Tipsport.cz

Aktuality

Statistický přehled: Jak si vedli hráči Sigmy v sezóně 2019/20

Statistický přehled: Jak si vedli hráči Sigmy v sezóně 2019/20

28.07.2020 / A tým

Fotbalisté SK Sigma Olomouc odehráli v ligové sezóně 2019/20 celkem 33 zápasů, v nichž vstřelili 39 gólů a 40 obdrželi. Stačilo to na 9 výher, 13 remíz a 11 porážek, což vedlo k zisku 40 bodů, které znamenaly 11. místo v nedohraném ročníku FORTUNA:LIGY, který nebyl kompletní o dvě kola skupiny o záchranu. Ty se nedohrály kvůli výskytu nemoci Covid-19 v týmech Opavy a Karviné.

Žádnému z hráčů se nepodařilo absolvovat plnou porci zápasů. Nejblíže této metě byl však David Houska, který naskočil do 32 zápasů, trenéru Látalovi totiž scházel v utkání 20. kola proti Bohemians 1905, kdy nemohl nastoupit kvůli 4 žlutým kartám, které nasbíral v předchozích utkáních. O jeden zápas méně odehráli Václav Jemelka a Šimon Falta. Alespoň 20 zápasů zasáhli: Tomáš Zahradníček (25), Vít Beneš, Martin Hála (oba 24), Michal Vepřek (23), Pablo González, Lukáš Greššák (oba 22), Martin Sladký (21), Jakub Yunis a Jakub Plšek (oba 20).

David Houska strávil na hřišti i největší porci minut – 2 810. O něco méně odehrál Václav Jemelka (2 745). Nad 2 000 minut se letos dostali rovněž Šimon Falta (2 309), Vít Beneš (2 095) a Michal Vepřek (2 045).

Ligovou premiéru si v letošní sezóně odbylo osm hráčů. Kromě dvou zahraničních posil Lukáše Greššáka a Ismara Tandira, zažila první ligové boje také šestice odchovanců Ondřej Zmrzlý, Mojmír Chytil, Radek Látal, Kryštof Daněk, David Zima a Tomáš Zlatohlávek. Nejstarším hráčem, který za SK Sigma Olomouc v letošním roce nastoupil, byl Miloš Buchta. Ten proti Karviné odchytal svůj poslední ligový zápas v kariéře, ve věku 39 let, 11 měsíců a 9 dnů, čímž se zároveň stal nejstarším hráčem, který za SK Sigma Olomouc nastoupil v nejvyšší soutěži. Ve stejném ligovém utkání si odbyl svoji premiéru v základní sestavě Kryštof Daněk, který byl letos nejmladším hráčem, jenž za Sigmu nastoupil v základní sestavě. Při jeho prvním startu v utkání na hřišti 1. FC Slovácko mu bylo 17 let, 4 měsíce a 21 dnů.

Nejlepším střelcem byl v letošním ročníku Lukáš Juliš, který do Olomouce přišel na půlroční hostování v průběhu zimní přestávky z pražské Sparty. Ačkoliv stihl odehrát jen 12 zápasů, vstřelil v nich 8 gólů, čímž o jednu trefu překonal Jakuba Plška. Ten pro změnu řádil v podzimní části FORTUNA:LIGY, než přestoupil do maďarského týmu Puskás Akadémia. Během 20 odehraných zápasů vstřelil 7 branek. Více než jednu branku vstřelili David Houska, Václav Jemelka, Martin Nešpor (všichni 3 góly), Martin Hála a Šimon Falta (oba 2 góly). Žádný z hráčů SK Sigma Olomouc v sezóně 2019/20 nevstřelil hattrick. Nejblíže k němu měli Jakub Plšek, který v 8. ligovém kole vstřelil dvě branky na hřišti Sparty Praha, a také Lukáš Juliš, který se dvakrát trefil při svém prvním startu za Sigmu Olomouc na půdě Teplic. V zápase 29. kola v Mladé Boleslavi vstřelil svou první branku za Sigmu Milan Kerbr ml. Potřetí v historii klubu se tak stalo, že za Sigmu skóroval otec i syn. Otcem Milana Kerba ml. je totiž legendární útočník Milan Kerbr st. Před tím se podobný počin povedl také Otovi a Martinovi Vyskočilovým a Radkovi a Martinovi Šindelářovým.

Ve statistice gólových přihrávek si letos nejlépe vedl Mojmír Chytil. Odchovanec Sigmy Olomouc a mládežnický reprezentant České republiky přihrál svým spoluhráčům na 4 branky. Na 3 přesné zásahy přihrával Šimon Falta, po 2 asistencích mají Martin Hála a Václav Pilař.

David Houska byl v nedávno skončené sezóně nejpilnějším střelcem na bránu soupeřů, kterou se pokusil ohrozit celkem 56x. Na druhém místě se v tomto ohledu umístil Pablo González, který vystřelil celkem 44 střel. Jen o tři pokusy méně stihl během podzimní sezóny Jakub Plšek. S počtem 1 449 se David Houska stal i autorem nejvíce přesných přihrávek týmu. Na šikovného záložníka bylo rovněž spácháno i nejvíce faulů z celého týmu, celkem 121, což je mnohem více, než na druhého v pořadí Šimona Faltu, který byl faulován 42x.

Defenzivním statistikám kralovali zejména stopeři. Václav Jemelka dokázal zvítězit ve 204 osobních soubojích, jeho kolega Vít Beneš ve 196. Oba spoluhráči si prohodili místo ve statistice vyhraných vzdušných soubojů. Vít Beneš uspěl ve 151, Václav Jemelka ve 110. Nejvíce odebraných míčů v loňském ročníku měl na svědomí Martin Sladký (16), Václav Jemelka (15),  Michal Vepřek a Vít Beneš (oba 13).

Nejvíce žlutých karet ze všech hráčů posbíral za loňskou sezónu David Houska, kterému rozhodčí žlutý trest udělili celkem 9x. O dvě karty méně získal Václav Jemelka. Další v pořadí se v tomto ohledu umístil Vít Beneš se 6 udělenými žlutými kartami. Michal Vepřek a Lukáš Greššák dostali každý po 4 žlutých kartách. Dva hráči SK Sigma Olomouc obdrželi od sudích kartu červenou. Hned v 1. ligovém kole ji uviděl Jakub Yunis na hřišti Plzně, ve 24. kole byl v průběhu zápasu na hřišti Jablonce vyloučen Pablo González.

O pozici v bráně se podělili hned tři gólmani. Největší porci zápasů odchytal Aleš Mandous, který nastoupil do 16 ligových zápasů. O tři zápasy méně odchytal Michal Reichl. Veterán Miloš Buchta odchytal 4 zápasy. Nejlepší průměr obdržených branek na zápas má Aleš Mandous, který průměrně inkasoval 1 branku na zápas. Průměr Michala Reichla činí 1,38 branky na zápas, a Miloše Buchta 1,5 branky na zápas. Aleš Mandous udržel i nejvíce čistých kont. Branku mu soupeři nevstřelili v 6 zápasech, což je o jednu více než v případě Michala Reichla.
A tým - další aktuality:

Psychicky náročné utkání. Tři body jsou úleva, řekl LátalPsychicky náročné utkání. Tři body jsou úleva, řekl Látal
| 23.01.2021
První ligový gól? Parádní pocit, řekl osmnáctiletý DaněkPrvní ligový gól? Parádní pocit, řekl osmnáctiletý Daněk
| 23.01.2021
Kryštof Daněk se stal nejmladším střelcem Sigmy v české lizeKryštof Daněk se stal nejmladším střelcem Sigmy v české lize
| 23.01.2021
Čekání na výhru u konce. Sigma zdolala Opavu 4:1Čekání na výhru u konce. Sigma zdolala Opavu 4:1
| 23.01.2021
První vydání Sigmáka v roce 2021 je tady!První vydání Sigmáka v roce 2021 je tady!
| 22.01.2021
Z Opavy pocházím, ale k Olomouci mám větší vztah, řekl masér ElekZ Opavy pocházím, ale k Olomouci mám větší vztah, řekl masér Elek
| 22.01.2021
Látal: Opava chce ligu zachránit, nedá nám nic zadarmoLátal: Opava chce ligu zachránit, nedá nám nic zadarmo
| 21.01.2021
Sladký před Opavou: Tři body by nám pomohlySladký před Opavou: Tři body by nám pomohly
| 21.01.2021
16. kolo: Sigma se utká s Opavou16. kolo: Sigma se utká s Opavou
| 20.01.2021
3. kolo MOL Cupu proti Domažlicím se odehraje na Andrově stadionu3. kolo MOL Cupu proti Domažlicím se odehraje na Andrově stadionu
| 18.01.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná