Aktuality

Látal: Vnímám, že kluci mají motivaci něco dokázat

Látal: Vnímám, že kluci mají motivaci něco dokázat

20.08.2020 / A tým

Jinou než obvykle mají za sebou letní přípravu hráči SK Sigma Olomouc. Ta byla vinou posunů termínů zápasů minulého ligového ročníku kratší. I proto tentokrát sigmáci zůstali v domácích podmínkách a nevydali se na zahraniční soustředění. O letní přípravě, ambicích do nové sezóny, změně herního formátu nebo sobotním soupeři promluvil trenér Radoslav Látal.

Jak hodnotíte letní přípravu?

Příprava byla krátká. Narušily je dohrávky ligových zápasů, které stejně byly zrušeny. Trénovat jsme začali naplno, protože kluci přišli už rozběhaní. Dá se říct, že příprava proběhla standardně. Sice jsme nebyli na soustředění, příprava proběhla v domácích podmínkách, ale splnili jsme to, co jsme si naplánovali. Výsledky v přátelských zápasech mohli být lepší. I tak věřím, že jsme na soutěž dobře připraveni.

V zápasech jste zkoušel rozestavení se třemi nebo čtyřmi obránci. Jaké rozestavení budete preferovat?

Zranili se nám dva stopeři Víťa Beneš a Honza Štěrba, které jsme do rozestavení se třemi stopery chtěli využít. Jejich zranění nám narušily plány. Na poslední přátelský zápas nám dokonce vypadl Venca Jemelka, museli jsme tak na stopera postavit Greššáka, který není vyloženě stoper. Kvůli zraněním jsme se hlavně zaměřili na rozestavení se čtyřmi obránci. Zapadl nám tam zkušený Roman Hubník. S jeho příchodem věřím, že bude naše obrana pevnější.

Jaký je aktuální zdravotní stav hráčů?

Víťa Beneš se už zapojil do tréninkového procesu. Venca Jemelka také už trénoval, měl by být v pořádku. Honza Štěrba má dlouhodobější zranění, ten je mimo hru. Milan Kerbr měl potíže se zády, uvidíme, jak na tom bude. Radek Látal dostal koňara, ale měl by být v pořádku. Všechno to byla drobná zranění, která nás limitovala v generálce, tedy kromě dlouhodobého zranění Honzy Štěrby.

Nově do kádru přibyli Hubník, Radič a Zifčák. Jak se díváte na jejich příchody?

Roman se stal lídrem kabiny a kapitánem. Ve fotbale toho hodně zažil. Je to osobnost, za kterou by hráči měli jít. Jsem rád, že ho tady mám. Na tréninku neustále vidím, jak si hráče usměrňuje, mluví na ně. To jsme potřebovali. Dominik je s námi krátce. Zatím dostává prostor na to, aby si zvyknul. Nemá to jednoduché. Nezná řeč, i když já se s ním domluvím německy. Byl zvyklý na jiný herní styl, působil v mužstvu, které hodně bránilo, takže měl jiné úkoly. Slovinská liga navíc nebyla tak rychlá. Pracujeme s ním, do mužstva ho chceme zabudovat citlivě. Jakmile se adaptuje, věřím, že nám pomůže. Pavel Zifčák se v přípravě nejevil špatně. Hostování v druhé lize mu pomohlo. Dokáže hrát na křídle i na hrotu, což nám rozšiřuje možnosti.

O základní sestavě máte už jasno?

Pořád mám dva, tři otazníky. Jak jsem říkal, přípravu nám narušily zranění. Nemohli jsme úplně vyzkoušet to, co jsme si přáli. Ale jinak představu mám.

Kádr už je uzavřený, nebo jsou stále možné příchody a odchody?

Domluvili jsme se, že jestli uděláme nějaký příchod, bude to hráč přímo do základní sestavy. Momentálně se nic takového nejeví. Přestupní okno bude ještě nějakou dobu otevřené, může se stát cokoliv, ale do prvních dvou zápasů půjdeme s kádrem, který máme.

V týmu máte zastoupené všechny generace – talentovaní mladící, střední generace i veteráni. Jste s tímto mixem spokojený?

Cítím, že kabina šlape. Je tam klid a pohoda. Musíme to ale podpořit výsledky. Když nebudou výsledky, tak pohoda nemůže být. Roman Hubník výborně zapadl. Vnímám, že kluci mají motivaci něco dokázat.

Jak se vám jevili v letní přípravě naši mladí hráči?

Kryštof Daněk a Jáchym Šíp s námi trénují už více než půl roku. Udělali viditelný pokrok. Jáchym je jiný typ než Kryštof. Má to založené na rychlosti. Kryštof je naopak vytrvalec, hodně toho naběhá. Jáchymovi to trošku déle trvalo, ale také v poslední době udělal pokrok. Kluci mají 17 let, jsou to velké naděje. Musíme s nimi šikovně pracovat, aby se jednou prosadili do základní sestavy. Šanci ode mě dostanou. Důležité také bude, jak do sezóny vstoupíme. Zapracovat mladé hráče je vždy jednodušší, když se týmu daří.

S jakými ambicemi jdeme do sezóny?

Určitě chceme dopadnout lépe než v minulé sezóně. Ta sezóně nebyla dobrá, musíme si to přiznat. Ve hře se nám objevovaly hluché momenty a ty potřebujeme odstranit. Také chceme zlepšit herní projev a lépe zvládat klíčové zápasy, ve kterých se láme chleba.

Co říkáte na změnu herního formátu ligy?

Nemám s tím problém. Musíme si ale uvědomit, že sestupují tři mužstva. Kromě toho doba je těžká. Situace ohledně koronaviru je nejistá. Nevíme, co bude. LFA schválila, že pokud se odehraje více jako polovina zápasů, lze sezónu uzavřít. Na to si musíme dát pozor a chytnout začátek sezóny, aby se nám potom lépe dýchalo.

Pojďme k sobotnímu zápasu s Libercem. Ten znovu prochází výraznou hráčskou obměnou. Jak těžké bude odhadnout, s čím do zápasu vyrukuje?

Je pravda, že skládají nové mužstvo. Zapracovávají spoustu nových fotbalistů. Nemyslím si, že by se herní styl Liberce oproti minulé sezóně nějak výrazně změnil. Slovan je nepříjemný soupeř. Získal šest hráčů ze Slavie. Někteří z nich jsou rychlostní typy hráčů. Na úvod je to těžký soupeř, ale my hrajeme doma a chceme vyhrát. Začátek ligy bude specifický. Odehrají se dvě kola a bude reprezentační pauza, takže liga bude taková rozháraná.
A tým - další aktuality:

Václav Jílek o sezoně, odchodu Chytila i návratu RůskaVáclav Jílek o sezoně, odchodu Chytila i návratu Růska
| 08.06.2023
Přípravy Festivalu filharmonie v plném proudu. Na ploše roste pódiumPřípravy Festivalu filharmonie v plném proudu. Na ploše roste pódium
| 06.06.2023
Čtyři roky v Olomouci byly fajn, řekl Lukáš Greššák Čtyři roky v Olomouci byly fajn, řekl Lukáš Greššák
| 05.06.2023
Nadstavbu jsme odehráli skvěle, řekl Jiří Sláma. Jak tráví dovolenou?Nadstavbu jsme odehráli skvěle, řekl Jiří Sláma. Jak tráví dovolenou?
| 03.06.2023
Mojmír Chytil v nominaci České fotbalové reprezentaceMojmír Chytil v nominaci České fotbalové reprezentace
| 02.06.2023
David Vaněček: Neodcházím ve zlém, chci změnit prostředíDavid Vaněček: Neodcházím ve zlém, chci změnit prostředí
| 01.06.2023
Permanentky v prodeji. Za výhodnou cenu už jen do 15. června! Permanentky v prodeji. Za výhodnou cenu už jen do 15. června!
| 01.06.2023
SK Sigma hledá maséra pro A-mužstvoSK Sigma hledá maséra pro A-mužstvo
| 31.05.2023
Ligové shrnutí: Poprvé skupina o titul a střelec ChytilLigové shrnutí: Poprvé skupina o titul a střelec Chytil
| 30.05.2023
Na otázky fanoušků odpovídalo vedení Sigmy, trenéři i hráčiNa otázky fanoušků odpovídalo vedení Sigmy, trenéři i hráči
| 30.05.2023

Další aktuality
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná