Aktuality

Představujeme mladé talenty: Kryštof Daněk

Představujeme mladé talenty: Kryštof Daněk

17.01.2020 / A tým

Oslavil své 17. narozeniny a následující den se zapojil do zimní přípravy A-týmu. Zcela nová situace to pro záložníka Kryštofa Daňka ale nebyla. Ke konci podzimní části FORTUNA:LIGY totiž již s prvním týmem pravidelně trénoval, dokonce se objevil i na lavičce náhradníků při ligových zápasech. Teď se k němu přidal i jeho nerozlučný parťák Jáchym Šíp. Trenér Látal vidí v obou hráčích budoucnost našeho klubu. Dokládá to i podzimní statistika Celostátní dorostenecké ligy, ve které si v dresu týmu U19 Kryštof připsal 13 branek a 5 asistencí i přesto, že ročníkem narození stále patří do kategorie U17.

Kryštofe, máš za sebou deset dní zimní přípravy s A-týmem. Jak se cítíš a jak přípravu zvládáš po kondiční stránce?

Příprava s A-týmem je určitě náročnější než v devatenáctce. Trénujeme dvakrát denně, takže dostáváme opravdu zabrat. Měli jsme teď týden a půl v podstatě jen běhání a posilování. Zvládám to vcelku dobře a cítím se fit. Žádné problémy zatím nenastaly, takže s tím jsem spokojený.

Jaké jsou tvé fotbalové přednosti a na čem cítíš, že musíš ještě zapracovat?

Fotbal v mužské kategorii je daleko rychlejší a důraznější. U sebe vnímám, že se musím naučit pracovat rychleji s míčem a také na síle a odolnosti v osobních soubojích. Moje silné stránky jsou technika a vnímání hry. Troufnu si říct, že umím vymyslet klíčové přihrávky.

S áčkem jsi trénoval už během podzimu. Rozkoukal ses v týmu?

Ano, už jsem se rozkoukal. Spoluhráči mě vzali mezi sebe. S Jáchymem sedíme vedle sebe v šatně, hodně spolu komunikujeme o fotbale, probíráme tréninky a navzájem si pomáháme. Jsem rád, že je v týmu se mnou.

Trenér Látal už několikrát prohlásil, že spolu s Jáchymem jste budoucností našeho klubu. Jak se ti to poslouchá?

Poslouchá se to určitě dobře. Teď už je jenom na nás, jak budeme na sobě pracovat a co všechno fotbalu obětujeme.

Po podzimní části sezóny jsi nejlepším střelcem naší devatenáctky. V prvním přípravném zápase A-týmu v Šumperku se ti podařilo skórovat. A v utkání proti Prostějovu také moc nechybělo, aby sis připsal další zásah.

Zajímavé je, že na velkém hřišti jsem nikdy moc gólů nedával, v tomhle ohledu byl minulý rok výjimečný. Zlepšil jsem se ve výběru místa ve vápně, dík patří také Jáchymovi, protože mi na spoustu gólů nahrál. Jinak první branka za A-tým byla pro mě neskutečný moment, který jsem si užil.

Stejně jako Jáchym i ty chodíš na střední školu. Jak zvládáš náročný tréninkový program posledních dní skloubit se školní docházkou?

Chodím do sportovní třídy na Gymnáziu Čajkovského tady v Olomouci. Školu zvládám díky individuálnímu plánu, který funguje na základě dohody trenéra s učiteli. Momentálně se ve škole moc neobjevuji, chodím tam psát jen testy, ale věřím, že se to dá v pohodě skloubit.

Jak dlouho už hraješ za Sigmu Olomouc?

V Sigmě jsem se poprvé ocitl v mých osmi letech. Předtím, než si mě vybral trenér Nepožitek, jsem hrál ve Chválkovicích, což mi vyhovovalo, protože jsme tam měli dobrou partu. Nejprve jsem měl vyřízené střídavé starty, a když mi bylo deset let, do Sigmy jsem přestoupil.

Před časem jsi byl pozván anglickým Nottinghamem Forrest na stáž. Co všechno jsi tam zažil?

Byl to jeden z mých největších fotbalových zážitků. Strávil jsem tam týden, bydlel jsem tam v anglické rodině, což bylo úplně super. Bylo o mě postaráno celý den. Angličtí hráči byli ohromně kvalitní na balónu, byli silní a hbití. Navštívil jsem i zápas prvního mužstva, atmosféra na stadionu mě nadchla. Lidé tam opravdu žijí fotbalem.

Co konkrétně tě na jejich akademii zaujalo?

Týmy nemají rozděleny podle ročníků jako u nás. Mají jen kategorie U16, U18 a U23, tím pádem výběr hráčů je užší a o to víc je složitější se tam dostat. Nechávají si jen hráče, se kterými doopravdy počítají.

Často se také objevuješ ve výběru národního týmu. Jak tyto zkušenosti hodnotíš?

Jsou to pro mě velké zkušenosti. Tyhle zápasy vám dají hodně. Vidíte zahraniční hráče, třeba Angličany, v čem nad námi vynikají. Snažím si z toho pokaždé něco vzít a potom na tom pracovat. Pokud chci hrát tam, kde oni, musím vyvinout větší úsilí.

Máš nějaký fotbalový vzor v zahraničních fotbalových ligách?

Když jsem byl menší, fandil jsem Francku Ribérymu v době, kdy hrál ještě za Bayern Mnichov. Momentálně nejvíce obdivuji Lionela Messiho, který je levák jako já.

A vzhlížíš k některému hráči A-týmu Sigmy?

Na trénincích se mi líbí Šimon Falta, jeho práce s míčem a pohyb je opravdu výborný. On je hráč, ke kterému vzhlížím.

 

 


dsc08629.jpg

A tým - další aktuality:

Jílek: Zklamání. Vůbec jsme nenavázali jsme na zápas na BaníkuJílek: Zklamání. Vůbec jsme nenavázali jsme na zápas na Baníku
| 06.08.2022
Jemelka: Měli jsme rozhodnout na začátku, první gól byl z ničehoJemelka: Měli jsme rozhodnout na začátku, první gól byl z ničeho
| 06.08.2022
Derby vyhrála Zbrojovka. Sigma - Brno 0:2Derby vyhrála Zbrojovka. Sigma - Brno 0:2
| 06.08.2022
Sigma hostí v moravském derby Brno. Chceme potvrdit výhru z Ostravy!Sigma hostí v moravském derby Brno. Chceme potvrdit výhru z Ostravy!
| 05.08.2022
Vyjádření klubu k zahájení disciplinárního řízeníVyjádření klubu k zahájení disciplinárního řízení
| 05.08.2022
Hostem v Podcastu SigmaJede byl Radim BreiteHostem v Podcastu SigmaJede byl Radim Breite
| 04.08.2022
Před zápasem s Brnem fanzóna s Uličným a MarošimPřed zápasem s Brnem fanzóna s Uličným a Marošim
| 03.08.2022
Zveme fotbalovou mládež na moravské derby proti Brnu!Zveme fotbalovou mládež na moravské derby proti Brnu!
| 02.08.2022
Mojmír Chytil: Rozhodlo se na začátku druhé půleMojmír Chytil: Rozhodlo se na začátku druhé půle
| 30.07.2022
Jsme ve velké euforii, vše nám dnes vyšlo, řekl Jílek po BaníkuJsme ve velké euforii, vše nám dnes vyšlo, řekl Jílek po Baníku
| 30.07.2022

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná