Aktuality

14 bodů po 7 kolech? Naposledy v sezóně 2017/2018

14 bodů po 7 kolech? Naposledy v sezóně 2017/2018

10.11.2020 / A tým

Svěřenci trenéra Radoslava Látala získali po restartu soutěže bod za remízu 0:0 na hřišti Slovácka. Po 7. kolech tak mají na kontě solidních 14 bodů. Takový bodový zisk se Sigmě naposledy povedl v sezóně 2017/2018, na jejímž konci Hanáci slavili 4. místo znamenající účast v předkolech Evropské ligy. Pojďme si porovnat mužstvo ze sezóny 2017/2018 s tím současným.

Do sezóny 2017/2018 vstupovala Sigma jako nováček soutěže. Po přesvědčivém postupu z druhé ligy měli Hanáci v plánu znovu se etablovat v nejvyšší soutěži. Jak se na konci sezóny ukázalo, podařilo se jim to více než obstojně.

Trenér Václav Jílek měl k dispozici kádr, se kterým pracoval v druhé nejvyšší soutěži. Měl dostatek času vštípit mužstvu herní tvář podle svých představ. Kostru týmu tvořili hráči ve věkovém rozmezí 22 až 25 let. Zpravidla se jednalo o odchovance našeho klubu. V týmu působili také zkušení Miloš Buchta, Michal Vepřek a Aleš Škerle, který později ukončil kariéru a plynule přešel do role vedoucího mužstva. Převážně české hráče tehdy doplňovali dva zahraniční fotbalisté Bidje Manzia z Konžské demokratické republiky a srbský obránce Uroš Radakovič, který postupem času vytvořil s Václavem Jemelkou jednu z nejlepších a nejperspektivnějších stoperských dvojic v lize.

Mužstvo Václava Jílka vlétlo do ligy jako uragán a kromě získaných bodů sklízelo uznání i za předváděnou hru. V úvodních 7 kolech vybojovalo 14 bodů, což byl největší bodový zisk nováčka v historii české ligy. Hanáci nejprve vyhráli v Mladé Boleslavi 2:1, stejný výsledkem přehráli doma Liberec, těsně prohráli v Plzni 0:1, jasně porazili doma Brno 3:0, na Slovácku remizovali 0:0, na Andrově stadionu uhráli cennou remízu 1:1 se silnou Slavií a po divokém výsledku 5:3 brali všechny body v Karviné.

Paralel mezi týmem ze sezóny 2017/2018 a tím současným se dá najít hned několik. V týmu Radoslava Látala stále působí 9 hráčů, kteří zažili sezónu 2017/2018. Jedná se o Michala Reichla, Martina Hálu, Martina Sladkého, Michala Vepřeka, Šimona Faltu, Davida Housku, Tomáše Zahradníčka, Jakuba Yunise a Václava Jemelka, který po zápase s Plzní odešel do belgického Leuvenu. Oba týmy porazily v úvodu sezóny doma Liberec, který pravidelně patří mezi českou špičku. Dále ve druhém kole prohrály na půdě favorita – v Plzni nebo na Spartě. A shodně remizovaly na Slovácku 0:0, přičemž obě mužstva si v úvodních 7 kolech poradila s Brnem a remizovala na Andrově stadionu s favority – v sezóně 2017/2018 se Slavií, v nynější sezóně s Plzní 2:2.

Svěřencům trenéra Jílka se podařilo vstřelit 13 branek, sedmkrát inkasovali. Stejný počet obdržených branek má i současný A-tým. Co se týče počtu vstřelených gólů, v kolonce nyní svítí číslo 11. V sezóně 2017/2018 se 13 branek rozmělnilo mezi 8 střelců. Nejvíce branek tehdy nastřílel Šimon Falta, který rozvlnil síť třikrát. Dva zásahy měl na kontě David Houska. Oba jsou i teď na čele týmové tabulky střelců, tentokrát se dvěma brankami. Celkově se zatím gólově prosadilo také 8 různých hráčů.

Současný A-tým se 14 body aktuálně okupuje 4. příčku tabulky. V sezóně 2017/2018 by tento bodový zisk stačil dokonce na 3. místo, kde se také tým Václava Jílka po 7 kolech nacházel. Zajímavostí také je, že oba trenéři obdrželi v prvních měsících soutěží ocenění Trenér měsíce. Václav Jílek získal Trenéra měsíce za srpen, Radoslav Látal za září.

Čtrnáctibodový zisk současného týmu si zaslouží uznání, a to z několika pohledů. Sigma šla do sezóny po nepovedeném ročníku 2019/2020, na který nutně potřebovala reagovat výhrami. To se jí podařilo. Porazila Liberec, Bohemians, Brno a Zlín. Fotbal se zároveň stále potýká s dopady nepříznivé epidemiologické situace v České republice. Přerušení soutěže či fotbal bez diváků určitě není něco, co by ligový fotbalista ocenil.

Co je naopak jinak? Počet zahraničních hráčů v kádru se oproti sezóně 2017/2018 zdvojnásobil. Andrův stadion tak okusil nepoznané, když na jeho trávník vyběhli první Španěl v olomouckém dresu Pablo González, první Francouz Florent Poulolo a první Chorvat Dominik Radič. V kádru je také slovenský záložník Lukáš Greššák.

Současné mužstvo je o poznání zkušenější, což dokládá i fakt, že po odchodu Václava Jemelky se na hřišti Slovácka zařadil do stoperské dvojice s Romanem Hubníkem (36) Vít Beneš (32). Oba vytvořili nejzkušenější stoperskou dvojici v lize.

Věkový průměr týmu ale snižují talentovaní odchovanci. V lize pravidelně naskakují hráči ročníku 1999 Mojmír Chytil, Pavel Zifčák a Ondřej Zmrzlý. Do hry již třikrát zasáhl sedmnáctiletý Kryštof Daněk. Na šanci čekají i další teenageři záložník Jáchym Šíp a brankář Jakub Trefil.

Jak tvrdí trenér Radoslav Látal: „Stále jsme na začátku sezóny. Za současné umístění jsme rádi, ale bereme ho s pokorou. Musíme pracovat dál.“ Pokud by se mužstvu dařilo dál a pokusilo se zabojovat o evropské poháry tak, jako v sezóně 2017/2018, Haná by byla nadšená.

Po reprezentační pauze nastoupí Sigma proti Karviné. Předběžný termín zápasu je zatím stanovený na sobotu 21. listopadu. Ten se však ještě může změnit. O případné změně budeme informovat. Po Karviné zavítá Sigma do Ďolíčku, kde se utká s Pardubicemi.
A tým - další aktuality:

Vilém Fendrich posílil Sigmu OlomoucVilém Fendrich posílil Sigmu Olomouc
| 16.08.2022
Po třech zápasech nemůžeme dělat závěry, řekl Breite po SpartěPo třech zápasech nemůžeme dělat závěry, řekl Breite po Spartě
| 14.08.2022
 Jílek: Proti Spartě nám chyběla lepší kvalita řešení Jílek: Proti Spartě nám chyběla lepší kvalita řešení
| 14.08.2022
Sigma na Letné vzdorovala marně. Se Spartou prohrála 0:2Sigma na Letné vzdorovala marně. Se Spartou prohrála 0:2
| 14.08.2022
Sigma se chystá na Spartu. Motivaci máme, věří SaňákSigma se chystá na Spartu. Motivaci máme, věří Saňák
| 12.08.2022
Václav Jemelka přestupuje do Viktorie PlzeňVáclav Jemelka přestupuje do Viktorie Plzeň
| 11.08.2022
Startuje předprodej na utkání se Slováckem i béčka s OpavouStartuje předprodej na utkání se Slováckem i béčka s Opavou
| 11.08.2022
Jílek: Zklamání. Vůbec jsme nenavázali na zápas na BaníkuJílek: Zklamání. Vůbec jsme nenavázali na zápas na Baníku
| 06.08.2022
Jemelka: Měli jsme rozhodnout na začátku, první gól byl z ničehoJemelka: Měli jsme rozhodnout na začátku, první gól byl z ničeho
| 06.08.2022
Derby vyhrála Zbrojovka. Sigma - Brno 0:2Derby vyhrála Zbrojovka. Sigma - Brno 0:2
| 06.08.2022

Další aktuality
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná