Tipsport.cz

Aktuality

Kouč týmu U14 Čech: V Nizozemsku jsme Sigmě vybudovali jméno

Kouč týmu U14 Čech: V Nizozemsku jsme Sigmě vybudovali jméno

24.04.2019 / Sportovní třídy

Výjezdy do zahraničí patří ke tradičním zpestřením soustředění našich fotbalistů. Nebylo tomu jinak ani u týmů SK Sigma U14 a U13, které letos vyrazily do Nizozemska. Tam se utkaly se soupeři zajímavých jmen. Kromě SC Heerenven, Vitesse Arnhem a ADO den Haag změřily síly také se slavným Ajaxem Amsterdam! Ve volném čase pak byla pro naše žáky naplánována například návštěva prvoligového utkání Vitesse Arnhem – AZ Alkmaar nebo prohlídka stadionu Signal Iduna Park v německém Dortmundu, který si prohlédli již při cestě směrem do země tulipánů. Pestrý program pro mladé Sigmáky přichystali trenéři Ondřej Kalina a David Čech. Jak vypadaly přípravy na soustředění v zahraničí a co vše fotbalisté Sigmy v Holandsku zažili? O tom si s námi popovídal kouč týmu do čtrnácti let David Čech.

Davide, kdy u vás vůbec vznikla myšlenka vyjet na soustředění do zahraničí?

Myšlenka vznikla v sezóně 2013/2014, když Tomáš Kalas odešel z Chelsea na hostování do Arnhemu. Tomáš byl v té době v kontaktu s trenérem naší čtrnáctky Romanem Maňkou. A tehdy se domluvili, že zkusí zorganizovat zahraniční výjezd právě za Tomášem. Tenkrát s námi jela také tehdejší třináctka, tedy ročník 2000, který je teď v devatenáctce Sigmy. Tomáš nám pomohl domluvit utkání s Arnhemem, Nijmegenem a PSV Eindhoven. Pomohl nám také s ubytováním a byl takovým naším průvodcem. Byli jsme se podívat i na ligovém utkání v Arnhemu a prohlédli jsme si stadion. Tam jsme navázali první kontakty s trenéry mládežnické akademie Vitesse. Od té doby jsme v kontaktu. Hned následující rok, už bez Tomášovy pomoci, protože ten už v Arnhemu nepůsobil, se mi podařilo kontakt obnovit. Dlouhou dobu jsem si dopisoval s mládežnickým šéftrenérem Vitesse, který teď dělá sportovního ředitele Heerenvenu, a ten mi dal kontakty na šéftrenéry dalších klubů, které hrály nizozemskou první ligu. Byl vlastně takovou osobou, na kterou jsem se mohl odkázat.

Dá se tedy říct, že Sigma jezdí na soustředění do Nizozemska na základě vybudovaných vazeb i díky našemu odchovanci, který se prosadil v zahraničí?

Určitě se to takhle říct dá. Byli jsme tam letos počtvrté a lidé už nás tam vnímají lépe, protože jsme se konfrontovali se spoustou týmů a Sigma už tam má nějaké jméno. Dneska, když zavolám komukoliv z jejich mládežnických trenérů, tak nemáme problém cokoliv domluvit. Jsou ochotní si kvůli nám i přehodit utkání, snaží se nám vyjít vstříc a jsou rádi, že si s námi mohou zahrát. Ve všech věkových kategoriích, se kterými jsme v Nizozemsku byli, jsme předváděli dobrý fotbal, rychlý, důrazný. Když jsme tam například hráli s ročníkem 2003, který pak vyhrál mistra české ligy, tak jsme porazili Vitesse Arnhem a s PSV Eindhoven jsme vyhráli dokonce 6:1. Udělali jsme si tedy velmi dobré jméno. I ročník 2000 tehdy všechna utkání zvládl, herně i výsledkově. Od té doby nás tamější kluby vnímají velmi dobře a dneska dostáváme spoustu nabídek na zahraniční turnaje, kde nás hodlají i finančně podpořit. Nizozemsko je ale docela daleko, takže se tam nedá jezdit vícekrát ročně. Nabídky jsou to ale pěkné. Myslím si, že do budoucna je tam velký potenciál navázat spolupráci i v jiných kategoriích než v žákovských.

Jaký jste si letos stanovili cíl před zahájením soustředění? V jakých aspektech jste se chtěli konfrontovat se zahraniční konkurencí?

Pro nás bylo Nizozemsko vrcholem jarní části sezony. Čekají nás další zajímavé turnaje, máme i dobře rozehranou soutěž. Nicméně ta konfrontace se špičkovými holandskými týmy pro nás byla jednoznačnou výzvou. Chtěli jsme se prezentovat důraznou, agresivní, přímočarou hrou, chtěli jsme se soupeřům vyrovnat ve všech aspektech, ať už v dovednostech nebo individuální i týmové taktice. Myslím si, že se nám to povedlo. V některých prvcích jsme byli i lepší, například v důrazu nebo řešení v obranné fázi, v přechodu do rychlého útoku, řešení situace jeden na jednoho. V těchto ohledech jsme se jim dokázali vyrovnat.

Holandskou fotbalovou školu ale musím vyzdvihnout za její obrovskou individuální kvalitu v herních činnostech. Hráči mají dovednosti nastavené tak, že už jsou pro ně automatické, nemusí nad nimi přemýšlet. My se například pořád zabýváme technikou, oni už ji ale mají naučenou od toho mladšího věku.

Zahraniční výjezdy často nebývají jen o fotbale. Dbáte na to, aby hráči měli i nějaké kulturní vyžití? Aby poznali dané místo i z jiného hlediska než fotbalového?

Určitě ano, vždycky se snažíme klukům ukázat i něco navíc z těch míst, kam jezdíme. Pokud máme čas, tak jsme rádi, když kluky můžeme vzít do historických center. Letos jsme mimo jiné navštívili i stadion v Dortmundu, který má svou historii. Kluci byli překvapeni, jak starý je to stadion a jak stroze vybavené zázemí tam hráči mají. Průvodkyně nám vykládala, že hráčům Dortmundu staré šatny nevadí, že proč by měli být v nějakém komfortu, že přece nejsou něco víc než lidé, kteří sedí nad nimi na ochozech. Myslím si, že tohle naši kluci vnímali a uvědomili si, že to není jen o těch komfortních věcech, ale hlavně o výkonu a o tom být nohama na zemi.

Navštívili jsme také centrum Arnhemu, kde jsme klukům chtěli ukázat arnhemský most a celé historické centrum, kde probíhala jedna z důležitých bitev II. světové války. Některá místa tam opravdu v sobě nesou nádech těch bojů, a to některé kluky také velmi zaujalo. A doufám, že si z toho zážitku vezmou něco i do dějepisu. Arnhem je opravdu krásné město. 

Pak jsme také poznali město Haag, kde jsme měli o něco více času. Viděli jsme, kde sídlí nizozemská královská rodina. Je to vlastně takové moderní přímořské letovisko, kde při dobré viditelnosti je možné dohlédnout až na anglický břeh. V rychlosti jsme pak ještě navštívil Palác míru, kde sídlí mezinárodní soudní dvůr.

Kromě Arnhemu, Heerenvenu a Haagu jste hráli také s věhlasným Ajaxem Amsterdam. Jak bys zhodnotil tohle utkání? A jak bys popsal jejich zázemí, jejich tréninkové centrum a tak dále?

Arnhem, Heerenven i Haag mají zázemí, které si dokážu představit i u nás v českých podmínkách. Akademie je zařízená tak, aby tam kluci měli vše, co potřebují, ale není to žádný nadstandard. Myslím si, že i v českých klubech bychom se tomu mohli přiblížit. I v Sigmě v Řepčíně, kde si myslím, že máme opravdu velký potenciál v tomto ohledu.

Ajax je úplně jiný svět. To byl pro kluky neskutečný zážitek. Jejich akademie je rozsáhlý komplex, kde mají všechny druhy hřišť, nejen pro fotbal, ale i pro další aktivity, které pomáhají ve všeobecném pohybovém rozvoji. Ta hřiště mají nejrůznější povrchy, mají tam také klasické hřiště v nafukovací hale, kde jsme hráli i my, jelikož nás v ten den potkalo ne příliš příznivé počasí. Navíc, o každý tým, bez ohledu na věk, se tam staralo sedm nebo osm lidí. Každý tým má svého doktora, fyzioterapeuta, vedoucího družstva a tři až čtyři trenéry plus vlastního videotechnika, který dělá rozbory utkání. Mají opravdu obrovský nadstandard. Nesrovnatelné možnosti mají také při výběru hráčů. Kluby z holandské ligy jim vozí jejich nejlepší hráče přímo do tréninkových kempů a jsou rádi, že ty hráče mohou Ajaxu nabídnout.

Co se týká samotného utkání s Ajaxem, tam proti nám nastoupili hráči, kterým bych tipoval třeba 12, ale i 16 let. Všichni byli dobře pohybově i technicky vybavení, sebevědomí, s důrazem na herní odvahu, dokázali předvídat situace, byli obratní, rychlí a bylo zkrátka vidět, že jsou to velmi nadaní hráči.

Při zpáteční cestě z Nizozemska jste ještě stačili odehrát utkání na půdě Sparty a Slavie. Bylo to vašim záměrem, aby kluci mohli rovnou přenést získané zkušenosti ze zahraničí i do zápasů s českými týmy?

Záměr to určitě byl, ale zároveň jsme chtěli z minima „vytřískat“ maximum. Chtěli jsme využít všechny možnosti pro to změřit síly se špičkou v zahraničí i u nás. Sám jsem byl zvědav, jak se s pražskými kluby popereme, přeci jen kluci měli za sebou několik utkání v šesti dnech a také náročné cestování. Ale byl jsem příjemně překvapen, jak kluci zvládli do zápasu přenést vše, co se v Nizozemsku naučili. Některé věci totiž můžeme trénovat stokrát, ale až díky praxi kluci uvěří, že skutečně fungují. Do utkání se pražskými S pak šli s odhlodáním, sebevědomím, přenesli si důraz v osobních soubojích a rychlost hry, se kterou se třeba v našich soutěžích nesetkají tak často. Nehleděli na to, že hrají s velkým jménem jako je Sparta nebo Slavia a troufnu si tvrdit, že padesát minut jsme na hřišti byli lepší a soupeře přehrávali ve všech aspektech. Dali jsme krásné góly, spoustu šancí jsme ještě neproměnili. Posledních dvacet minut nám samozřejmě docházely síly a Spartě se podařilo snížit. Ale zápas se nám pak podařilo dobře dohrát tím, že jsme podrželi míč na kopačkách a zaslouženě jsme vyhráli.

Výsledky z herního soustředění v Nizozemsku

SC Heerenven U14 – SK Sigma Olomouc U14 5:0 (3:0) 
SC Heerenven U13 – SK Sigma Olomouc U13 3:3 (2:0)

Ajax Amsterdam U14 – SK Sigma Olomouc U14 3:1 (1:1)

Vitesse Arnhem U14 – SK Sigma Olomouc U14 1:2 (1:0)
Vitesse Arnhem U13 – SK Sigma Olomouc U13 0:1 (0:1)

ADO Den Haag U14 – SK Sigma Olomouc U14 6:1 (5:0)
ADO Den Haag U13 – SK Sigma Olomouc U13 6:1 (4:1)

 


1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg

Sportovní třídy - další aktuality:

Přehled výsledků žákovských týmů SigmyPřehled výsledků žákovských týmů Sigmy
| 06.09.2021
Výsledky utkání žákovských kategorií SigmyVýsledky utkání žákovských kategorií Sigmy
| 30.08.2021
Starší a mladší žáci odehráli další ligové koloStarší a mladší žáci odehráli další ligové kolo
| 22.08.2021
Tým U18 se připravuje na start sezónyTým U18 se připravuje na start sezóny
| 15.07.2021
Letní přípravu dnes začal mladší dorost do 16 letLetní přípravu dnes začal mladší dorost do 16 let
| 14.07.2021
Další vysoká výhra v přípravě pro tým U17Další vysoká výhra v přípravě pro tým U17
| 14.07.2021
Mladší a starší dorostenci se v přátelském utkání utkali se ZlínemMladší a starší dorostenci se v přátelském utkání utkali se Zlínem
| 10.07.2021
Na začátku přípravy je také U17Na začátku přípravy je také U17
| 06.07.2021
Poslední přátelská utkání odehrály týmy U19 a U17Poslední přátelská utkání odehrály týmy U19 a U17
| 16.06.2021
Trenéři mládeže ukázali modrá srdce. Svěřencům zvelebili šatnuTrenéři mládeže ukázali modrá srdce. Svěřencům zvelebili šatnu
| 06.06.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná