Aktuality

Můj klub, moje město: Milan Zapletal

Můj klub, moje město: Milan Zapletal

09.06.2019 / Ostatní

Sigmu považuje za svou druhou rodinu a Andrův stadion za svůj druhý domov. Však ho také zná dokonale. Vědět vše o hanáckém fotbalovém svatostánku je totiž nezbytnou součástí jeho práce. Milan Zapletal, náš bezpečnostní a technický manažer.

Milane, kdy a jak začal tvůj příběh v Sigmě Olomouc?

Začal před hodně dlouhou dobou. Pro Sigmu pracuji už patnácti let. Když se nad tím ale zamýšlím, tak jsem s klubem spjatý delší dobu, protože jsem od třinácti let působil v oddíle skateboardu, který tehdy byl s ostatními sporty součástí klubu. Členem klubu jsem tedy skoro třicet let. Před patnácti lety mě oslovil pan Gajda, jestli bych zde nechtěl pracovat. V tu dobu jsem byl zaměstnancem Telecomu, kde jsem zrovna dával výpověď, protože jsem necítil, že mě tato práce ještě po devíti letech naplňuje. K tomu jsem dělal vyhazovače na diskotékách a osobního strážce jednomu podnikateli. Chtěl jsem se někam posunout a zároveň jsem tím mohl pomoci svému staršímu kolegovi, který měl výhledově odejít do důchodu. Bral jsem to jako výzvu. Navíc mi pár starších a zkušenějších kamarádů doporučilo, ať neváhám a jdu to do Sigmy zkusit.

Když jsem tehdy nastoupil, nejvíce jsem spolupracoval s Tondou Hořínkem. Tonda byl funkcionář, který měl na starosti majetkové věci, staral se o sportovní oddíly a byl také ekonom. Postupně mi začal předávat své agendy. Do toho jsem od dalšího kolegy v důchodovém věku přebral správu energií, takže agendy mi postupně přibývaly. Přirozeně jsem se zapojil i do fungování pořadatelské služby. Začal jsem tím, že jsem měl na starosti sektory hostů a některé sektory domácích, které jsem převzal od Oldy Ohnuta. Postupem času jsem převzal celý stadion a stal jsem se hlavním pořadatelem. V roce 2008 byla zřízena pozice bezpečnostního manažera, takže jsem zastal i tuto funkci. Jsou s ní spojené také provozní věci kolem stadionu. Když je zápas, starám se o bezpečnost a o organizaci. Během všedních dnů se starám o spoustu jiných technických věcí. V tomhle ohledu spolupracuji hodně s Honzou Chladilem a s jeho venkovním úsekem. Společně máme rozdělené kompetence, pomáháme si a vzájemně se zastupujeme.

Zkus nám prosím popsat tvůj zápasový den.

Můj zápasový den začíná hned od rána, ovšem příprava na něj začíná už čtrnáct dnů před výkopem. Celý zápasový režim začíná schůzkou s Policií ČR a s ostatními bezpečnostními složkami. Vyhodnocujeme, jak moc je nadcházející zápas rizikový z pohledu bezpečnosti. Komunikuji se zástupci hostujícího klubu. Zejména mě zajímá počet a způsob příjezdu hostujících fanoušků. Tohle se odehrává nejpozději týden před daným utkáním. Poté zajišťuji lidi pro pořadatelskou službu. V den utkání přijdu brzy ráno, abych si vše v klidu připravil, hlavně spoustu technických věcí, například čtečky vstupenek a všechny komunikační prostředky. Každý zápas má svá specifika, takže si musím sepsat úkoly pro jednotlivé lidi a potom je delegovat. Také v den zápasu obcházím celý stadion, abych věděl, že vše funguje.

Tvá práce vyžaduje velkou míru zodpovědnosti, protože zodpovídáš za bezpečnost našich fanoušků.

Někdy to není lehké. Na mém psychickém zdraví mi to někdy nepřidává (směje se). Ne, teď vážně. Pomáhají mi kolegové, na které se můžu spolehnout a kteří mě nikdy nenechají ve štychu. Za ty roky už jsem nasbíral docela dost zkušeností. Pomáhají mi získat určitý nadhled. Také se můžu opřít o výbornou spolupráci s místní policií, díky které se nám daří zvládnout i vysoce riziková utkání. Doufám, že dobře zvládneme i další nejbližší zápasy.

Máš dvě děti. Tvůj syn dokonce hraje za Sigmu.

Rodina je pro mě nejdůležitější a snažím se s ní trávit pokud možno co nejvíce volného času. Syn v září začal hrát za naši přípravku, moc ho to baví a zajímá ho vše okolo fotbalu. Držím mu pěsti, aby mu fotbal šel a měl z něho radost. Chodí se mnou i boxovat a moc mu to jde. Budu ho maximálně podporovat v jakémkoliv sportu.

Andrův stadion znáš jako vlastní boty. Je to tvé nejoblíbenější místo v Olomouci?

Určitě. Je to můj druhý domov.

Co pro tebe Sigma Olomouc znamená?

Teď už ji beru jako svou druhou rodinu.

Jaké jsou tvé pracovní vize do budoucna?

Vize určitě mám. Každý má rezervy a stále je co zlepšovat a posouvat dál. Bohužel hodně věcí je omezeno finančními prostředky. Co se týká pořadatelské služby, vím, co zlepšovat. Podílel jsem se na mnoha utkáních v zahraničí a viděl jsem, jak by vše mělo vypadat. Bohužel u nás pracujeme v trošku jiných podmínkách a dle mého názoru v nedostatečné legislativě. Uvidíme, co nám budoucnost přinese.
Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná