Aktuality

Sigma obstála v evropském měřítku co do počtu odchovanců

Sigma obstála v evropském měřítku co do počtu odchovanců

25.11.2020 / Ostatní

Klubové akademie SK Sigma Olomouc se dlouhodobě drží mezi špičkou fotbalových akademií v České republice. Jméno si vybudovala nejen v Česku, ale také po celé Evropě. Dokládá to studie CIES Football Observatory, která zařadila naší akademii na dělené 22. místo v počtu odchovanců hrajících v 31 evropských ligách. Sigma se v žebříčku umístila dokonce lépe než Arsenal, Manchester United, Atlético Madrid nebo Chelsea.

Definice UEFA považuje za odchovance hráče, kteří mezi 15 a 21 lety odehráli za daný klub 3 sezóny. Na základě tohoto kritéria vyplývá, že v nejlepších 31 soutěžích Evropy působí 40 odchovanců Sigmy Olomouc, což ji řadí na dělenou 22. příčku. Tu sdílí se slovenskou Žilinou. Z českých klubů se dostala před Olomouc pouze pražská Sparta, která se nachází s 50 odchovanci na 11. místě. V žebříčku nechala Sigma za sebou i věhlasné akademie evropských velkoklubů, jako jsou Arsenal, Manchester United, Atlético Madrid, Chelsea, Valencia, Salcburk, Manchester City nebo Monaco.

„Takové umístění v obrovské konkurenci evropských klubů nás velmi těší a motivuje do další práce. Naše akademie odvádí dlouhodobě kvalitní práci, vysoký počet odchovanců v A-týmu, české lize, potažmo zahraniční, to jen dokazuje. Sigma hraje ve výchově mladých fotbalistů v České republice důležitou úlohu. Přeji si, abychom v tomto duchu pokračovali dále,“ uvedl sportovní manažer SK Sigma Olomouc Ladislav Minář.

„Prvořadým úkolem našich trenérů je vychovat hráče pro první tým. K tomu je důležitá motivace hráčů prosadit se v prvním týmu a říct si svými výkony třeba o zahraniční angažmá,“ říká šéftrenér mládeže Augustin Chromý a zároveň dodává. „Kromě vedení kvalitního tréninkového procesu a rozvoje hráčů se trenéři zaměřují na vytipovávání talentovaných hráčů na Moravě. Hodně hráčů si samozřejmě všimneme také při vzájemných utkáních. Sledování zajímavých hráčů je především na asistentech trenérů, jelikož hlavní trenér se během hry věnuje koučování svých svěřenců. O poločase pak asistent upozorňuje hlavního trenéra na hráče, který ho zaujal. Na hráče se poté ještě podíváme na video záznamu zápasu. Zajímáme se především o hráče z menších měst, kteří se prosazují ve starších kategoriích, a tudíž prokazují určitou kvalitu,“ vysvětluje Chromý, který následně zavzpomínal na počátky klubové akademie.

„Když jsme začínali v roce 1987 se sportovními třídy, přáli jsme si, aby se naši absolventi brzy prosadili v A-týmu. To se záhy povedlo Michalovi Kovářovi a Petrovi Pižanowskému, kteří byli nejlepší v ročníku, a my jsme mohli sportovní třídy začít naplno propagovat. V dnešní době nám totiž při jednání s talentovanými hráči a jejich rodiči velmi pomáhá, když jim ukážeme, kolik hráčů jsme úspěšně vychovali pro český fotbal,“ vypráví Augustin Chromý.

V kádru A-týmu aktuálně působí 16 odchovanců. Jedná se o Michala Reichla, Jakuba Trefila, Michala Vepřeka, Martina Hálu, Jana Štěrbu, Radka Látala, Romana Hubníka, Šimona Faltu, Tomáše Zahradníčka, Davida Housku, Ondřeje Zmrzlého, Kryštofa Daňka, Jáchyma Šípa, Jakuba Yunise, Mojmíra Chytila a Pavla Zifčáka. V zahraničí se daří například Tomášovi Kalasovi nebo Martinovi Pospíšilovi a Tomášovi Přikrylovi. Nedávno odešel do belgického Leuvenu Václav Jemelka. V Belgii nově působí i další odchovanec Tomáš Chorý.
Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná