Tipsport.cz

Aktuality

Hála po první stovce zápasů v lize: Snad přidám další

Hála po první stovce zápasů v lize: Snad přidám další

15.09.2020 / A tým

Zápas proti Spartě Praha Sigmě nevyšel. Pro jednoho hráče byl ale speciální. Martin Hála odehrál 100. ligový zápas, přičemž 96 z nich v dresu SK Sigma Olomouc. V pátek proti Bohemians načal druhou stovku zápasů.

Odchovanec naší mládežnické líhně nastoupil k prvnímu ligovému utkání 20. února 2012. Důvěru mu tehdy dal trenér Petr Uličný. První ligové branky se dočkal v téže sezóně na hřišti Mladé Boleslavi. Navíc šlo tehdy pří výhře Sigmy 3:2 o branku vítěznou. A v témže ročníku byl i u největšího úspěchu v historii SK Sigma Olomouc, kterým bylo vítězství v Poháru České pošty. Martin mohl mít ligových zápasů ještě více, nebýt dvou sestupů Sigmy Olomouc. V obou případech však zůstal na Hané, a pomohl týmu s návratem mezi českou elitu. Odměnou mu pak bylo 4. místo v sezóně 2017/18, které Sigmě zajistilo místo v předkolech Evropské ligy, a zápasy proti Kajratu Almaty a FC Seville. Další komplikací v jeho kariéře bylo dlouhé zranění v pohárovém utkání proti Třinci, a téměř roční přestávka od fotbalu.

Martine, když se řekne 100 zápasů, co se ti vybaví?

Je to takový milník, kdy si člověk řekne, že už něco dokázal. Sto zápasů, to už je nějaká doba, kdy proběhlo dost věcí. Beru to jako pozitivní moment v kariéře a doufám, že ještě nějakou stovku přidám.

Se Sigmou jsi spjatý odmalička.

Taťka mě vzal na první trénink tady, když jsem měl 4 roky, to jsem se ale teprve rozkoukával. Později jsem však už v Sigmě zůstal, a to vlastně po celou moji kariéru s výjimkou tří krátkých hostování.

Projít všemi výběry od přípravky až po A-tým. To se jen tak někomu nepovede.

Tehdy, když jsem jednotlivými výběry postupoval, tak jsem nad tím tolik nepřemýšlel. Když se ale zpětně ohlédnu na to, se kterými kluky jsem dříve hrál, a kteří to nedotáhli na tu nejvyšší úroveň, tak si uvědomuji, jak náročné je prorazit. Z mého ročníku jsme to dál dotáhli jen já a Tomáš Přikryl. Později se k nám připojil ještě Michal Reichl. Dost se to protřídilo.

S ročníkem 1992 je spojený trenér Václav Jílek. Byl pro tebe tím nejdůležitějším trenérem, který tě vedl?

On mě učil i ve škole, takže mě svým způsobem i vychovával. Z trenérů mi věnoval asi nejvíce času. Já jsem se v mládežnických kategoriích posouval výš, stejně jako on, takže jsme dorostem procházeli společně. Byl tedy pro mě asi jeden z těch nejdůležitějších. Každý trenér ale hráči něco předá. Tím, že jsem s Václavem Jílkem byl nejvíce času, tak mě naučil nejvíce. Naučil jsem se od něj hodně i mimo hřiště, lidsky mi hodně pomohl, předal mi spoustu věcí. Takže určitě jeden z nejdůležitějších trenérů.

V dorostenecké kategorii jsi patřil k reprezentantům. V roce 2011 ses účastnil EURA U19, kde jste vybojovali stříbrné medaile. Jak na tohle vzpomínáš?

To bylo něco úžasného. Abychom se mohli EURA zúčastnit, museli jsme projít přes první kvalifikaci, poté ještě přes druhou, a poté bylo samotné EURO, kde bylo osm týmů ve dvou skupinách. Sotva jsme tehdy postoupili z první kvalifikace. Ve druhé kvalifikaci se nám zadařilo, když jsme vyřadili Nizozemce. Samotné EURO to už byla třešnička na dortu. Škoda, že to nevyšlo ve finále, kde nás pohřbil Paco Alcácer.

Jaké bylo tehdy hrát proti Španělům?

Už je to docela dávno, ale sem tam na to zavzpomínám. Už v té době na Španělech bylo vidět, že z nich budou velcí hráči. Španělská kvalita, kombinace… Bylo vidět, že už to mají naučené. Ale my jsme na ně byli připravení, zápas byl vyrovnaný. Ke konci měli trochu štěstí, možná nás i předčili svojí kvalitou. Byla to smůla.

Zpět k Sigmě. Jako benjamínek jsi byl členem týmu, který v roce 2012 získal pohár.

Je to jedna ze dvou trofejí, kterou Sigma doposud vyhrála. Jsem rád, že jsem mohl být u toho. Do finále jsem nastoupil jen na pár vteřin v závěru, ale předchozí zápasy jsem hrál. Vzpomínám na to rád. Věřím, že se nám podaří podobný úspěch někdy zopakovat.

Velkým úspěchem je i 4. místo v sezóně 2017/18, do které jsme vstupovali jako nováček.

Ta sezóna byla super. Vše se nám dařilo. Spíše mě trochu zaráží, že kádr se moc neobměnil, ale nepodařilo se nám to umístění doposud zopakovat. Takže bych byl rád, kdybychom se zase někdy umístili takto vysoko, aby to nevypadalo jako jeden nahodilý úspěch. Tehdy nám 4. místo otevřelo dveře do předkola Evropské ligy, kde jsme odehráli parádní zápasy. Doufám, že i tohle někdy můžeme zopakovat.

Hovořil jsi o svých třech největších úspěších. Který z nich řadíš nejvýše?

Musím přiznat, že fotbalově asi to EURO. Nikdo od nás nic nečekal, my jsme se dostali až do finále, kde jsme byli 5 minut od toho, abychom zvítězili. V tom věku jsme si to možná ještě ani neuvědomovali, jak velký úspěch to byl.

Sigmě jsi věrný po celou svoji kariéru. Prošel jsi jen třemi hostováními. Co sis z nich odnesl?

Byl jsem ještě mladšího věku. Je to něco jiného, když je člověk v jiném městě, kde nezná tolik lidí. Bylo to jiné prostředí, noví trenéři, jiná země. Na Slovensku to tehdy bylo ještě tak, že nám nechodily peníze. Byl jsem tam půl roku a viděl jsem za tu dobu jednu výplatu. Musel jsem se tam s nimi soudit. Člověk alespoň pozná fotbal z jiné stránky, a pak si začne vážit toho, co máme tady v Olomouci, kde zázemí a podmínky, které máme, jsou nadstandardní i na českou ligu. V tomhle mě ta hostování, zejména to na Slovensku, posunula.

Zhruba před rokem ses vrátil po těžkém zranění. Byl jsi dlouho bez fotbalu. Bylo to asi dost náročné po psychické stránce.

Když mi doktor sdělil diagnózu, tedy že mám přetržený křížový vaz, tak mi bylo jasné, že 10-12 měsíců nebudu hrát. Než se s tím člověk smíří, a než mu to dojde, tak je to o hlavě. Poté člověk najede na režim, kdy se po operaci začne připravovat na návrat. Fyzicky to začíná být lepší a lepší, je viditelný progres, ale pořád je jasné, že pět měsíců s tím ještě nepůjde hrát. Spíše je to tedy náročnější na hlavu, kdy se s tím musí člověk vyrovnat, a smířit se s tím, že to ničím nejde uspíšit.

První zápasy po návratu ti ale hodně vyšly.

To bylo nějaké štěstí. Nebo asi to, že jsem vydržel a pracoval jsem na sobě. Chtěl jsem být silnější. Když už se mi takové zranění přihodilo, chtěl jsem, aby mě to někam posunulo. Že jsem tehdy dal dva zápasy po návratu po sobě dva góly, to byla asi shoda okolností. Jsem rád, že koleno drží a mohu hrát dál.

V posledních zápasech nastupuješ na pravém obránci. Jsi hodně variabilní. Na které pozici se cítíš nejlépe?

Já už jsem hrál snad všechny posty, hrával jsem vlevo, vpravo… (smích). V poslední době jsem se cítil lépe na křídle, měl jsem větší volnost v ofenzivě. Já to tak ale neprožívám. Zní to jako klišé, říká to každý hráč, ale já jsem prostě rád, že mohu hrát, snažím se odvést co nejlepší výkon. V útoku je větší pravděpodobnost, že mohu dát gól, nebo se zapojit do akce. Fotbal je o gólech. Ale já to tak neberu. Jsem rád, když nastoupím na jakémkoliv postu.

K aktuálnímu dění. Letošní sezóna bude kvůli protikoronavirovým opatřením zřejmě dost specifická.

My to nijak neovlivníme. Musíme to brát tak, jak to je. Musíme být připravení, že se situace může kdykoliv změnit. Může se někdo zranit, onemocnět, zápasy můžou být zrušeny… Už konec loňské sezóny byl hektický. Optimální to není, stejně jako zápasy bez diváků, kteří nemohou přijít na stadion v takovém počtu. Nedá se nic dělat, musíme to vydržet a doufat, že se to časem zlepší.

Jaké máš další cíle v kariéře?

Samozřejmě, že bych si rád vyzkoušel zahraniční angažmá. A určitě 100 dalších ligových zápasů by byla příjemná meta.
A tým - další aktuality:

Informace pro fanoušky k utkání se SlaviíInformace pro fanoušky k utkání se Slavií
| 29.11.2021
Růsek: Do dalších zápasů se máme od čeho odpíchnoutRůsek: Do dalších zápasů se máme od čeho odpíchnout
| 27.11.2021
Věřil jsem, že dnes vyhrajeme, řekl Jílek Věřil jsem, že dnes vyhrajeme, řekl Jílek
| 27.11.2021
Sigma v Ďolíčku excelovala. Pardubice porazila vysoko 5:1Sigma v Ďolíčku excelovala. Pardubice porazila vysoko 5:1
| 27.11.2021
Na stadiony pouze s 1000 diváků. Zpřísněno dokládání bezinfekčnostiNa stadiony pouze s 1000 diváků. Zpřísněno dokládání bezinfekčnosti
| 26.11.2021
16. kolo: Sigma bude hrát s Pardubicemi16. kolo: Sigma bude hrát s Pardubicemi
| 26.11.2021
Sigma zdolala Dynamo na penalty a postoupila do čtvrtfinále MOL CupuSigma zdolala Dynamo na penalty a postoupila do čtvrtfinále MOL Cupu
| 23.11.2021
MOL Cup: Sigmu čeká zápas v Českých BudějovicíchMOL Cup: Sigmu čeká zápas v Českých Budějovicích
| 22.11.2021
Jílek: Absence hráčů nebyl důvod ztráty bodůJílek: Absence hráčů nebyl důvod ztráty bodů
| 20.11.2021
Vepřek: Bohužel jsme za stavu 2:0 přestali hrátVepřek: Bohužel jsme za stavu 2:0 přestali hrát
| 20.11.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná