Tipsport.cz

Aktuality

Trenér Látal: Na Slavii jedeme s odhodláním

Trenér Látal: Na Slavii jedeme s odhodláním

25.07.2019 / A tým

V posledním ligovém utkání zvítězil A-tým SK Sigma Olomouc nad FC Fastav Zlín a připsal si první body v nové sezóně. Ve třetím kole FORTUNA:LIGY čeká svěřence trenéra Radoslava Látala duel s pražskou Slavií.

Trenére, při svém příchodu do Sigmy Olomouc jste avizoval změnu herního stylu a důraz na lepší kondici. Jak se vám tohle zatím daří?
Na tom všem zatím pracujeme. Letní přípava byla velmi krátká, přípravných zápasů také nebylo moc. S mužstvem na těchto dvou faktorech pracujeme každý den, ale bude to ještě chvíli trvat, než kluky dostaneme tam, kam chceme. Myslím ale, že kluci pochopili, co po nich chceme a zatím pracují poctivě a bez problémů.

Na co v kabině kladete největší důraz?
Pro mě vždy byla priorita, aby se v kabině táhlo za jeden provaz. Za dob mé hráčské kariéry v Schalke jsme měli výbornou partu, se kterou jsme to dotáhli až k vítězství v Poháru UEFA. Takže dobrá atmosféra v šatně je pro mě prvořadá. Zakládám si také na kondici, aby mužstvo bylo stoprocentně připravené. Vím sám ze zkušenosti, že když jsem na zápas nebyl připravený a nefungovaly mi nohy, tak to zkrátka nebylo ono.

Proti Zlínu jste do základní sestavy za vykartovaného Jakuba Yunise postavil Martina Nešpora, který následně rozhodl utkání. Jak hodnotíte jeho výkon?
Martin vštřelil vítězný gól, dostával se do mnoha šancí, branek mohl dát víc. Já ho znám z Polska, kde odváděl dobrou práci. Vstřelil tam jedenáct branek, nabral vynikající kondici. Mluvili jsme spolu o jeho nynějším výkonu, o tom, kde je problém a proč teď trošku stagnuje. Myslím si, že útočník vždy potřebuje důvěru trenéra. Martin se do toho určitě zase brzy dostane. Je to hodně o sebedůvěře, ale myslím si, že ten gól proti Zlínu mu hodně pomohl. Nikde navíc není psáno, že nemůžeme hrát na dva útočníky. Kuba i Martin jsou velmi pracovití, s oběma počítám do ligových bojů. Teď nám navíc přišel Tandir, který se zapojuje jako třetí útočník, takže konkurence se zvýšila. 

Po utkání se Zlínem jste chválil výkon branáře Michala Reichla, který v utkání vychytal nulu.
Před zápasem s Plzní jsme diskutovali o tom, kdo nastoupí do brány, protože všichni tři naši brankáři jsou vyrovnaní. Nakonec jsme se rozhodli pro Michala, který je přeci jen o něco více zkušený než Aleš Mandous. A udělali jsme dobře, protože i zápas se Zlínem odchytal velmi kvalitně. Jsme rádi, že se do brány dostal, že se chytil a teď už to bude jen o něm. Momentálně podává velmi dobré výkony.

V neděli Sigmu čeká duel se Slavií. Připravujete se na utkání důrazněji?
Nemyslím si, že se připravujeme důrazněji. Samozřejmě víme, že v dalších dvou kolech nás čekají těžká utkání. Ale vítězství se Zlínem a tři body pro nás byly důležité z hlediska psychiky a sebedůvěry mužstva. Myslím si, že v Plzni jsme nepodali špatný výkon, ale prohráli jsme vlastními hloupými chybami. V utkání se Zlínem jsme věděli, že gól mohl padnout dříve a byli jsme trošku pod stresem. Teď jsme o něco klidnější. Na Slavii nejedeme se strachem, ale s odhodláním podat co nejlepší výkon.

Ke Slavii jako k soupeři máte určitě respekt. V posledních dvou kolech hráli velmi dobře, i když ve Zlíně mohli i prohrát.
Respekt máme, víme, že je to kvalitní mužstvo. Kádr má široký, na lavičce sedí spousta hráčů, kteří by se uplatnili v každém mužstvu. My se ale musíme soustředit hlavně na náš výkon. Musíme se vyvarovat chyb, které jsme udělali například v Plzni a hodně se koncentrovat. Pohlídat si musíme především standardní situace, které má Slavia výborné. Navíc to pro ně bude první domácí utkání, určitě přijde spousta lidí, atmosféra bude výborná, i tohle bude hrát roli. Mužstvo se ale snažíme připravit tak, abychom podali stoprocentní výkon.

Slavii odešli dva kvalitní stopeři. Myslíte si, že se tím jejich hra změní?
To si nemyslím. Ti noví stopeři se určitě do kádru Slavie nedostali jen tak, ale proto, že podávají dobré výkony. Slavia si je vybrala právem. Berme to tak, jakoby do sestavy zapadli. Odehráli teď dvě utkání venku a mají plus šest bodů, takže bych neřekl, že by se jejich hra změnila.

Sešívaní měli v loňském ročníku jednu přednost, a to fyzickou kondici. I Sigma na tomto aspektu pracovala. Obavy by v tomto ohledu tedy neměly být.
Ano, Slavia hrála rychlý nátlakový fotbal, agresivní, dynamický. Do presinku nechodila takzvaně na půl plynu. V tomto se mi hodně líbila. My jsme na tomto také pracovali a stále pracujeme.

Myslíte, že Zlín v utkání se Slavií ukázal recept jak uspět?
Je rozdíl hrát ve Zlíně a na Slavii. My jsme se na utkání byli podívat, nějaké poznatky jsme si vzali. Ale budeme se soustředit jen na náš výkon a připravovat se tak, abychom je potrápili.

Mezi vámi a hráči údajně proběhla sázka. Můžete nám říct, o co šlo?
Ano, nebylo to sice s mužstvem, ale kluci už o tom určitě ví. Vsadili jsme se s maséry, že pokud uhrajeme se Zlínem a Slavií šest bodů, tak další utkání v Liberci odkoučuji v sandálech a s froté ponožkami. Polovinu už jsme splnili a teď uvidíme, co na Slavii. Ušil jsem si na sebe bič, ale sázky se musí plnit. Kluci se rádi sází i v rámci tréninků. Rádi by trenéra viděli, jak sázku prohraje, aby se mu mohli zasmát (směje se).

V létě Sigmu posílíl další hráč, obránce Milan Kerbr. Bude v neděli připraven zasáhnout do hry?
Milan byl po operaci zad a čtyři nebo pět měsíců odpočíval. Věděli jsme, že jeho zapracování do týmů bude chtít čas. V týdnu nicméně odehrál sedmdesát minut za B-tým, kdy hrál opravdu dobře, takže v nejbližší době si myslím, že by se mohl ukázat na ligové scéně. Nechceme ale nic uspěchat. Chceme, aby byl stoprocentně připravený tak, aby mohl podávat vynikající výkony jako před jeho odchodem z české ligy do zahraničí.

Jaká je vize týmu do následujících kol?
Samozřejmě stanovený cíl máme. Chceme se pohybovat ve střední části tabulky. Určitě nechceme znovu zažít situaci z minulého roku, kdy se Sigma "odlepovala" ode dna tabulky. Chceme "pošilhávat" po první šestce, ale vše se bude odvíjet od toho, jak bude mužstvo fungovat. Los teď sice máme těžký, ale sezóna je dlouhá a body se sčítají až na konci.        
 
A tým - další aktuality:

Růsek: Do dalších zápasů se máme od čeho odpíchnoutRůsek: Do dalších zápasů se máme od čeho odpíchnout
| 27.11.2021
Věřil jsem, že dnes vyhrajeme, řekl Jílek Věřil jsem, že dnes vyhrajeme, řekl Jílek
| 27.11.2021
Sigma v Ďolíčku excelovala. Pardubice porazila vysoko 5:1Sigma v Ďolíčku excelovala. Pardubice porazila vysoko 5:1
| 27.11.2021
Na stadiony pouze s 1000 diváků. Zpřísněno dokládání bezinfekčnostiNa stadiony pouze s 1000 diváků. Zpřísněno dokládání bezinfekčnosti
| 26.11.2021
16. kolo: Sigma bude hrát s Pardubicemi16. kolo: Sigma bude hrát s Pardubicemi
| 26.11.2021
Sigma zdolala Dynamo na penalty a postoupila do čtvrtfinále MOL CupuSigma zdolala Dynamo na penalty a postoupila do čtvrtfinále MOL Cupu
| 23.11.2021
MOL Cup: Sigmu čeká zápas v Českých BudějovicíchMOL Cup: Sigmu čeká zápas v Českých Budějovicích
| 22.11.2021
Jílek: Absence hráčů nebyl důvod ztráty bodůJílek: Absence hráčů nebyl důvod ztráty bodů
| 20.11.2021
Vepřek: Bohužel jsme za stavu 2:0 přestali hrátVepřek: Bohužel jsme za stavu 2:0 přestali hrát
| 20.11.2021
Sigma ztratila dvoubrankové vedení a s Hradcem jen remizovalaSigma ztratila dvoubrankové vedení a s Hradcem jen remizovala
| 20.11.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná