Tipsport.cz

Aktuality

80 let Androva stadionu: Stadion Míru a roky chátrání

80 let Androva stadionu: Stadion Míru a roky chátrání

09.12.2020 / Ostatní

Po skončení 2. světové války byl Andrův stadion v troskách. Respektive jeho tribuna, kterou ustupující německá vojska vyhodila do povětří. Snaha vrátit po válce život co nejrychleji do normálu, se promítla i na Andrově stadionu, kde město i klub SK Olomouc ASO okamžitě plánovali rekonstrukci.

Krátce po osvobození Olomouce byla postavena alespoň provizorní dřevěná tribuna, která měla sloužit jen krátce, než se přistoupí k postavení nové betonové. Další události však zapříčinily, že dřevěná tribuna vydržela až do roku 1976.

Rok po skončení války se na Andrův stadion ještě vrátila nejvyšší fotbalová soutěž. ASO, které v roce 1944 sestoupilo, vyhrálo v sezóně 1945/46 obnovenou Moravskoslezskou divizi a v sezóně příští se ještě na rok vrátilo mezi tuzemskou elitu. Ani tentokrát se olomouckému oddílu příliš nedařilo a po roce opět sestoupil. To již ASO směřovalo ke svému zániku. Po únorovém komunistickém převratu změnil klub svůj název, v roce 1948 se přejmenoval na Sokol Olomouc ASO, o rok později na Sokol Obchodní domy Olomouc a v roce 1951 zanikl.

Andrův stadion se v roce 1949 přejmenoval. Komunistickým předákům totiž bylo proti chuti, aby fotbalový chrám nesl jméno po olomouckém podnikateli, který se po Únoru 48 ocitl na černé listině režimu. Nově byl na Hané znám pod názvem Stadion Míru. Do užívání jej pak na nějaký čas dostal armádní klub Křídla vlasti Olomouc, který v sezónách 1953 a 1954, kdy se fotbalové soutěže hrály po sovětském vzoru systémem jaro – podzim, hrál Přebor Československé republiky, tehdy nejvyšší fotbalovou soutěž. Od roku 1955 však oddíl postupně klesal v soutěžním systému, a od 60., a hlavně 70. let se postupně dostával do stínu Sigmy, která již krůček po krůčku směřovala do 1. ligy.

Armáda však na zázemí stadionu příliš velké ohledy nebrala a ten tak chátral. Byly léta, kdy nebyl vůbec využíván. Konkurentem se totiž stal Spartakiádní stadion otevřený v roce 1960. Město Olomouc směřovalo své finanční zdroje právě sem. Slavnostní otevření Spartakiádního stadionu proběhlo v roce 1960, kdy se zde uskutečnila olomoucká spartakiáda.

A Andrův stadion? Tedy přesněji Stadion Míru? Na něm se v 60. a 70. čas od času odehrála přátelská mezistátní utkání mezi Československem a zeměmi východního bloku. V roce 1967 jej k bezplatnému užívání dostal oddíl TJ Sigma Moravské železárny Olomouc.

 80 let Androva stadionu:

1. Historie fotbalových pažitů v Olomouci

2. Josef Ander

3. Stavba Androva stadionu a jeho otevření

4. Stadion v době druhé světové války

5. Stadion Míru a roky chátrání

6. Domov Sigmy

7. První liga zpět na stadionu

8. Přijíždějí giganti

9. Povodně v Olomouci

10. Západní tribuna

11. Východní tribuna

12. Severní tribuna

13. Jižní tribuna

14. Zápas století

15. Návštěvnost na Andrově stadionu

16. Malé Euro

17. Reprezentace na Andrově stadionu


1976-001-tribuna.jpg

Další aktuality
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná