Tipsport.cz

Aktuality

Představujeme mladé talenty: Kryštof Daněk

Představujeme mladé talenty: Kryštof Daněk

17.01.2020 / A tým

Oslavil své 17. narozeniny a následující den se zapojil do zimní přípravy A-týmu. Zcela nová situace to pro záložníka Kryštofa Daňka ale nebyla. Ke konci podzimní části FORTUNA:LIGY totiž již s prvním týmem pravidelně trénoval, dokonce se objevil i na lavičce náhradníků při ligových zápasech. Teď se k němu přidal i jeho nerozlučný parťák Jáchym Šíp. Trenér Látal vidí v obou hráčích budoucnost našeho klubu. Dokládá to i podzimní statistika Celostátní dorostenecké ligy, ve které si v dresu týmu U19 Kryštof připsal 13 branek a 5 asistencí i přesto, že ročníkem narození stále patří do kategorie U17.

Kryštofe, máš za sebou deset dní zimní přípravy s A-týmem. Jak se cítíš a jak přípravu zvládáš po kondiční stránce?

Příprava s A-týmem je určitě náročnější než v devatenáctce. Trénujeme dvakrát denně, takže dostáváme opravdu zabrat. Měli jsme teď týden a půl v podstatě jen běhání a posilování. Zvládám to vcelku dobře a cítím se fit. Žádné problémy zatím nenastaly, takže s tím jsem spokojený.

Jaké jsou tvé fotbalové přednosti a na čem cítíš, že musíš ještě zapracovat?

Fotbal v mužské kategorii je daleko rychlejší a důraznější. U sebe vnímám, že se musím naučit pracovat rychleji s míčem a také na síle a odolnosti v osobních soubojích. Moje silné stránky jsou technika a vnímání hry. Troufnu si říct, že umím vymyslet klíčové přihrávky.

S áčkem jsi trénoval už během podzimu. Rozkoukal ses v týmu?

Ano, už jsem se rozkoukal. Spoluhráči mě vzali mezi sebe. S Jáchymem sedíme vedle sebe v šatně, hodně spolu komunikujeme o fotbale, probíráme tréninky a navzájem si pomáháme. Jsem rád, že je v týmu se mnou.

Trenér Látal už několikrát prohlásil, že spolu s Jáchymem jste budoucností našeho klubu. Jak se ti to poslouchá?

Poslouchá se to určitě dobře. Teď už je jenom na nás, jak budeme na sobě pracovat a co všechno fotbalu obětujeme.

Po podzimní části sezóny jsi nejlepším střelcem naší devatenáctky. V prvním přípravném zápase A-týmu v Šumperku se ti podařilo skórovat. A v utkání proti Prostějovu také moc nechybělo, aby sis připsal další zásah.

Zajímavé je, že na velkém hřišti jsem nikdy moc gólů nedával, v tomhle ohledu byl minulý rok výjimečný. Zlepšil jsem se ve výběru místa ve vápně, dík patří také Jáchymovi, protože mi na spoustu gólů nahrál. Jinak první branka za A-tým byla pro mě neskutečný moment, který jsem si užil.

Stejně jako Jáchym i ty chodíš na střední školu. Jak zvládáš náročný tréninkový program posledních dní skloubit se školní docházkou?

Chodím do sportovní třídy na Gymnáziu Čajkovského tady v Olomouci. Školu zvládám díky individuálnímu plánu, který funguje na základě dohody trenéra s učiteli. Momentálně se ve škole moc neobjevuji, chodím tam psát jen testy, ale věřím, že se to dá v pohodě skloubit.

Jak dlouho už hraješ za Sigmu Olomouc?

V Sigmě jsem se poprvé ocitl v mých osmi letech. Předtím, než si mě vybral trenér Nepožitek, jsem hrál ve Chválkovicích, což mi vyhovovalo, protože jsme tam měli dobrou partu. Nejprve jsem měl vyřízené střídavé starty, a když mi bylo deset let, do Sigmy jsem přestoupil.

Před časem jsi byl pozván anglickým Nottinghamem Forrest na stáž. Co všechno jsi tam zažil?

Byl to jeden z mých největších fotbalových zážitků. Strávil jsem tam týden, bydlel jsem tam v anglické rodině, což bylo úplně super. Bylo o mě postaráno celý den. Angličtí hráči byli ohromně kvalitní na balónu, byli silní a hbití. Navštívil jsem i zápas prvního mužstva, atmosféra na stadionu mě nadchla. Lidé tam opravdu žijí fotbalem.

Co konkrétně tě na jejich akademii zaujalo?

Týmy nemají rozděleny podle ročníků jako u nás. Mají jen kategorie U16, U18 a U23, tím pádem výběr hráčů je užší a o to víc je složitější se tam dostat. Nechávají si jen hráče, se kterými doopravdy počítají.

Často se také objevuješ ve výběru národního týmu. Jak tyto zkušenosti hodnotíš?

Jsou to pro mě velké zkušenosti. Tyhle zápasy vám dají hodně. Vidíte zahraniční hráče, třeba Angličany, v čem nad námi vynikají. Snažím si z toho pokaždé něco vzít a potom na tom pracovat. Pokud chci hrát tam, kde oni, musím vyvinout větší úsilí.

Máš nějaký fotbalový vzor v zahraničních fotbalových ligách?

Když jsem byl menší, fandil jsem Francku Ribérymu v době, kdy hrál ještě za Bayern Mnichov. Momentálně nejvíce obdivuji Lionela Messiho, který je levák jako já.

A vzhlížíš k některému hráči A-týmu Sigmy?

Na trénincích se mi líbí Šimon Falta, jeho práce s míčem a pohyb je opravdu výborný. On je hráč, ke kterému vzhlížím.

 

 


dsc08629.jpg

A tým - další aktuality:

Video: Trenér Radoslav Látal po zápase se ZlínemVideo: Trenér Radoslav Látal po zápase se Zlínem
| 01.03.2021
Málo jsme se dostávali do zakončení, řekl HubníkMálo jsme se dostávali do zakončení, řekl Hubník
| 28.02.2021
Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1
| 28.02.2021
Tři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec OlomouckaTři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec Olomoucka
| 27.02.2021
Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!
| 26.02.2021
Levý obránce nebo střední záložník? Hlavně chci hrát, říká ZmrzlýLevý obránce nebo střední záložník? Hlavně chci hrát, říká Zmrzlý
| 25.02.2021
21. kolo: Druhé moravské derby v řadě na Andrově stadionu21. kolo: Druhé moravské derby v řadě na Andrově stadionu
| 25.02.2021
80 let Androva stadionu: Západní tribuna80 let Androva stadionu: Západní tribuna
| 23.02.2021
Fotbal přináší krásné i smutné chvíle. Výhru si užíváme, řekl LátalFotbal přináší krásné i smutné chvíle. Výhru si užíváme, řekl Látal
| 21.02.2021
Výhru jsme potřebovali, řekl autor rozhodující branky ChytilVýhru jsme potřebovali, řekl autor rozhodující branky Chytil
| 20.02.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná