Tipsport.cz

Aktuality

Jsem rád, že mi Olomouc dala příležitost chytat ligu, říká Mandous

Jsem rád, že mi Olomouc dala příležitost chytat ligu, říká Mandous

11.12.2020 / A tým

Pozice Aleš Mandouse se v Sigmě za poslední rok a půl významně proměnila. Stal se jedničkou týmu, získává své místo v historických tabulkách olomouckých brankářů a kromě toho se dostal i do národního týmu, což se mu povedlo jako druhému brankáři Sigmy v historii po Martinovi Vaniakovi. První start v národních barvách si připsal dokonce na Andrově stadionu. Okolnosti duelu proti Skotsku byly sice vinou epidemie Covid-19 výjimečné, když první nominaci reprezentantů musela zastoupit ta druhá. V samotném zápase a poté i v lize však Aleš potvrdil své kvality, a tak do Olomouce dorazily další reprezentační pozvánky. U jedné, jak si osud zahrával, musel Aleš s díky odmítnout kvůli pozitivnímu testu na Covid-19. Nemusel zoufat, jelikož poslední reprezentační sraz proběhl s jeho účastí. „Velmi cenná zkušenost,“ konstatoval po příjezdu.

Přestože jsme dvakrát ztratili body, stále se držíme v první čtverce. Kdo by to byl čekal před sezónou.

Čtvrté místo není špatné. Zatím je odehráno pouze 10 kol. Máme vcelku dost bodů. Bohužel poslední dva zápasy nebyly výsledkově ani herně dobré. Kdybychom aspoň jeden z těch dvou zápasů, kdy zbývaly do konce prakticky jen vteřiny, dotáhli k výhře, tak mohlo být ještě veseleji. Musíme být pokorní, současné umístění je pro nás skvělé.

Za poslední rok jsi udělal velký kariérní progres. Stal ses jedničkou v bráně, dostal ses i do reprezentace. Samé příjemné změny.

Je to velký skok. Před rokem a půl jsem chytal Juniorskou ligu. Na zápasy áčka jsem se dostal co dva zápasy, ale pouze na lavičku. Potom se to změnilo. Vyšel mi jeden zápas, výsledky mužstva mi nahrávaly do karet a už jsem v bráně zůstal. Velice si toho vážím, protože jsem dlouhou dobu čekal na příležitost chytat ligu. Jsem rád, že mi ji Olomouc dala.

Ve fotbalovém životě zkrátka někdy potřebuješ kousek štěstí, které sis ale zasloužil tvrdou prací. Vnímáš to podobně?

Určitě. Mám to tak nastavené od dětství. Vždycky jsem šel za svým cílem. Dal jsem do toho maximální úsilí a štěstí se na mě usmálo. Teď z toho těžím.

Dokonce se dostal do reprezentace, k čemuž při první nominaci napomohla současná covidová doba.

Doba covidová je pro všechny lidi špatná. Mně to svým způsobem po fotbalové stránce pomohlo. Je to takový paradox. Pomohlo k tomu ale více věcí. Reprezentační sraz byl zrovna v Olomouci a trenéři chtěli mít poskládanou defenzivní osu z hráčů, kteří jsou spolu sehraní, což jsem byl já, Roman Hubník a Vašek Jemelka. Škoda toho výsledku, protože po herní stránce to nebylo vůbec špatné. Byl to můj první zápas za národní tým. Velice si startu za reprezentaci vážím, i když proběhlo za nevšedních okolností.

Proti Skotsku jsi každopádně ukázal, že jsi kvalitní golman. Na to si následně navázal v lize a další reprezentační pozvánka na sebe dlouho nenechala čekat. Původně jsi však měl odcestovat s reprezentací na Kypr, poté do Izraele a Skotska. Tentokrát ti paradoxně Covid-19 vystavil stopku.

(usmívá se) Je to tak. Říkal jsem si, že to tak asi mělo být. Na jednu stranu jsem odchytal celé utkání proti Skotsku, na druhou stranu mi unikl další sraz. Covid mě trošku zabrzdil, nemohl jsem ani chytat domácí utkání proti Plzni, což mě také mrzelo.

Naštěstí ses do reprezentace dostal znovu.

Před posledním srazem jsem byl nejprve mezi náhradníky a potom mě dodatečně nominovali. Samozřejmě mě to potěšilo.

To věřím. Reprezentace totiž odehrála utkání v Německu, tam se nehraje každý den. Pak úspěšně zvládla domácí zápasy Ligy národů. Co ti tato zkušenost dala?

Dala mi hodně. Zezačátku jsem na hráče koukal s otevřenou pusou, protože to jsou hráči, kteří hrají anglickou, německou, španělskou nebo italskou ligu. A to jsou nejlepší ligy na světě. Už jenom trénovat s nimi vám dá hodně. Často jsem komunikoval s brankáři, vykládali mi, co dělají na trénincích v zahraničních klubech. Dozvěděl jsem se spoustu nových informací. Za takovou zkušenost jsem vděčný, i když jsem do utkání nezasáhl.

Místa zápasů s reprezentací ti zatím vychází zajímavě. Jednou v Olomouci, poté v Plzni, odkud pocházíš.

(usmívá se) Bylo to příjemné. Když jsem odcházel z Plzně, tak stadion byl teprve rozestavěný. Teď už to tam nepoznávám, vnitřní prostory jsou úplně jiné.

Zmínil jsi, že proti Skotsku jsi nastoupil s Romanem Hubníkem a Václavem Jemelkou. V tomto složení jsme nastupovali na začátku sezóny do doby, než Vašek odešel do Belgie. Nahradil ho Florent Poulolo. Jak zatím probíhá tato nová spolupráce?

Je vidět, že Florent je výborný fotbalista. Ačkoliv je tam jazyková bariéra, naučil se rychle základní pojmy v angličtině, rozumí už nějaký českým slovíčkům, a na hřišti už to není vůbec znát.

Co říkáš na to, že v Olomouci působí rodák z Martiniku. Hrál jsi někdy s někým z tak exotické země?

Nehrál. (směje se) Četl jsem jeho rozhovor. Zajímavý příběh. Florent je skromný a pokorný. Může udělat velkou kariéru.
A tým - další aktuality:

Růsek: Do dalších zápasů se máme od čeho odpíchnoutRůsek: Do dalších zápasů se máme od čeho odpíchnout
| 27.11.2021
Věřil jsem, že dnes vyhrajeme, řekl Jílek Věřil jsem, že dnes vyhrajeme, řekl Jílek
| 27.11.2021
Sigma v Ďolíčku excelovala. Pardubice porazila vysoko 5:1Sigma v Ďolíčku excelovala. Pardubice porazila vysoko 5:1
| 27.11.2021
Na stadiony pouze s 1000 diváků. Zpřísněno dokládání bezinfekčnostiNa stadiony pouze s 1000 diváků. Zpřísněno dokládání bezinfekčnosti
| 26.11.2021
16. kolo: Sigma bude hrát s Pardubicemi16. kolo: Sigma bude hrát s Pardubicemi
| 26.11.2021
Sigma zdolala Dynamo na penalty a postoupila do čtvrtfinále MOL CupuSigma zdolala Dynamo na penalty a postoupila do čtvrtfinále MOL Cupu
| 23.11.2021
MOL Cup: Sigmu čeká zápas v Českých BudějovicíchMOL Cup: Sigmu čeká zápas v Českých Budějovicích
| 22.11.2021
Jílek: Absence hráčů nebyl důvod ztráty bodůJílek: Absence hráčů nebyl důvod ztráty bodů
| 20.11.2021
Vepřek: Bohužel jsme za stavu 2:0 přestali hrátVepřek: Bohužel jsme za stavu 2:0 přestali hrát
| 20.11.2021
Sigma ztratila dvoubrankové vedení a s Hradcem jen remizovalaSigma ztratila dvoubrankové vedení a s Hradcem jen remizovala
| 20.11.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná