Aktuality

Cítím se dobře a připravený, hlásí uzdravený Štěrba

Cítím se dobře a připravený, hlásí uzdravený Štěrba

17.11.2020 / A tým

Obránce Jan Štěrba prodělal v letní přípravě únavovou zlomeninu holenní kosti. Po šestitýdenní léčbě se vrátil zpět do tréninku a stihl také odehrát poločas za B-tým v MSFL. Pak ale přišla další koronavirová přestávka. Ta mu však přišla vcelku vhod, jelikož dotrénoval vše, co bylo potřeba. „Cítím se dobře a připravený,“ hlásí šestadvacetiletý obránce, který také prozradil pár informací o sobotním soupeři z Karviné, kde krátce hostoval v sezóně 2017/2018.

V minulých měsících jsi prodělal únavovou zlomeninu. Jak se to vůbec přihodilo?

To zranění se mi ozvalo na začátku letní přípravy, což bylo smolné načasování. Kost jsem měl údajně naťuklou už z nějakého souboje z předešlých zápasů. Bohužel v přípravě jsem udělal špatný pohyb a ucítil bolest. Brzy mi to začalo otékat, takže jsem věděl, že něco není v pořádku. Absolvoval jsem CT vyšetření, kde mi doktor řekl, že se jedná o únavovou zlomeninu, kdy se to nalomení postupně zvětšovalo. Naštěstí jsme zranění zachytili v počátku.

Co bylo součástí léčby?

Léčba probíhala jako u klasické zlomeniny, čili jsem dostal berle a ortézu. Celá léčba se odhadovala na 3 až 6 týdnů. Dělal jsem maximum pro to, aby délka léčby byla co nejkratší, nakonec se to protáhlo na těch 6 týdnů. Následně přišla další koronavirová pauza, měl jsem tak prostor dotrénovat se. Pak už jsem žádný problém neměl. Samozřejmě mi chyběla zápasová praxe, stihl jsem alespoň odehrát za B-tým poločas a pak modelová utkání s áčkem během přestávky. Ta měla náboj, hrálo se dvakrát 45 minut. Teď se cítím dobře a připravený.

Dá se tedy říct, že přestávka ti přišla vhod?

Určitě. Realizační tým mi nastavil tréninkový program. Po kondiční stránce mi to pomohlo.

Existuje spousta bývalých hráčů, kteří takové přestávky v rozběhnutých sezónách nezažili. Jak se s tím ty osobně vyrovnáváš?

Musíme to brát tak, jak to je. Od státu je to tak nastavené. Všichni tu situaci sledujeme. V Česku na tom nejsme v porovnání se světem úplně nejlíp. Bohužel to zabrzdilo činnost nejen profi sportu, ale sportu obecně. Soucítím s lidmi, kteří momentálně nemohou pracovat. Beru na vědomí, že lidem chybí to, aby se mohli vzdělávat nebo chodit za kulturou. My jsme dlouho čekali na rozhodnutí, zda se profi sport znovu rozběhne. Nakonec se tak stalo. Myslím si, že u něho jsou jiné nuance než u běžného života. Snažíme se hlídat, pravidelně podstupujeme testy, takže jsem rád, že vláda nám povolila dělat to, co nás baví a hlavně živí.

Navíc nutností profesionálního sportovce v této době je přizpůsobit svůj život tomu, aby riziko nákazy omezil na úplné minimum.

Už ta vládní opatření jsou velmi přísná. Máme tréninkový program, po něm trávíme čas hlavně doma s rodinami. Myslím si, že každý hráč v tomhle období zpozorněl a dává si pozor.

I po odchodu Václava Jemelky je na postech středních obránců solidní konkurence. Jak to vnímáš?

S panem Minářem jsme nedávno prodloužili smlouvu, která je na delší čas. Za to jsem velmi rád a ukázalo mi to, že tady se mnou do budoucna počítají. Teď už je samozřejmě na mě, abych se předvedl trenérům. Je tady Hubňa, skvělý a zkušený fotbalista, to samé Beny. Také přišel Florent. V každém profesionálním sportu je konkurence a je na každém, jak se k tomu postaví. Budu tvrdě pracovat, abych se prosadil.

V sezóně 2017/2018 jsi hostoval u našeho sobotního soupeře z Karviné. Jaké prostředí a atmosféru jsi tam zažil?

Musím říct, že velmi dobré. Je to menší, skromnější klub, ale podmínky k tréninku tam byly velmi dobré. Tréninkové hřiště jsme měli hned vedle stadionu, který je opravdu hezký. Kapacita stadionu je nějakých 5 000 lidí, což je na české poměry ideální. Karviná je menší město. Když někam potřebujete přejet, jste tam za chvilku. Měl jsem možnost poznat lidi v klubu, kustoda a ostatní. Většinou jsou to potomci horníků. Narodil jsem se v Ostravě, takže znám specifickou náturu Slezanů. Za zkušenost z Karviné jsem rád.

Sigma zatím v lize s Karvinou neprohrála. Čtyřikrát vyhrála, třikrát remizovala a průměrný počet branek na zápas je 4. Škoda, že fanoušci nemohou na stadion, o pozvánku by bylo postaráno.

(smích) Věřím, že vyhrajeme i tentokrát a větším rozdílem, protože zatím vyhráváme spíše o gól. Samozřejmě je důležité neinkasovat, defenziva je vždycky důležitá. Když nedostaneme gól, jsem přesvědčený, že nějaký se nám podaří vstřelit a vyhrajeme.

Do nové sezóny nastoupila jiná Karviná, než kterou jsme znali z minulých ročníků. Sledoval jsi ji v prvních 7 kolech?

Karvinou stále sleduji. Ještě je tam pár kluků, se kterými jsem se potkal v týmu. Jádro mužstva se v Karviné v posledních letech neustále měnilo. Zůstalo tam jen pár hráčů a k nim přicházela spousta dalších. Trenér Jarábek sestavil před sezónou se sportovním manažerem Vlkem tým. Kádr se ustálil. Přivedli Martina Šindeláře, který zpevnil obranu. Na hrotu operuje Michal Papadopulos, zkušený hráč. Tým také doplnili o mladíky. Sedlo si to a musím říct, že hrají vcelku pohledný fotbal. Získali slušný počet bodů, takže nás určitě nečeká nic lehkého.

Rozdíl mezi Sigmou a Karvinou je právě ve složení týmu. Osa našeho týmu je dlouho pospolu, kdežto Karviná kádr výrazně obměnila.

Pokud nějaký hráč v Karviné výkonnostně vyskočí, zpravidla brzy odejde. V kraji je hodně aktivní Baník Ostrava. Stahuje spoustu nadějných hráčů z okolí k sobě. V tomhle ohledu to má Karviná složitější. Tentokrát se jim ale podařilo sestavit zajímavý kádr.
A tým - další aktuality:

Nadstavbu jsme odehráli skvěle, řekl Jiří Sláma. Jak tráví dovolenou?Nadstavbu jsme odehráli skvěle, řekl Jiří Sláma. Jak tráví dovolenou?
| 03.06.2023
Mojmír Chytil v nominaci České fotbalové reprezentaceMojmír Chytil v nominaci České fotbalové reprezentace
| 02.06.2023
David Vaněček: Neodcházím ve zlém, chci změnit prostředíDavid Vaněček: Neodcházím ve zlém, chci změnit prostředí
| 01.06.2023
Permanentky v prodeji. Za výhodnou cenu už jen do 15. června! Permanentky v prodeji. Za výhodnou cenu už jen do 15. června!
| 01.06.2023
SK Sigma hledá maséra pro A-mužstvoSK Sigma hledá maséra pro A-mužstvo
| 31.05.2023
Ligové shrnutí: Poprvé skupina o titul a střelec ChytilLigové shrnutí: Poprvé skupina o titul a střelec Chytil
| 30.05.2023
Na otázky fanoušků odpovídalo vedení Sigmy, trenéři i hráčiNa otázky fanoušků odpovídalo vedení Sigmy, trenéři i hráči
| 30.05.2023
Sigmu opouští trio Greššák, Vaněček a PouloloSigmu opouští trio Greššák, Vaněček a Poulolo
| 30.05.2023
Gólmanské odpoledne na Andrově stadionuGólmanské odpoledne na Andrově stadionu
| 30.05.2023
Mojmír Chytil přestupuje do SlavieMojmír Chytil přestupuje do Slavie
| 29.05.2023

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná