Aktuality

Počátky fotbalových pažitů v Olomouci

Počátky fotbalových pažitů v Olomouci

25.08.2020 / Ostatní

Andrův stadion oslavil v úterý 18. srpna 2020 přesně 80. výročí od svého otevření. V letošních zápasových zpravodajích a posléze na klubovém webu si tak budeme toto výročí pravidelně připomínat tematickými články. První část bude věnována fotbalovým arénám v Olomouci před tím, než byl Andrův stadion postaven.

Stále populárnější kopaná se do hanácké metropole dostala kolem roku 1905 zásluhou olomouckých studentů. Kluby zpočátku byly německé. Prvním českým, a na dlouhá léta i nejúspěšnějším klubem ve městě, byl od roku 1912 SK Olomouc podporovaný ve 30. letech mecenášem Josefem Anderem. Kluby přibývaly jako houby po dešti, každá městská část měla svůj oddíl, do toho se přidávaly oddíly německé, vojenské, či třeba židovské. Roku 1919 se na mapě objevil i FK Hejčín. Brzy tak začaly oddíly řešit problém, kde své zápasy odehrávat.

První plácek v Olomouci vznikl na Envelopě v blízkosti studentských kolejí, roku 1914 pak vzniklo první skutečně fotbalové hřiště na Letné. Právě na tomto trávníku hrával své zápasy SK Olomouc, a to až do té doby, než se roku 1940 přestěhoval na Andrův stadion.

Dalším v pořadí byl trávník, který vybudovala roku 1920 československá armáda, která na místě dřívějšího jezdeckého cvičiště vybudovala tzv. Posádkové hřiště, kde se kromě fotbalových zápasů konaly i závody v lehké atletice.

V témže roce vybudoval německý oddíl DFC Olmütz své hřiště na místě, kde dnes stojí zimní stadion. Hřiště zde bylo do roku 1946. I ve 20. letech fotbalové stadiony přibývaly. V Nových Sadech, v Hodolanech, ve Chválkovicích, či třeba Na Šibeníku, kde své zápasy hrával FK Hejčín. Fotbalový stadion byl chápan jako jeden ze znaků fungování fotbalového klubu. Olomouci, metropoli Hané i Moravy, však stále chyběl stadion, na který by město mohlo být hrdé. Centrální aréna, která by mohla hostit i zápasy vyšších soutěží. Na lepší časy se začalo blýskat až od roku 1938. Ale o tom až příště…

Andrův stadion 80 let

1. Historie olomouckých hřišť

2. Josef Ander

3. Stavba Androva stadionu a jeho otevření

4. Stadion v době druhé světové války

5. Stadion Míru a roky chátrání

6. Domov Sigmy

7. První liga zpět na stadionu

8. Přijíždějí giganti

9. Povodně v Olomouci

10. Západní tribuna

11. Východní tribuna

12. Severní tribuna

13. Jižní tribuna

14. Zápas století

15. Návštěvnost na Andrově stadionu

16. Malé Euro

17. Reprezentace na Andrově stadionu


1-kapitola-posadkove-hriste-1926.jpg
1-kapitola-hriste-na-sibeniku.jpg
1-kapitola-posadkove-hriste-1929.jpg

Další aktuality
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná