Tipsport.cz

Aktuality

Zifčák a Zmrzlý: Dát gól za Sigmu v lize? Splněný sen

Zifčák a Zmrzlý: Dát gól za Sigmu v lize? Splněný sen

02.10.2020 / A tým

Pavel Zifčák a Ondřej Zmrzlý udělali první fotbalové krůčky v Sigmě Olomouc. V minulých týdnech udělali i první krůčky na ligové scéně. Oba si totiž připsali první ligové branky. „Totální euforie. Snad se to nedá ani popsat,“ říkají oba odchovanci, kteří také vyprávějí o dlouhé cestě klubovou akademií a složitém přechodu do dospělého fotbalu.

Oba jste prošli klubovou akademií. Byla to dlouhá cesta a teď jste konečně pevnou součástí kádru A-týmu. Jaké to je?

Pavel: Je to krásný pocit. Když jsme sem přišli jako malí kluci, měli jsme sen zahrát si na Andrově stadionu za první tým. Teď se nám to splnilo.

Ondřej: Přesně, jak říká Zifi. Vzpomínám si, jak jsme vzhlíželi k hráčům áčka a říkali si, že chceme být jako oni. Jsem strašně rád, že jsme se do áčka probojovali.

Když si promítnete celou tu cestu, co na ní bylo nejtěžší?

Ondřej: Přechod do mužů byl hodně těžký. Dorost byl také složité období. Puberta, střední škola a nároky od rodičů zvládnout školu. Pamatuji si, že jsem byl čtyřikrát na přípravě s áčkem a dozvěděl jsem se, že zatím to ještě na áčko není. Zkoušel jsem to i v druhé lize, tam mi také řekli ne. Musel jsem trpělivě pracovat a „zabejčit se“. Také je důležité mít štěstí. Tehdy odešel Lukáš Kalvach, který hrál na mém postu, a Lukáš Greššák přišel až v průběhu přípravy. Mezitím jsem se v kádru zabydlel. Kdyby Kalvi neodešel, šel bych třeba někam na hostování.

Pavel: Probít se dorostem, protože tam probíhala ta největší selekce hráčů. Kluci, se kterými jsme hráli od přípravek, z velké části skončili v dorosteneckých kategoriích. Zbylo nás pár. Začali chodit noví kluci. Projít dorostem beru jako zlomové. A potom bylo těžké dostat se do áčka. Ondra se tam dostal, ale já jsem si musel pomoct hostováním.

Sigma dlouhodobě staví na hráčích z akademie. Motivovala vás tato vidina?

Pavel: Už když jsme chodili do sportovních tříd na ZŠ Heyrovského, nám kladli na srdce, že Sigma dává šanci odchovancům. Trenéři Tököly nebo Kalina nám říkali, že kluci, kteří se prosadili do áčka a poté i v zahraničí, byli na tom stejně jako my. Zároveň jsme věděli, že se tam nedostanou všichni z ročníku, ale šanci jsme cítili.

Ondřej: Šanci měl prakticky každý. Šlo o to, jak tu šanci uchopil. Nám se to povedlo asi lépe než ostatním.

Ročník 1999 byl velmi úspěšný…

Pavel: Náš ročník byl fakt dobrý. Jako parta jsme byli na jedné vlně, dařilo se nám i na hřišti. Pak už to jde jedno s druhým.

Ondřej: Další kluci z ročníku už také hrají chlapský fotbal ve druhé lize. Všichni tihle kluci mají kvalitu, potřebují si, stejně jako my, zvyknout na dospělý fotbal. Když se jim to povede, věřím, že do dvou let budou hrát za áčko další hráči z tohoto ročníku.

1999 jako 1993?

Pavel: To by bylo super.

Ondřej: Přesně tak.

Na kontě už máte první ligové góly. Co jste prožívali, když míč zapadl do sítě?

Pavel: V první chvíli jsme ani nevěřil, že balon doskáče do brány. Byla to taková šmudla. Ale jinak je to nádherný pocit, když člověk může běžet za fanoušky, pak přiběhnou spoluhráči... Skoro se to ani nedá popsat. V zápase o tom člověk ani moc nemůže přemýšlet, protože se musíš soustředit na zápas. Já jsem to měl v uvozovkách lepší než Ondra, protože jsme vedli o dva góly. Po zápase potom přijdou úžasné pocity, gratulace od kluků, od rodiny.

Ondřej: Totální extáze, totální euforie. Nevěděl jsem, kam mám běžet. Nejprve jsem se chtěl sklouznout po kolenou, pak jsem změnil směr k fanouškům. Bylo super, že nás přijelo podpořit aspoň tolik fanoušků, kolik mohlo. Gól mě neskutečně nabudil, byl jsem pak schopný na tom hřišti umřít. (směje se)

Zife, při oslavě jsi ještě ukázal na znak klubu. Vyjadřuje to tvůj vztah ke klubu?

Pavel: Určitě. Celá naše rodina fandí Sigmě. Chodil jsem se dívat na zápasy jako malý kluk s tátou a dědou. V Sigmě jsem od přípravek, takže je to pro mě srdcová záležitost. V té chvíli jsem si to ani neuvědomoval.

Udělal jsi to přirozeně.

Pavel: Ano.

Ondro, ty už jsi v Sigmě také od přípravek, že?

Ondřej: Jsem tady úplně od fotbalových začátků. Dát gól v lize za klub, ve kterém jsi celý život, je prostě sen.

Pavel: Z nás dvou jsi tady byl dokonce dřív.

Ondřej: Myslím, že jo.

Jaké byly ohlasy po utkáních? Určitě vám gratulovala spousta kamarádů.

Pavel: Přišlo mi mnoho gratulací. Kluci od nás z Bystřice mi hned psali, že jim musím dát něco do kasy. Táta mi říkal, že to šel s kamarády oslavit a musel je pozvat. Když si vzpomene nejen rodina, ale i kamarádi, je to moc fajn.

Ondřej: Volali mi nadšení rodiče. Psalo mi hodně kamarádů a bývalých spoluhráčů. Po zápase mi volala přítelkyně a byla úplně šťastná. Prožívá to se mnou. Je to největší podpora, jakou můžu mít.  

K fotbalu vás přivedli tátové?

Oba: Ano.

Co vám řekli oni?

Pavel: Táta mi říkal, že se mu splnil sen. Když mě poprvé vedl do Sigmy, říkal, že si nikdy nemyslel, že vyhrajeme mládežnické tituly, a že dám první ligový gól. Také mi řekl, že je na mě pyšný, a to pro mě strašně moc znamená.

Ondřej: Táta byl ohromně šťastný. Po zápase mi hned volal. Ten moment je doopravdy speciální, těžko se popisuje. Vzpomněl jsem si, jak jsem byl malý, a táta mě učil kopat do balonu. Promítl jsem si celou tu cestu, kterou se mnou musel ujít. Celé mi to proběhlo před očima.

Pavel: Tátové to prožívají s námi. Na druhou stranu, když jsme hráli špatně a prohráli, tak jsme se báli sednout do auta. Táta byl schopný se se mnou dva dny nebavit. (směje se)

Ondřej: Aji týden, než jsme vyhráli další zápas. (směje se)

Pavel: Všechny průšvihy, nezdary a zranění prožívali s námi a nejen oni, také mámy a celé rodiny. Věřím, že když jsme ty góly vstřelili, bylo to pro ně, jako by je dali sami. (směje se)

Ondřej: O tom jsem přesvědčený. (směje se)

Skvělé, že vás rodiny takhle podporují. Vyrovnali jsme klubový rekord ze sezóny 1992/1993 v zisku bodů po úvodních pěti kolech. Tehdy jste ještě nebyli ani na světě.

Pavel: To nebyli. (směje se) Lepší start jsme si nemohli přát.

Ondřej: Úspěšný start do sezóny musíme dál potvrzovat. Když se podíváme na tým ze sezóny 1992/1993, jací v něm byli skvělí fotbalisté, je parádní, že se nám něco takového povedlo. Zároveň je to závazek k tomu pokračovat v tom dál.

V mládežnických kategoriích a juniorce jste byli lídry týmu. Přece jenom v A-týmu je vaše současná role zatím jiná. Jak k tomu přistupujete?

Pavel: Je to přirozené. Když přijdu do kabiny a jsou tam takoví hráči jako Roman Hubník nebo Martin Nešpor, tak k nim mám respekt. Nemůžu jako mladý hráč přijít do kabiny a myslet si, že teď to tady povedu já. To prostě nejde. Navíc starší kluci v čele s Romanem se nám na hřišti snaží pomoct. Jako útočníkovi mi Roman radí, co by pro něho jako obránce bylo nepříjemné. Když budeme delší čas v kádru, věřím, že naše pozice se bude vyvíjet.

Ondřej: Jak říká Zif. Tihle hráči mají přes sto zápasů v lize, Hubňa má i reprezentační starty. Úcta a respekt jsou na místě. Rádi přijmeme radu od Housiho, Nešpiho, kohokoliv. Fotbalově jsou zkušení a vyspělí. Můžou nám jenom pomoct.

Pavel: Není tady nikdo, kdo by po nás chtěl šlapat. Když zařvou, má to důvod, a pořád to není nic ve smyslu, že by nás chtěl někdo shodit. Vysvětlí nám to důrazně tak, jak to má být. Takhle to bylo i ve Zlíně a pomohlo nám to k vítězství, že Ondro?

Ondřej: Už na hřišti mi Hubňa říkal, že má málo nabídky a měli bychom to více rozpohybovat náběhy. V kabině jsme si to řekli ještě jednou. Vzal jsem si to k srdci a povedlo se to.


dsc01713.jpg
dsc01724.jpg
dsc01739.jpg
dsc01752.jpg
1sh-8465.jpg
1sh-8655.jpg
1sh-8786.jpg
1sh-8841.jpg

A tým - další aktuality:

Tři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec OlomouckaTři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec Olomoucka
| 27.02.2021
Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!
| 26.02.2021
Levý obránce nebo střední záložník? Hlavně chci hrát, říká ZmrzlýLevý obránce nebo střední záložník? Hlavně chci hrát, říká Zmrzlý
| 25.02.2021
21. kolo: Druhé moravské derby v řadě na Andrově stadionu21. kolo: Druhé moravské derby v řadě na Andrově stadionu
| 25.02.2021
80 let Androva stadionu: Západní tribuna80 let Androva stadionu: Západní tribuna
| 23.02.2021
Fotbal přináší krásné i smutné chvíle. Výhru si užíváme, řekl LátalFotbal přináší krásné i smutné chvíle. Výhru si užíváme, řekl Látal
| 21.02.2021
Výhru jsme potřebovali, řekl autor rozhodující branky ChytilVýhru jsme potřebovali, řekl autor rozhodující branky Chytil
| 20.02.2021
Moravské derby pro Sigmu! Zbrojovku zlomil v závěru ChytilMoravské derby pro Sigmu! Zbrojovku zlomil v závěru Chytil
| 20.02.2021
Vychází Sigmák k zápasu s Brnem!Vychází Sigmák k zápasu s Brnem!
| 19.02.2021
Matúš Macík: V Sigmě chci zažít úspěchyMatúš Macík: V Sigmě chci zažít úspěchy
| 18.02.2021

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná