Tipsport.cz

Aktuality

Mandous: V zápas za reprezentaci jsem nikdy ani nedoufal

Mandous: V zápas za reprezentaci jsem nikdy ani nedoufal

08.09.2020 / A tým

V sobotu si užíval volného dne, když mu najednou zazvonil telefon. „Do 19:00 buď na srazu reprezentace,“ ozvalo se. „V to jsem nikdy ani nedoufal,“ přiznal Aleš Mandous. I takové momenty dnešní doba přináší, a tak si společně s Romanem Hubníkem, Václavem Jemelkou a Radimem Breitem zahráli za českou reprezentaci. Svými výkony navíc přispěli k povedenému představení narychlo složeného národního týmu proti Skotsku s hráči první a druhé anglické ligy v sestavě. Češi po utkání sklidili uznání veřejnosti, médií i samotných Skotů.

Jaké jsou tvé pocity po premiéře v reprezentaci?

Pocity mám smíšené. Na jednu stranu jsem strašně moc rád, že jsem tam mohl být, v to jsem ani nedoufal. Na druhou stranu nás mrzí výsledek. Chtěli jsme pomoct klukům z prvního srazu získat nějaké body do tabulky. Za předvedenou hru jsme si zasloužili aspoň bod.

Když to vezmeme od začátku. Jak celý sraz vůbec probíhal?

Reprezentační trenéři nám zavolali v sobotu, když jsme měli volno. To byl takový první šok. Řekli nám, že v 19:00 musíme být na hotelu a že se neuvidíme s nikým. Rozdělili nás po jednom do pokojů, takže opatření proti koronaviru byla přísná. Ten samý večer jsme šli na testy a dost dlouho jsme čekali na výsledky testů. Až v neděli odpoledne jsme mohli mít společný meeting. Do té doby jsme ani pořádně nevěděli, kdo z hráčů na srazu je. V neděli večer jsme pak měli hodinový trénink.

Dalo se během tréninku něco nacvičit?

Před tréninkem jsme absolvovali výborný videorozbor. Bylo to hodně o komunikaci. Na tréninku jsme nacvičovali taktické věci. Nebyla ani možnost pořádně se v něčem sehrát, ale myslím, že v zápase to až tak nešlo vidět. Trenéři nás perfektně připravili.

Kdy ses poprvé dozvěděl, že budeš chytat?

Náznaky jsem měl už před nedělním tréninkem. Byli tam další dva kvalitní gólmani, takže mohl chytat kdokoliv. Na tréninku mi trenér nakonec oznámil, že budu chytat.

Během zápasu jsi měl několik složitých zákroků. Který byl z tvého pohledu nejtěžší?

Hned ten první. Vyrážel jsem to nohou a ještě tam byla dorážka. To bylo důležité pro to, abych se chytnul a dostal do zápasu. Těžké také bylo hrát hodně vysoko od brány, protože Skoti hráli nakopávané balóny, tudíž jsem musel být blízko za obranou.

V této sezóně už jsi jednu penaltu chytil Liberci, proti Skotsku ti chybělo pár centimetrů…

Od trenéra gólmanů jsem měl připravené sestřihy, kam to kope. Většinu penalt kopal po pravé ruce brankáře nahoru. Říkal jsem si, že už to musí jednou změnit. Pak jsem změnil názor a to si myslím byl důvod, proč jsem ji nechytl. Dlouho jsem stál a nestihl jsem se tam dostat rukou.

Za Skotsko nastoupilo několik hráčů z Premier League. Měl zápas rychlejší tempo než v české lize?

Bylo to určitě rychlejší, protože ti hráči jsou zvyklí na tempo Premier League. Bylo tam i hodně hráčů ze Celticu Glasgow. Připravovali jsme se na to, že nás čeká důrazný soupeř. To se potvrdilo, ale dokázali jsme se s tím vyrovnat.

Bylo pro tebe jednodušší, že před tebou hrála dvojice Hubník – Jemelka?

Určitě. Takhle to trenéři i zamýšleli. Vsadili na naši sehranost. Myslím, že až na pár chybiček jsme si naprosto vyhověli.

Jak se ti líbily výkony tvých spoluhráčů z klubu?

Hubňa s Džemem byli výborní. Vyhrávali osobní souboje, hodně rozehrávali. Výkon týmu stál na nich. Breiťák měl těžké, že naskočil do rozjetého zápasu, ale jeho poctivý výkon nás nastartoval k tomu, že jsme si potom vypracovali několik šancí.

Může výkon proti Skotsku některého z hráčů vynést k další nominaci nebo třeba k zájmu zahraničních klubů?

Určitě, může. Vašek Jemelka předvedl dobrý výkon. Kuba Pešek byl jedním z nejlepších hráčů na hřišti. Věřím, že kluci trenérovi Šilhavému trošku zamotali hlavu.

Jak těžké teď bude přepnout z reprezentace na klub? Přece jenom už v pátek hrajeme proti Bohemce.

Nebude to těžké. Jdeme se porvat o 3 body. Přijede kvalitní soupeř a je důležité se teď dobře připravit a zregenerovat. Nevidím v tom problém.

Co čekáš od našeho pátečního soupeře?

Viděl jsem je v prvních dvou kolech. Čeká nás výborný soupeř. Dříve hráli více nakopávaných balónů, to už ve hře prakticky nemají. Chtějí hrát víc fotbal. Jsou poctiví a běhaví. Nečeká nás nic jednoduchého.

Foto: Jan Tauber


jta4834.jpg
jta4566.jpg
jta5079.jpg

A tým - další aktuality:

První vydání Sigmáka v roce 2021 je tady!První vydání Sigmáka v roce 2021 je tady!
| 22.01.2021
Z Opavy pocházím, ale k Olomouci mám větší vztah, řekl masér ElekZ Opavy pocházím, ale k Olomouci mám větší vztah, řekl masér Elek
| 22.01.2021
Látal: Opava chce ligu zachránit, nedá nám nic zadarmoLátal: Opava chce ligu zachránit, nedá nám nic zadarmo
| 21.01.2021
Sladký před Opavou: Tři body by nám pomohlySladký před Opavou: Tři body by nám pomohly
| 21.01.2021
16. kolo: Sigma se utká s Opavou16. kolo: Sigma se utká s Opavou
| 20.01.2021
3. kolo MOL Cupu proti Domažlicím se odehraje na Andrově stadionu3. kolo MOL Cupu proti Domažlicím se odehraje na Andrově stadionu
| 18.01.2021
Na Slavii musíte hrát na 120%, řekl LátalNa Slavii musíte hrát na 120%, řekl Látal
| 16.01.2021
Breite: Hru jsme měli po vedoucím gólu rozkouskovatBreite: Hru jsme měli po vedoucím gólu rozkouskovat
| 16.01.2021
Sigma jede z Edenu s prázdnou. Se Slavií prohrála 1:3Sigma jede z Edenu s prázdnou. Se Slavií prohrála 1:3
| 16.01.2021
15. kolo: Liga je zpět. Sigma cestuje do Edenu15. kolo: Liga je zpět. Sigma cestuje do Edenu
| 15.01.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná