Aktuality

Čekají mě zajímavé měsíce, míní nový reprezentační asistent Krajčovič

Čekají mě zajímavé měsíce, míní nový reprezentační asistent Krajčovič

13.07.2020 / SCM

Trenér Jan Krajčovič načíná v Sigmě Olomouc dvanáctou sezónu. Během této doby se vypracoval na pozici hlavního kouče dorosteneckých kategorií. Svým týmům vždy dokázal vštípit atraktivní herní tvář. Nebýt epidemie koronaviru a následného zrušení mládežnických soutěží, jeho bývalý tým U17 mohl pomýšlet na útok na ligový titul. Kvalitní práce nadějného trenéra byla i přes to odměněna. S reprezentační nabídkou přispěchal nový hlavní kouč národního týmu do 16 let Jiří Skála, kterému bude Jan Krajčovič dělat asistenta.

Vnímáš nové reprezentační angažmá jako odměnu za dosavadní odvedenou práci?

Je to obrovská čest pro kohokoliv, kdo takovou příležitost dostane. Já to vnímám úplně stejně. Beru to jako příležitost poznat něco nového a také jako další krok v mé kariéře. Působit u reprezentace je to nejvíc, čeho může trenér dosáhnout. Vážím si toho, že jsem takovou nabídku dostal. Budu se snažit poznat toho co nejvíce a přenést si to do každodenní práce v klubu.

V minulé sezóně jsi v roli pozorovatele absolvoval výjezdy s mládežnickou reprezentací třeba na turnaj do Dubaje. Vznikl už tam první impuls, že bys u této kategorie mohl působit?

U kategorie U16 nahradil Radka Bejbla, který ji v Dubaji vedl, Jiří Skála. Ten si mě vybral na základě doporučení, takže cesta s reprezentací do Dubaje byla spíše poznávací. Tyto výjezdy byly pro mě obohacující a jsem rád, že už tehdy jsem mohl poznat fungování reprezentačního týmu. Také bylo skvělé vidět naše hráče z ročníku 2003 Šípa, Daňka a Hadaše, jak si počínají na mezinárodní úrovni. Potěšilo mě, že byli nosnými hráči týmu a prosazovali se.

Rád čerpáš inspiraci v zahraničních klubech. Byl jsi na stáži například v Ajaxu Amsterdam nebo Salcburku. Myslíš, že reprezentační zkušenosti ti mohou pomoci v dalším trenérském rozvoji?

Věřím, že získám zkušenosti, které jen tak někde nenajdu. Určitě to bude inspirativní. Můžu poznat kluky z celé republiky, zjistit, jak trénují v jiných klubech. Také se těším na to, že uvidím konfrontaci českých hráčů s těmi evropskými a vytvořím si náhled, jak na tom český mládežnický fotbal je.

Může pomoci olomouckým hráčům, že u reprezentací budeš ty i Tomáš Janotka?

To, že u reprezentace bude působit i Tomáš Janotka, je ocenění Sigmy a její práce s mládeží. Pro naše hráče může být výhodou, že je máme každý den na očích a můžeme tak podat hlavnímu trenérovi, který rozhoduje o nominaci, podrobné informace. Vždy doporučím pouze hráče, o kterých jsem stoprocentně přesvědčený, že do reprezentace patří. Je na nás trenérech, aby olomoučtí hráči takové úrovně dosáhli a v reprezentaci se jich objevilo co nejvíce. U reprezentační šestnáctky se vždy protočí hodně hráčů, protože si je trenér potřebuje vyzkoušet. Naši hráči tedy mají šanci. V osmnáctce, kde bude působit Tomáš Janotka, jsou hráči jako Šíp, Daněk, Uriča a Hadaš dlouhodobě odzkoušeni, takže věřím, že budou základními kameny týmu bez ohledu na to, jestli je u týmu trenér z Olomouce.

V Sigmě jsi začal trénovat během studentských let. Byl jsi asistentem u dorosteneckých kategorií, poté hlavním trenérem, teď jsi u reprezentace. Vnímáš to tak, že tvá trenérská cesta jde správným směrem?

Musím říct, že ačkoliv se stále považuji za relativně mladého trenéra, načínám v Sigmě dvanáctou sezónu. Zpětně jsem pořád velice vděčný panu Coufalovi, který mě oslovil na pozici asistenta, když jsem studoval Fakultu tělesné kultury UP. Když jsem hrával fotbal, říkal jsem si, že by mě trénování mohlo bavit. Netušil jsem ale, že bych se mohl stát hlavním trenérem a dostat se až k reprezentaci. Jsem za to strašně rád. Sigma mi během té doby přirostla k srdci. Poznal jsem spoustu skvělých lidí. Doufám, že se v klubu posunu ještě výš, ale to ukáže až budoucnost.

Byl jsi přijat ke studiu mládežnické profi licence, i to je další zajímavý krok v kariéře.

Ano, dostal jsem se na studium mládežnické profilicence, kterou začnu studovat na podzim společně s trenérem Michalem Hrubým. Jsem rád, že se mi to konečně povedlo, protože jsem se hlásil opakovaně. V konkurenci trenérů z celé republiky není jednoduché se tam dostat. Navíc kurz se otevírá jednou za čas, nepořádá se tak pravidelně, jako u nižších licencí. Na další měsíce se velmi těším, dozvím se spoustu zajímavostí a podnětů, které mi pomůžou rozvíjet se jako trenér dál. Hlavně se ale budu snažit, aby to pomohlo mým svěřencům.

Dva roky jsi pracoval s velmi talentovaným ročníkem 2003. Bohužel, dobře rozehranou sezónu přerušila epidemie koronaviru. Věříš, že v tomto ročníku má Sigma budoucnost?

Klukům jsem opakovaně říkal, že si moc vážím příležitosti trénovat je. Je to opravdu tým plný vynikajících hráčů. Většinou mívá tým dobrou základní sestavu a ostatní kluky o trochu slabší. Tentokrát jsme měli v týmu 18 kvalitních a vyrovnaných hráčů. Nebylo jednoduché poskládat základní sestavu, kdokoliv nastoupil, hrál velmi dobře. Tento ročník se doopravdy povedl a velký dík patří všem trenérům, kteří s ním pracovali. Pro mě a trenéra Banovce byla odměna vést takový tým. Kryštof Daněk a Jáchym Šíp se začínají prosazovat do A-týmu, Radek Vítek odešel do Manchesteru United. Tito hráči tedy s námi už ani nebyli. I přesto byl tým natolik silný, že kdyby nepřišla koronavirová pauza, hráli bychom o titul. Mrzí mě to kvůli klukům, protože pracovali poctivě a zasloužili si hrát o titul. Velká škoda.

Momentálně začínáš letní přípravu s novým týmem. Většina hráčů prošla Regionální fotbalovou akademií. Jak moc jsi zatím poznal své svěřence?

Když jsem říkal, že mě mrzí, že nás koronavirou pauza v minulé sezóně zastavila, tak nám naopak pomohla s tímto novým ročníkem. Přebral jsem je už v červnu, kdy jsme věděli, že soutěže nedohrajeme. Měl jsem tedy o tři týdny větší možnost je poznat a udělat si o nich obrázek. Přechod z žáků do dorostu je náročný, proto nám pomohlo, že jsme mohli s kluky začít pracovat dříve a pochopit, jak ten tým funguje. Teď na začátku letní přípravy na to můžeme navázat, což je fajn. Věřím, že to bude také talentovaný ročník. V U14 vyhráli žákovskou ligu, v U15 už to sice nezopakovali, ale to se u mládežnických týmů stává. Je super, že v Olomouci máme Regionální fotbalovou akademii, protože kluci přišli dobře připraveni stejně jako i předcházející ročníky.
SCM - další aktuality:

Dorostence čekají poslední zápasy letní přípravy Dorostence čekají poslední zápasy letní přípravy
| 06.08.2020
Týmy U18 a U16 odehrály přátelská utkání se SlováckemTýmy U18 a U16 odehrály přátelská utkání se Slováckem
| 03.08.2020
U17 vyhrála v BrněU17 vyhrála v Brně
| 01.08.2020
U19 těsně prohrála se Zbrojovkou BrnoU19 těsně prohrála se Zbrojovkou Brno
| 31.07.2020
U16 nasázela Opavě 14 branek!U16 nasázela Opavě 14 branek!
| 31.07.2020
Zlatý kahan: U19 padla ve finále na penaltyZlatý kahan: U19 padla ve finále na penalty
| 26.07.2020
Týmy U18 a U16 se utkaly s Rapidem VídeňTýmy U18 a U16 se utkaly s Rapidem Vídeň
| 25.07.2020
Zlatý kahan: U19 remizovala se Zabrze a je ve finále!Zlatý kahan: U19 remizovala se Zabrze a je ve finále!
| 25.07.2020
Memoriál F. Harašty: U17 obsadila 6. místoMemoriál F. Harašty: U17 obsadila 6. místo
| 24.07.2020
Zlatý kahan: U19 na úvod turnaje porazila domácí BaníkZlatý kahan: U19 na úvod turnaje porazila domácí Baník
| 24.07.2020OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná