnit herní styl.

Vyprofiloval se Tomáš Zahradníček v pravého beka? Jak se vám na této pozici líbí?

Tomáše musím pochválit. Udělal velký posun už v závěru podzimu a na to poté navázal v přípravě. Beru ho jako alternaci na krajního obránce, ale stále ho vnímám primárně jako křídlo. U Tomáše je potřeba stále pracovat na defenzivní činnosti. Mluvil jsem s ním o tom, potvrdil mi, že pozice obránce mu vyhovuje. Kondičně patří mezi nejlépe připravené hráče v kádru.

Na křídle máte možnost vybírat hned z několika hráčů – Zahradníček, Pilař, Lalkovič.

Je to tak. Milan Lalkovič, myslím si, naplňuje tu pověst, které ho provázela, především ve sportovní výkonnosti, rychlosti a individuální kvalitě. Určitě má mužstvu co nabídnout. Vašek Pilař je z mého pohledu druhou posilou pro jaro, byť ne novou. Na podzim podal velmi kvalitní výkon, a i teď v přípravě například v zápase se Zagłębie Lubin nebo s Shonanem Bellmare prokázal, že jeho kvalita je nediskutovatelná. Pevně věřím, že bude zdravý a že týmu pomůže.

Naznačil jste, že Jakub Yunis šlape na paty Martinovi Nešporovi. Jak velká je možnost, že dostane větší šanci projevit se na hřišti?

U Kuby je progres viditelný, jsme si toho vědomi. Už během podzimu ukázal, že je pro ligu připravený. Tuto pozici teď v zimní přípravě obhájil, vstřelil několik branek. Na druhou stranu ho nechci přeceňovat. Je potřeba, aby hráč dále pracoval a nebyl uspokojen tím, že dal v přípravě pět gólů, což není Kubův případ, ale ta pokora je vždy potřeba. Máme dva hrotové útočníky, které budeme nasazovat podle aktuální výkonosti a podle našeho záměru. Každý z nich má určitou roli a myslím si, že jsou schopni ji plnit i vedle sebe. A tahle možnost mě těší.

Jakub Plšek po podzimu uznal, že jeho výkon nebyl ideální. Podařilo se i jeho „restartovat“?

Nároky na Kubu Plška máme určitě vyšší. Hráč jako on si musí výkonnost udržovat, a ne procházet takovými výkyvy. Já mu ale věřím. Podzim se mu sice nepovedl, například na jaře nebo i ve druholigových zápasech byl naopak výkonnostně nahoře. V přípravě se snažil pracovat, ale zatím ten gólový posun moc vidět není. Doufám, že si góly nechal na mistrovská utkání, protože potenciál být lídrem má.
A tým - další aktuality:

Informace pro fanoušky k utkání se SlaviíInformace pro fanoušky k utkání se Slavií
| 29.11.2021
Růsek: Do dalších zápasů se máme od čeho odpíchnoutRůsek: Do dalších zápasů se máme od čeho odpíchnout
| 27.11.2021
Věřil jsem, že dnes vyhrajeme, řekl Jílek Věřil jsem, že dnes vyhrajeme, řekl Jílek
| 27.11.2021
Sigma v Ďolíčku excelovala. Pardubice porazila vysoko 5:1Sigma v Ďolíčku excelovala. Pardubice porazila vysoko 5:1
| 27.11.2021
Na stadiony pouze s 1000 diváků. Zpřísněno dokládání bezinfekčnostiNa stadiony pouze s 1000 diváků. Zpřísněno dokládání bezinfekčnosti
| 26.11.2021
16. kolo: Sigma bude hrát s Pardubicemi16. kolo: Sigma bude hrát s Pardubicemi
| 26.11.2021
Sigma zdolala Dynamo na penalty a postoupila do čtvrtfinále MOL CupuSigma zdolala Dynamo na penalty a postoupila do čtvrtfinále MOL Cupu
| 23.11.2021
MOL Cup: Sigmu čeká zápas v Českých BudějovicíchMOL Cup: Sigmu čeká zápas v Českých Budějovicích
| 22.11.2021
Jílek: Absence hráčů nebyl důvod ztráty bodůJílek: Absence hráčů nebyl důvod ztráty bodů
| 20.11.2021
Vepřek: Bohužel jsme za stavu 2:0 přestali hrátVepřek: Bohužel jsme za stavu 2:0 přestali hrát
| 20.11.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná