Tipsport.cz

Aktuality

80 let Androva stadionu: Josef Ander ml.

80 let Androva stadionu: Josef Ander ml.

18.09.2020 / Ostatní

Ve druhém pokračování seriálu k 80. výročí otevření Androva stadionu se zaměříme na osobnost mecenáše olomouckého fotbalu, jehož jméno stadion Sigmy do dnešních dnů hrdě nese ve svém názvu – Josefa Andera ml.

Nebudeme příliš přehánět, když Josefa Andera označíme za olomouckého Tomáše Baťu. Ander se narodil 5. listopadu 1888 do rodiny Josefa Andera st., který začal na konci 19. století vyrábět na Svatém Kopečku u Olomouce předměty spjaté s poutními místy. Roku 1906 založil Ander st. první obchodní dům v Olomouci, do jehož vedení roku 1920 nastoupil i jeho syn Josef, stejně jako jeho čtyři další bratři.

Anderové vybudovali rozsáhlou síť obchodních domů převážně s galanterním zbožím. Jejich domy bylo možné spatřit nejen v Olomouci, ale též v Brně, Luhačovicích, Moravské Ostravě a Košicích. Po otcově smrti se do čela podniku dostal Josef Ander ml., který celou síť obchodů přejmenoval na Ander a syn Olomouc, zkráceně jen ASO.

Pod Anderovým vedením firma ještě více prosperovala a příliš jí neotřásla ani hospodářská krize. V roce 1937 již fungovalo na dvacet obchodních domů ASO, nově mj. také v Praze, Plzni a ve Vídni, kde byla zřízena sesterská firma TASSO, které pronikla dokonce na trhy v Jižní Americe.

Prosperující firma umožnila, aby roku 1937 spojil Josef Ander, jinak též milovník umění, své podnikání s fotbalovým prostředím, když začal podporovat v té době nejúspěšnější klub ve městě SK Olomouc. Jeho propojení s tímto klubem, stejně jako o vybudování Androva stadionu, se budeme podrobněji věnovat v příštím čísle.

Po druhé světové válce začaly pro Andery krušné časy. Již roku 1948 byl rodině zabaven veškerý majetek, a to i včetně rodinné vily na Svatém Kopečku, kde byla zřízena mateřská školka. Josef Ander ml. i jeho žena byli krátce po komunistickém převratu zatčeni a po takřka celá 50. léta je jako „třídní nepřátele“ čekala těžká práce v uranových dolech v Jáchymově. Po propuštění se přestěhovali do Brna. Josef Ander zemřel 24. října 1976. Pohřbít se nechal v rodinné hrobce v Olomouci.

80 let Androva stadionu:

1. Historie fotbalových pažitů v Olomouci

2. Josef Ander ml.

3. Stavba Androva stadionu a jeho otevření

4. Stadion v době druhé světové války

5. Stadion Míru a roky chátrání

6. Domov Sigmy

7. První liga zpět na stadionu

8. Přijíždějí giganti

9. Povodně v Olomouci

10. Západní tribuna

11. Východní tribuna

12. Severní tribuna

13. Jižní tribuna

14. Zápas století

15. Návštěvnost na Andrově stadionu

16. Malé Euro

17. Reprezentace na Andrově stadionu


ander-josef.jpg
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná