Tipsport.cz

Aktuality

Potřebujeme se otevřít trendům i fanouškům, řekl předseda spolku Beneš

Potřebujeme se otevřít trendům i fanouškům, řekl předseda spolku Beneš

25.06.2020 / Ostatní

Během pondělní valné hromadě SK OLOMOUC SIGMA MŽ, z.s. Jaromír Gajda potvrdil svůj záměr odstoupit z pozice předsedy. Jako svého nástupce navrhl výboru spolku osmadvacetiletého místopředsedu Jakuba Beneše. Ten byl na následné schůzi výboru zvolen předsedou. „K tomuto rozhodnutí mě vedlo poznání, že Jakub má veškeré předpoklady a schopnosti, aby tuto funkci vykonával lépe než já. Má nové myšlenky, dokáže kolem sebe vytvořit pozitivní prostředí, je správné, aby dostal prostor realizovat své představy,“ vysvětlil své rozhodnutí odstupující předseda Jaromír Gajda. Kdo je Jakub Beneš, jaké myšlenky a představy má? Nejen to se dozvíte v další části článku.

Kdo je Jakub Beneš?

„V první řadě musím říct, že jsem rodákem z Bohuňovic. Do Olomouce jsem to tedy měl vždycky blízko. S tátou jsem na Sigmu jezdil od nejútlejších let. V té době jsem si vytvořil vztah k Sigmě jako ke klubu. Potom jsem měl možnost hrát za Sigmu v žákovských kategoriích, byl jsem součástí jejích sportovních tříd, takže jsem klub mohl navnímat i zevnitř. Tehdy proběhl asi ten nejdůležitější moment, kdy jsem se rozhodl věnovat fotbalu i mimo kariéru fotbalisty. Tři roky mě totiž trénoval Václav Jílek a díky jeho práci a impulsu jsem se v 17 letech rozhodl zůstat u fotbalu ve formě trenérství. Přes mládež v Bohuňovicích, přes přípravky a dorostenecké kategorie tady v Sigmě jsem se dostal zpátky do klubu. Pro některé z klubu bylo nejspíš zajímavé, že je tady trenér a zároveň v té době ještě student Právnické fakulty Univerzity Palackého, proto mě oslovili s tím, jestli bych nechtěl být v klubu činný i v jiných pozicích.“

O nové roli předsedy SK OLOMOUC SIGMA MŽ, z.s.

„Na první pohled se může zdát, že ta role může být obdobná jako u dalších tisíců spolků v republice, ale musíme si na rovinu říct, že spolek má historicky důležitou roli v olomouckém fotbalu. Má pod sebou celou mládež, která je klíčová pro celý klub a zároveň je majoritním akcionářem SK Sigma Olomouc, a.s., takže tuto funkci beru s velkou odpovědností a respektem. Tím, že můj předchůdce v této roli působil 30 let, je to pro mě o to větší závazek.“

O Jaromíru Gajdovi

„Když se podíváme na to, jak vypadal klub a vůbec olomoucký fotbal v okamžiku, kdy do něj Jaromír Gajda vstoupil, a jakých úspěchů se podařilo dosáhnout, co všechno se podařilo vybudovat, je potřeba Jaromíru Gajdovi za jeho dlouholetou činnost poděkovat. Na jednu stranu to vnímám jako konec jednoho období. Na druhou stranu si myslím, že do nové éry je nutné vstoupit s novým pohledem, proto říkám, že nejsem Jaromír Gajda a do klubu chci přinést své myšlenky a vizi.“

O současném postavení spolku ve struktuře klubu

„Spolek je majoritním akcionářem SK Sigma Olomouc, a.s., což znamená, že má hlavní odpovědnost, jakým způsobem se profesionální fotbal v Olomouci vyvíjí. Neznamená to ale, že by předseda nebo výbor spolku každodenně řešil, jakým způsobem se prezentuje A-tým, kdo je hlavním trenérem, nebo jaká posila do klubu přijde, nebo nepřijde. Od toho tady jsou orgány akciové společnosti a odpovědné osoby. Osobně vnímám, že pozice výboru a jeho předsedy je taková, že bychom měli stanovovat strategické cíle a dlouhodobé směřování klubu, což souvisí s úkolem majoritního akcionáře.“

O aktuálním stavu klubu

„Nebudeme si nic nalhávat. Produkt, který nyní lidem nabízíme, netáhne. Jsme ve fázi, kdy si musíme říct, ve kterých oblastech se klub přestal rozvíjet. Musíme si nastavit zrcadlo a pojmenovat si problémy a říct si, jakým způsobem by měl klub fungovat dál.“

O budoucnosti klubu

„Cítím, že se potřebujeme otevřít. Potřebujeme se otevřít sportovním trendům a tomu, jak se fotbal vyvíjí v Evropě a ve světě tak, abychom byli nadále konkurenceschopní ve výchově naší talentované mládeže a v budování našeho A-týmu. Přeji si, aby fanoušci opět zažili evropské poháry, a abychom byli schopní dostat naše hráče do top evropských klubů. Také cítím, a to je pro mě možná ještě důležitější, že máme velký dluh směrem k veřejnosti a fanouškům. Tam je ta otevřenost ještě důležitější. Potřebujeme být fanouškům blíž, sdílet naše postoje, bavit se o společných nápadech a o tom, kam klub směřuje. Z olomouckého prostředí zkrátka potřebujeme vytvořit jeden klub.“

O zapojení Davida Rozehnala

„Jsem strašně rád, že David Rozehnal kývnul na nabídku a zapojil se do dění našeho klubu a stal se součástí výboru spolku. Je jedním z jeho místopředsedů, takže nyní má volnost účastnit se veškerých jednání v rámci klubu. Dává nám své podněty, zkušenosti a názory. Díky tomu, čím vším si prošel, má obrovský nadhled a toho si velice vážím. Je důležité, že osobnost jeho typu bude součástí nové éry a doufám, že naše spolupráce se bude dále prohlubovat.“

O možném akcionářském vstupu Josefa Lébra

„Ing. Josef Lébr předložil výboru spolku nabídku na akcionářský vstup do klubu. Výbor sdělil panu Lébrovi své podmínky, čili nyní jednáme o finální podobě případné transakce. Vzhledem ke složitosti celé transakce to určitě není záležitost následujících dnů.“

Sigma jako značka

„Sigma je největším fotbalovým klubem v rámci našeho regionu, což má určitě výhody, ale já to spíše vnímám jako velkou zodpovědnost vůči celému regionu. My jsme si naprosto vědomi toho, že jen se silným fotbalovým zázemím, bude silný i náš klub. Vnímám potřebu dávat dětem fotbalové vzory, přitáhnout je k fotbalu a vzdělávat trenéry. Budu určitě chtít pokračovat v projektu Sigma pro region a takto regionu dát po fotbalové stránce maximum.“OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná